Porady

Jak czyścić biżuterię i dbać o nią na co dzień – babcine rady

jak czyścić biżuterię

Jak czyścić biżuterię i dbać o nią na co dzień? Mamy dla Was kilka przydatnych porad, prosto z babcinej szuflady, które pomogą zachować piękno ozdób na dłużej.

 

 

Pasji tworzenia biżuterii, każda zwolenniczka świecidełek hand made, oddaje się bez reszty. I choć  w tym świecie nie ma dla niej żadnych tajników, z mistrzowską precyzją wyginana druciki, obraca szczypcami, to jednak nie zawsze wie, jak dbać o produkty, które stworzyła.

Jeśli biżuteria jest przerabiana, tzn. ze starych klejnotów znalezionych w babcinych szkatułkach ma powstać coś zupełnie nowego i oryginalnego lub wtedy, gdy dzieła już dawno straciły swój blask, czas wziąć się za pucowanie!

Jak czyścić biżuterię ze srebra?

Srebro najlepiej przechowywać zawinięte w folię aluminiową. Zapobiega to niszczeniu metalu. Z biegiem lat ten delikatny materiał może ulec zmatowieniu i czernieniu. Na przebarwienia pomaga czyszczenie ozdób w ciepłej wodzie z dodatkiem amoniaku. Blask przywróci kąpiel w płatkach mydła. Z kolei postarzałe, poczernione przedmioty nasze babcie traktowały papką z sody kuchennej oraz przecierały pastą do zębów.

Czyszczenie złota

Dla złota woda jest również zbawienna, a najlepiej jeśli jest rozcieńczona spirytusem. Przydaje się także denaturat do walki z uporczywymi śniadymi plamami, które pojawiają się na biżuterii. Polerowanie szmatką z mikrowłókien pomoże przywrócić błysk.

Ze swarkami jak z jajkiem

Często do ręcznego wyrobu biżuterii używa się kryształów. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na Swarki, gdyż są one bardzo delikatne. Niedoświadczonym projektantkom nierzadko pękają. W dodatku trzeba zachować wyjątkową ostrożność przy ich konserwacji. Niestety, to cena, którą płaci się za piękno. Kryształy te należy myć w letniej wodzie z płynem do naczyń, a następnie płukać pod bieżącym strumieniem.

Jak czyścić kamienie szlachetne?

Biżuteria wykonana z kamieni szlachetnych, takich jak np. malachit czy bursztyn nie powinna mieć kontaktu z mydłem. Zwłaszcza kolczyki, pierścionki, w których ozdoba osadzona jest w koszyczku. Mają one drobne szczeliny, a  w nie z łatwością może wnikać mydło, tworząc osad i powodując matowienie kamienia. Najlepiej, by kamienie były płukane w wodzie z rozcieńczonym płynem: do mycia naczyń lub do kąpieli.

Jak dbać o perły?

Perły szybko ulegają zabrudzeniu, są podatne na pyłki kurzu i wszelkich kosmetyków, np. pudru, różu, cieni do powiek. Także lakier do włosów i perfumy negatywnie wpływają na blask tych szlachetnych ozdób. Dobrze, jeśli po prostu zostaną one przepłukane bieżącą wodą i odstawione do wysuszenia. Następnie można przystąpić do polerowania.

Aby dbać o piękno, należy biżuterię przechowywać oddzielnie lub w luźnej drewnianej szkatułce. Metalowe pojemniki mają zły wpływ na konserwację metali szlachetnych. Kolczyki najlepiej odwieszać na wieszaczki, by nigdy się nie poplątały, tak samo zresztą jak łańcuszki. I na koniec: biżuterię zakładać trzeba, gdy twarz jest ozdobiona makijażem, a ciało skropione perfumami.

Może Ci się także spodobać >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *