Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy, Szydełkowanie krok po kroku ♥ Wzory ♥ Schematy ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć

Jak zrobić sznur koralikowo-szydełkowy? Kurs beadingu

Prezentujemy Wam kolejny kurs biżuterii, tym razem pokażemy Wam, jak zrobić bransoletkę toho, przy pomocy sznura koralikowego wykonanego ściegiem chenille stitch. Beading to technika, której efekt można określić zawsze tym samym słowem – śliczne. Marta Draganek zdradzi dzisiaj w jaki sposób wykonać sznur koralikowy, który zamknie zapięciami, tworząc bransoletkę. Oczywiście śliczną. 🙂

jak zrobić bransoletkę toho

Sznury koralikowe zazwyczaj kojarzą nam się z tymi wyrabianymi na szydełku. Czy zdawaliście sobie jednak sprawę, że można je stworzyć również za pomocą zwykłej igły i nitki? Co więcej, dzięki zastosowaniu tej techniki możliwe jest uzyskanie bardziej skomplikowanych, nawet ażurowych wzorów. W dzisiejszym kursie pokażę Wam jak wykonać sznur koralikowy ściegiem, który w języku angielskim funkcjonuje pod nazwą „chenille stitch”. Jest to dwukolorowy, bardzo delikatny ażurowy motyw, który z pewnością wykorzystacie nie raz w swoich projektach. Zabierajmy się zatem do pracy!

Co będziemy potrzebować?

kurs biżuterii

Koraliki Toho Round 11/0 – drobne szklane koraliki o średnicy 2,2mm w dwóch kolorach – najlepiej żeby kolory te ze sobą kontrastowały. Jak widać na zdjęciu powyżej, wybrałam dwa odcienie fioletu. Wiodącym kolorem będzie Transparent Frosted Amethyst – ciemnofioletowe koraliki z mrożonego szkła. Kropeczki powstaną z koralików w odcieniu jasnego fioletu z posrebrzanym rdzeniem, tj. Silver-Lined Tanzanite. Ilość koralików będzie zależała od długości i średnicy sznura jaki chcemy wykonać. Na sznur o długości 18cm i średnicy 9mm, zużyjemy ok. 10g koralików ciemnofioletowych oraz 5g jasnofioletowych. Koraliki Toho dostępne są w niezwykle szerokiej gamie odcieni, dlatego jestem przekonana, że tworzenie własnych zestawów kolorystycznych sprawi Wam sporo frajdy.

Nici lub żyłka – ok. 3-4m. Wybierzcie takie, na których najlepiej Wam się pracuje. Ja wybrałam czarne nici One-G. Są to profesjonalne japońskie nici nylonowe, pokryte specjalnym woskiem, dzięki czemu nie plączą się tak bardzo. Myślę jednak, że z powodzeniem możecie wykorzystać zwykłe cienkie nici bawełniane, czy też żyłkę. Zazwyczaj pracuję na jednym odcinku nici, jeśli jednak obawiacie się, że robótka totalnie Wam się poplącze, można ze spokojem wykorzystać kilka krótszych odcinków. Na każdym etapie tego projektu możliwe jest dodanie nowej nitki.

Igła do koralików – odpowiednie będą igły w rozmiarach 10 lub 11. Pamiętajmy, że muszą one przejść przez dziurkę koralika kilkakrotnie. Polecam igły Beadsmith/John James. Wiele igieł udało mi się dotychczas złamać i odnoszę wrażenie, że igły tych marek są najbardziej wytrzymałe. Można je kupić w większości stacjonarnych pasmanterii.

Zapięcie magnetyczne – wykonamy dzisiaj bransoletkę z prostym posrebrzanym zapięciem magnetycznym. Wymiary zapięcia to 10x20mm, średnica wewnętrzna 9mm.

Oprócz wymienionych wyżej materiałów przydadzą się Wam nożyczki do przycinania nici, klej jubilerski do zamocowania zapięcia oraz mata do koralików lub arkusz filcu. Dzięki nim drobne koraliki nie będą Wam uciekać po stole.

Jak zrobić bransoletkę toho? Zaczynamy!

Robótkę rozpoczniemy od wykonania obrączki – podstawy naszego sznura koralikowego.

Na nitkę nawlekamy 4 ciemnofioletowe koraliki Toho. Przechodzimy igłą jeszcze raz przez wszystkie koraliki i zaciągamy nić, tak, by koraliki ułożyły się w kwadrat.

 

 

Luźne końce nici związujemy w podwójny supeł żeby zabezpieczyć koraliki przed przesuwaniem.

 

 

Na nitkę nawlekamy 2 koraliki Toho. Igłą przechodzimy przez jeden z boków kwadratu i zaciągamy nić.

chenille stitch

 

6

Przechodzimy igłą przez właśnie dodane koraliki Toho.

7

 

Na nitkę nawlekamy kolejne 2 koraliki Toho i przechodzimy igłą przez wcześniejsze dwa.

chenille stitch

 

Dodajemy koraliki w ten sam sposób, aż do uzyskania łańcuszka składającego się z dziesięciu par koralików. Luźny koniec nici chowamy wewnątrz koralików, nadmiar odcinamy, tak by pozostała nam tylko jedna nitka.

 

9

Łańcuszek łączymy w okrąg, tj. zszywamy ze sobą pierwszą i ostatnią parę koralików. Tak powstanie obrączka, która stanowić będzie podstawę naszego sznura.

chenille stitch

 

11

12

 

 

sznur koralikowo szydełkowy

Gdy podstawa sznura jest już gotowa, możemy zacząć wyrabianie ażurowego wzoru.

Rząd I

W pierwszym rzędzie nad obrączką ma powstać pięć ciemnofioletowych łuków składających się z dwóch koralików Toho.

Nawlekamy 2 koraliki Toho, przeciągamy igłę przez sąsiadujący koralik i zaciągamy nić.

sznur koralikowy

 

Igłę przeciągamy przez sąsiadujący koralik z naszej obrączki, od środka na zewnątrz (nić po zaciągnięciu schowa się pomiędzy koralikami).

 

15

 

Ponownie nabieramy dwa koraliki Toho i wbijamy igłę w sąsiadujący koralik z obrączki.

 

sznur szydełkowo koralikowy

 

W ten sam sposób dodajemy pozostałe trzy łuki. Co zrobić gdy dotrzemy do końca rzędu?

 

 

17

 

Igłę przeciagamy najpierw przez sąsiadujący koralik z obrączki.

 

 

18

 

Następnie przez pierwszy koralik z wcześniej dodanego łuku, aby znaleźć się w drugim rzędzie naszej robótki.

II rząd

W drugim rzędzie dodamy pięć jasnofioletowych koralików Toho. Będą one umiejscowione na szczytach łuków z pierwszego rzędu.

Nabieramy zatem 1 jasnofioletowy koralik Toho i przeciągamy igłę przez sąsiadujący ciemnofioletowy koralik.

 

sznur szydełkowo koralikowy jak zrobić

Zaciągamy nić tak, by jasnofioletowy koralik usadowił się pomiędzy ciemnofioletowymi koralikami.

 

jak zrobić sznur szydełkowo koralikowy

Przeciągamy igłę przez pierwszy koralik z kolejnego łuku.

 

22

Nawlekamy jasnofioletowy koralik Toho i przechodzimy igłą przez drugą część łuku. Te same kroki powtarzamy jeszcze trzy razy, do końca rzędu.

 

23

Po zakończeniu okrążenia, przeciągamy igłę najpierw przez pierwszy koralik z pierwszego łuku.

 

szydełkowo koralikowy

Następnie przez jasnofioletowy koralik i możemy rozpocząć rząd trzeci.

 

 

25

III rząd


W trzecim rzędzie pomiędzy jasnofioletowe koraliki będziemy dodawać po dwa ciemnofioletowe koraliki Toho.

Nabieramy na igłę dwa ciemnofioletowe koraliki i przechodzimy przez kolejny jasnofioletowy koralik – tak przez całe okrążenie.

26

 

Po zakończeniu okrążenia, przechodzimy przez pierwszy ciemnofioletowy koralik z rzędu III i rozpoczynamy rząd IV.

 

27

Rząd IV


W rzędzie czwartym ponownie dodamy pięć jasnofioletowych koralików na szczytach łuków z poprzedniego rzędu.

Nawlekamy 1 jasnofioletowy koralik i przechodzimy igłą przez sąsiadujący ciemnofioletowy koralik. Zaciągamy nić, aby jasnofioletowy koralik usadowił się pomiędzy ciemnymi.

 

28

Przeciągamy igłę przez kolejny ciemnofioletowy koralik.

 

29

Zaciągamy mocno nić, aby zniwelować przerwę pomiędzy koralikami. Teraz możemy dodać kolejny jasnofioletowy koralik. Te same czynności powtarzamy przez całe okrążenie.

 

30

Naprzemiennie powtarzamy schemat rzędu III i IV, aż do uzyskania pożądanej długości sznura.

Jak wykończyć sznur?

Robótkę powinniśmy zakończyć na schemacie rzędu III. Aby wykończyć sznur, stworzymy taką samą obrączkę od jakiej zaczynaliśmy robótkę.

Przechodzimy igłą przez ciemnofioletowy koralik, by znaleźć się na szczycie łuku.

 

jak zrobić bransoletkę toho

Nawlekamy 4 koraliki Toho i przechodzimy przez sąsiadujący ciemnofioletowy koralik. Mocno zaciągamy nić, tak by nawleczone koraliki ułożyły się w dwa rzędy po dwa koraliki.

 

bransoletka z drobnych koralików

Przeciągamy igłę przez pierwszy koralik kolejnego łuku.

 

33

Ponownie nabieramy 4 koraliki Toho i przeciagamy igłę przez sąsiadujący koralik.

 

bransoletka toho

Po całym okrążeniu uzyskamy coś na kształt „palemki” z pięcioma liśćmi. Aby powstała nasza obrączka musimy pozszywać ze sobą poszczególne „liście”

35

Przechodzimy igłą w górę i w dół kolejnych rzędów koralików.

 

jak zrobić bransoletkę toho

37

Tak powinien wyglądać efekt końcowy:

 

jak zrobić bransoletkę z drobnych koralików

Nadmiar nici chowamy wewnątrz koralików. Aby zabezpieczyć koniec robótki, dla pewności, wracamy igłą przez koraliki w dół sznura na długości 2-3cm.

Tak wygląda gotowy sznur. Wystarczy tylko wkleić końce w zapięcie magnetyczne.

bransoletka toho

Oto i gotowa bransoletka!

sznur szydełkowo koralikowy

Końce sznura możecie też wkleić w końcówki w kształcie walca i zamocować zapięcie typu toggle lub karabińczyk. W sznurze poniżej wykorzystałam koraliki Toho w kolorach Opaque-Rainbow Turquoise oraz Silver-Lined Frosted Crystal. Sznur jest troszkę cieńszy – na 8 koralików w rzędzie. Generalnie, ten ścieg możecie wykorzystać do sznurów o parzystej liczbie koralików. Najlepiej sprawdzają się jednak sznury na 6, 8 oraz 10 koralików w rzędzie.

bransoletka ze sznura szydełkowo koralikowego

Końce sznura bez problemu można spłaszczyć, dzięki czemu wkleicie je również w płaskie końcówki i zapięcia magnetyczne.

kurs biżuterii

sznur szydełkowo koralikowy kurs diyGdybyście mieli jakiekolwiek pytania do tego projektu, czy problemy z wykonaniem, piszcie na adres: marta.draganek@tarragonart.pl

Pozostaje mi już tylko życzyć Wam owocnej pracy i miłej zabawy!

 

Autorem kursu jest Marta Draganek, projektant marki Tarragon Art – stylowa biżuteria artystyczna. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.

Może Ci się także spodobać >>

49 Comments

 1. Paula says:

  Świetny, przejrzysty tutorial. Dziękuję, skorzystam 🙂

 2. Alicja says:

  Bardzo czytelny wzór na ścieg chenille, szybko się robi i pięknie wygląda.

 3. Monika says:

  Śliczne! Z przyjemnością dzisiaj wypróbuję! Dziękuję!

 4. Kasia says:

  Julii.. Na to czekałam =]]]]
  Dziekuję

 5. Kasia says:

  Jupiiiiiiii.. Miało być 😉

 6. Grażyna says:

  SUPER !!! Bardzo czytelnie i przejrzyście pokazane.Z niecierpliwością czekam na takie kursy.

 7. Skorzystałam – dziekuję. Mam tylko uwagę co do zakończenia; wg mojego rozumienia kończymy na rzędzie 3, bo na tm mamy łuki. W 4 rz mamy koralik jeden. Pozdrawiam

  1. Ludwiko, dziękujemy za czujność! Już poprawiamy i cieszymy się, że mimo literówki Twoja praca się udała 🙂

  2. Proszę bardzo.Pozdrawiam

 8. Jestem w trakcie tworzenia bransoletki. Dziękuję za bardzo przejrzysty i dokładny opis.

 9. Iwona says:

  Musze tez sprobowac tylko mam ost mało czasu ale na pewno skorzystam z pmysłu. Sznury sa sliczne

 10. Małgorzata says:

  Świetny tutorial. Próbowałam kiedyś robić bransoletki na szydełku ale to nie dal mnie. Spróbuję tej metody 🙂

 11. Milena says:

  Czy igła i koraliki są na tej samej nitce?

  1. Tak Milena, wszystko jest na jednej, tej samej nitce.

 12. Marysia says:

  Sporym mankamentem tego tutoriala est to ze nie ma odnosnikow do materialow jakie byly użyte do tej bransoletki, nigdzie na stronie nie moge znaleźć odpowiednich nici, żyłek co jest mega frustrujace. Co do tej bransoletki to po wpisaniu w wyszukiwarke “on G” albo “nici one G” otrzymuję w wynikach jedna pozycje z koralikami – a wiec nie odpowadajaca temu czego szukam albo pokazuje sie zero wynikow… Mało jest to pomocne – zero informacji czy produkt zostal wyprzedany czy warto czekac az pojawi sie na stanie czy po prostu go nie ma. W dodatku w zakładce beadingu sa koraliki ale nie ma tam wlasnie nici. Opcja szukaj po technice jest w tedy kompletnie pozbawiona sensu bo co z tego ze znajde koraliki skoro nie moge nabyc w tym miejscu odpowiednich nici, igieł…

 13. Marysia says:

  Sporym mankamentem tego jest to ze nie ma odnośników do materiałów jakie były użyte do tej bransoletki, nigdzie na stronie nie mogę znaleźć odpowiednich nici, żyłek co jest bardzo drażniące. Co do tej bransoletki to po wpisaniu w wyszukiwarkę “one G” albo “nici one G” otrzymuję w wynikach jedna pozycje z jakimiś kamykami – a wiec nie odpowiadając temu czego szukam albo pokazuje się zero wyników… Mało jest to pomocne – zero informacji czy produkt został wyprzedany czy warto czekać aż pojawi się na stanie czy po prostu go nie ma. W dodatku w zakładce są koraliki ale nie ma tam właśnie nici. Opcja szukaj po technice jest w tedy kompletnie pozbawiona sensu bo co z tego ze znajdę koraliki skoro nie mogę nabyć w tym miejscu odpowiednich nici, igieł…

 14. Super.Właśnie robię wydawało się,że trudne jak przeczytałam ale ryzyk spróbowałam,polecam bułka z masłem . Dziękuję i więcej takich.Pozdrawiam

 15. ivonnovi says:

  Droga Marto!

  Właśnie skończyłam swoją pierwszą branzoletkę stylem sznur koralikowy szyty pod kierunkiem Twego tiutoriala.

  Jest on świetnie przygotowany, wszystko pokazane jasno krok po kroku.

  Branzoletka z materiałów, które podajesz na samym początku, czyli w barwach fioletu.

  Wyszła cudnie : )

  Dziękuję bardzo za wysiłek i chęć dzielenia się z innymi swoją wiedzą,

  1. Super! Cały pasart się cieszy :)). W imieniu Marty dziękujemy za pochwalenie się i miłe słowa!

 16. renata says:

  REWELACJA!! Ja układam z różnymi koralikami, bransoletki są śliczne, dziękuję za bardzo profesjonalny opis

  1. Nie ma za co, przyjemnego handmade! 🙂

 17. Marcin says:

  Dziękuję za bardzo przejrzystą instrukcję czekam tylko na koraliki. Napisze jak zrobie 🙂

  1. Super, czekamy 🙂

 18. Czy mogłabym prosić o kurs wideo sznuru koralikowego? Jestem osobą początkującą i instrukcja, choć bardzo przejrzysta, wydaje się niewystarczająca dla takiego laika, jak ja. Byłabym bardzo wdzięczna 🙂

  1. Jasne, wpiszemy na listę kursów do zrobienia i w przyszłości zrobimy 🙂

 19. Elżbieta says:

  Czy tą metodą można robić również inne wzory na bransoletce? Gdzie mogę ew je znalęźć?

 20. Ja takie sznury z koralików TOHO wykonuję z wykorzystaniem szydełka. nawlekam koraliki na nitkę, nastepnie przerabiam szydełkiem tworząc najpierw kółeczko a nastepnie sznur o średnicy tego pierwszego kółeczka. Wychodzą piękne!!!

  1. Dzięki Mira, a próbowałaś kiedyś robić “naszą” metodą? Ciekawa jestem dlaczego akurat wybrałaś sposób z szydełkiem.

 21. pierścionek też ciekawy wyszedł, tylko z rozmiarem nie trafiłam 😉

  1. Pewnie bez problemu znalazłaś nową właścicielkę 😉

 22. Świetna bransoletka właśnie jestem w trakcie jej wykonywania. Ciekawi mnie czy można zrobić ją bez wklejania końcówek tylko ją połczyć.

  1. Magda, nie próbowaliśmy bez wklejanych końcówek, ale jak wymyślisz sposób, pochwal się co Ci wyszło 🙂

 23. Monika says:

  Ja zrobilam identycznie jak pokazano na schemacie tylko zrobilam to na plastykowej zwyklej wąskiej bransoletce i połączyłam końcówki Wyszlo rewelacyjnie i nie musialam dawac zapiecia Bardzo przejrzysty opis i obrazki które bardzo mi pomogły

  1. Monika says:

   a… łancuszek mój był krótszy bo nie składał się z 10 par koralików tylko z szesciu par Ale mimo tych zmian bransoletka jest cudowna
   i mimo ze pierwszy raz robilam metoda toho dzieki opisowi mi sie udalo 🙂

  2. Super! Dzięki Monika za ten komentarz, bardzo nas cieszy, że kurs się przydał :)! Twoja bransoletka na pewno jest piękna. Pozdrowienia!

 24. andorinha says:

  Dzień dobry.
  Co zrobić kiedy skończy się nitka? W jaki sposób zakończyć i dodać nową nitkę?

  1. Witamy :)! Wystarczy dowiązać nową nitkę na supełek. Później luźne końce starej i nowej nitki trzeba ukryć wewnątrz koralików – po prostu poprzeciągać je igłą w dół sznura. Pozdrowienia :).

 25. Joanna says:

  Czy jest szansa na pojawienie się tego w wersji video? 🙂 pozdrawiam!

  1. Dopiszemy do listy tutków “do zrobienia” 🙂

 26. zvierzęce blyskotki says:

  bardzo fajna instrukcja 🙂 ja bransoletkę robiłam na słomce – bardzo ułatwiało mi to pracę (może komuś przyda się taka rada 🙂
  pozdrawiam!

  1. Super :)! Dzięki, że podzieliłaś się swoim doświadczeniem, na pewno komuś się przyda :). Pozdrawiamy!

  2. Kinga says:

   skorzystałam z rady i też wspomogłam się słomką – super sprawa 🙂

 27. Czy można zrobić taka bransoletke z większych koralikow Toho-8/0.

  1. Jak najbardziej :)!

  2. Ewa, można z 8/0. Sama nie robiłam, ale widziałam gotowe na jakimś blogu :).

 28. Witam…. A czy byłaby możliwość aby przekierować od razu do sklepu, gdzie można by zestaw do tej bransoletki kupić?

 29. Zawsze się irytowałam, że sznur szydełkowy mi nie wychodzi, a nie ma alternatywy. Dzisiaj ją znalazłam 😀 Skończę caprice i zabieram się za sznur 🙂

 30. Wspaniały tutorial 🙂 to będzie mój pierwszy naszyjnik z toho, do tej pory próbowałam jedynie “płaskich” bransoletek. Wbrew pozorom nie jest skomplikowany, jak się “załapie” ścieg to potem idzie gładko.

 31. Beloved says:

  Mam problem. Poradnik jest super, a branzoletki z koralików od zawsze mnie kręciły… Teraz jest więcej czasu więc zamówiłem materiały i robię… ale chyba trochę przesadziłem, bo użyłem złotych koralików 15/0. Robi się super ale nie trzymają fasonu. Sznur się trochę zapada, może to właśnie dlatego że koraliki tak małe… Pomyślałem że usztywnię żyłką do kosiarki, ale jakby ktoś miał lepszy pomysł, to czemu nie…?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *