Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Jak zrobić zawieszkę śnieżynkę – kurs biżuterii z TOHO

W dzisiejszym kursie DIY, Marta nauczy Was jak zrobić zawieszkę śnieżynkę. Szklane perły, błyszczące kryształki i zmrożone koraliki Toho to idealne materiały do stworzenia roziskrzonej zimowej biżuterii.  Marta nauczy Was jak w prosty sposób, z drobnych koralików, wyczarować zawieszkę w formie płatka śniegu!

jak zrobić śnieżynkę

Zawieszka posłuży do wykonania efektownych kolczyków i bransoletki charms, jednak śnieżynki można wykorzystać nie tylko jako element biżuterii. Fantastycznie będą prezentowały się jako dekoracja, naszyte na wełnianą czapkę lub szalik, doczepione do breloka od kluczy. Możecie je także potraktować jako zawieszkę do telefonu. Zatem zabierajmy się do pracy!

Jakie materiały i narzędzia będą potrzebne?

jak zrobić śnieżynkę
Koraliki Toho 11/0 – japońskie szklane koraliki w rozmiarze 2,2mm. Zdecydowałam się na koraliki z krystalicznego mrożonego szkła z posrebrzanym rdzeniem (Silver-Lined Frosted Crystal). Wykorzystamy je do wyplecenia środka oraz ramion naszej śnieżynki. Na jedną zawieszkę potrzebujemy 70 koralików. W 10-gramowym opakowaniu znajduje się ich ok. 1200szt.
Kryształki Fire Polish – czeskie szlifowane koraliki w rozmiarze 4mm. Tutaj również zastosowałam kryształki z bezbarwnego szkła. Do każdej z zawieszek wykorzystamy 6szt. Umieszczone one zostaną w centralnej części zawieszki.
Perły szklane – śnieżnobiałe, o średnicy 4mm. Do każdej z zawieszek potrzebnych będzie 6szt.
Żyłka – bezbarwna, 0,25mm – 0,27mm. Grubszych nie polecam, ponieważ mogą być już zbyt sztywne do przeplatania między poszczególnymi koralikami.
Bigle – wybrałam klasyczne bigle angielskie wykonane z mosiądzu platerowanego srebrem. Można je oczywiście zastąpić innymi. Śnieżynki będą się równie ładnie prezentowały na biglach haczykach lub np. na sztyftach z kulką.
Karabińczyk – posrebrzany, 12mm. Dzięki niemu naszą zawieszkę będzie można łatwo przyczepić do łańcuszkowej bazy bransoletki charms.
Kółko montażowe – posrebrzane, otwarte, o średnicy ok. 5-6mm. Niezbędne do zamontowania zapięcia.
Z narzędzi, potrzebujemy bociany okrągłe oraz płaskie – ułatwią one zamontowanie bigli i karabińczyka. Do przycinania żyłki niezbędne będą małe nożyczki.

Jak zrobić śnieżynkę?

Rząd I
Zaczynamy od wykonania centralnej części śnieżynki, tj. okręgu z drobnych koralików.
Krok 1 Odcinamy żyłkę o długości ok. 80cm. Nawlekamy na nią 6 koralików Toho 11/0. Koraliki powinny znaleźć się w połowie długości żyłki.
zawieszka diy
Krok 2 i 3 Prawy koniec żyłki przeciągamy najpierw przez wszystkie nawleczone koraliki (zaczynając od lewej strony), a następnie tylko przez pierwszy nawleczony koralik. W ten sposób, po zaciągnięciu żyłki, powstanie okrąg.
jak zrobić zawieszkę
toho diy
Rząd II
Centralna część śnieżynki ma formę kwiatka z sześcioma płatkami. W rzędzie I stworzyliśmy jego środek, w rzędzie II, do każdego koralika Toho dodamy płatek składający się z kryształków Fire Polish i perełki.
Krok 4 Na prawy koniec żyłki nawlekamy [1 x Fire Polish, 1 x Toho, 1 x perełka, 1 x Toho].
zawieszka toho
Krok 5 Na lewy koniec żyłki nawlekamy [1 x Fire Polish]. Przez kryształek przeciągamy również prawy koniec żyłki, tak, aby obie nitki się skrzyżowały.
diy biżuteria
Krok 6 Po równomiernym zaciągnięciu końców żyłki, uzyskamy pierwszy płatek naszego kwiatka.
6
Krok 7 Lewy koniec żyłki przeciągamy przez koralik Toho sąsiadujący z kryształkiem, z którego wychodzi żyłka.
7
Krok 8 Możemy teraz dodać kolejny płatek. Na prawy koniec żyłki nawlekamy [1 x Toho, 1 x perełka, 1 x Toho].
8
Krok 9 i 10 Na lewy koniec żyłki nawlekamy [1 x Fire Polish]. Przez kryształek przeciągamy prawy koniec żyłki i równomiernie zaciągamy oba końce, aby powstał kolejny płatek.
9
10
Krok 11 Powtarzamy kroki 7-10, aż do uzyskania pełnego okrążenia. Aby zamknąć ostatni płatek naszego kwiatka, przeciągamy lewy koniec żyłki najpierw przez koralik Toho ze środka, a następnie przez kryształek Fire Polish z pierwszego płatka.
11
Krok 12 Na prawy i lewy koniec żyłki nawlekamy po jednym koraliku Toho.
12
Krok 13 Na lewy koniec żyłki nawlekamy perełkę i przeciągamy przez nią prawy koniec żyłki na krzyż. Równomiernie zaciągamy obie nitki, aby perełka usadowiła się na szczycie ostatniego płatka.
biżuteria toho
Rząd III
W ostatnim rzędzie z koralików Toho wypleciemy ramiona śnieżynki. Będziemy teraz operować wyłącznie lewym końcem żyłki.
Krok 14 Nawlekamy 6 koralików Toho.
biżuteria na zimę diy
Krok 15-16 Przeciągamy żyłkę przez trzeci nawleczony koralik, kierując się od góry do dołu ramienia śnieżynki. Zaciągamy żyłkę, aby powstała pętelka.
15
16
Krok 17 Nawlekamy 2 koraliki Toho, które dopełnią ramię śnieżynki. Koniec żyłki przeciągamy przez sąsiadującą perełkę z rzędu II.
17
Krok 18 Powtarzamy kroki 14-17 do uzyskania pełnego okrążenia.
18

Wykończenie

Nasza śnieżynka praktycznie jest gotowa. Ma w tym momencie 3cm średnicy. W tej formie, można ją naszyć jako ozdobę na czapkę, szalik, czy też torbę. Jeśli śnieżynki mają zostać wykorzystane jako element biżuterii, konieczne będzie wykonanie zawieszki.

Krok 19-20 W tym celu, koniec żyłki przeciągamy przez koraliki, by dostać się na szczyt jednego z ramion śnieżynki. Nawlekamy 4 koraliki Toho i ponownie przeciągamy żyłkę przez koralik na szczycie ramienia – tak powstanie pętelka, o którą można zaczepić bigle lub zapięcie.
19
20
Aby wykończyć zawieszkę, wystarczy ukryć końce żyłki wewnątrz koralików. Zazwyczaj przeciągam żyłkę przez wszystkie koraliki wykonując dodatkowe okrążenie, aby wzmocnić splot. Nadmiar żyłki po prostu odcinamy.

Na kolejnych zdjęciach widać gotowe kolczyki i zawieszkę charms.
śnieżynki diy
jak zrobić śnieżynkę
jak zrobić zawieszkę
Myślę, że taka beadingowa biżuteria to idealny pomysł na własnoręcznie robiony prezent na święta lub Mikołajki.

Pozdrawiam i życzę wielu twórczych inspiracji!

Autorem kursu jest Marta Draganek, projektantka marki Tarragon Art – stylowa biżuteria artystyczna. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.

Może Ci się także spodobać >>

4 Comments

 1. Piękne:) Bardzo dziękuję za tutorial i na pewno z niego skorzystam 🙂

 2. Cudowne 🙂 Od razu się w nich zakochałam i planuję stworzyć podobne kolczyki na własny ślub 🙂 Teraz już wszystkie szczegóły zachowane będą w zimowym klimacie 🙂 Dziękuję bardzo za inspirację 🙂

 3. Justyna - Handmade by JM says:

  Dzień dobry!
  Bardzo spodobały mi się te śliczne śnieżynki. Chciałabym je wykonać, ale nie wiem czy ta żyłka ma byc elastyczna czy nieelastyczna?
  Byłabym wdzięczna za odpowiedz.
  Pozdrawiam.

  1. Dzień dobry :)! Żyłka powinna być sztywna, świetnie sprawdzą się tu np. nici One-G :). Pozdrawiamy i życzymy powodzenia w śnieżynkowaniu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *