Aktualności, Porady

Jak robić zdjęcia produktów? Krótki poradnik dla rękodzielnika.

Zapraszamy Was do lektury tekstu, który przygotowała Aleksandra Multan. Dowiecie się z niego jak robić zdjęcia produktów, a w naszym wypadku biżuterii i innym własnoręcznie zrobionym cudom. Jeśli wydaje Ci się, że fotografia to czarna magia, to koniecznie przeczytaj kilka rad Oli. Spróbuj, poćwicz i przekonaj się, że aparat nie gryzie. 

Jak robić zdjęcia produktów? Czy w ogóle jest taka umiejętność rękodzielnikowi potrzebna? Zobacz co na ten temat ma do powiedzenia koleżanka po fachu.

Robię handmade, nie zdjęcia ….
… a gdyby tak robić jedno i drugie?

Nie umiem robić ładnych zdjęć!

Tak zapewne powiedziała niejedna z Was. Ale, ale … Beadingu, haftu sutaszowego czy szydełkowania też nie umiałaś na początku. A jednak udało się tego nauczyć. I tak samo jest z fotografią 🙂 Wbrew pozorom to wcale nie jest sztuka tajemna. Warto znać kilka zasad i stosować się do nich, a jakość naszych zdjęć znacząco się poprawi. Dobre oko jest w cenie, ale fotografując biżuterię skupiamy się przede wszystkim na przedmiocie. Naszą biżuterię czy inne rękodzieło można ułożyć, oświetlić i nie martwić się, że się poruszy, zmieni pozę lub zrobi minę 🙂 Oczywiście jeśli chcecie zrobić zdjęcia na modelce, to warto skupić się i na tych aspektach, ale w końcu nie od razu Kraków zbudowano 🙂

Dobre zdjęcie, co to znaczy?

A to już zależy co chcecie pokazać i co jest Waszym celem 🙂

Pokazują przedmiot

Generalnie dobre zdjęcia rękodzieła ładnie je eksponują. Jeżeli są to zdjęcia na białym tle, to tło jest jasne i bez zabrudzeń, a kolory są żywe. Przy kolorach, od razu podpowiem, nie warto robić zdjęć z lampą błyskową. Warto jednak, aby tło nie przyćmiło głównego bohatera zdjęcia. Jeżeli fotografujecie wzorzyste kolczyki, postawcie raczej na gładkie tło. Przy robieniu zdjęć zabawkom dziecięcym kadr powinien być tak wykonany, aby ta zabawka go wypełniała. Jeżeli pokazujecie biżuterię na modelce, zróbcie zdjęcie portretowe, a nie sylwetkę uchwyconą z odległości kilku metrów. Dobre pokazanie przedmiotu nie musi oznaczać, że jest on położony w samym środku kadru! O wiele lepiej sprawdzają się tzw mocne punkty zdjęcia. Spójrz na kwadrat poniżej i wyobraź sobie, że to wasze zdjęcie. Nie kładźcie przedmiotu na samym środku, w środkowym kwadracie. Bardziej przykuwające oko będzie położenie przedmiotu tam, gdzie przecinają się linie. Zdjęcie będzie bardziej dynamiczne i mniej oczywiste.

Zdjęcia: Kadry pełne koloru Biżuteria: Zip Fashion

Pokazują kontekst

Jeżeli jest to zdjęcie stylizowane (np. flatlay) to nasze rękodzieło zostaje wkomponowane w kompozycje z innymi przedmiotami (fajnie gdyby nawiązywały do niego stylistycznie). Kolczyki ślubne można pokazać w towarzystwie welonu, szkatułki na obrączki i kwiatów, zabawki dziecięce fajnie wkomponować w kocyk dziecięcy lub dziecięce buciki. Biżuterię w stylu glam rock, możemy pokazać w zestawieniu ze skórą i ćwiekami. Zastanówcie się więc-w jaki sposób używa się Waszego rękodzieła i pokażcie ten kontekst na zdjęciach!

Zdjęcia: Kadry pełne koloru, Biżuteria: Ola Multan – biżuteria pełna koloru

Pokazują emocje

Moim osobistym zdaniem, emocje najłatwiej pokazać na portrecie, ale dobre zdjęcie stylizowane również da dobry efekt. Pokażcie swoje kolczyki, spinki, w użyciu! Ludzie kochają oglądać innych ludzi. Emocje są tym, co do nas przemawia, spróbujmy to uchwycić na zdjęciach.

jak zrobić zdjecia produktów

 

jak zrobić zdjecia produktów
Zdjęcia: Kadry pełne koloru, Biżuteria: Perła Art

I na samym końcu dopiero

Zdjęcia powinny być ostre i dobrze doświetlone. Jeśli główny bohater zdjęcia jest niewidoczny, ciężko o pozostałe punkty. W aparatach, gdy patrzycie przez wizjer widoczne są czarne punkciki. Większość aparatów podświetla na czerwono punkt, w którym skupiona jest ostrość. niech będzie ona zawsze na biżuterii. Dodatkowo – zdjęcia są z reguły nieostre, gdy mamy za mało światła (trzeba wtedy doświetlić lub użyć blendy) lub gdy poruszymy ręką. Stabilność obrazu warto sobie zapewnić używając statywu lub podpórki, o którą oprzemy dłoń z aparatem lub sam aparat.

Jak robić zdjęcia produktów, ale w sumie po co mi dobre zdjęcia?

Po to, żeby pokazać piękno rękodzieła. Nawet jeśli nie sprzedajesz handmade, na pewno chcesz, żeby twoi widzowie zobaczyli kunszt wykonanej pracy i całe jej piękno. Jeżeli poświęcasz dziesięć godzin na zrobienie kolczyków nie dajesz ich klientom w foliowej jednorazówce, prawda? To samo dotyczy zdjęć. Dobre zdjęcie to klucz. Ale pamiętaj , żeby wybrać to jedno jedyne, trzeba zrobić ich dziesięć albo nawet dwadzieścia. Trudno! Pokazujecie światu to jedno dobre i nie mówicie o reszcie 😀 Z praktyką będzie łatwiej!

Potrzebuję profesjonalnego sprzętu!

Nieprawda, potrzebujesz dobrego światła i podstawowej wiedzy! Dobre zdjęcia można zrobić smartfonem. To co jest najważniejsze na zdjęciu to ŚWIATŁO. Na początek najlepiej jasne, dzienne. Najlepiej żeby padało równomiernie. Jeśli fotografujesz na parapecie okna – połóż przedmiot ciut wyżej niż na samym parapecie, żeby rama okienna nie rzucała cienia. Jeśli światło pada z jednej strony, po drugiej stronie użyj blendy lub choćby kawałka białego kartonu, czy kartonu owiniętego folią aluminiową. Wszystko co odbija światło będzie dobre.

Nie fotografuj w sztucznym świetle i z lampą błyskową. Kolory na takich zdjęciach są przekłamane i rzadko kiedy oddają rzeczywistość. Postawcie raczej na jasne dzienne światło (nie w pełnym słońcu!). Jeżeli trzeba doświetlić zdjęcia, użyjcie blendy.
Jeżeli mimo wszystko czas na zdjęcia macie tylko wieczorami, wtedy warto pomyśleć o namiocie bezcieniowym i żarówkach. I teraz uwaga słowo klucz w doborze żarówek, to “temperatura światła”. Dobre żarówki mają temperaturę 5500K (temperatura światła dziennego). Dzięki temu na zdjęciu kolory nie będą przekłamane.

jak zrobić zdjęcie produktów

źródło: pixabay

Nie chcę spędzać wielu godzin na obróbce zdjęć.

Nie musisz. Oczywiście warto trochę popracować nad zdjęciami, ale wbrew pozorom czasem to jest tylko kilka drobnych ustawień. Na swojej stronie FB kadry pełne koloru dzielę się nimi. Można to zrobić przy pomocy darmowych programów, a nawet aplikacji na urządzeniach mobilnych. Ba! Nie trzeba do tego osławionego Photoshopa! Użyjcie aplikacji snapseed lub programu GIMP. Tam używajcie takich opcji jak korekta ekspozycji, krzywe czy poziomy, już tylko te trzy parametry potrafią zrobić cuda na zdjęciach.

Ale co ważniejsze, trzeba ćwiczyć. Nie tylko obróbkę. Robienie zdjęć trzeba ćwiczyć. Czasem lepiej zrobić nowe zdjęcie niż zaznaczać 10 min tło, które chcemy rozjaśnić. Serio, serio, przerobiłam to na własnej skórze.

Zdjęcia na białym tle są nudne!

Ale czasem potrzebne 🙂 Sporo galerii z rękodziełem prosi właśnie o takie, ale przecież nie musicie się ograniczać tylko do takich. Pobawcie się w stylizacje, zróbcie kompozycje na waszych zdjęcia. Dobre zdjęcie rękodzieła to nie musi być zdjęcie na białym tle. Powiem Wam, że na moim własnym fanpage’u te stylizowane zgarniają większość like’ów do spółki z portretowymi, a nie te na białym tle 😀

zdjęcia na białym tle nieudane – szare brzegi:
jak robić zdjęcia produktów

Ok:
jak robić zdjęcia produktów

Mamy nadzieję, że te kilka rad Oli na temat tego jak robić zdjęcia produktów, zachęcą Was do zabawy aparatem. To naprawdę nie takie skomplikowane jak się wydaje. Potraktujcie to jako zabawę, a na pewno pokochacie się z fotografią. Pokażcie nam swoje postępy w tej dziedzinie oznaczając zdjęcia #pasart lub #kurspasart

Zerknij na nasz blog koniecznie. Poza wpisem jak robić zdjęcia produktów, znajdziesz sporo innych przydatnych rad. Na przykład:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

 

Kim jestem? Jestem twórczynią handmade, która kilka lat temu zakochała się w portrecie. Fotografii produktowej i portretowej uczyłam się wraz z rozwojem swojej marki biżuterii ślubnej Ola Multan – biżuteria pełna koloru. Znam od podszewki wszystkie bolączki zdjęć rękodzielnika – od braku czasu na zdjęcia, przez zmagania z białym tłem, po pytania jak sfotografować biżuterię na modelce. Swoim doświadczeniem dzielę się na stronie Kadry pełne koloru.

Może Ci się także spodobać >>

2 Comments

  1. paivi says:

    Czytam i czytam i nadal nie wiem : co to jest blenda???????

    1. Blenda to coś co odbija światło. Możesz na gogle znaleźć informacje jak można zrobić samemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *