Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy, Szydełkowanie krok po kroku ♥ Wzory ♥ Schematy ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć

Jak zrobić beaded balls? Kurs DIY

Niezastąpiona Weraph przygotowała dla nas kolejny, cudowny kurs! Dziś dowiecie się jak zrobić koralikowe kulki ściegiem peyote, czyli beaded balls. Kulki wykorzystać możecie np. do tworzenia kolczyków.

koralikowe kulki

 

Poniższy kurs przygotowała Weronika Kaczor, a zdjęcia wykonał Andrzej Błaszko.

Zapraszamy do nauki, a w przypadku pytań zapraszamy do komentarzy lub mailowania do autorki – weraph@o2.pl!

Przypomnijmy, że to ona stworzyła kurs tworzenia sznurów szydełkowo-koralikowych oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tegoż kursu.

Kulki koralikowe – potrzebne materiały:

Przedstawiam kurs, krok po kroku, na oplecenie drobnymi koralikami większej kulki. Najwyższy komfort pracy, jak i najlepszy efekt, zapewnia zastosowanie koralików jak najrówniejszych, raczej z zaokrąglonymi brzegami aniżeli cylindrycznych. Idealne do tego są koraliki japońskiej firmy Toho. Kulka, którą będziemy oplatać winna być dopasowana kolorystycznie do koralików, gdyż jej kolor będzie nieco widoczny pomiędzy koralikami – uniwersalnym wyborem będą czarne i przejrzyste kule.

Zatem, do dzieła!

 


1. Przygotowujemy około 50-60cm żyłki z nawleczoną igłą. Nawlekamy 4 koraliki, pozostawiając około 10-15cm żyłki – taki “ogon” pozwoli na zawiązanie jej na końcu pracy.2. Wszystkie 4 koraliki przewlekamy jeszcze raz, potem tylko 2 następne. Pozwoli to na uzyskanie formy kwadracika.

3. Dodajemy po jednym koraliku (nowe koraliki oznaczam niebieskimi kropeczkami) pomiędzy koraliki z poprzednich punktów – w sumie 4. Przechodzimy do kolejnego rzędu przewlekając pierwszy dodany w tym punkcie koralik.

4. Dodajemy po 2 koraliki, pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu – w sumie 8. Przechodzimy do kolejnego rzędu, przewlekając pierwszy dodany w tym punkcie koralik.

5. Zmieniłam kolor dla lepszej wizualizacji. Dodajemy po jednym koraliku pomiędzy koraliki z poprzedniego punktu. Również między te dodawane podwójnie – w sumie 8. Przechodzimy do kolejnego rzędu, przewlekając pierwszy dodany w tym punkcie koralik.

6. Dodajemy po 1 koraliku, pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu – w sumie 8. Przechodzimy do kolejnego rzędu, przewlekając pierwszy dodany w tym punkcie koralik.

7. Dodajemy 1 koralik, pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu, a następnie 2 koraliki, pomiędzy kolejne koraliki z poprzedniego rzędu, powtarzamy to jeszcze 3 razy – w sumie dodajemy 12 koralików. Przechodzimy do kolejnego rzędu, przewlekając pierwszy dodany w tym punkcie koralik.

Zaciągamy żyłkę, plecionka przyjmuje już kształt czapeczki.

8. Zmieniłam kolor dla lepszej wizualizacji. Dodajemy po 1 koraliku pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu, również pomiędzy te dodawane podwójnie – w sumie 12. Przechodzimy do kolejnego rzędu, przewlekając pierwszy dodany w tym punkcie koralik.

9. Teraz potrzebujemy kuleczki, szpiki oraz baranków silikonowych. Baranek nakładamy na szpilkę, a na tę konstrukcję naszą plecionkę, kulkę i drugi baranek. Z drugiej strony zaginamy szpilkę, tak by całość się trzymała. Zaciągamy żyłkę, by plecionka ściśle przylegała do koralika.

10. Dodajemy po 1 koraliku, pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu – w sumie 12. Przechodzimy do kolejnego rzędu, przewlekając pierwszy dodany w tym punkcie koralik. W tym momencie wyciągamy igłę.

koralikowe kulki

11. Powtarzamy punkty od 1 do 8 tworząc drugą połowę kuleczki.

 

12. Odginamy szpilkę i nakładamy drugą plecionkę, następnie drugi baranek silikonowy i zaginamy szpilkę, tak by całość się trzymała. Dodajemy po 1 koraliku, pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu – w sumie 12. Przechodzimy do kolejnego rzędu, przewlekając pierwszy dodany w tym punkcie koralik.

13. Sprawdzamy, czy to już wystarczy do zszycia połówek. Jeśli koraliki się zazębiają – zszywamy, jeśli nie, doszywamy jeszcze tyle rzędów środkowych (czerwonych) ile uznamy za niezbędne. W moim przypadku potrzebowałam jeszcze jednego rzędu.

koralikowe kulki

14. Zszywanie. Układamy plecionki, tak by koraliki się zazębiały (jak w zamku błyskawicznym). Żyłką z igłą, która szyliśmy jedną z połówek przechodzimy przez sąsiednie koraliki – raz z górnej plecionki, raz z dolnej zaciskając dosyć mocno. Ważne by wszystkie żyłki mieć pod kontrolą, aby się nie splątały.

koralikowe kulki

15. Po zszyciu zdejmujemy kulkę z konstrukcji szpilkowo-barankowej. Przechodzimy każdą z żyłek (osobno) przez kilka koralików na bieguny kulki. Tam żyłkę związujemy dwu/trzykrotnie z “ogonem” i chowamy supełek do najbliższego koralika (15b). Ważne by nie odcinać żyłki przy supełku – rozplącze się! Można również zabezpieczyć supełek kropelką kleju błyskawicznego.

Istnieją metody wykonywania kulek od początku do końca, bez konieczności tworzenia dwóch połówek, jednakże dla początkujących w tej technice redukcja koralików mogłaby stanowić problem.

koralikowe kulki

 

Skrót dodawania koralików:

1. 4k
2. 4k
3. 2k x4 – w sumie 8k
4. 8k
5. 8k
6. (1k, 2k)x4 – w sumie 12k
7. 12k
8. 12k

Większe kulki można oplatać rozpoczynając od 5, a nie 4 koralików. Mniejsze natomiast wykonując tylko jedno rozszerzenie (do p. 6)

Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść i zdjęcia tworzą integralną całość. Kurs nie może być kopiowany i rozpowszechniany bez zgody Weroniki Kaczor, weraph oraz Andrzeja Błaszko.

Jeśli moja instrukcja pomoże Ci w nauce – wspomnij o mnie – będę wdzięczna!

Masz pytania? Pisz śmiało – weraph@o2.pl

Moje prace mogą Cię zainspirować:

Na blogu:
www.koralikowaweraph.blogspot.com

W galerii prac:
www.wix.com/weraph/galeria

Może Ci się także spodobać >>

15 Comments

 1. Angelika says:

  niesamowite!! cudowne dzieła!!
  jestem bardzo wdzięczna za ten właśnie kurs 🙂
  na pewno spróbuję.

 2. Muszę spróbować:-)

 3. Ha, właśnie chciałam zapytać, czy pojawi się kiedyś kurs na kuleczki, wchodzę na stronę, a tu jest! Prędzej czy później – na pewno wypróbuję:)

 4. cieszę się, że weraph chce się z nami dzielić kursami. Uwielbiam jej prace i ten kurs na pewno użyję podczas tworzenia swoich prac.
  A czy w pasarcie można dostać koraliki TOHO?

  1. Tak, staramy się wprowadzić TOHO do naszej oferty, ale może to jeszcze potrwać niestety.

 5. Cudowne!!!
  Świetny kurs;) Czekam na więcej;)
  Dziękuję za wszystkie szczegóły!

 6. Wypróbowałam już ten kurs i jest super! Dziękuję że go ukazaliście. Mam tylko mam prośbę: czy w najbliższych dniach byłoby możliwe ukazanie tego kursu ale z pokazaniem różnych ciekawych wzorów jakie mozna zrobić np. w ukośne paski oraz jak zrobić takie coś tylko na mniejsze kuleczki?

 7. CZY SĄ W SPRZEDAŻY SZNURKI KORALIKOWE?
  GDZIEŚ TU WIDZIAŁAM BRANSOLETĘ Z TAKICH ALE NIE BYŁO OPISU CZY TO KUPIONE CZY WŁASNORĘCZNIE ZROBIONE.

 8. Super patent z tą kulą w środku. Wcześniej nie umiałam zrobić takiej większej okrągłej formy. Dobrze wyglądają prace wykonane z kryształków i błyszczących koralików.

 9. Uwielbiam pracę Weraph i dzięki jej za te wszystkie kursy. Też już zaczęłam robić kuleczki – są śliczne! Nie mogę się doczekać kiedy pasart wprowadzi koraliki Toho do swojej oferty, gdyż jestem stałą ich klientką, a te produkty muszę niestety kupować gdzie indziej.

 10. […] UZUPEŁNIENIE: Odpowiedzi na wiele pytań dotyczących sznurów szydełkowo-koralikowych znajdziecie w kolejnym wpisie Weroniki – “Najczęściej zadawane pytania“. Jeżeli spodobały Ci się sznury, to może zainteresuje Cię też kurs wykonywania kulek tą techniką – zobacz Kurs – kulki koralikowe. […]

 11. […] też odwiedzić poprzednie kursy autrostwa Weroniki: Sznury szydełkowo-koralikowe, Kulki koralikowe ściegiem peyote, czyli beaded balls i Sznury […]

 12. bogusia says:

  Witam. Na początek dzięki serdeczne za te wszystkie kursiki i kursy, spędziłam na tej stronie sporo czasu, ale naprawdę warto. Może nie tyle żeby “odgapić’ ale chociaż tylko “pogapić się” na te cudeńka.
  No i przyszła pora na pytanie, podajesz tutaj żyłkę 0,14, a ja niestety nie mam takowej. Mam za to całą nici mono 0,16 – czy mogły by być ew, nie za cienkie ? Mam całą szpulę (3300m) i szukam sposobu na wykorzystanie.
  Tylko nie pytaj po co kupiłam, bo nie wiem :(.
  Pozdrawiam 🙂

 13. Witam, świetny kurs, kulki wyszły mi bardzo ładnie pomimo, że robiłam je pierwszy raz. Dziękuję Weraph, że dzielisz się wiedzą,mam nadzieję, że doczekamy się też kursu na wykonanie np. wzorów geometrycznych. Pozdrawiam 🙂

 14. Dzień dobry:)
  A czy jest opcja, żeby zrobić taką kulkę np. szydełkiem? I bez koralika w środku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *