Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy, Video

JAK WKLEIĆ KOŃCÓWKĘ DO RZEMIENIA – BRANSOLETKA KROK PO KROKU – KURS BIŻUTERII DIY

Biżuteria gotowa czy hand-made? To proste – hand-made! Nie martw się, że nie wiesz jak samemu zrobić bransoletkę, która nie tylko będzie wyglądała ładnie (jak ze sklepu:)) ale będzie cząstką Ciebie. Agnieszka Wajzer-Nowak i Marta Krauze opowiedzą jakich akcesoriów potrzebujecie do zrobienia bransoletki i jak je sobą połączyć, żeby wyczarować cudowną biżuterię.

 

TRANSKRYPCJA VIDEO

Marta Krauze: Wykonanie biżuterii jest proste ale wymaga cierpliwości, wyobraźni, estetyki i przede wszystkim znajomości akcesoriów. Pokażemy Wam, jakich przedmiotów potrzebujecie aby zacząć przygodę z hand-made i zapoznamy z ich nazwami aby łatwiej było znaleźć interesujące Was półfabrykaty. Zapraszamy!

Agnieszka Wajzer-Nowak: Dziś bransoletka z rzemienia. Pokażemy Wam niezbędne akcesoria, których będziecie potrzebowali, żeby zrobić taką bransoletkę. Czyli zaczynamy od bazy, właśnie od rzemieni.

MK: Jakie rzemienie możemy wykorzystać do tej bransoletki?

AWN: Mamy rzemienie okrągłe i tutaj widać spory wybór, które mają różną fakturę i różną średnicę. Właśnie ta średnica będzie nas bardzo interesować, jak później się dowiecie. Mamy też rzemienie płaskie.rzemienie_ogolne

 

 

MK: Wszystkie rzemienie mają różne faktury. Mogą być zamszowe, mogą być ze skóry ekologicznej lub skórzane, są też plecione i z wzorem. Chcąc zobaczyć wszystkie rzemienie, które są dostępne, z których możecie wykonać biżuterię, wejdźcie na stronę pasart.pl, następnie przeklikajcie się przez kategorię „Półfabrykaty do wyrobu biżuterii”, kolejno przez „Sznurki, linki i rzemienie” i tam w kategorii rzemienie jubilerskie, zobaczycie wszystkie dostępne półfabrykaty z tej kategorii.

AWN: Teraz dobieramy końcówki i to jest bardzo ważny moment, bo trzeba je dobrać bardzo precyzyjnie. Do okrągłych rzemieni mamy okrągłe końcówki – tutaj jest bardzo ważna średnica takiej końcówki. Jeśli mamy rzemień na przykład taki – okrągły szyty o wielkości 6x7mm, to najlepiej dobrać końcówkę, która będzie miała średnicę wewnętrzną 6mm. Tak wygląda dobrze dobrana końcówka, natomiast tutaj widać ewidentnie, że rzemień jest za gruby i powoduje balonik.
Warto też wspomnieć, że możemy sobie wkleić dwa rzemienie albo nawet 3 lub więcej.

koncowki-ogolne

 

MK: A co w sytuacji, gdy końcówka jest dużo większa niż rzemienie, które są w środku.

AWN: To też bardzo źle wygląda, ponieważ rzemień kołysze się w końcówce, źle się go wkleja i wygląda nieestetycznie. Także nie może być sytuacji, że mamy wolną przestrzeń w tej końcówce.

MK: Poza końcówkami wklejanymi są też końcówki zaciskane. One nie wymagają kleju, chociaż Agnieszka uważa, że lepiej zawsze kropelkę wkleić dla bezpieczeństwa.
Chcąc wybrać odpowiedni rozmiar końcówki, wejdźcie do kategorii „Końcówki do biżuterii”, następnie „Końcówki” i wybierzcie rozmiar, który będzie pasował do rzemienia, który wcześniej wybrałyście.
Kolejnym elementem, który potrzebujmy do wykonania bransoletki są zapięcia. Podstawowe zapięcia, to są karabińczyki i federingi, ale możemy też wykorzystać zapięcia ozdobne, jak toggle lub większe z cyrkoniami.
Aga, powiedz, jak mamy połączyć zapięcia typu karabińczyki lub ozdobne, które mają takie uszko, z końcówką o której mówiłaś wcześniej.zapięcia_ogolne

AWN: Najlepiej do tego użyć kółeczka montażowego o grubości 1mm – są dosyć grube i musimy je rozchylić za pomocą szczypiec.

MK: Są kółeczka otwarte i są kółeczka sprężynki, do czego one służą?

AWN: Właściwie można powiedzieć, że służą do tego samego, natomiast te kółeczka takie drobne cienkie, najlepiej wykorzystać do podwieszania zawieszek, a te grubsze możemy połączyć z końcówkami i zapięciami. Sprężynki świetnie się nadają do połączenia końcówek z zapięciami. Podczas montażu musimy je rozchylić. Ja do tego używam igły, bo dzięki temu nie niszczę sobie paznokci i taka gruba igła odpowiednio rozchyli mi sprężynkę na czas kiedy muszę włożyć zapięcie lub końcówkę. Wtedy mogę ją przełożyć, wkręcić kółeczko i sprawa załatwiona.

MK: Wszystkie elementy już mamy, także możemy przejść do zrobienia naszej bransoletki.

AWN: Musimy sobie zmierzyć, jaką długość bransoletki chcemy – czy taką bardziej ciasną, czy taką luźniejsza, opadającą na nadgarstek. Zwykle to jest 18cm.

MK: Czy ta długość, którą zmierzyłyśmy, to jest długość razem z zapięciami, czy do tej długości 18cm jeszcze dodajemy zapięcie? To już jest razem z zapięciami. Jeśli nie mamy pod ręką miary krawieckiej, możemy też to zrobić za pomocą sznureczka, który owijamy wokół nadgarstka i który wyznaczy nam długość tej bransoletki. Bierzemy, odcinamy niepotrzebny nam kawałek.
Jak odmierzyć długość rzemienia?
Łączymy zapięcie za końcówkami za pomocą kółeczek montażowych, wklejamy rzemień do końcówek, kładziemy rzemień na stole, przykładamy sznurek tak, aby jego koniec dotykał górnej końcówki. Drugi koniec sznurka wyznaczy nam punkt, gdzie mamy przyciąć rzemień.
Czym najlepiej wkleić końcówki?
Ja używam kleju dwuskładnikowego, bo jest bardzo mocny i w sumie jest dość wygodny w użyciu. Jest gęsty i nakłada się go na przykład wykałaczką. Po 10 minutach bransoletka wysycha i możemy ją używać. Bardzo dużo osób używa szybkoschnące kleje, natomiast ja wolę ten klej dwuskładnikowy, bo daje mi czas na jakieś poprawki, łatwiej go usunąć i nie boję się, że palec przyklei mi się do końcówki. Po więcej kursów i porad zapraszamy na blog.pasart.pl i pasart.tv.
Cześć!

W filmie wykorzystano produkty ze sklepu pasart.pl:

Rzemienie jubilerskie – kliknij tutaj, aby zobaczyć jakie.

Końcówki i zapięcia – kliknij tutaj aby zobaczyć jakie.

Kliknij tutaj, aby kupić gotowy zestaw do zrobienia bransoletki.

Autorem kursu jest Agnieszka Wajzer-Nowak – projektantka, absolwentka poznańskiej ASP, organizatorka i prowadząca warsztaty artystyczne i biżuteryjne.

Może Ci się także spodobać >>

4 Comments

  1. Szkoda że tak ciężko kupić odpowiednie kółeczka – pojedyncze są zwykle tak cienkie, że wyginają się w palcach. Sprężynki z kolei tak grube, że nie wchodzą w otwór karabińczyka, a czasem nawet końcówki. W dodatku sprzedawca przeważnie nie podaje grubości drutu, z którego zrobione jest kółko, tak więc mam już kilka paczek nieodpowiednich kółek kupionych niepotrzebnie. Problem trwa już od wielu miesięcy…

  2. Gosia, masz rację, “na oko trudno” dobrać odpowiednie kółeczko. Produkty wysyłane przez pasart mają zawarte te informacje w opisie, także zapraszamy 🙂 http://www.pasart.pl/koleczka-montazowe,c,64.html?send_via_shop=on

  3. Kropka says:

    A ja mam pytanie o klej, jaki będzie najlepszy?

    1. Do wklejania końcówek najlepiej sprawdzi się Poxipol ;). Więcej o klejach można przeczytać tutaj i tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *