Fantazyjne kolczyki z koralików to marzenie każdej rękodzielniczki. Chciałabyś mieć takie w swojej kolekcji? Jeśli tak, to dobrze się składa bo Edyta Rogowska przygotowała dla Was kurs, w którym pokaże Wam jak zrobić kolczyki ściegiem Cubic Right Angle Weave z rivoli. Może i wyglądają na skomplikowane, ale nie obawiaj się zacząć – zobaczysz, że z Edytą na pewno Ci się wszytko uda! Do dzieła!
W dzisiejszym kursie kolejny raz zmierzymy się ze ściegiem Cubic Right Angle Weave. Tym razem wspólnie wykonamy efektowne kolczyki łezki z kryształkami Bonny. Przy tej okazji pokażę Wam jak w ściegu C-raw uzyskać kąt ostry. I tak, macie rację, ponownie będziemy liczyć, choć tym razem zdecydowanie mniej :). Tym razem wspólnie wykonamy efektowne kolczyki łezki z kryształkami Bonny. Przy tej okazji pokażę Wam jak w ściegu C-raw uzyskać kąt ostry. I tak, macie rację, ponownie będziemy liczyć, choć tym razem zdecydowanie mniej 🙂
Materiały potrzebne do zrobienia kolczyków:
- Koraliki Toho Round 11/0 – u mnie to HYBRID Metallic Suede / Dark Green
- Koraliki Toho Round 15/0 – u mnie w kolorze nickel
- Kryształki szklane Bonny 8 mm – u mnie w kolorze Black Diamond
- Sztyfty romby ze stali chirurgicznej
- Nici do koralikowania – najlepiej przezroczyste nici monofilowe (dla potrzeb kursu użyłam nici w kolorze czarnym – są lepiej widoczne na zdjęciach)
- Igła do koralików rozm 12
- Nożyczki
Chcecie się dowiedzieć jak zrobić kolczyki ściegiem Cubic Right Angle Weave?
Potrzebne materiały znajdziecie TUTAJ. Pamiętajcie, że nasze kursy mają na celu pomóc Wam opanować jakiś nowy ścieg czy technikę. Wykorzystajcie nowe umiejętności, połączcie je z Waszą wyobraźnią, a na pewno powstaną niesamowite dzieła!
Gotowe? Zatem igły w dłoń i do dzieła 🙂
Etap I – Jak opleść kryształki rivoli?
Kryształki oplatamy wg kursu Weroniki Kaczor, który znajdziecie KLIKAJĄC TUTAJ. Z tą jednak różnicą, że plecionkę zaczynamy od 22 koralików TR15/0.
KROK 1
Na nić ok 120 cm nawlekamy 22 koraliki TR15/0 i zamykamy w kółeczko przechodząc przez pierwsze cztery koraliki. Zostawiamy “ogon” ok 10-15 cm, który posłuży nam później do zakończenia pracy. Od początku lekko zaciągamy nić aby plecionka się nie rozjeżdżała.
KROK 2
Dodajemy po jednym koraliku TR15/0 pomiędzy koraliki poprzednio nawleczone. Wbijamy się igłą w co drugi koralik. Pamiętamy o tym, że kończąc okrążenie przechodzimy igłą przez dwa koraliki – ostatni z poprzedniego rzędu i pierwszy dodany.
KROK 3
W kolejnym okrążeniu dodajemy po jednym koraliku TR11/0 pomiędzy te z poprzedniego rzędu. Kończąc okrążenie przechodzimy przez dwa koraliki – ostatni 15/0 i pierwszy nowo dodany 11/0.
KROK 4
Pomiędzy nowo dodane koraliki 11/0 dodajemy po jednym koraliku 15/0. Kończymy okrążenie przechodząc przez dwa koraliki. Zaciągamy nić troszkę ciaśniej. Plecionka zaczyna tworzyć „koszyczek”.
KROK 5
Wewnątrz plecionki umieszczamy kryształek i dodajemy po jednym koraliku 15/0 pomiędzy te z poprzedniego rzędu. Kryształek lekko przytrzymujemy palcem żeby się nie przesuwał. Kończymy okrążenie przechodząc przez dwa koraliki.
KROK 6
Przechodzimy igłą do rzędu, w którym dodawaliśmy koraliki 11/0 i pomiędzy te dodajemy po jednym TR11/0. Kończymy okrążenie przechodząc przez dwa koraliki.
KROK 7
Przechodzimy igłą na tył plecionki do “ogona”. Wykonujemy podwójny supełek. Koniec ogona przeprowadzamy pomiędzy koralikami jak najdalej od supełka, a jego nadmiar obcinamy. Drugą częścią nici (tą, którą oplataliśmy kryształek) wracamy do koralików 11/0. W dalszej części pracy posłuży nam ona do połączenia kryształka z cubicową łezką.
Etap II – Jak zrobić Cubicową łezkę?
KROK 1
Z koralików TR 11/0 wyplatamy sznur z 14 sześcianów według kursu na bransoletkę, który znajdziecie KLIKAJĄC TUTAJ
KROK 2
Kiedy sznur ma właściwą długość, nawlekamy 3 koraliki i wbijamy się igłą w koralik, z którego wychodzi nić (tak jakbyśmy rozpoczynali budowę kolejnego sześcianu) i przechodzimy jeszcze raz przez wszystkie nowo dodane koraliki.
KROK 3
Koraliki te utworzą nam wierzchołek łezki. Aby nie był on zbyt wiotki musimy „związać” go z każdą ze ścian ostatniego sześcianu. W tym celu przechodzimy igłą przez najbliższy koralik podstawy, a następnie w dół przez wszystkie koraliki współtworzące boczną ścianę. Kończąc okrążenie wbijamy się igłą w koralik od którego zaczynaliśmy (dla ułatwienia koraliki tworzące wierzchołek ponumerowałam, a ściany zaznaczyłam kolorem)
KROK 4
Przechodzimy na przeciwną stronę sznura i powtarzamy czynności z poprzedniego kroku na przeciwległej ścianie.
KROK 5
W tym kroku przechodzimy przez koraliki wierzchołka i „wiążemy” je z trzecią ścianą (koraliki zaznaczone na zdjęciach na niebiesko).
KROK 6
Pozostała nam jeszcze podstawa sześcianu. Przeprowadzamy nić przez wszystkie koraliki wierzchołka i koraliki podstawy (zaznaczone na żółto). Wykonujemy półtora okrążenia aby nić wychodziła z koralika znajdującego się naprzeciw wierzchołka.
Po ukończeniu powyższych kroków, wierzchołek naszej przyszłej łezki wyglądać powinien tak.
KROK 7
W tym kroku zaczynamy tworzyć drugą część sznura. Dodajemy trzy koraliki i wbijamy się igłą w koralik, z którego wychodzi nić tylko od jego drugiej strony. Następnie przechodzimy w dół przez dwa koraliki, nabieramy jeden koralik i przechodzimy igłą przez pierwszy nowo dodany koralik i ponownie przez dwa w dół.
Przechodzimy na drugą stronę sznura.
KROK 8
Przechodzimy igłą przez dwa koraliki w górę i przez ostatni z trzech dodanych w poprzednim kroku. Nabieramy jeden koralik i zamykamy ścianę przechodząc jeszcze raz przez te same koraliki co przed chwilą.
Przez koraliki przechodzimy na drugą stronę sznura.
Kiedy spojrzycie od spodu, zauważycie, że nowo dodane koraliki utworzyły podstawę sześcianu (zaznaczyłam ją kolorem), na której znów możemy tworzyć sznur C-raw.
KROK 9
Wyplatamy sznur o długości 12 sześcianów 🙂
KROK 10
Gdy obie części sznura są już jednakowej długości zbliżamy końce do siebie i łączymy razem dodając brakujące koraliki sześcianu. Na koniec przechodzimy do pozostawionego na początku pracy “ogona”, wykonujemy podwójny supełek, końce nici przeprowadzamy pomiędzy koralikami (jak najdalej od supełka), a ich nadmiar obcinamy.
Etap III Jak połączyć elementy?
KROK 1
Opleciony wcześniej kryształek umieszczamy wewnątrz łezki i zszywamy oba elementy razem. Do zszycia posłuży nam nić, którą pozostawiliśmy przy kryształku.
Wystające koraliki 11/0, oplatające kryształek łączymy z co drugim koralikiem wewnątrz łezki. Zaczynamy od koralika, z którego wychodzi nić i wbijamy się w siódmy koralik łezki i ponownie w koralik od którego rozpoczynaliśmy. Łączenie można wzmocnić przechodząc przez koraliki dwukrotnie.
KROK 2
Przez koralki przeprowadzamy nić do dziewiątego koralika łezki i powtarzamy czynności z kroku pierwszego, łącząc go z kolejnym koralikiem oplatającym kryształek. Przechodzimy do jedenastego koralika. Czynności te powtarzamy jeszcze pięć razy (w sumie łączymy siedem par koralików).
KROK 3
Kiedy połączymy ostatnią parę, dodajemy po jednym koraliku TR15/0 pomiędzy koraliki sznura. Koralikami wypełniamy wszystkie luki wewnątrz łezki.
Jak zamontować sztyfty w kolczykach ściegiem Cubic Right Angle Weave?
KROK 4
Kiedy skończymy okrążenie, przeprowadzamy nić przez koraliki do wierzchołka łezki
KROK 5
Nabieramy dwa koraliki 15/0, przechodzimy igłą przez oczko w sztyfcie i nabieramy kolejne dwa koraliki 15/0. Wbijamy się igłą w koralik 11/0, ten z którego wychodzi nić. Przechodzimy przez wszystkie nowo dodane koraliki jeszcze raz aby wzmocnić łączenie. Na koniec pomiędzy koralikami wykonujemy supełek. Nić przeprowadzamy jak najdalej od supełka a jej nadmiar obcinamy.
KROK
Według tej samej zasady tworzymy drugi kolczyk i gotowe 🙂
Wiecie już jak zrobić kolczyki ściegiem Cubic Right Angle Weave.
Liczymy na to, że oznaczycie nas hasztagiem #kurspasart. Jesteśmy przekonani, że powstanie niezliczona ilość tych niezwykle efektownych kolczyków. Edyta napracowała się, żeby zrobić dla Was ten kurs, a odwdzięczyć możemy się tym, że z niego skorzystamy. Także do dzieła nasze pasarcianki!
Jeśli masz ochotę na więcej i więcej wyjątkowej biżuterii zerknij tutaj:
- Bransoletka ściegiem Cubic Right Angle Weave
- Ścieg Flat Chenille Stitch
- Bransoletka ściegiem Flat Herringbone
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Edyta Rogowska – edyro. Mówią, że “Potrzeba jest matką wynalazków”… W moim przypadku Potrzeba stała się Początkiem. Początkiem przygody, która z czasem przerodziła się w pasję… Swoją przygodę z ręcznie tworzoną biżuterią rozpoczęłam przeszło 5 lat temu. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że miłością najprawdziwszą pokocham najdrobniejsze koraliki, a moim sercem zawładnie beading ? Zapraszam do świata mojej pasji na www.edyro-koraliki.blogspot.com oraz na mój profil na facebooku.