Porady

Jak zrobić kartkę scrapbooking? Przewodnik po popularnych metodach.

Dziś pokażę Wam jak zrobić kartkę scrapbooking. Zaprezentuje Wam kilka popularnych metod, którymi stworzyć możecie cudne, ręcznie robione kartki. Zainspirujcie się, by stworzyć coś pięknego!

Scrapbooking, jak pisałam wcześniej, jest sztuką tworzenia pięknych albumów i innych prac z wykorzystaniem zdjęć, bądź pamiątek. Tworzenie kartek nie wchodzi w zakres tego rękodzieła, ale jakoś tak się przyjęło, że większość osób zajmujących się scrapbookingiem zajmuje się też robieniem kartek, a więc dziś kilka słów o kartkach, z tym zastrzeżeniem, że nie jestem mistrzynią w sztuce ich robienia.
Mogą być proste i składać się tylko z jednej części, jak zwykłe pocztówki, ale najczęściej mają kształt złożonego na pół kartonika, w którym wewnątrz znajduje się miejsce na wpisanie tekstu życzeń, podziękowań czy gratulacji, a przednia część jest ozdobiona.

jak zrobić kartkę scrapbooking


Bardzo często, jako sposób wykończenia, używa się ozdobnych obszyć w pasującym, lub w kontrastowym kolorze. Można to zrobić ręcznie, ale najwygodniej użyć w tym celu maszyny do szycia. Ozdoby jakich używamy do dekoracji kartki mogą być płaskie, ale pięknie wyglądają kartki w 3D – z wystającymi elementami. Poniżej na przykład kartka, w której centralnym elementem jest papierowy motyl z rozłożonymi skrzydłami. Jego skrzydełka nie są przyklejone do powierzchni kartki i odstając od jej powierzchni dają wrażenie, jakby owad zaraz miał unieść się w powietrze. Dodatkowo, otacza go również wypukła ramka, z dekoracyjnymi perełkami i pękiem papierowych różyczek.

ręcznie robione kartki

Oprócz papieru do dekoracji kartek używać możemy koronek i wstążek, kolorowych guzików, ćwieków, a także motywów odbitych stemplami. Myszka na kartce niżej to właśnie taka stempelkowa odbitka, pokolorowana kredkami akwarelowymi i wycięta. Stempelkami został odbity również znajdujący się pod nią napis.

kartki ręcznie robione

Oprócz takich standardowych, otwieranych kartek istniej mnóstwo bardziej wymyślnych form – jak na przykład ta kartka kopertowa, w której ozdobna część ma kształt otwieranej koperty, w którą wsuwa się bilecik z życzeniami. Można ją też wykorzystać, zamiast zwykłej koperty, gdy chcemy komuś sprezentować pieniądze 🙂

kartki scrapbooking

Nawet wykonując kartki według tego samego wzoru, lecz z innymi dodatkami, uzyskać możemy odmienny efekt. Poniżej jeden z moich ulubionych wzorów – długa kartka w poziomie, w której po jednej stronie znajdują się 3 papierowe paski, a po drugiej – jakiś element ozdobny.

W pierwszej, ozdobna wstążeczka przebiega na wierzchu, kolorystyka jest ciepła (brązy, pomarańcze, czerwienie i bordo), a całości dopełniają nieregularne przeszycia i zabawny tekst.

jak zrobić kartkę

Druga kartka została wykonana w prawie identyczny sposób – tylko przeszycia zastąpiłam postarzeniem krawędzi papieru, jeden centralny motyw zdobniczy zastąpiłam kilkoma, a wstążeczkę z jednej strony ukryłam pod papierowymi paskami. Zmieniona kolorystyka plus stemplowane motyle i życzenia –  romantyczna i pełna elegancji kartka gotowa do wręczenia.

kartka handmade

To ja, Michelle. Jestem Poznanianką, ale marzę o życiu na wsi. Mam psa, kota, dwie świnki morskie i królika. Pracuję w dużej firmie związanej z e-commerce, ale to co mnie pasjonuje naprawdę to ogrodnictwo, książki i wszelkiego rodzaju robótkowanie: tworzenie biżuterii, decoupage, scrapbooking, haft i szycie, szydełko (a szczególnie amigurumi) i filcowanie. Uwielbiam robić remonty i odnawiać meble. Wolny czas (którego zawsze mi brakuje) najchętniej spędzam pracując w ogrodzie lub włócząc się z psem po polach i lasach. Po godzinach – buszuję w blogosferze i udzielam na forum.
Blog autorski: http://michelle.schowek.net/

Może Ci się także spodobać >>

6 Comments

 1. Rewelacyjne karteczki!:-)

 2. oryginalne pomysly i piekne wykonanie 🙂

 3. Katarina says:

  jaki klej polecasz do przyklejania wszystkich tych wspaniałych ozdobnych elementów?

  chyba się za to wezmę – czuję, że to jest to! moja wena zaczęła buzować! 😀

 4. Katarina says:

  aha i jeszcze jedno – te wszystki teksty, napisy – drukujesz sama?
  (np. ‘sowiego milego życia’, czy ‘moc życzeń’ jak w tym poscie?)

 5. Sandra says:

  Jestem zachwycona twoimi dziełami! Masz ogromny talent kochana! Sama chciałabym tego spróbować choć wiem że tak piękne moje kartki nie bedą jak Twoje 😉 Jak się do tego zabrać? Co kupić na początek?

 6. Kaja says:

  Bardzo mi się podobają takie ręcznie robione kartki. Są piękne 🙂 Raczej sama bym nie umiała takich zrobić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *