Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Technika wire-wrapping – rodzaje drutów

Zapraszam do lektury tutorialu, który przygotowała Katarzyna z bloga http://mojekaprysy.blogspot.com/. Jeśli interesuje Was wire-wrapping to będzie on lekturą obowiązkową!

 

Rozpoczynając naszą przygodę z drutami musimy zapoznać się z materiałem jaki będziemy stosować, dlatego dzisiejszy tutorial poświęcony będzie rodzajom drutów i ich właściwościom.

Najczęściej stosowanymi w biżuterii drutami są druty okrągłe, ale z powodzeniem mona używać także kwadratowych, owalnych, półokrągłych, trójkątnych czy prostokątnych. Zazwyczaj używamy drutów srebrnych, ale można tworzyć biżuterię również z drutów posrebrzanych, które są doskonałym materiałem ćwiczebnym dla początkujących, miedzianych, mosiężnych i pozłacanych. Świetnie sprawdza się również mieszanie ze sobą, różnych rodzajów drutów, daje to ciekawe, kontrastowe efekty.

Baza biżuterii, musi być wytrzymała, więc do jej wykonania używamy grubszych drutów, najlepiej próby 930 lub 925, ale czasem może to być też drut próby 999 pod warunkiem, że nasza baza jest niewielka i wypełniona kamieniem, lub zawijasami, które mogą ją poza ozdabianiem także dodatkowo usztywnić. Nie należy stosować drutu próby 999 do wykonywania dużych baz, ponieważ drut tej próby jest miękki i plastyczny, co grozi niepożądanym powyginaniem.

Poza wybraniem odpowiedniej próby musimy także pamiętać o stosowaniu odpowiedniej grubości. Jeśli zastosujemy zbyt cienki drut w dużej bazie nasze dzieło może się powyginać, jeśli zaś zbyt gruby w biżuterii z małą bazą, ciężko będzie zrobić zawijasy i będzie wyglądać po prostu brzydko. Pamiętajmy: im większa baza, tym drut powinien być grubszy; w kolczykach proponuję stosować drut o grubości 0,9 do 1 mm w dużych wisiorach powyżej 1 mm. To samo tyczy się masywności biżuterii jeśli ma być z mocno pozawijanymi, ciężkimi ozdobnikami jej baza powinna mieć grubość przynajmniej. 1,2 mm.

Gdy mamy już wykonaną podstawę biżuterii, czyli bazę, możemy przejść do elementów ozdobnych. Tworzymy je albo z osobnych drutów doplecionych do bazy lub z drutów wystających z bazy. Zawijasy najlepiej tworzyć z drutu 999 ponieważ jest on najbardziej plastyczny, ale jeśli robimy zawijasy, które są przedłużeniem bazy i wychodzą z niej, a jest ona zrobiona z drutów niższej próby wystarczy je wygrzać, staną się wtedy bardziej plastyczne i łatwiej będzie z nimi pracować (o domowych sposobach na wygrzewanie srebra napiszę w następnym artykule). Grubsze zawijasy wyglądają ładniej, ale nie wszędzie można je zastosować, otóż jeśli nasz wywijas ma być mały, łatwiej będzie go zrobić z drutu cieńszego.

Bazę i ozdobniki musimy połączyć oplatając je cienkimi drutami najczęściej w przedziale 0,25 do 0,4 mm. Wybór średnicy drutu do oplatania jest rzeczą gustu twórcy i zależy już od własnych upodobań nie ma to znaczenia dla wyglądu biżuterii poza tym, że cieńszy drut nada misterności. Drut próby 999 będzie łatwiejszy w oplataniu, ponieważ nie sprężynuje jak druty niższej próby.

 

Autorką wpisu jest: Katarzyna Kuciel | http://mojekaprysy.blogspot.com/

Może Ci się także spodobać >>

2 Comments

  1. super 🙂 ja jednak, jako początkująca, chętnie poczytałabym o pracy z tymi mniej szlachetnymi materiałami (miedź, druty posrebrzane itd.)

  2. Teresa says:

    Świetnie napisany tutorial i bardzo przydatny. Cieszę się na dalszą część. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *