Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Jak zrobić choker ze sznurka? Modny naszyjnik z grotem.

Lubicie chokery? Niektóre z nas pamiętają je z lat 90. Od razu mamy przed oczami Natalie Portman z szeroką tasiemką na szyi. 😉 Moda lubi zataczać koło i od jakiegoś czasu chokery wróciły do łask. Postanowiliśmy więc połączyć dwa najmodniejsze trendy w jednym wpisie. Pokażemy Wam, z pomocą Kasi Kolber, jak zrobić choker ze sznurka z jeszcze modniejszym grotem. Zaczynamy?

Jak zrobić choker ze sznurka

Materiały potrzebne do wykonania chokera :

  • Sznurek do makramy – w chokerze wykorzystałam nić SuperLon Macrame o grubości 0,8 mm. W sumie potrzebne będą 4 kawałki sznurka o długości ok 220 cm oraz kawałek o długości ok 25 cm. Ja zawsze ucinam z lekkim zapasem
  • Kamień typu grot lub bryłka z otworem – ja użyłam kwarcu w kształcie grotu. Przy zamówieniu należy zwrócić uwagę aby otwór kamienia dopasować do grubości sznurka. Ja dobrałam kwarc z otworem 0,9 mm
  • Koraliki TOHO 8/0 –będziemy potrzebować ok18 sztuk koralików w wybranym kolorz
  • Nożyczki, zapalniczka i opcjonalnie klej

Masz ochotę zrobić choker ze sznurka?

Koniecznie wpadaj po materiały TUTAJ. Pamiętaj o odpowiednim doborze grubości sznurka do wielkości dziurki w kamieniu.

KROK 1
Zaczynamy od nałożenia kamienia oraz dwóch koralików TOHO na pierwszy sznurek w połowie jego długości. Jeśli będzie problem można lekko przypalić końcówkę i usztywnić kawałek sznurka odrobiną kleju.
Jak zrobić choker ze sznurka

KROK 2

Sznurek z kamieniem staje się teraz naszym sznurkiem podstawowym, na którym będziemy wiązać pętelki ( tzw. splot żebrowy).
Ważne by sznurek podstawowy w trakcie pracy był napięty. Teraz dokładamy sznurek zawiązując pierwszą pętelkę wokół sznurka podstawowego. Węzełek zawiązujemy w połowie długości dodawanego sznurka jak na zdjęciu.
Jak zrobić choker ze sznurka

Z uwagi na to, że mój sznurek jest dosyć wiotki i ciężko uchwycić splot poniżej na zdjęciach przedstawiam ten sposób mocowania gdzie sznurek podstawowy jest w kolorze granatowym a dodawany w kolorze zielonym. Sznurek zielony prowadzimy najpierw pod podstawowym następnie nad nim i krzyżujemy pod spodem w kierunku „od kamienia” tworząc ósemkę znowu przechodzimy górą i dołem jak na zdjęciu. Następnie starannie zaciskamy i mamy nasze pierwsze mocowanie.
Jak zrobić choker ze sznurka

KROK 3
Analogicznie zaplatamy sznurek z drugiej strony naszego kamienia i nawlekamy na sznurek podstawowy po jednym koraliku TOHO po lewej i prawej stronie kamienia.
Jak zrobić choker ze sznurka

KROK 4

Następnie w taki sam sposób mocujemy trzeci oraz czwarty sznurek nawlekając pomiędzy nimi po koraliku TOHO jak na zdjęciu. Należy pamiętać aby podczas pracy sznurki były napięte. Jeśli będzie z tym problem można przypiąć sznurki np. pineską do kartonu albo wspomóc się taśmą klejącą aby podczas pracy sznurki nam nie uciekały.
Jak zrobić choker ze sznurka

KROK 5

W następnym kroku sznurek wiodący ( podstawowy) kierujemy o 90o w dół i zaplatamy wokół niego kolejno nasze trzy dodawane sznurki nawlekając pomiędzy każdy ze sznurków koralik TOHO. Sznurki zaplatamy symetrycznie po prawej i lewej stronie kamienia.

Jak zrobić choker ze sznurka

KROK 6
Analogicznie zaplatamy jeszcze po dwa zawijasy z każdej strony dodając po jednym TOHO pomiędzy sznurkami.
Jak zrobić choker ze sznurka

KROK 7
Kontynuujemy nasz „wężyk” tak samo jak w poprzednich krokach ale od teraz nie dodajemy już koralików TOHO.
Jak zrobić choker ze sznurka

KROK 8

Powtarzamy zaplatanie w tym kierunku jeszcze dwa razy i za każdym razem sznurkiem wiodącym staje się sznurek dolny, który kierujemy równolegle do zaplecionej części „wężyka „ i oplatamy wokół niego pozostałe sznurki węzłem żebrowym.
Jak zrobić choker ze sznurka

KROK 9

Dalej zaplatamy nasz wzór „wężyka” bez dodawania TOHO symetrycznie z prawej i lewej strony kamienia aż do zadowalającej nas długości. Najlepiej w trakcie wyplatania kontrolować dopasowanie wokół szyi i jeśli uzyskamy już długość , przy której choker ładnie przylega zakańczamy tak jak w poprzednim kroku trzema rzędami węzłów żebrowych w tym samym kierunku.
Jak zrobić choker ze sznurka

Jak zrobić choker ze sznurka

KROK 10

Teraz przechodzimy do wykończenia. Z pozostałych czterech sznurków każdej ze stron zaplatamy warkocz kolejno przeplatając skrajny przez jeden środkowy a następnie skrajny po drugiej stronie przez dwa środkowe. Warkocz powinien być zaplatany do długości umożliwiającej swobodne przejście przez głowę.

KROK 11

Na końcu na równej długości z prawej i lewej strony wiążemy supełek. W tym momencie można uciąć sznurek i delikatnie przypalić końcówki ewentualnie zabezpieczyć klejem. Ale z racji tego, że pozostało mi trochę niewykorzystanej długości sznurka zakończyłam pracę małymi prostymi ozdobnikami.
Jak zrobić choker ze sznurka

KROK 12
Ucinamy pozostałe sznurki i zabezpieczmy końcówki zapalniczką. Dla bezpieczeństwa można podkleić odrobiną kleju Hasulith.
Jak zrobić choker ze sznurka

KROK 13

Na zakończenie robimy regulowane makramowe zapięcie naszego chokera. Zbieramy nasze zaplecione w warkocz sznurki i wiążemy zwykły węzeł z tyłu pracy.

KROK 14

Odwracamy prace i robimy przesuwaną regulację wykorzystując węzeł płaski. Dokładne wyjaśnienie wykonania makramowego zapięcia pojawiło się na blogu w „ 4 sposoby na bransoletki z makramy – węzły makramowe krok po kroku”
Jak zrobić choker ze sznurka

KROK 15
W końcu ostatni krok – ucinamy pozostałe sznurki, delikatnie opalamy i podklejamy dla zabezpieczenia.
Jak zrobić choker ze sznurka

Choker wydaje się prosty w wykonaniu ale wymaga trochę skupienia i precyzji  Moim zdaniem warto bo może być delikatnym a zarazem efektownym dodatkiem do naszych stylizacji. Wzór jest bardzo subtelny a dzięki temu nie odwraca uwagi od głównego elementu, którym jest wybrany intuicyjnie i bliski naszemu sercu kamień.
Jak zrobić choker ze sznurka

Jak udało Wam się zrobić choker ze sznurka?

Koniecznie pochwalcie się Waszymi pracami oznaczając nas #pasart lub #kurspasart

Lubicie makramę? Zerknijcie też yutaj:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

Parę słów o mnie  Nazywam się Katarzyna Kolber. Na początku mojej przygody z ręcznie robioną biżuterią ćwiczyłam swoje umiejętności na najprostszych formach biżuterii. Parę lat temu próbowałam swych sił w sutaszu ale niestety praca i nadmiar obowiązków z nią związanych nie pozwoliły mi rozwijać mojej pasji. Rok temu dzięki koleżance odkryłam na Facebooku grupę Pasartu, która dała mi motywację do dalszego działania i inspirację do tworzenia biżuterii w różnych technikach. Obecnie najbardziej jestem zafascynowana mikromakramą , natomiast w tworzeniu biżuterii kieruję się zasadą „ co mi w duszy gra” .
Zapraszam na stronę : https://www.facebook.com/handmyday
oraz https://www.instagram.com/handmyday/

Może Ci się także spodobać >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *