Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Jak zrobić bombkę ze styropianu – bombki choinkowe ręcznie robione

Dziś pokażemy Wam jak zrobić bombkę ze styropianu, która przepięknie prezentuje się na choince. Bombka opleciona koralikami TOHO, to prawdziwy hit dla każdego pasjonata beadingu. Marta Draganek pokazuje koralik po koraliku, jak wykorzystać TOHO lub inne koraliki drobne do wykonania ozdoby świątecznej.

jak zrobić bombkę ze styropianu


Każdego roku przed świętami, w moim domu powstaje zestaw bombek choinkowych. Wszystkie wykonane są jedną techniką (co roku inną), w podobnej, biało-fioletowej kolorystyce. Jedna bombka zostaje na pamiątkę i w Wigilię zawiśnie na świątecznym drzewku, razem z ozdobami z poprzednich lat; pozostałe rozdaję w prezencie rodzinie i znajomym. Święta już za miesiąc, jeśli więc planujecie ręcznie robione dekoracje, warto się za nie zabrać już teraz. W dzisiejszym kursie pokażę Wam jak ozdobić bombki przy pomocy drobnych szklanych koralików. Zapraszam!

Potrzebne materiały

bombka z koralików
Bombka – styropianowa, akrylowa lub szklana. Projekt, który dzisiaj pokażę możecie dowolnie modyfikować w zależności od rozmiaru bombki i materiału, z którego jest wykonana. W tym tutorialu wykorzystam bombkę styropianową o średnicy ok. 5-6cm. Udało mi się dostać bombki z zawieszkami w komplecie, możecie je jednak kupić oddzielnie lub zastąpić zwykłą szpilką z haczykiem. Bombki styropianowe i akrylowe można znaleźć w pasmanteriach, sklepach dla plastyków, a nawet w supermarketach w dziale z dekoracjami świątecznymi.
Drobne szklane koraliki – w dwóch rozmiarach. W moim przypadku są to koraliki Toho Round 8/0 (ok. 3mm) w kolorach Transparent Crystal oraz Galvanized Aluminium (po 5g), koraliki Toho Round 11/0 (2,3mm) w kolorach Silver-Lined Frosted Crystal (ok. 20g), Silver-Lined Milky Lavender i Opaque-Rainbow Turquoise (po 1,5g).
Nici – bawełniane lub cienka żyłka. Kolor dobieramy oczywiście do odcienia koralików.
Igła – do koralików. Takie igły można kupić obecnie w większości pasmanterii. Od zwykłych różnią się tym, że są dłuższe, cieńsze, a przy tym bardziej giętkie.
Szpilka – jeśli Waszą bazą jest bombka styropianowa, szpilka posłuży jako punkt zaczepienia koralików.
Dodatkowo, do ozdoby mogą przydać się wstążki, satynowe kokardki oraz druciki do ich zamocowania. Styropianowe kule można uprzednio pomalować farbą akrylową.

Jak zrobić bombkę ze styropianu?

Krok 1 Dekorowanie bombki zaczniemy od wyznaczenia linii, które będą dzieliły naszą kulę na cztery równe części.
Na nitkę nawlekam 14 metalicznych koralików Toho 8/0.
Jaką długość powinna mieć nitka? Taką, aby dobrze się Wam z nią pracowało. Jeśli okaże się za krótka, w każdej chwili możecie dowiązać do niej nowy kawałek.
jak zrobić bombkę z koralików
Krok 2 Igłę przeciągamy ponownie przez wszystkie koraliki, tak by utworzyły one okrąg. Koraliki mają oplatać zawieszkę, dlatego jeśli Wasza zawieszka ma mniejszą średnicę niż moja, zredukujcie liczbę koralików – ważne tylko żeby była to liczba parzysta.
Przeszywamy wszystkie koraliki jeszcze raz, aby usztywnić oplatający zawieszkę okrąg.
bombka ze styropianu
Krok 3 Po przeciwnej stronie kuli wbijamy szpilkę – stanowić będzie ona punkt zaczepu dla naszych koralików. Jeśli ozdabiacie bombkę akrylową lub szklaną, w dolnej części kuli, zamiast szpilki powinien powstać taki sam okrąg z koralików, jak w górnej części.
jak zrobić bombkę ze styropianu
Krok 4 Na nitkę wychodzącą z górnego okręgu nawlekamy metaliczne koraliki Toho Round 8/0. Ich ilość powinna odpowiadać długości od górnego okręgu do szpilki. W moim przypadku jest to 40 koralików.
diy bombka
Krok 5 Napinamy nitkę i okręcamy ją wokół szpilki.
jak zrobić bombkę
Krok 6 Nawlekamy kolejne 40 koralików.
dekoracje świąteczne ręcznie robione
Krok 7 Przymocowujemy nitkę do okręgu, tak by podzielić kulę na dwie równe części.
dekoracje świąteczne ręcznie robione
Krok 8 W kolejnych krokach podzielimy kulę na ćwiartki. Wyciągamy igłę za trzecim z kolei koralikiem (znajduje się on dokładnie w połowie pomiędzy wcześniej wyznaczonymi liniami).
bombki ze styropianu
Krok 9 Na nitkę ponownie nawlekamy 40 metalicznych koralików Toho 8/0.
ręcznie robione ozdoby świąteczne
Krok 10 Okręcamy nitkę wokół szpilki.
ręcznie robione ozdoby świąteczne
Krok 11 Nawlekamy kolejne 40 koralików i przymocowujemy je do okręgu w górnej części bombki.
ręcznie robione ozdoby świąteczne
Krok 12 Igłą przechodzimy przez środkowy koralik okręgu i wracamy w dół kuli, aby wzmocnić splot.
bombki choinkowe ręcznie robione
dekoracje bożonarodzeniowe ręcznie robione
Krok 13 Przeciągamy igłę przez wszystkie koraliki, aby znów znaleźć się w górnej części bombki. Dodamy teraz cztery nowe linie, które podzielą kulę na osiem równych części. W tym celu wyciągamy igłę w połowie pierwszej ćwiartki.
bombki styropianowe jak ozdobić
Krok 14 Na nitkę nawlekamy 40 koralików Toho Round 8/0, tym razem w kolorze Transparent Crystal.
bombki styropianowe jak ozdobić
Krok 15 Tak jak wcześniej, okręcamy nitkę wokół szpilki i nawlekamy kolejne 40 koralików.
bombki styropianowe jak ozdobić
Krok 16 Ten sam schemat powtarzamy dla każdej ćwiartki, do uzyskania efektu jak na zdjęciach poniżej.
własnoręczne ozdoby na choinkę
własnoręczne ozdoby na choinkę

Co dalej?

Krok 17 Dodajmy naszej bombce odrobiny koloru! Każdą z ośmiu nitek rozbudujemy ściegiem pejotowym. Nitki w kolorze srebrnym ozdobimy turkusowymi koralikami w rozmiarze 11/0, bezbarwne koraliki dopełnią te w kolorze lawendowym.
Igłę wyciągamy za pierwszym koralikiem ze srebrnej nitki.
bombka ze styropianu
Krok 18 Nawlekamy turkusowy koralik i przeciągamy igłę przez trzeci z kolei srebrny koralik.
bombka ze styropianu
Krok 19 Znów nawlekamy turkusowy koralik i przeciągamy igłę przez piąty z kolei srebrny koralik.
bombka ze styropianu
Krok 20 Dodajemy małe koraliki w ten sam sposób po obu stronach nitek wykonanych z Toho 8/0.
ozdoby świąteczne ręcznie robione jak zrobić
Krok 21 Tak wygląda bombka po rozbudowaniu wszystkich nitek.
ozdoby świąteczne ręcznie robione jak zrobić
Na tym etapie, w zasadzie można by skończyć już pracę. Wystarczy dodać ozdobną kokardkę i już bombka prezentuje się okazale.
ozdoby świąteczne ręcznie robione jak zrobić
Tego typu zdobienia pięknie wyglądają na bombkach akrylowych i szklanych. Styropianową kulę należałoby na samym początku pomalować, najlepiej farbą akrylową. I tutaj nasuwa mi się ważna wskazówka – uważajcie na farby i lakiery w spreju. Początkowo próbowałam swoje styropianowe kule spryskać srebrnym lakierem. W rezultacie, moje bombki pod wpływem rozpuszczalnika zawartego w spreju po prostu się rozpuściły, powstały na nich nieestetyczne pęcherze i trzeba było zacząć od nowa 🙂

W wersji dla bardziej zaawansowanych fanów beadingu, a przy tym osób obdarzonych anielską cierpliwością, bombkę możemy wykończyć wypełniając przestrzenie pomiędzy ozdobnymi nitkami, w całości koralikami w rozmiarze 11/0.

Jak to zrobić?

Każdą z ośmiu części będziemy wypełniać ściegiem pejotowym, na około, kierując się od nitek z koralików Toho 8/0 do wnętrza ósemki.
Jak widzicie na zdjęciu poniżej, pomiędzy lawendowe koraliki dodałam Toho 11/0 w kolorze Silver-Lined Frosted Crystal. Ponieważ nasze ósemki zwężają się w górnej i dolnej części bombki, w każdym rzędzie należy redukować liczbę koralików.
Na zdjęciu poniżej nitka wychodzi z drugiego od góry krystalicznego koralika Toho 8/0. Nie ma już miejsca, aby dodać koralik w rozmiarze 11/0, dlatego przeciągamy igłę przez sąsiadujący turkusowy koralik Toho 11/0.
bombka ze styropianu
Dalej, już normalnie możemy dodawać kolejne mrożone koraliki 11/0, aż do końca rzędu i zwężenia w górnej części bombki.
28
zdobienie bombek styropianowych
Przestrzeń pomiędzy dwoma nitkami 8/0 z każdym rzędem będzie się zmniejszać.
jak zrobic bombke
Aż w końcu zamknie się niczym zamek błyskawiczny.
jak zrobic bombke
Wyplecenie ozdobników z koralików 8/0 zajęło mi 2-3 godziny. Wypełnienie przestrzeni między nimi praktycznie cały dzień, dlatego dobrze jest rozłożyć sobie pracę na kilka dni, aby była ona przyjemnością, a nie stała się udręką.

Oto i gotowa bombka:
jak zrobic bombke
Przygotowałam też drugą, troszkę większą o średnicy 8cm.
ozdabianie bombek ze styropianu
Styropianową kulę pomalowałam najpierw białą farbą akrylową, następnie ozdobiłam koralikami w kolorach Silver-Lined Tanzanite oraz Galvanized Aluminium. Instrukcje jak wykonać satynową kokardkę znajdziecie w moim zeszłorocznym kursie tutaj.
jak zrobić bombkę ze styropianu
Pozdrawiam i życzę Wam wielu świątecznych inspiracji! Takie świąteczne ozdoby ręcznie robione mają swój wyjątkowy klimat, warto spróbować wykonać je samodzielnie:)!

Autorką kursu jest Marta Draganek, projektantka marki Tarragon Art – stylowa biżuteria artystyczna. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autorki zabronione.

Może Ci się także spodobać >>

7 Comments

 1. Krisss says:

  Piękne 😉 zawsze to coś innego niż tylko satynowe czy zdobione stylem decoupage bombki:)

 2. Prawdziwe cudeńka! Przepiękne i chyba nie trudne w wykonaniu.

 3. Linkownia #3 | Kreatornia Zmian says:

  […] 1. Przepiękne świąteczne DIY. Bombka koralikowa. […]

 4. Bożena says:

  Piękne, dziękuję za nowy pomysł

 5. Jak udało się Pani uzyskać taki gładki efekt styropianowej kuli? U mnie mimo pomalowania jej farbą zawsze widać strukturę styropianu, która niestety wygląda brzydko i szpeci całość.

  1. andi77 says:

   czyścimy bombkę drobnoziarnistym papierem ściernym i 2-3 krotnie malujemy – akrylowym lakierem bezbarwnym, białymlub w innym kolorzea po wyschnieciu każdej warstwy delikatnie matujemy ponownie … papierem sciernym…

 6. Elżbieta says:

  Przepiękne bombki, bardzo dziękuję za kurs, może uda mi się z niego skorzystać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *