Sporo z nas nie lubi się z szydełkiem. Dlatego pokochaliśmy dysk kumihimo, na którym można wyczarować piękne bransoletki, które urokiem nie ustępują tym zrobionym szydełkiem. Paula Ziemska tym razem pokaże Wam jak zrobić podwójną bransoletkę na dysku kumihimo. Będziecie zachwyceni efektem jaki czeka was na końcu tego zadania. Więc dyski w dłoń! I działamy!
Cześć Kochani!
Witam Was na moim kolejnym kursie. Tym razem powrócimy do koralików i pokażę Wam jak zrobić podwójną bransoletkę na dysku kumihimo. Powiem Wam, że pokochałam je od pierwszego spojrzenia, ale do tego jak ją wykonać dochodziłam przez pół roku. Wiem, że na szydełku robi się ją banalnie, ale jak już wiecie ja i szydełko + koraliki nie współpracujemy ze sobą. Tak więc myślałam, myślałam, kombinowałam jak koń pod górkę i w końcu wpadłam na pomysł. I tak koralik po koraliku (dosłownie!) zrobiłam pierwszą część po czym ją sprułam, żeby zapisać sekwencję. A teraz przekazuję ta wiedzę Wam 🙂 Do dzieła!
Do zrobienia bransoletki na dysku kumihimo potrzebne nam będą:
– dysk kumihimo
– koraliki toho 11/0 (paczuszka)
– koraliki superduo (SD) (paczuszka)
– koraliki czechmates triangle (paczuszka)
– zapięcie magnetyczne
– kaboszon 18x13mm
– nici Beadsmith
– nożyczki
– mocny klej (u mnie hasulith)
– nici i igła do beadingu
Chcecie się nauczyć jak zrobić podwójną bransoletkę na dysku Kumihimo?
Wszystko co będzie wam potrzebne do wyczarowania tych cudnych bransoletek znajdziecie TUTAJ. Mamy nadzieję, że kurs Pauli zainspiruje was do tworzenia własnych kombinacji kolorystycznych. A może ktoś odważy się na wprowadzenie swoich zmian do tego projektu? Jesteśmy ciekawi czym tym razem nas zaskoczycie.
KROK 1
No to zaczynamy. Na początek ucinamy 14 kawałków nici długości ok 50 cm każda. Dzielimy je na dwie części i robimy supełek.
Bierzemy w łapki dysk. Wybaczcie, że mój jest taki “sfatygowany”, za nami dużo prób 😉
KROK 2
7 sznurków zaczepiamy na dysku w pozycjach:
32/1
4/5
8/9
16/17
20/21
24/25
28/29
Pozostawiamy lukę w pozycji 12/13.
KROK 3
Gdy mamy już założone nici pora na nawlekanie koralików.
Nawlekamy wg schematu:
o – koraliki TOHO
0 – koraliki SuperDuo
Sznurek 32/1 : ooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo
Sznurek 4/5 : ooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo
Sznurek 8/9 : oooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo
Sznurek 16/17 : oo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo
Sznurek 20/21 : oooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo
Sznurek 24/25 : oooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo
Sznurek 28/29 : o 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo 0 ooooooo
Najważniejszy jest początek. Potem po każdym SuperDuo dajemy 7 koralików TOHO.
KROK 4
Gdy sekwencja jest już nawleczona, a sznurki prawidłowo rozmieszczone na dysku możemy zacząć przekładanie sznurków. Na początek, dla praktyki zrobimy dwa okrążenia samymi sznurkami. Zaczynamy od sznurka z pozycji 32/1 i przekładamy go na miejsce 12/13.
Następnie obracamy dysk zgodnie z ruchem wskazówek zegara i łapiemy za sznurek z pozycji 20/21. Ten przekładamy na 32/1.
Ponownie obracamy dysk i zaczynamy od pozycji 8/9. Ten sznurek przekładamy na pozycję 20/21.
28/29 → 8/9
16/17 → 28/29
4/5 → 16/17
24/25 → 4/5
12/13 → 24/25
Cała sekwencja przekładania sznurków wygląda tak:
32/1 → 12/13
20/21 → 32/1
8/9 → 20/21
28/29 → 8/9
16/17 → 28/29
4/5 → 16/17
24/25 → 4/5
12/13 → 24/25
32/1 → 12/13
I tak powtarzamy sekwencję przez łącznie 16 machnięć samą nicią, aż powrócimy do pozycji gdzie zaczniemy od 32/1.
KROK 5
Tutaj dodajemy pierwszy koralik. Zsuwamy go ze sznurka i zakładamy pod sąsiadującą nić.
Następnie bierzemy 20/21 i przekładamy sznurek (zsuwając koralik) na pozycję 32/1 czyli tak samo, jak robiliśmy przekładając same sznurki.
KROK 6
W ten sposób zakładamy 8 koralików aż dochodzimy do 32/1 i tutaj powinien pojawić się pierwszy koralik SD.
Kolejne ruchy wykonujemy samymi TOHO aż znowu zatoczymy koło i dojdziemy do 32/1 gdzie znowu powinien być koralik SuperDuo.
Jeżeli prawidłowo nawlekliście koraliki i postępowaliście zgodnie z instrukcją przez początek tutka to możecie zapamiętać, że koralik SuperDuo zawsze pojawia się nam w pozycji 32/1 przekładanej na 12/13.
Tym schematem lecimy do końca naszej bransoletki. Długość bransoletki jest Waszym wyborem, ale pamiętajcie, że pracując z zapięciem magnetycznym musimy wziąć pod uwagę to, że nie można go regulować. Więc bransoletkę musimy zrobić większą, by pod naciskiem zapięcie nie puszczało, a bransoletka nie spadała nam z ręki.
Przy zapięciu z tutka (jest ono dosyć długie), dla nadgarstka o obwodzie ok 15 cm, wystarczy długość na ok 36 koralików Superduo.
Mamy już ostatni koralik Superduo, teraz robimy jeszcze jedno okrążenie jak dotychczas samymi koralikami TOHO.
KROK 7
Gdy dochodzimy do pozycji 32/1 i znowu wypada nam koralik Superduo, zamiast koralika opuszczamy sam sznurek. I ten sposób (same sznurki) powtarzamy jeszcze przez 15 machnięć tak by powstał nam sznurkowy ogonek (tak jak na początku naszej pracy).
Gdy dobrniemy do końca nie zdejmujemy naszej pracy, tylko nakładamy na powstały ogonek i czubek sznurków klej hasulith. Czekamy, aż zaschnie i dopiero wtedy ściągamy bransoletkę z dysku. Nadmiar sznurków ucinamy i odkładamy pierwszą połowę.
KROK 8
Drugą część bransoletki robimy w ten sam sposób co pierwszą. W międzyczasie bierzemy nasze zapięcie i przyklejamy klejem kaboszon.
KROK 9
Kaboszon wklejony, nawlekamy drugą część bransoletki 🙂
KROK 10
Gdy skończymy drugą część bransoletki i zdejmiemy ją z dysku pora na połączenie.
KROK 11
Ucinamy sporą ilość nici do beadingu i nawlekamy na igłę. Pomiędzy koraliki SuperDuo dodajemy koraliki Czechmates Triangle.
KROK 12
I tak następnie wbijamy się od góry w koralik SuperDuo drugiej bransoletki i przeplatamy nić przez koraliki SD i CzT tak by połączyć obie bransoletki.
Jak widzicie po pierwszym okrążeniu bransoletka jest bardzo skręcona. To nic dziwnego i żaden błąd. Przejście przez koraliki z jednej i drugiej strony wykonujemy jeszcze 2 razy i z każdym takim okrążeniem bransoletka będzie nam się prostować. Nie wyprostuje się całkowicie, ale na tyle by
ładnie wyglądać na ręku 🙂
KROK 13
Po wykonaniu połączenia nadmiar nici zabezpieczamy i ucinamy. Teraz coś co potrwa najdłużej w całym tworzeniu – montaż w końcówce.
Wklejamy najpierw jeden koniec. Czekamy kilka godzin (niestety) aż klej porządnie (ale to porządnie!) zwiąże. Jeżeli wydaje nam się, że jest okej to czekamy jeszcze godzinę dla pewności 😉 dopiero gdy jeden koniec jest sklejony możemy zabrać się za drugi.
I znowu…. Czekamy…. I czekamy…. I chociaż jest plus z tego czekania, bo bransoletka już sklejona wygląda naprawdę obłędnie. Więc warto 😉
Tadam!
A tutaj macie inne bransoletki które zostały wykonane tym sposobem:
Wiecie jak zrobić podwójną bransoletkę na dysku Kumihimo.
Mam nadzieję, że kurs Wam się spodobał i niedługo pochwalicie się swoimi cudeńkami. Dyski w łapki i do dzieła!
Nooooo my też czekamy na wasze efekty nauki z Paulą. Zacieramy zniecierpliwieni łapki i szukamy waszych prac pod hasztagiem #kurspasart. Jesteśmy przekonani, że skoro wiecie jak zrobić podwójną bransoletkę na dysku kumihimo, to nie będziemy musieli długo czekać na wasze błyskotki.
Wpisując w wyszukiwarkę na naszym blogu “kumihimo” znajdziecie jeszcze więcej ciekawych wzorów. Na przykład:
- Bransoletka ombre na kumihimo
- Wiosenna bransoletka ze sznurków w kwiatki na kumihimo
- Bransoletka z koralików w kwiatki
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Paula Ziemska – przygodę z biżuterią zaczynałam jako twórca bransoletek ze sznurków, co jakiś czas próbując uczyć się czegoś innego. Beading całkowicie zawładnął moim sercem i chociaż po roku nadal uważam się za żółtodzioba próbuję i uczę się dalej :). Od niedawna również wielbicielka szydełka. Efekty mojej pracy możecie zobaczyć na moim profilu na fb.
Witam, mam pytanie czy zapięcie mogą być krokodylki? Może być tylko jeden rozmiar koralików? Pozdrawiam
Polecałabym jednak zapiecie magnetyczne – krokodylki nie zamaskują tak początku naszej pracy. Jeżeli chodzi o koraliki TOHO to zdecydowanie 11/0 🙂
Witam, czy mogą być koraliki jednego rozmiaru? Czy może być na zapięcie krokodylki?
This is nicely expressed. .
no prior prescription required pharmacy
Czy można poprosić o kolory i rodzaje koralików z fioletowo-białej bransoletki? Tych na brzegach nie rozpoznaję kształtu, a jest prześliczna.
toho magatama 🙂
Witam, piękne te bransoletki. Czy w zielono-fioletowawej są użyte koraliki makadamia? Jeśli tak to na której nici były nawlekane? Jak wygląda sekwencja z ich użyciem? Pytam bo mam kilka kolorów tych koralików i chętnie bym ich wypróbowała 🙂
W fioletowo-zielonej bransoletce użyte są: toho 11/0, superduo, czechmates triangle i toho magatama. Niestety ale nie posiadam rozpisanej sekwencji z tymi koralikami – nawlekałam i przekładałam jeden po drugim 🙂
Prosze jakie kolory zostały uzyte na zdjeciu pod zielona bransoleta.