Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Naszyjnik i bransoletka z hematytów – Kurs DIY

Marta Draganek przygotowała dla Was kurs DIY, w którym pokaże jak zrobić komplet- naszyjnik i bransoletka z hematytów. Jest to dość nietypowy beadingowy projekt. Nietypowy, ponieważ zamiast drobnych szklanych koralików, wykorzystamy dwa rodzaje hematytu. Przy zastosowaniu niezwykle prostego ściegu, uzyskamy efekt eleganckiej biżuterii, rodem z najlepszej pracowni złotniczej!


Materiały potrzebne do wykonania kompletu:

materiały pedzel

 

 • Hematyt – prostokąt owalny 2×4,5mm, kolor srebrny. Kamień naturalny z dwoma dziurkami 3mm x 5mmx 2mm, 1 sznur i kostka 2mm, kolor opalizująca morska zieleń, 1 sznur.
 • Nici jubilerskie– One-G lub monofilowe. Do swoich kamieni dobrałam One-G w kolorze czarnym.
 • Igła jubilerska – do nawlekania koralików, odpowiednie będą rozmiary 10-13. Najważniejsze, aby igła przeszła kilkakrotnie przez otwór kamienia.
 • Karabińczyk do biżuterii – 10mm w kolorze oksydowanego srebra.
 • Kółeczka montażowe – otwarte – do zamocowania zapięcia. Niezwykle ważna jest w tym przypadku średnica ogniwka oraz grubość drutu – kółeczko musi się zmieścić w otwór hematytowej kostki. Odpowiednie będą kółeczka o średnicy 6mm oraz grubości drutu 0,7mm.
 • Z narzędzi jubilerskich, przy mocowaniu zapięcia, przydatne będą szczypce płaskie.

Podoba Ci się nasz naszyjnik i bransoletka z hematytów?

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania kompletu znajdziesz tutaj. Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was do stworzenia swoich niepowtarzalnych wersji tego projektu.

Wykonanie

Przygotujemy dzisiaj komplet biżuterii – bransoletkę oraz naszyjnik. Wykonamy je dokładnie tym samym ściegiem. Jest on bardzo prosty, dlatego myślę, że poradzi z nim sobie każdy – nawet początkujący rękodzielnik.

Zaczynamy od bransoletki.

Przygotowujemy igłę z nitką – nitka powinna być na tyle długa, aby wygodnie Wam się z nią pracowało. Zbyt długa plącze się, robią się na niej supełki. Zbyt krótką trzeba co chwilę dowiązywać. Dla mnie optymalna jest taka o długości max. 1,5m.

Zaczynamy od nawleczenia prostokątnego hematytu (pozostawiamy koniec nitki o długości ok. 0,5m).

1 pedzel

 

Przeciągamy igłę przez drugą dziurkę kamienia.

2 pedzel

 

Jeszcze raz przechodzimy w górę pierwszej dziurki – dzięki temu kamień nie będzie się przesuwał.

3 pedzel

 

Nabieramy na igłę hematytową kostkę i ponownie wbijamy igłę w drugą dziurkę prostokątnego koralika.

4 pedzel

 

Po zaciągnięciu nici, kostka powinna ułożyć się na szczycie prostokątnego kamienia.

5 pedzel

Przeszywamy oba koraliki jeszcze raz lub dwa – jest to początek naszego sznura, o który później zaczepimy zapięcie, dlatego musimy mieć pewność, że nitka wytrzyma naprężenie i nie przetrze się w czasie użytkowania biżuterii.

6 pedzel

 

7 pedzel

 

Następnie, dodajemy kostkę z drugiej strony prostokątnego hematytu – tj. nabieramy kostkę na igłę, wbijamy się w drugi otwór prostokątnego koralika i wracamy przez pierwszą kostkę, otwór prostokątnego hematytu, z powrotem do drugiej kostki.

jak zrobić naszyjnik

 

jak zrobić naszyjnik

 

10 pedzel

 

Nabieramy na igłę prostokątny koralik, wbijamy się w jego drugi otwór oraz przechodzimy przez kostkę poniżej.

jak zrobić naszyjnik

 

12 pedzel

Wracamy w górę przez otwór prostokątnego hematytu.

13 pedzel

Dodajemy kolejną kostkę – nawlekamy koralik, przeciągamy igłę w dół prostokąta poniżej.

Naszyjnik i bransoletka z hematytów

Wracamy przez kostkę poniżej, w górę prostokątnego koralika.

15 pedzel

Naszyjnik i bransoletka z hematytów

Znów przeciągamy igłę przez dopiero co dodaną kostkę.

Naszyjnik i bransoletka z hematytów

jak zrobić bransoletkę z hematytów

 

Rozbudowujemy sznur dodając na przemian kostki i prostokątne hematyty, aż do uzyskania odpowiedniej długości bransoletki. Jeśli w między czasie skończy Wam się nitka, wystarczy na supełek dowiązać nową, a końce schować przeciągając je przez otwory kolejnych koralików.

Naszyjnik i bransoletka z hematytów

Mój sznur jest gotowy. Pozostało już tylko zamocować zapięcie. Przy pomocy szczypiec płaskich rozginamy kółeczko montażowe i zaczepiamy karabińczyk o skrajną kostkę hematytu. Z drugiej strony sznura montujemy samo kółeczko lub kółeczko z łańcuszkiem regulacyjnym.

Naszyjnik i bransoletka z hematytów

 

Tak prezentuje się gotowa bransoletka.

Naszyjnik i bransoletka z hematytów

Ścieg mamy już opanowany, możemy się zatem zabrać za naszyjnik.

Rozpoczynamy go dokładnie w ten sam sposób co bransoletkę. Wplatamy na przemian kostki i prostokątne hematyty. Po siódmym prostokątnym koraliku, stworzymy rozgałęzienie naszyjnika. Jak widzicie na zdjęciu, pozostawiony na początku pół-metrowy koniec nitki przeciągnęłam w górę koralików, tak aby mieć możliwość rozbudowania sznura zarówno z prawej, jak i z lewej strony. W tym miejscu, zamiast pojedynczej kostki, dodamy dwa prostokątne hematyty.

Naszyjnik i bransoletka z hematytów

 

Na nitkę z prawej nawlekamy prostokątny hematyt. Przeciągamy igłę przez jego drugi otwór, następnie wracamy w górę koralika.

jak zrobić naszyjnik

Możemy teraz dodać kostkę i kontynuować rozbudowywanie sznura, jak w przypadku bransoletki, dodając na przemian oba rodzaje koralików.

Naszyjnik i bransoletka z hematytów

W ten sam sposób wplatamy prostokątny hematyt z lewej strony i rozbudowujemy oba sznury, aż do uzyskania odpowiedniej długości naszyjnika – każdy z moich sznurów bocznych ma po 22cm, ale to już oczywiście zależy od Waszych preferencji. Naszyjnik wykańczamy dokładnie w ten sam sposób co bransoletkę, tj. zaczepiamy kółeczka montażowe z karabińczykiem o ostatnie kostki hematytu.

Naszyjnik i bransoletka z hematytów

Aby rozgałęzienie naszyjnika mocno się trzymało, po zakończeniu obu sznurów, zazwyczaj wplatam zupełnie nową nitkę i przeciągam ją jeszcze raz przez wszystkie koraliki naszyjnika. Jest to dosyć żmudna praca, jednak dzięki temu mam pewność, że nitka się nie przerwie, a biżuteria będzie służyć moim klientkom przez bardzo długi czas.

Myślę, że efekt końcowy jest wart tego wysiłku!Naszyjnik i bransoletka z hematytów

Naszyjnik i bransoletka z hematytów gotowe?

Koniecznie pochwalcie się swoimi dziełami oznaczając nas #kurspasart. Możecie też wpaść do naszej grupy. Jesteśmy ciekawi Waszych prac bardzo! 

Koniecznie tez zerknij na te wpisy:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów biżuterii ręcznie robionej. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

 

Autorem kursu jest Marta Draganek-Zając, projektantka marki Tarragon Art – rękodzieło z pasją. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.

Może Ci się także spodobać >>

1 Comment

 1. Patrycja says:

  Piękny i elegancki! Będę musiała zrobić taki naszyjnik! Bardzo dziękuję za pomysł i opis.
  Pozdrawiam,
  Pati

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *