Makrama krok po kroku ♥ Wzory ♥ Jak zrobić sploty ♥ Jak zacząć

Jak zrobić kwiatek ze sznurka bawełnianego?

Widzieliście zapewne mnóstwo pięknych makram ozdobionych cudnymi kwiatkami ze sznurka. Zastanawialiście się jak zrobić takie cuda? Szczęście się do was uśmiechnęło! W tym wpisie nasza makramowa czarodziejka – Aneta Malisz – pokaże Wam jak zrobić kwiatek ze sznurka. A na deser pokaże Wam jak sama wykorzystała go w swoich pracach. Sznurki w dłoń i pleciemy! 

Ozdoby makramowe są coraz to bardziej i bardziej popularne. Pasują do prawie każdego wnętrza. Nadają mu niepowtarzalny charakter i sprawiają, że mieszkanie wydaje się bardziej przytulne. Ale z makramy mozna również zrobić piękne torebki, paski, opaski, a ozdobione takim kwiatkiem nabiorą zupełnie innego charakteru. Także rozsiądcie się wygodnie i do dzieła! Warto się nauczyć jak zrobić kwiatek ze sznurka. 

 

sznurki-do-makramy-sklepo

Do zrobienia makramowego kwiatka potrzebujemy:

 

  • sznurek, najlepiej pleciony – ze skręcanego również da się zrobić jednak na początek polecam pleciony
  •  nożyczki,
  • metr krawiecki lub miarkę ?
  • podkładkę do makramy lub jakąkolwiek, do której da się wbić szpilki (na przykład tablica korkowa)

Chcecie się nauczyć jak zrobić kwiatek ze sznurka? 

Potrzebne produkty znajdziecie TUTAJ. Mamy nadzieję, że zaskoczycie nas tym, jak wykorzystacie nabyte dzięki temu wpisowi umiejętności. Jeszcze niegdy nie zawiodła nas Wasza kreatywność! 

KROK 1

Rozpoczynamy od odmierzenia sznurka. W zależności od wielkości kwiatka ilość i długość sznurków będzie się różnić. Moje sznurki mają po 120 cm i jest ich 6 ?Pierwszy sznurek składamy na pół i w miejscu złożenia wbijamy szpilkę. Będzie to nasz sznurek główny, inaczej zwany wiodącym. 
jak zrobić kwiatek ze sznurka

KROK 2

Kolejny sznurek przekładamy pod lewym sznurkiem głównym. Trzeba pamiętać , że tego sznurka nie składamy dokładnie na pół- prawa strona ma być odrobinę dłuższa (około 4 cm) niż lewa. Czyli miejsce w którym sznurki się przecinają to nie środek sznurka, którym teraz będziemy pracować. W kolejnym kroku przekładamy sznurek pracujący nad głównym…

…powyżej miejsca ich przecięcia a następnie przekładamy poniżej sznurka głównego znów wyżej niż poprzednie.

KROK 3

Przybliżamy sznurki do głównego nadal pamiętając aby sznurek pracujący był po prawej dłuższy niż po lewej (teraz już tylko około 2 cm dłuższy).

KROK 4

Teraz sznurek pracujący przekładamy nad sznurkiem głównym (nadal lewym) poniżej ich łączenia.

A następnie pod sznurkiem głównym ale tym razem odrobinę wyżej.
jak zrobić kwiatek ze sznurka

Zaciskamy węzełki.

KROK 5

Teraz kolej na prawy sznurek główny – robimy dokładnie to samo co w przypadku lewego jednak tym razem sznurek pracujący musi być dociskany do węzełka, który wcześniej powstał na sznurku głównym, lewym.

Powstałe w ten sposób węzełki przesuwamy do samej góry sznurka głównego.

Dla ułatwienia dalszej pracy warto wbić szpilki w te węzełki.
jak zrobić kwiatek ze sznurka

KROK 6

Zakończony właśnie etap musimy powtórzyć ze wszystkimi przygotowanymi sznurkami – jak już wspominałam ich ilość może być dowolna. W moim tutorialu użyłam pięciu (nie licząc głównego).

jak zrobić kwiatek ze sznurka

jak zrobić kwiatek ze sznurka

jak zrobić kwiatek ze sznurka

KROK 7

Na zakończenie tej części trzeba jeszcze związać ze sobą sznurki główne – robimy to w taki sam sposób jak w przypadku sznurków pracujących – wykonujemy podwójny węzełek przy czym teraz sznurek lewy będzie nadal głównym a sznurek prawy staje się pracującym.

KROK 8

Przechodzimy do wyplatania bocznych elementów naszego płatka – w tym celu najwygodniej jest odwrócić powstały już element jak na zdjęciu…

…i potraktować sznurek znajdujący się po prawej stronie naszej pracy jako sznurek główny. Pilnując sznurka głównego wykonujemy na nim kolejne węzełki.

KROK 9

Kończymy w chwili, gdy po prawej stronie sznurka głównego mamy przerobionych sznurków pracujących. Wtedy odwracamy całość i zaczynamy symetrycznie zaplatanie od lewej strony.

KROK 10

Gdy nasza praca wygląda jak na zdjęciu – po pięć sznurków na bokach i dwa główne na środku musimy po raz kolejny połączyć te sznurki główne…

jak zrobić kwiatek ze sznurka

…dociskając je do siebie tak aby węzełki były „przytulone” – płatek zacznie się delikatnie wyginać ale to właśnie o ten efekt nam chodzi ? Kontynuujemy powtarzając ten proces jeszcze 2 razy po obu stronach płatka.
jak zrobić kwiatek ze sznurka

jak zrobić kwiatek ze sznurka

KROK 11 

Ostatni etap wyplatania płatka różni się odrobinę od poprzednich. Tym razem zaczynamy również od zrobienia pierwszego, podwójnego węzełka na sznurku wiodącym…
jak zrobić kwiatek ze sznurka
jednak w kolejnych krokach będziemy zwiększać liczbę sznurków wiodących. Sznurek który do tej pory pozostawialiśmy luźny po prawej stronie zrobionych węzełków teraz łączymy ze sznurkiem wiodącym.

 

KROK 12

Powstaje kolejny węzełek lecz sznurek z prawej strony po raz kolejny dołączamy do sznurka wiodącego …itd.
jak zrobić kwiatek ze sznurka

jak zrobić kwiatek ze sznurka

jak zrobić kwiatek ze sznurka

jak zrobić kwiatek ze sznurka

Oczywiście to samo powtarzamy z drugiej strony.
jak zrobić kwiatek ze sznurka

jak zrobić kwiatek ze sznurka

jak zrobić kwiatek ze sznurka

Prawie wiecie jak zrobić kwiatek ze sznurka. Czas na połączenie wszystkiego w całość. 

KROK 13

Przechodzimy do połączenia otrzymanych płatków w kwiat. Można oczywiście zrobić to z samych płatków jednak kwiat będzie ładniejszy jeśli zrobimy mu pręciki. Można to zrobić na różne sposoby – mój polega na skręceniu sznurka palcami do chwili aż zacznie się łączyć.

jak zrobić kwiatek ze sznurka

Zrobione w ten sposób pręciki otaczamy płatkami.
jak zrobić kwiatek ze sznurka

jak zrobić kwiatek ze sznurka

KROK 14

Następnie ucinamy kawałek sznurka. Długość zależy od tego, jak duży oplot chcemy zrobić – ja wolę uciąć niż zaczynać od nowa gdy zabraknie. Składamy sznurek tak, by pętelkę przyłożyć do sznurków wiszących płatków. Lewa strona złożonego sznurka nie musi być długa – wystarczy kilkanaście cm. 

Prawa część sznurka musi być na tyle długa aby kilkakrotnie okrążyć trzymany pęk sznurków. Trzymając lewą stronę sznurka bierzemy prawą część i przekładamy nad lewym, tak aby powyżej pozostała pętla a sznurki się przecięły.
jak zrobić kwiatek ze sznurka

Oplatamy w ten sposób całość kilkakrotnie, do chwili gdy będzie mocno związana.
jak zrobić kwiatek ze sznurka

NA zakończenie przekładamy sznurek, którym owijaliśmy przez utworzoną wcześniej pętlę…

…a ciągnąc za lewą część sznurka zaciskamy pętlę tak aby prawy sznurek wciągnąć pod sznurki otaczające całość.
jak zrobić kwiatek ze sznurka

jak zrobić kwiatek ze sznurka

jak zrobić kwiatek ze sznurka

W razie potrzeby wyrównujemy kwiat poprzez delikatne naciąganie sznurków wystających z dołu kwiatka (czyli tych, które wcześnie posłużyły nam do wyplatania płatków). Na koniec wystarczy tylko wyrównać płatki i kwiat jest gotowy .


Już wiecie jak zrobić kwiatek ze sznurka.

Jesteśmy bardzi ciekawi do czego wykorzystacie te cudne kwiatki. Łapacz? Makaka? Może jakaś torebka, pasek lub opaska. Możliwości jest wiele. Będziemy czekać na Wasze prace, a szukać ich będziemy pod hasztagiem #kurspasart

Aneta postanowiła pokazać wam swoje prace, w których użyła kwiatka ze sznurka.
Jak zrobić kwiatek ze sznurka

Jak zrobić kwiatek ze sznurka

Jeśli nie masz pomysłu do czego wykorzystać kwiatek to może te wpisy Ci pomogą:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

Aneta Malisz – z wykształcenia nauczyciel, w którym zwyciężyła miłość do rękodzieła. Zaczęło się niewinnie: od aniołów z masy solnej i założenia własnego bloga….a wtedy już nie było odwrotu. Przeglądając zaprzyjaźnione blogi, coraz szerzej otwierałam oczy z zachwytu nad tym, co potrafi wyjść spod zdolnych palców. Od tej pory spróbowałam już quillingu, decoupage, tworzenia mydełek, tkania na krośnie, haftu koralikowego, zatapiania w żywicy, tworzenia na dysku kumihimo, haftu sutasz, dziergania na obręczy dziewiarskiej, haftu krzyżykowego, szydełkowania, tworzenia łapaczy snów, makramy, masy porcelanowej, Fimo…. Duża jest również różnorodność materiałów, z którymi się zetknęłam – sznurki, filc, papier, szkło, metale, stal szlachetna, kamienie naturalne, kryształki szklane, żywica, rośliny… to tylko część tego, co znajduje się w mojej pracowni. Wciąż poszukuję nowych technik i pomysłów. Najdłużej jak dotąd zajmowałam się haftem sutasz – prowadziłam również warsztaty tworzenia tą techniką, m.in. w Pracowni Prapełnia w Krakowie, w trakcie festiwalu dla kobiet Progressteron oraz różnych wydarzeń. W pewnej chwili poczułam, że pasja przeradza się w to, co chcę robić na co dzień i tak powstało Amarte – moja wymarzona firma, dzięki której mogę robić to, co kocham. Wszystkich zapraszam do mojego świata, który nadal się rozwija.

Może Ci się także spodobać >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *