Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Kolczyki z chwostami – jak zrobić? Czapeczki na chwosty.

Chwosty są szczególnie lubiane przez Was latem. Przyczepiacie je wtedy wszędzie – do torebek, butów, naszyjników, ubrań. Nie oznacza to, że w inne pory roku o nich zapominacie. O nie! Chwosty to Wasz ulubiony dodatek do biżuterii przez cały rok. Dlatego Monika – chwostomaniaczka – pokaże Wam jak zrobić kolczyki z chwostami w ażurowej czapeczce. Chcecie się nauczyć? To do dzieła!

To, że uwielbiam chwosty wiadomo nie od dziś. Kocham je mieć wszędzie! Nawet dekoracje w domu mają chwosty. Jako, że szewc bez butów chodzi kiedyś na kilka godzin przed wyjściem zorientowałam się, że nie mam nic z biżuterii co pasowało by mi do stroju. Wpadłam wtedy na pomysł ażurowych czapeczek do moich ulubionych chwostów. A, że Was bardzo lubię to podzielę się swoją metodą szycia tych czapeczek na chwosty z Wami.

Co będzie potrzebne do zrobienia kolczyków z chwostami?
kolczyki z chwostami

Chcesz zrobić kolczyki z chwostami?

Potrzebne produkty znajdziecie TUTAJ. Monika pokaże Wam jak zrobić kolczyki z ażurową czapeczką. Wy możecie wykorzystać ten pomysł na wisiory, breloki. Możecie tworzyć eleganckie lub bardziej szalone wersje. Co Wy na to? Wchodzicie w to?

Krok 1

Na nić długości około metra nawlekamy 8 koralików 11/0.

KROK 2

Związujemy tak by powstało kółeczko z koralików na końcu nici. I przechodzimy igłą przez koraliki z kółeczka, pomijając te zaznaczone “X”. (Nić prowadzimy pod pominiętymi koralikami.)

Mamy takie coś. Przechodzimy igła tak by nić wystawała nam z jednego z wierzchołków.

KROK 3

Nabieramy 7 koralików TOHO 11/0 i wkłuwamy się do koralika, z któego wychodziła nić. Tak jak to pokazałam na zdjęciu.
kolczyki z chwostami

Przechodzimy raz jeszcze przez dodane koraliki pomijając te zannaczone “X”. Czyli przechodzimy przez co drugi koralik.

Powstało coś takiego.

KROK 4

Musimy przejść igłą tak aby nić wystawała nam, tak jak poprzednio,  z zewnętrznego wierzchołka. Nabieramy 7 koralików i tworzymy kolejną pętelkę. Przechodzimy przez nią raz jeszcze pomijając co drugi koralik.

KROK 5

Dodajemy tak pętelki aż będziemy mieli 5 – w przypadku chwosta z główką 10mm.kolczyki z chwostami

Zamykamy czapeczkę na chwosta.

KROK 6

Przyjrzyjcie się dokładnie zdjęciu. Nić wystaje Wam z wierzchołka na końcu robótki. Nabieramy 3 koraliki TOHO 11/0 i wbijamy się do wierzchołka z drugiej strony – dokładnie tak jak na zdjęciu.

Nić wystaje nam z wierzchołka.
Nabieramy kolejne 3 TOHO 11/0 i wbijamy się w miejsce, od którego zaczęliśmy. Zamkniemy w ten sposób czapeczkę. Możemy ją nałożyć na chwost żeby lepiej się nam szyło.
kolczyki z chwostami

Przejdziemy jeszcze raz przez tą naszą ostatnią, zamykającą pętelkę. Przechodząc pomijamy środowe z dodanych koralików by utworzyły się nam ząbki jak wcześniej.
kolczyki z chwostami

KROK 7

Będziemy teraz rozbudowywać naszą czapeczkę. Nić powinna wystawać z wierzchołka u góry chwosta. Nabieramy 3 koraliki i wbijamy się w wierzchołek obok.
kolczyki z chwostami

Budujemy tak samo cały rząd, Nabieramy 3 TOHO 11/0 i wbijamy się w wierzchołek obok.
kolczyki z chwostami

Dodając ostatnie trzy koraliki w rzędzie będziemy musieli przejść przez ostatni wierzchołek (X) i dwa koraliki z nowego rzędu (O).

KROK 8

Zaczynamy nowy rząd. Tak samo dodajemy po 3 koraliki TOHO między wierzchołki – wierzchołkiem w tym wypadku jest środkowy, drugi koralik w dodawanych teraz trzech TOHO.

Dodając ostatnie 3 koraliki w rzędzie znowu przechodzimy przez wierzchołek i dwa nowo dodane koraliki.
kolczyki z chwostami

kolczyki z chwostami

KROK 9

Budujemy kolejny rząd po 3 TOHO 11/0 między wierzchołki.
kolczyki z chwostami

Gdy dodamy ostatnie już 3 koraliki zatrzymujemy się na wierzchołku z nowego rzędu.

Zamykamy czapeczkę.

KROK 10

Dodajemy teraz między wierzchołki po jednym koraliku TOHO 11/0 i zaciskamy.

kolczyki z chwostami

Jak mamy już czapeczkę zamkniętą, to przechodzimy raz jeszcze przez obwód powstałego kółeczka żeby nam się nie otwierało.

KROK 11

Teraz musimy delikatnie przyszyć czapeczkę do chwosta. Nie zaciągamy nitki przy szyciu za mocno żeby nie odkształcić czapeczki.

kolczyki z chwostami

Kolczyki z chwostami już prawie gotowe. Czas doszyć bigle.

KROK 12

Tak ubrany chwost można łatwo doszyć do wisiora lub jakiejś kuleczki. My doszyjemy go tylko do bigla. Wymaga to wprawy, ale Wy na pewno dacie radę.

Przechodzimy igłą tak aby nasza nić wychodziła ze szczytu chwosta jak najbliżej brzegów koralikowej czapeczki. Wszystko jest na zdjęciach. Nabieramy 5 koralików TOHO 15/0 i bigiel. Wkłuwamy się w chwost ponownie jak najbliżej czapeczki ale po przeciwnej stronie.

Do wzmocnienia nawracamy jeszcze igłą i przez pętelkę, na której wisi bigiel przechodzimy raz jeszcze. To najtrudniejsze zadanie. Przechodzimy też teraz nićmi przez naszą czapeczkę i chwost kilka razy i ucinamy.

Tak wyglądają nasze kolczyki.
kolczyki z chwostami

kolczyki z chwostami

kolczyki z chwostami

Jak chcecie uszyć czapeczki do większych chwostów konieczne będzie zrobienie pierwszego rzędu szerszego. Trzeba wtedy mierzyć, pamiętając o tym, że “zamknięcie” czapeczki to dodatkowy “moduł”.

Wiecie już jak zrobić kolczyki z chwostami.

Liczymy na to, że uda Wam się zrobić ażurowe czapeczki z koralików i niedługo pojawią się Wasze kolorowe prace pod hasztagiem #kurspasart. Jesteśmy jak zawsze ciekawi Waszych pomysłów.

Masz ochotę na inne wariacje z chwostami w roli głównej?


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

grupa rekodzielnicza pasart

Monika Wojdyła – mama dwójki chłopaków, całkowicie  uzależniona od koralików. Ma głowę pełną pomysłów i koralikuje nawet przez sen. Rano wszystko przenosi na papier i zabiera się do pracy. Lubi wyzwania dlatego wciąż stara się uczyć czegoś nowego. Chłopaki dzielnie mamę wspierają, mają już nawet na swoim koncie kilka fajnych projektów :). Więcej prac Moniki możecie zobaczyć na jej stronie na fb.

Może Ci się także spodobać >>

4 Comments

  1. Pięknie wytłumaczone i bardzo przydatne. Dzięki ❤️

    1. Dziękujemy. <3

  2. Mariajolanta says:

    Wspaniały kurs! Wszystko bardzo dokładnie wytłumaczone, zdjęcia z dobrym kontrastem, czytelne. Efekt końcowy -zachwycający. Już siadam do pracy. !!!!! Bardzo dziękuję !

  3. […] Kolczyki z chwostami w koralikowych czapeczkach. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *