Marta Draganek pokaże Wam dziś, jak zrobić naszyjnik kolię z kamieni jubilerskich. Naszyjnik jest prosty i szybki w wykonaniu, a prezentuje się bardzo efektownie! Projekt daje Wam możliwość eksperymentowania z kolorami, dlatego każda z Was wykonać może coś we własnym stylu.
Naszyjnik z agatów i jadeitów
Dzisiejszy projekt jest bardzo łatwy i szybki w wykonaniu. Pokażę Wam krok po kroku jak zrobić efektowny naszyjnik na bazie stalowej linki jubilerskiej. Dobór rodzaju kamieni oraz kolorystyki jak zawsze dowolny. Mam tylko nadzieję, że spośród ogromnej ferii barw kamieni uda Wam się na coś zdecydować, bo sama przyznaję, zajęło mi to trochę czasu 🙂
Do wykonania naszyjnika będziemy potrzebować:
- Agaty lub jadeity – 10mm (8szt) i 6mm (16szt). Klimat naszyjnika będzie zmieniał się w zależności od wykorzystanych koralików. Chcę żeby mój naszyjnik wyglądał szlachetnie, a jednocześnie nie był zbyt elegancki. Będę go nosić na co dzień do pracy. Dlatego też wybrałam jadeity w bardzo energetycznym pomarańczowym kolorze, ale równie dobrze sprawdzą się agaty.
- Linka jubilerska – w moim naszyjniku jest to linka o średnicy 0,38mm w kolorze stalowym. Myślę, że ten kolor idealnie skomponuje się z pomarańczowymi kamieniami . Wykorzystam 18 odcinków o długości 45cm.
- Zapięcie do naszyjnika – początkowo zdecydowałam się na małe zapięcie magnetyczne, 12x6mm, w kształcie walca z kulą (otwór 2mm), takie też zobaczycie na zdjęciach w tym tutorialu. Teraz jednak patrząc z perspektywy czasu, dochodzę do wniosku, że lepiej sprawdziło by się proste zapięcie wtykowe – walec z bolcem, lub karabińczyk. Nie pomyślałam o tym, że drobny magnes może nie wytrzymać obciążenia kamieniami naturalnymi. Noszę naszyjnik od kilku dni, nie rozpina się samoistnie, jednak mam takie poczucie, że przy przypadkowym mocniejszym szarpnięciu zapięcie może puścić. Dlatego też przy kolejnych naszyjnikach z tej serii, wykorzystałam już zapięcia wtykowe. Drobniutkie zapięcia magnetyczne pozostawiam do wykorzystania w lżejszych projektach na bazie sznurka lub rzemienia
- Klej – do zamocowania zapięcia
- Nitka – do obwiązania końców naszyjnika.
Wszystkie produkty niezbędne do wykonania naszyjnika znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że do wykonania kolii wykorzystać możesz dowolne koraliki, w wybranych przez siebie kolorach. Jeśli masz problem z doborem materiałów, napisz do nas, chętnie pomożemy!
A teraz, do dzieła 🙂
Krok 1
Zaczynamy od przygotowania 18 odcinków linki jubilerskiej o długości 45cm. Aby ułatwić sobie wklejenie zapięcia, obwiązujemy nitką jeden z końców naszyjnika. Linki związujemy poniżej miejsca klejenia, tak aby po wyschnięciu kleju móc nitkę bez problemu usunąć.
Krok 2
Na końce linek nanoszę szpatułką zmieszany wcześniej klej dwuskładnikowy.
Krok 3
Wsuwamy zapięcie i odkładamy projekt na 10min, do momentu związania kleju.
Co zrobić jeśli Wasze zapięcie ma otwór większy niż średnica wklejanego w nie sznura? Rozwiązanie jest bardzo proste. Wystarczy linki stalowe, zamiast poniżej miejsca klejenia, obwiązać nitką przy samym końcu i wkleić zapięcie tak, by nitka schowała się wewnątrz zapięcia.
Krok 4
Po wyschnięciu kleju rozcinamy i usuwamy nitkę.
Krok 5
Rozdzielamy linki stalowe na trzy części – pierwsza składa się z 5 linek, druga z 8, trzecia znów z 5. Moje kamienie mają dość duże otwory, a zależy mi na tym, aby nie latały luźno po całym naszyjniku, stąd pomysł, aby naciągać je nie na pojedynczą linkę, a na sznury składające się z kilku. Koraliki o średnicy 6mm wciągamy na sznury składające się z 5 linek, natomiast 12mm kamienie będą wchodziły na sznur z 8 linek.
Krok 6
Zaczynamy wyplatanie kolii. Tu pomysł znów jest banalnie prosty – sznury będziemy splatać w luźny warkocz dokładając co rusz nowe kamienie. Zasadę wyplatania warkocza myślę, że wszyscy znają – skrajne sznury naprzemiennie przekładamy nad tym, który znajduje się w środku.
Sznur z prawej przekładamy nad środkowy, następnie sznur z lewej przekładamy nad środkowy.
Krok 7
Sznur z prawej przekładamy nad środkowym. I znów sznur z lewej przekładamy nad środkowym. Itd. Przez całą długość kolii.
Krok 8
W miarę wyplatania, na linki naciągamy kolejne kamienie.
Krok 9
Nie mam jakiegoś określonego schematu na to w którym miejscu powinny znaleźć się określone kamienie. Po prostu splatam swój warkocz i przesuwam kamienie w miejsca, w których wydaje mi się, że będą dobrze wyglądały. Jeśli nie macie pomysłu jak to zrobić, zasugerujcie się zdjęciami. Starałam się pokazać na nich swój splot krok po kroku do mniej więcej 1/3 długości naszyjnika. Dalej możecie powtórzyć ten sam układ.
Krok 10
Zwróćcie uwagę na to, aby od samego początku formować warkocz w kształt naszyjnika. Splot powinien delikatnie skręcać w jedną stronę. Dzięki temu, naszyjnik będzie się później ładnie układał wokół szyi.
Krok 11
Po spleceniu linek na całej długości naszyjnika, końce znów obwiązujemy nitką.
Krok 12
Ostrymi nożyczkami wyrównujemy końce linek.
Krok 13
Wklejamy zapięcie. Jak tylko klej wyschnie, usuwamy niepotrzebną nitkę.
Tak wygląda gotowy naszyjnik. Dzięki zastosowaniu sznurów składających się z kilku linek jubilerskich oraz kamieni w intensywnym kolorze, wygląda nowocześnie.
Nie byłabym sobą gdybym nie przygotowała paru wariacji na temat tego samego projektu.
Tutaj wykorzystałam jadeity w rozmiarach 4 i 10mm. Jest to mix kolorów od beżu poprzez zieleń i brązy. Splot składa się z czterech, niedbale poprzekładanych miedzy sobą sznurów. W tym projekcie widać już inny typ zapięcia – jest to zapięcie wtykowe o średnicy wewnętrznej 5mm.
Wpadłam też na pomysł, aby ten sam splot wykonać na bazie jedno-milimetrowego czarnego rzemienia. Tutaj 10mm jadeity w kolorze ecru zestawiłam z 6mm fasetowanymi agatami w różnych odcieniach zieleni.
Dzisiejszy projekt daje wiele możliwości modyfikacji. Zastępując jadeity białymi perłami, kryształkami, czy koralikami typu ‘Star Dust’, stworzycie elegancką kolię ślubną. Nawleczcie kolorowe agaty na 1mm rzemień w naturalnym kolorze, aby uzyskać bransoletkę w stylu BOHO, którą okręcicie kilkakrotnie wokół nadgarstka. Można się też pobawić w miksowanie linek jubilerskich w różnych kolorach. Jestem bardzo ciekawa Waszych pomysłów. Podzielcie się nimi na Pasartowym Facebooku!
Pozdrawiam gorąco!
Marta Draganek-Zając
Autorem kursu jest Marta Draganek-Zając, projektantka marki Tarragon Art – stylowa biżuteria artystyczna. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.
Ciekawa propozycja dla różnych wariacji. Wzorowałem się robiąc takie kolie z kamieni półszlachetnych i srebra jak i z kilek metalowych o różnej średnicy i wykończenia z cyny.
Jacek, podeślij nam zdjęcia przez Facebooka, pochwalimy się innym jak Ci wyszło 🙂
Mam dużo linki więc to jest fajny pomysł na jej wykorzystanie 🙂 koraliki różne czekają więc coś może wymyśle ciekawego i oby ładnego
Pozdrawiam utalentowane autorki wszystkich tych cudaśnych kursów 😉