Porady

Papiery do scrapbookingu – rekomendacje

Zgodnie z zapowiedzią, dziś kilka słów o stosowanych w scrapbookingu papierach.

Zacznijmy od najgorszego – to pierwsze uzależnienie, w jakie wpadają chyba wszystkie scraperki 🙂 Nie znam nikogo, kto zaczynając przygodę z robieniem kartek czy artystycznych albumów nie odczuwał potrzeby posiadania ich wszystkich 🙂

Ale do rzeczy 🙂

Papiery stosowane w scrapbookingu występują najczęściej w dwóch standardach wielkości. Pierwszy z nich, to rozmiar 30x30cm (czasem jest to 30,5 na 30,5 cm). Grubość papieru bywa rożna – są papiery grube i sztywne jak karton, jak i cienkie, a nawet o charakterze kalki.

Co je łączy? Piękne wzory!

Bywają papiery jedno i dwustronne. Te drugie sprawiają ten problem, że często trudno się zdecydować, która jest piękniejsza i której użyć.

W większości papierów 30×30 to rozmiar samej barwnej, zadrukowanej części. Sam papier ma jeden z boków nieco dłuższy i znajduje się na nim stopka – niedekoracyjny pasek na którym znajdują się ważne informacje. Oczywiście stopkę odcinamy przez użyciem papieru.

Oprócz nazwy producenta na stopce znajdziecie nazwę kolekcji z jakiej pochodzi dany wzór, oraz nazwę konkretnie tego właśnie wzoru. Do czego to służy? Nazwa papieru ułatwi Wam odnalezienie właściwego wzoru. A papiery wydane w ramach jednej kolekcji są skoordynowane kolorystycznie lub wzorem – oznacza to, że będą do siebie pasowały i użycie ich w jednej pracy będzie łatwiejsze, a efekt – piękniejszy. Dla przykładu na zdjęciu wyżej widać papier z kolekcji Sklepy Cynamonowe, a ten konkretny wzór paseczków nosi nazwę Triple Truffle. Smakowicie, prawda?

Na większości papierów, na stopce znajdziecie też ważną adnotację, że papier jest “Acid and lignin free”. Co to oznacza? Otóż taki papier ma wyższe pH niż zwykły, a w dodatku nie zawiera ligniny. Po co takie chemiczne dywagacje? Taki papier nie żółknie z czasem i nie niszczeje tak szybko. Jednocześnie będzie także bezpieczny dla zdjęć, których użyjecie w pracach, a jego kolory dłużej zachowają wyrazistość.

Warto wspomnieć, że papiery 30×30 można kupić pojedynczo, lub w zestawach, obejmujących kolekcje papierów, a często i dobrane kolorystycznie dodatki.

Drugi standard wielkości papierów to 15x15cm.

Papiery tej wielkości raczej nie mają stopki i najczęściej sprzedawane są w tzw. padach – zestawach, w których z całej kolekcji znajduje się np. po 2 sztuki z każdego wzoru. Ze względu na wielkość, papiery te mniej przydatne będą do robienia standardowych scrapów, ale bardzo przydadzą się Wam do tworzenia kartek czy mniejszych albumów.

Oprócz specjalnych papierów do scrapbookingu możecie używać w swych pracach i innych materiałów – ale to temat na następną pogadankę 🙂

To ja, Michelle. Jestem Poznanianką, ale marzę o życiu na wsi. Mam psa, kota, dwie świnki morskie i królika. Pracuję w dużej firmie związanej z e-commerce, ale to co mnie pasjonuje naprawdę to ogrodnictwo, książki i wszelkiego rodzaju robótkowanie: tworzenie biżuterii, decoupage, scrapbooking, haft i szycie, szydełko (a szczególnie amigurumi) i filcowanie. Uwielbiam robić remonty i odnawiać meble. Wolny czas (którego zawsze mi brakuje) najchętniej spędzam pracując w ogrodzie lub włócząc się z psem po polach i lasach. Po godzinach – buszuję w blogosferze i udzielam na forum.
Blog autorski: http://michelle.schowek.net/

Może Ci się także spodobać >>

4 Comments

  1. Dziękuję 🙂 Rzeczywiście prześliczne te papiery 😉

  2. […] opowiadałam trochę o scrapbookingowych papierach. Dziś pora na nie mniej ważne akcesoria… Bo gdy zaopatrzymy się już w papiery – i […]

  3. Klaudia says:

    Czy ktoś mi powie skąd czerpać te papiery? Bo wszyscy mówią, że ze sklepów, ale one są kosmicznie drogie!

  4. Ze sklepów oczywiście – to jedyna odpowiedź 🙂 Chyba że ktoś planuje otwarcie manufaktury i czerpanie papieru własnoręcznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *