Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Jak zrobić serwetkę z koralików? Kurs tkania koralikami krok po kroku.

Kochamy i uwielbiamy drobne koraliki, bo dają wiele możliwości i możemy z nich wyczarować nie tylko biżuterię. Honorata Bielecka dobrze o tym wie, dlatego pokaże wam jak zrobić serwetkę z koralików, która będzie kolorową, oryginalną i niepowtarzalną ozdobą pokoju zakręconej rękodzielniczki. Będzie to też wspaniały prezent od serca dla kogoś bliskiego. Więc gorąco zapraszamy na wspólne szycie.  Zapowiada się wspaniała zabawa!

Zapewne niejednokrotnie widzieliście biżuterię czy różne ozdoby, które tworzone są przez doszywanie kilku koralików jednocześnie. Tworzą one jak gdyby utkaną siatkę. W tym tutorialu przybliżę Wam nieco technikę tkania koralikami – tissage danese. Jest bardzo przyjemna i dość szybka w pracy. Pokażę Wam prosty sposób dzięki, któremu dowiecie się jak zrobić serwetkę z koralików. Technika polega na doszywaniu najczęściej po trzy koraliki jednocześnie, przez co robótki przybywa dość szybko.

koraliki-toho

Kilka wskazówek na początek.
Nici nie można zaciągać zbyt mocno, bo serwetka będzie falować, koraliki muszą mieć nieco miejsca, żeby się ułożyć. W trakcie pracy dowiązujemy nić węzłem baryłkowym, jeśli użyta nić będzie grubsza i przez węzeł nie będą mogły swobodnie przesuwać się koraliki, to zaczepcie nową nić w robótce przeciągając ją przez koraliki z poprzednich rzędów. Węzeł musi być poprawnie zawiązany i mocno zaciągnięty, aby nie pękł w trakcie pracy. W tym tutorialu będę używać nici OneG, ale możecie użyć innych nici, ważne, aby były to nici mocne i miękkie, które utrzymają robótkę. Koraliki jakich używam to TOHO 11/0, ale sprawdzą się każde inne, drobne, okrągłe i równe koraliki.

Zaczynamy 🙂

Do zrobienia serwetki z koralików potrzebne nam będą:

-nieprzezroczyste koraliki TOHO 11/0 czyli seria opaque,
igły do koralików (szyłam igłą John James 11),
-ostre nożyce 
-mocne nici u mnie to biała nić OneG.

Chcecie się dowiedzieć jak zrobić serwetkę z koralików?

Wszystko, co będzie wam potrzebne znajdziecie TUTAJ. Jak zawsze liczymy na waszą kreatywność. Już nie możemy się doczekać waszych kolorowych prac! Do dzieła!

Rząd 1
Nabieramy osiem białych (opaque white) koralików, zawiązujemy w kółeczko i przeciągamy nić jeszcze przez dwa koraliki.
Do pracy potrzebne nam będą

Rząd 2
Nabieramy biały, ciemnozielony (opaque pine green) i znowu biały koralik. Taką sekwencją wszywamy się w co drugi koralik pierwszego rzędu, powtarzamy cztery razy.

Powstaje nam mały kwadracik. Zawsze powtarzamy podaną sekwencję dookoła robótki, tak aby znaleźć się na początku szytego rzędu. Nicią wychodzimy w środkowym koraliku doszytego rzędu i zazwyczaj każdy kolejny rząd będziemy rozpoczynać wychodząc w centralnym koraliku.

Rząd 3
W każdy skrajnie wystający koralik wszywamy sekwencją dwóch jasnozielonych (opaque sour apple) ciemnego zielonego i znów dwóch jasnych.

Rząd 4
Igłą przeszywamy się przez wcześniejsze koraliki tak, aby nić wychodziła przed ciemnozielonym koralikiem z rzędu trzeciego. Nabieramy sekwencję: jasnozielony, ciemnozielony, jasnozielony i przeszywamy przez pięć koralików z poprzedniego rzędu tak, aby znaleźć się przed ciemnozielonym koralikiem z rzędu trzeciego. Powtarzamy sekwencję dookoła.

Rząd 5
Nicią wychodzimy z ciemnozielonego koralika będącego nad ciemnozielonym koralikiem trzeciego rzędu, nabieramy ciemnozielony, biały, ciemnozielony i przeszywamy taką sekwencją przez wszystkie skrajnie wystające, ciemnozielone koraliki.
serwetka z koralików

Rząd 6
Nicią wychodzimy przed ciemnozielonym koralikiem tworzącym rząd trzeci. Nabieramy jasnozielony, ciemnozielony i jasno zielony. Nicią wychodzimy przed białym koralikiem poprzedniego rzędu i wszywamy łuk z trzech ciemnozielonych koralików. Okrążenie tworzymy wszywając na przemian te sekwencję koralików.
serwetka z koralików

Rząd 7
W każdy centralny koralik tworzący łuczki poprzedniego rzędu, wszywamy po trzy jasnozielone koraliki.

Już widać początek gwiazdki i zarysy ośmioboku. Właściwie od teraz będziemy szyć bardzo podobnie, w co trzecim rządzie będziemy wszywać pięć koralików, które tworzyć będą rogi gwiazdki i poszerzenie, a przez całą szerokość klina wszywamy zawsze po trzy koraliki, przeszywając się w centralnym koraliku poprzedniego rzędu.

Rząd 8
Nicią wychodzimy z centralnego koralika tworzącego łuczek poprzedniego rzędu. Nabieramy pięć koralików jasnozielonych i wszywamy się w centralny koralik następnego łuku. Ważne, aby ten doszywany łuk znalazł się nad białym koralikiem, który doszyliśmy w rządzie piątym. Następnie nabieramy łuk z zielonego (shamrock) ciemnozielonego i zielonego koralika, wszywamy w centralny koralik łuczka z poprzedniego rzędu. Szyjemy dookoła powtarzając tę sekwencję.

Rząd 9
Nicią wychodzimy z drugiego koralika tworzącego we wcześniejszym rzędzie łuk z pięciu koralików, nabieramy trzy jasnozielone koraliki i wszywamy się w czwarty koralik tworzący łuk w poprzednim rzędzie. Następnie nabieramy trzy zielone koraliki i wszywamy się w ciemnozielony, centralny koralik łuczka z poprzedniego rzędu. Ponownie nabieramy trzy zielone koraliki i wszywamy się w drugi koralik tworzący łuk poprzedniego rzędu.
serwetka z koralików

Zawsze w miejscu gdzie w poprzednim rzędzie doszyliśmy pięć koralików, w kolejnym okrążeniu będziemy wychodzić z drugiego koralika, doszywać łuczek przeszywając przez czwarty koralik.

Rząd 10
Nicią wychodzimy z centralnego koralika tworzącego róg gwiazdki. Nabieramy trzy zielone koraliki i wszywamy w centralny koralik z poprzedniego rzędu. Nabieramy biały, ciemnobrązowy (opaque oxblood) i biały i wszywamy je w środkowy koralik poprzedniego rzędu. Ponownie nabieramy trzy zielone i wszywamy je w koralik tworzący róg gwiazdki. Zauważcie, że ciemnobrązowy koralik jest osią symetrii tworzonego klina, tworzy się lustrzane odbicie.
serwetka z koralików

Rząd 11
Nicią wychodzimy z różka gwiazdki. Nabieramy trzy białe koraliki i wszywamy w ciemnobrązowy, ponownie dwa białe i wszywamy w środkowy koralik poprzedniego rzędu. Nad rogiem gwiazdki tworzymy łuczek z pięciu zielonych koralików.
serwetka z koralików

Rząd 12
Nabieramy beżowy (opaque Lt beige), ciemnobrązowy i beżowy koralik i wszywamy w centralny koralik łuczka poprzedniego rzędu, następnie nabieramy trzy białe koraliki i przeszywamy się przez drugi koralik poprzedniego rzędu, doszywam trzy zielone koraliki tworzące róg gwiazdki, wszywamy je czwarty koralik poprzedniego rzędu i jeszcze łuczek z trzech białych koralików w biały koralik z poprzedniego rzędu.
serwetka z koralików

Rząd 13
Nicią wychodzimy z ciemnobrązowego koralika, doszywamy łuczki z trzech beżowych, trzech białych i ponownie z trzech białych i trzech beżowych.
serwetka z koralików

Rząd 14
Doszywamy trzy beżowe koraliki, pięć białych koralików w rogu gwiazdki, trzy beżowe oraz łuczek z beżowego, ciemnobrązowego i beżowego koralika.
serwetka z koralików

Rząd 15
Przed tworzącym się rożkiem gwiazdki doszywamy łuczek z trzech beżowych koralików, następnie trzech białych i jeszcze trzy łuczki, każdy z trzech beżowych koralików.
serwetka z koralików

Rząd 16
Wszywamy trzy beżowe koraliki przed rogiem utworzonej gwiazdki. Następnie dwa łuczki również z koralików w kolorze beżowym, w miejscu gdzie tworzy się oś symetrii klina wszywamy trzy ciemnobrązowe koraliki i jeszcze łuczek z trzech beżowych.
serwetka z koralików

Rząd 17
Z pięciu beżowych koralików tworzymy łuczek nad różkiem gwiazdki, następnie łuczek z trzech beżowych koralików i po obu stronach ciemnobrązowego koralika łuczki z trzech ciemnobrązowych koralików i jeszcze jeden łuczek z trzech beżowych.
serwetka z koralików

Rząd 18
Doszywamy dwa łuczki z beżowych koralików, łuczek z ciemnobrązowych i wprowadzamy kolejny kolor wszywając w środek klina żółty koralik (opaque sunshine), brązowy i żółty, pozostałą część klina tworzymy wszywając kolory koralików jak w lustrzanym odbiciu.
serwetka z koralików

Rząd 19
Nić wychodzi w miejscu gdzie gwiazdka tworzy rożek, dodajemy trzy beżowe koraliki, następnie trzy ciemnobrązowe i trzy żółte, pozostałą część klina szyjemy jak w lustrzanym odbiciu.
serwetka z koralików

Rząd 20
Sekwencję stanowi łuczek z trzech ciemnobrązowych koralików, trzech żółtych, żółtego, ciemnobrązowego i żółtego, dalej łuczek z trzech żółtych koralików, trzech ciemnobrązowych, oraz łuk z pięciu beżowych koralików.
serwetka z koralików

Rząd 21
Doszywamy cztery łuczki każdy z trzech żółtych koralików, następnie łuczek z trzech ciemnobrązowych, a w rożek gwiazdki trzy beżowe, następnie trzy ciemnobrązowe.
serwetka z koralików

Rząd 22
Tworzymy łuczek z trzech żółtych koralików, w oś symetrii klina wszywamy koralik pomarańczowy (opaque sunset orange) ciemnobrązowy i pomarańczowy, następne dwa łuczki z żółtych koralików, dwa łuczki z ciemnobrązowych i jeszcze łuczek z trzech żótych koralików.
serwetka z koralików

Rząd 23
Po obu stronach ciemnobrązowego koralika wszywamy łuczki z koralików pomarańczowych, następnie dwa łuczki z żółtych, w rożek gwiazdki doszywamy pięć brązowych, a dalej dwa łuczki z żółtych koralików.
serwetka z koralików

Rząd 24
W miejscu gdzie tworzy się oś symetrii klina wszywamy łuczek z brązowego (opaque terra cotta), ciemnobrązowego i brązowego koralika, następnie łuczek z trzech pomarańczowych koralików, dwa łuczki z żółtych i jeszcze trzy brązowe, dalszą część klina tworzymy jak w lustrzanym odbiciu.
serwetka z koralików

Rząd 25
Z centralnego ciemnobrązowego koralika wychodzi łuczek z trzech brązowych koralików, dalej doszywamy trzy pomarańczowe koraliki i dwa łuczki z koralików żółtych.

Rząd 26
Wszywamy łuczek z brązowych koralików, następnie z pomarańczowych, łuczek z żółtych, a w miejscu gdzie tworzy się róg gwiazdki wszywamy pięć koralików żółtych. Tu zapewne wiecie jak szyć dalej – wszywamy koraliki jak w lustrzanym odbiciu,

a w miejscu gdzie klin ma oś symetrii wszywamy łuk z brązowego, ciemnobrązowego i brązowego koralika.
serwetka z koralików

Rząd 27
Wszywamy łuk z trzech brązowych koralików, następny z trzech pomarańczowych, jeszcze jeden z żółtych, w miejscu gdzie gwiazdka ma rożek również wszywamy trzy żółte koraliki.
serwetka z koralików

Dalsza część sekwencji to lustrzane odbicie, czyli łuk z trzech żółtych koralików, kolejny z trzech pomarańczowych i dwa łuki z koralików brązowych.
serwetka z koralików

Rząd 28
Doszywamy łuk z trzech brązowych koralików, łuk z pomarańczowych, po obu stronach rożka gwiazdki łuki z koralików żółtych.
serwetka z koralików

Dalszą część sekwencji stanowi łuk z pomarańczowych koralików, dwa łuki z brązowych, a w oś symetrii klina wprowadzamy kolejny kolor i nabieramy beżowy, ciemnobrązowy i beżowy koralik.

Rząd 29
Doszywamy łuk z koralików brązowych, kolejny łuk z koralików pomarańczowych, w rożek gwiazdki łuk z pięciu koralików żółtych. Następnie łuk z trzech pomarańczowych koralików,
serwetka z koralików

dwa łuki z koralików brązowych, dwa łuki z koralików beżowych i jeszcze jeden łuk z koralików brązowych.
serwetka z koralików

Rząd 30
Wszystkie łuczki z trzech koralików, kolejno łuk z brązowych, łuk z pomarańczowych, łuk z żółtych, łuk z pomarańczowych,
serwetka z koralików

dwa łuki z koralików brązowych, łuk z beżowych . W oś symetrii klina łuk z koralika beżowego, brązowego i beżowego, dalej łuk z koralików beżowych i łuk z brązowych.
serwetka z koralików

Rząd 31
To okrążenie również doszywamy tylko z łuczków mających po trzy koraliki. Doszywamy łuk z koralików brązowych, dwa łuki z koralików pomarańczowych, dwa łuki z koralików brązowych,
serwetka z koralików

łuk z koralików beżowych, dwa łuki z koralików białych, dalej łuk z beżowych, łuk z brązowych koralików.
serwetka z koralików

Rząd 32
Doszywamy łuk z trzech brązowych koralików, następny z pięciu koralików pomarańczowych, dwa łuki z koralików brązowych, łuk z beżowych,
serwetka z koralików

łuk z białych, w oś symetrii klina wszywamy łuk z trzech zielonych koralików, dalej łuk z koralików białych, łuk z beżowych i łuk z koralików brązowych.

Rząd 33
Wszywamy łuk z trzech brązowych koralików, w rożek gwiazdki wszywamy trzy pomarańczowe koraliki, dalej dwa łuczki z koralików brązowych i jeden łuk z beżowych,

doszywamy łuk z koralików białych. Nabieramy koralik biały, dwa koraliki zielone i wszywamy w centralny, zielony koralik poprzedniego rzędu. Nabieramy dwa koraliki zielone i jeden biały i wszywany, kolejne łuki tworzymy z trzech koralików białych, następny z koralików beżowych i jeszcze łuk z koralików brązowych.
serwetka z koralików

Rząd 34
Doszywamy trzy łuki z koralików brązowych, łuk z koralików beżowych,
serwetka z koralików

łuk z koralików białych. Nabieramy koralik biały i dwa zielone, doszywamy, w oś symetrii klina wszywamy łuk z koralika białego, zielonego i białego. Następnie nabieramy dwa koraliki zielone, jeden biały, doszywamy, doszywamy jeszcze łuk z trzech białych koralików.
serwetka z koralików

Rząd 35
W miejscu gdzie tworzy się rożek gwiazdki wszywamy pięć koralików brązowych, następnie łuk z trzech również brązowych. Łuk z beżowych, łuk z białych.
serwetka z koralików

Nabieramy na igłę koralik biały i dwa zielone i wszywamy dwa takie łuki. Następnie jak w lustrzanym odbiciu wszywamy dwa łuki, każdy utworzony z dwóch zielonych koralików i białego.
serwetka z koralików

Rząd 36
Tworzymy rożek gwiazdki, nić wychodzi z drugiego koralika poprzedniego rzędu, nabieramy trzy brązowe koraliki i wszywamy w koralik czwarty. Następnie doszywamy łuk z koralików brązowych, łuk z beżowych i łuk z białych.
serwetka z koralików

Nabieramy koralik biały i dwa zielone, doszywany dwa takie łuki, w oś symetrii klina wszywamy trzy zielone koraliki, dalsza część sekwencji to lustrzane odbicie.
serwetka z koralików

Rząd 37
Z rożka gwiazdki wychodzi nić, doszywamy łuk z koralików brązowych, łuk z beżowych, łuk z białych, dwa łuki na które nabieramy koralik biały i dwa zielone. Łuk z trzech zielonych koralików wszywamy w centralny koralik poprzedniego rzędu, tworzący oś symetrii klina. Dalsza część sekwencji to lustrzane odbicie.

Rząd 38
Łuk tworzymy z koralika beżowego i dwóch białych i następnie doszywamy dwa łuki z białych koralików. Nabieramy koralik zielony biały i zielony i tak doszywamy dwa łuki kolejny łuk wygląda tak samo i jest on osią symetrii klina, pozostałe łuki są lustrzanym odbiciem,
serwetka z koralików

a w rożek tworzącej się gwiazdki wszywamy pięć brązowych koralików.
serwetka z koralików

Rząd 39 ostatni 🙂
Cały rząd tworzymy przez doszycie łuków z koralików białych z wyjątkiem miejsca gdzie są rogi gwiazdki, tam wszywamy po trzy brązowe koraliki. Po doszyciu całego okrążenia z pozostałej nici zróbcie węzełek na nici poprzedniego rzędu i przeszyjcie w głąb robótki, aby schować nić.
serwetka z koralików

Gotowe! Wiecie już jak zrobić serwetkę z koralików.
serwetka z koralików

serwetka z koralików

Serwetka z koralików ma 18 cm średnicy. Waży 58 g. Jej wielką zaletą jest to, że nie wymaga krochmalenia, wystarczy wygładzić ją ręką. Schemat ten możecie powiększać o kolejne rzędy koralików i tworzyć serwetkę o dowolnej średnicy.
Zachęcam Was do poszukiwania informacji o technice tissage danese, jak również schematów na koralikowe serwetki oraz tworzenia własnych. Schematy jakie znajdziecie najczęściej mają jedynie opis (podobnie jak np. zabawki amigurumi), który wskazuje ile koralików i w jakim kolorze nabrać na igłę i w który koralik poprzedniego rzędu wszyć. Zyczę Wam przyjemnej pracy 🙂

Noooo to teraz już wszyscy wiemy jak zrobić serwetkę z koralików.

Możemy tkać, szyć i do woli czarować kolorami, bo przecież paleta barw Toho daje niograniczone możlowości. Nie zapomnijcie tylko oznaczyć waszych prac hasztagiem #kurspasart bo bardzo, bardzo, ale to bardzo chcemy zobaczyć wasze cuda.

Macie ochotę na inne dekoracje do domu?


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

Honorata Bielecka -mama bliźniąt i wielbicielka ręcznie robionych przedmiotów. Optymistka z duszą dziecka. Lubi pracować w wielu różnorodnych technikach rękodzielniczych min. beading, frywolitka, szydelkowanie, szycie i malowanie. Prowadzi blog Fioletowa Żyrafa.

Może Ci się także spodobać >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *