Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Ścieg peyote – wisiorek – kurs DIY

Marta Draganek przygotowała kurs DIY w którym zaprezentuje Wam ścieg peyote. Kurs ten jest wstępem do większych projektów z wykorzystaniem ściegu pejotlowego (ang. peyote stitch). Przygotujemy delikatny wisiorek w minimalistycznym stylu. Jego podstawę stanowić będą drobne koraliki TOHO w pastelowych kolorach. Z wykonaniem biżuterii, dzięki dużej liczbie zdjęć, poradzą sobie nawet osoby początkujące, które z beadingiem nigdy wcześniej nie miały nic wspólnego.

Materiały potrzebne do szycia:

Ścieg peyote

 

  • Koraliki Toho – Round 11/0 w trzech kolorach – na swój wisiorek wybrałam koraliki w turkusie oraz dwóch odcieniach różu. Bardzo ważne jest, aby były to koraliki tego właśnie producenta, ponieważ są one równej wielkości. Jeśli poszczególne elementy będą się między sobą choć trochę różniły rozmiarem, zawieszka może się pofalować
  • Nici jubilerskie – One-G lub nić monofilowa – przy jasnych koralikach sprawdzą się nici w kolorze białym lub bezbarwna żyłka
  • Igła jubilerska  – do koralików – na tyle cienka, aby kilkakrotnie przeszła przez pojedynczy koralik. Ja korzystam z igły w rozmiarze 12
  • Łańcuszek – ze stali nierdzewnej o drobnych ogniwach 1,8×2,2mm. Długość zależy od Waszych preferencji – ja wykorzystam 2 odcinki o długości ok. 20cm
  • Kółka montażowe – otwarte 6mm w kolorze oksydowanego srebra – do zamontowania zapięcia
  • Karabińczyk do biżuterii – klasyczny 10mm, również w kolorze oksydowanego srebra
  • Do zamontowania zapięcia przydadzą się szczypce płaskie.

Ścieg peyote to fajna sprawa – nie pożałujecie jeśli się nauczycie.

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania wisiorka, znajdziesz tutaj. Pamiętaj jednak, że kurs służy głównie nauce techniki, swój wisiorek peyote możesz wykonać w zupełnie innej kolorystyce!

Zawieszkę wykonamy według poniższego schematu. Osobom wprawionym w ściegu peyote sam schemat zawieszki z pewnością wystarczy, aby wykonać wisiorek. Pierwszy rząd koralików oznaczyłam zygzakiem.

Jeśli nigdy nie mieliście styczności ze ściegiem pejotlowym, kierujcie się zdjęciami. Jest ich mnóstwo i dokładnie, koralik po koraliku, pokazują jak poradzić sobie z tym projektem.

ścieg peyote

 

1. Zaczynamy od nawleczenia na nitkę o długości ok. 1,5m 3 koralików w kolorze ciemnoróżowym, 7 jasnoróżowych i znów 3 ciemnoróżowych [3 CR, 7 JR, 3 CR].

Ścieg peyote

2. Zawracamy igłą i co drugi koralik wplatamy następującą sekwencję: [CR, 2 JR, T, 2 JR, CR]. Kropeczkami oznaczyłam koraliki dodawane w danym rzędzie.

Ścieg peyote

Ścieg peyote

4

3. Ponieważ jest to ścieg pejotlowy nieparzysty (nieparzysta liczba koralików w rzędzie), przed dodaniem ostatniego ciemnoróżowego koralika, będziemy musieli wykonać coś w rodzaju „zwrotu”. Zamiast od razu dodać ostatni koralik, przechodzimy igłą przez dwa ciemnoróżowe koraliki z pierwszego rzędu.

Ścieg peyote

Ścieg peyote

4. Teraz dopiero możemy dodać ostatni ciemnoróżowy koralik z sekwencji drugiego rzędu. Wbijamy igłę w dół na ukos przez dwa ciemnoróżowe koraliki z rzędu pierwszego.

7

5. Zawracamy – wbijamy igłę od dołu sąsiadującego jasnoróżowego koralika z drugiego rzędu oraz dwóch ciemnoróżowych koralików z rzędu pierwszego.

Ścieg peyote

6. Wbijamy igłę od góry w ciemnoróżowy koralik z rzędu drugiego.

Ścieg peyote

 

7. W trzecim rzędzie, pomiędzy koraliki rzędu drugiego dodajemy następującą sekwencję Toho [2 JR, 2 T, 2 JR]

Ścieg peyote

8. W rzędzie czwartym dodajemy sekwencję koralików [2 JR, 3 T, 2 JR].

Ścieg peyote

9. Tak jak w rzędzie drugim, musimy wykonać zwrot przed dodaniem ostatniego Toho z sekwencji.

Ścieg peyote

13

14

15

 

10. W rzędzie piątym wplatamy koraliki pomiędzy te z poprzedniego rzędu wg. schemat [JR, 4 T, JR]

16

 

 

11. Rząd szósty to początek jednego z dwóch górnych rogów zawieszki. Dodajemy tylko trzy koraliki [ JR, 2 T] i zawracamy

17

18

19

20

 

12. W rzędzie siódmym, pomiędzy koraliki z rzędu szóstego wplatamy [2 T].

21

 

13. W rzędzie ósmym, pomiędzy koraliki rzędu siódmego dodajemy [2 T] i znów zawracamy przez koraliki z wcześniejszych rzędów.

22

23

24

25

 

14. Wplatamy 1 x [T].

26

15. Wplatamy ostatni koralik z tego rogu zawieszki, tj. 1 x [T].

27

16. Przechodzimy igłą do drugiego górnego rogu zawieszki.

28

29

 

17. Rzędy 11-15 to lustrzane odbicie rzędów 6-10. Zaczynamy więc od wplecenia następujących koralików Toho: [2 T, JR]. Na końcu rzędu musimy zawrócić.

30

31

32

18. W rzędzie dwunastym wplatamy [2 T] i znów zawracamy.

33

34

35

36

19. Dodajemy [2 T] i zawracamy.

37

38

39

 

 

20. Dodajemy jeden koralik [T].

40

21. Wplatamy ostatni koralik w kolorze [T].

41

 

22. Kolejnym krokiem będzie wykonanie dolnego rogu zawieszki, dlatego musimy przedostać się igłą z powrotem do pierwszego rzędu koralików.

42

43

44

45

23. Rzędy 16-21 to dolny róg zawieszki. Pomiędzy koraliki rzędu pierwszego wplatamy następującą sekwencję [2 CR, 2 JR, 2 CR] i zawracamy.

peyot

ścieg peyote

peyote stitch

ścieg pejotlowy

 

24. W rzędzie siedemnastym wplatamy sekwencję [2 CR, JR, 2 CR] i znów zawracamy.

Ścieg peyote

Ścieg peyote

Ścieg peyote

25. Rząd osiemnasty to [4 CR].

Ścieg peyote

Ścieg peyote

Ścieg peyote

 

26. W rzędzie dziewiętnastym dodajemy [3 CR], ponownie zawracamy.

Ścieg peyote

Ścieg peyote

Ścieg peyote

27. Rząd dwudziesty to [2 CR] i zwrot.

59

Ścieg peyote

Ścieg peyote

 

 

 

 

28. Rząd dwudziesty pierwszy to ostatni koralik [CR].

62

29. Zawieszka jest już gotowa. Wracamy igłą do lewego górnego rogu, aby zaczepić łańcuszek.

Ścieg peyote

64

Ścieg peyote

66

30. Długość łańcuszka będzie oczywiście zależała od Waszych preferencji. Mój ma ok. 20cm. Przyszywamy go na okrętkę do narożnego koralika. Alternatywnym rozwiązaniem jest zaczepienie łańcuszka przy pomocy drobnego kółeczka montażowego.

wisiorek peyote

 

ścieg pejotlowy

 

31. Przechodzimy do drugiego narożnika i przyszywamy drugą część łańcuszka.

peyote stitch

32. Aby ukryć wystające końce nitki, przechodzimy igłą przez kolejne koraliki zawieszki do momentu, aż nitka zrobi się zbyt krótka, by kontynuować. Jej nadmiar obcinamy.

naszyjnik diy

33. Pozostało już tylko zamocować zapięcie. Rozginamy kółeczko montażowe przy pomocy szczypiec płaskich i zaczepiamy karabińczyk. Na drugim końcu łańcuszka mocujemy samo kółeczko.

71

34. Tak wygląda gotowy naszyjnik. Jak Wam się podoba ścieg peyote?

72

wisiorek diy

Ścieg peyote

 

Jak Wam się podoba ścieg peyote?

Można go wykorzystać do tworzenia większych form. Drobne geometryczne elementy można łączyć w okazałe wisiory, naszyjniki, kolczyki, czy pierścionki. KOniecznie pochwalcie się waszymi pracami oznaczając nas #kurspasart.

Jestem przekonana, że Wy również z wykorzystaniem ściegu peyote stworzycie mnóstwo niesamowitych projektów!

Mamy jeszcze kilka fajnych wpisów z tym ściegiem:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

grupa rękodzielnicza pasart

 

Autorem kursu jest Marta Draganek-Zając, projektantka marki Tarragon Art – rękodzieło z pasją. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.

Może Ci się także spodobać >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *