Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Haft koralikowy krok po kroku – jak zrobić wisior z kaboszonem

Na wstępie tego kursu musiałabym napisać: „spełnianie marzeń z dzieciństwa – ciąg dalszy”. Bo czy jest wśród nas kobieta, która nigdy, przenigdy, nie wzdychała do indyjskich bogatych strojów i biżuterii? Ja mimo tego, że nie noszę się tak na co dzień postanowiłam zrobić sobie wisior rodem z Bollywood i szczerze przyznam, że bardzo lubię go nosić. Zapraszam Was na kurs tworzenia biżuterii, w którym pokażę haft koralikowy krok po kroku, z moją ulubioną koralikową koronką w roli głównej :).

Potrzebne materiały do zrobienia wisiora:

 • Koraliki TOHO – Toho 15/0 Opaque Rainbow Blue Turquoise i  Toho 11/0 – dwa kolory: u mnie to resztka różowych koralików i Opaque Rainbow Blue Turquoise
 • Koraliki FirePolish – 3mm najlepiej w dwóch kolorach. U mnie są to kolory: Transparent Cobalt i Halo Madder Rose
 • Kryształki CrystaLove – 5 sztuk fasetowanych kryształków. Ja postawiłam na Crystalove rondelle, które zostały mi z poprzednich projektów. Koraliki nie powinny mieć więcej niż 8mm
 • Baza naszyjnikarozeta 69x60x1.5mm
 • Kaboszon z kociego oka  16x16mmx3mm (tutaj kolor błękitny)
 • Sznurek jedwabny – Griffin Habotai 3mm (kolor ciemny niebieski)
 • Nić jubilerska – S-lon ja postawiłam na kolor Royal Blue, ale ważne by kolor nici był jak najbliższy kolorowi podkładu. Drugie nici pod kolor bazy metalowej lub przezroczyste monofilowe 0.12mm
 • Filc – podkład filcowy Knorr (kolor niebieski)
 • Krawatka do biżuterii – krawatka ozdobna zaciskana o wymiarach: 17x11x4mm
 • Szpilki jubilerskie – szpilki haczyki 20mm lub dłuższe do przycięcia
 • Końcówki do biżuterii – końcówki do wklejania o otworze 4mm, przyda się do wklejenia chwostów
 • Klej jubilerski – Hasulith
 • Narzędzia jubilerskie – szczypce do zaginania szpilek, nożyczki
 • Igła jubilerska – John James 10/13
 • Chwosty – niewielkie gotowe chwościki lub nici do ich samodzielnego wykonania. Ja użyłam nici z moich zbiorów maszynowych, które krzyczały, że chcą być użyte w jakikolwiek sposób. Jeśli chcesz wykonać chwosty samodzielnie, będziesz potrzebować też widelc
 • Kawałek skórki do podszycia projektu i mały kartonik do podklejeni
 • No i najważniejsze: czas i dobry humor 😉

Haft koralikowy krok po kroku, potrzebujesz produktów? 

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania wisiora znajdziecie tutaj. Pamiętajcie, że nasze kursy tworzenia biżuterii służą przede wszystkim inspiracji i nauce techniki, nie zrażajcie się więc jeśli któregoś z kolorków użytych w kursie zabraknie – gorąco zachęcamy Was do koralikowych eksperymentów :). Możecie pokombinować nie tylko z kolorami koralików, ale i z wykończeniem wisiora – zawiesić go na innym sznurku czy zamiast chwostów podwiesić same koraliki lub łańcuszki. 

Zaczynamy!

1. Kaboszon przyklejamy klejem do wyciętego kawałka podkładu. Czekamy, aż porządnie wyschnie i zaczynamy obszywać tak jak w tradycyjnym hafcie koralikowym, nabierając po dwa koraliki Toho 11/0. (dalej Toho będę oznaczać literką T). Dosyć obszernie tłumaczyłam to w kursie na pierścionek z kamieniem.

jak obszyć kaboszon

2. Dla przypomnienia – po przyszyciu dwóch koralików wbijamy się igłą od spodu pomiędzy dwa „nowe” koraliki 11/0,  przechodzimy igłą przez zewnętrzny koralik i nabieramy kolejne dwa koraliki, przyszywamy. I znowu, wbijamy się pomiędzy dwa nowe i tak do końca, aż zamkniemy kółko. Pamiętajmy, że musi być parzysta liczba koralików w pierwszym rzędzie.

3. W drugim rządku nabieramy po jednym koraliku T 11/0 i wbijamy się w co drugi koralik z naszego pierwszego rzędu, tworząc piękne ząbki. 🙂

jak oprawić kaboszon

4. Trzeci rządek w przypadku naszego cieniuśkiego kaboszonu to będzie zamknięcie naszego „koszyczka” koralikami 15/0 które będziemy doszywać w powstałe ząbki z drugiego rzędu. Zaciskamy i nasze kocie oko jest już pięknie obszyte.

5. Teraz przedostajemy się igłą i nicią do rzędu na samym dole.

jak zrobić naszyjnik z koralików

6. Na igłę nabieramy sekwencję T15/0, T11/0, T15/0 i wbijamy się w koralik obok, ale z pierwszego rzędu. Zaznaczyłam te koraliki X na zdjęciu. Stworzymy jakby ramiona gwiazdki.

jak zrobić naszyjnik z koralików

7. Gdy mamy już ząbki dookoła kaboszonu, przechodzimy do wierzchołka jednego z nich.

jak zrobić naszyjnik z koralików

8. I teraz będziemy dodawać między te ząbki koralik Fire Polish (FP) w kolorze różowym, jednocześnie przyszywając „czubek” ząbka do podkładu. Przyszyjemy pierwszy ząbek wbijając się w podkład od razu za koralikiem, z którego wychodzi nasza nitka, a wychodzić będziemy przed tym samym koralikiem. Na koniec nasza igła z nitką musi wychodzić z tego przyszytego koralika.

kurs tworzenia biżuterii

kurs tworzenia biżuterii

jak oprawić kamień

9. Nabieramy FP i wbijamy się w czubek ząbka obok. Po tym wierzchołek przyszywamy jak w przypadku punktu wyżej. Musimy pamiętać aby po dodaniu kryształka przyszyć każdy wierzchołek naszych ząbków by praca była stabilna. Będziemy tak przyszywać już wszystkie ramiona naszej rozety aż do końca.

obszywanie kaboszonu

haft koralikowy

10. Gdy już wkoło doszyjemy kryształki, będziemy robić między nimi ząbki z T15/0. Nasza nić musi wychodzić z FP. Nabieramy trzy koraliki 15/0 i wbijamy się do kryształka obok.

haft koralikowy

haft koralikowy

11. Mamy już piękne ząbki. Ich wierzchołki znowu będziemy przyszywać do podkładu, tak jak poprzednie. Zaczynamy od przyszycia pierwszego ząbka i…

haft koralikowy

haft koralikowy

jak zrobić naszyjnik

12. …nabieramy na igłę 5 koralików T11/0 i wbijamy się w czubek ząbka obok. Czynności – przyszycie czubka i dodanie pięciu koralików T11/0 – powtarzamy dookoła robótki.

13. Teraz gdy już mamy te większe ząbki przyszywamy czubek pierwszego i nabieramy jeden T 11/0 w kolorze różowym, jeden FP i jeden T 11/0 różowy i wbijamy się w czubek ząbka obok, jednocześnie przyszywamy go (czubek ząbka) do podkładu i tak dookoła pomijając jedno, ostatnie miejsce między ząbkami. Jest to ważne ponieważ tam wejdzie nam wystająca część z bazy. Na koniec wycinamy robótkę jak najbliżej koralików tak aby okrąg pasował nam w otwór bazy do naszyjników. Uważamy jednocześnie na to by nie przeciąć nici pod spodem. (Po wycięciu haftu można doszyć do podkładu koraliki FP w ten sam sposób w jaki doszywałyśmy wierzchołki naszych ząbków wcześniej.)

obszywanie kamienia tutorial

14. Teraz potrzebny nam będzie kawałek kartonika. Ażurowy haft lubi się bardzo giąć dlatego go podkleimy. Wycinamy kółko około 1 mm mniejsze od robótki i podklejamy.

jak zrobić naszyjnik

15. Wycinamy również skórkę (ewentualnie filc) wielkości naszej robótki i będziemy podszywać całość murkiem. Nasza nić musi wychodzić od przodu robótki około 1 mm od brzegu. Nabieramy dwa T11/0 i wkłuwamy się od spodu robótki.
jak zrobić wisior

16. Od spodu przechodzimy przez jeden z przyszytych właśnie koralików T11/0.

obszywanie kaboszonu tutorial

17. Nabieramy jeden T11/0 i wkłuwamy się od spodu robótki przechodząc do „przodu” tak jak wcześniej około 1mm od brzegu. Przechodzimy igłą od spodu przez koralik i nabieramy kolejny T11/0. Taki murek tworzymy dookoła naszego wisiora. Dokładniej pokazałam to w kursie na pierścionek z kaboszonem

haft koralikowy tutorial

18. Przykładamy haft do naszej bazy. Jeśli trzymałyście się ściśle mojej instrukcji powinien pasować idealnie :).

ażurowy haft koralikowy

19. Teraz haft będziemy przyszywać na okrętkę wykorzystując do tego maleńkie dziurki z brzegu bazy, a z tyłu wbijemy się poniżej koralików z murka. Na potrzeby kursu użyłam ciemnej nici, jednak Wam polecam jasno szarą lub monofilową (do tej drugiej ja potrzebuję ciut więcej cierpliwości ;)).

haft koralikowy tutorial

obszywanie bazy

20. Lukę między ząbkami, w którą nie przyszyliśmy koralików FP i T11/0 możemy uzupełnić teraz szyjąc nicią monofilową. Dodatkowo uzupełniony teraz koralik FP możemy doszyć do podkładu lub do „kółeczka” z bazy (wskazane przez strzałkę), które ten koralik zakrywa.

Haft koralikowy krok po kroku

21. Zakładamy i zaciskamy krawatkę.

Haft koralikowy krok po kroku

22. Można powiedzieć, że kurs haft koralikowy krok po kroku macie opanowany. 🙂 

Teraz kochane zależy od was czy wklejacie gotowe chwosty do pasujących końcówek, czy robicie swoje mini chwosty z nici za pomocą widelca. 🙂 Wybierając opcję swoich chwostów polecam przy krawędzi widelca przytrzymać kawałek uciętej nici zanim zaczniemy nawijać nasz chwost. (zaznaczyłam ją X) Nasze chwosty będą trwalsze dzięki tej nitce. Gdy nawiniemy potrzebną nam ilość nici przechodzimy końcówką nici do pierwszej „szparki” między zębami widelca i owijamy dookoła tworząc chwost. Zawiązujemy kilka supełków i ściągamy chwościk z widelca. Zawiązujemy nitkę na górze, przecinamy nitki na dole.

Haft koralikowy krok po kroku

jak zrobić chwosta

jak zrobić chwosta

23. Chwosty wklejamy w końcówki. Bierzemy szpileczki z haczykiem i koraliki Crystalove (lub inne na jakie macie ochotę ale najlepiej nie większe niż 8mm) i łączymy chwosty z naszą bazą.

Haft koralikowy krok po kroku

24. Przekładamy przez krawatkę jedwabny sznurek i naszyjnik gotowy! 🙂

Haft koralikowy krok po kroku

Haft koralikowy krok po kroku

Haft koralikowy krok po kroku

Haft koralikowy krok po kroku

I jak Wam się podoba kurs na Haft koralikowy krok po kroku?

Jak Wam się podoba taki wisior :)? Mamy nadzieję że nasz kurs tworzenia biżuterii się Wam nie tylko spodobał, ale i zainspirował Was do stworzenia własnej wersji wisiora :). Koniecznie podzielcie się z nami efektami tej inspiracji oznaczając nas na zdjęciu #kurspasart :).

Szukaj innych pomysłów na naszym blogu. Znajdziesz tam między innymi:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

 

 

Monika Wojdyła – mama dwójki chłopaków, całkowicie  uzależniona od koralików. Ma głowę pełną pomysłów i koralikuje nawet przez sen. Rano wszystko przenosi na papier i zabiera się do pracy. Lubi wyzwania dlatego wciąż stara się uczyć czegoś nowego. Chłopaki dzielnie mamę wspierają, mają już nawet na swoim koncie kilka fajnych projektów :). Więcej prac Moniki możecie zobaczyć na jej stronie na fb.

Może Ci się także spodobać >>

11 Comments

 1. Z jakich dokładnie nici robiłaś chwosty? Bo wyglądają bardzo ciekawie.

  1. Mycia says:

   Robiłam ze zwyłych, najzwyklejszych do szycia na maszynie od mojej mamy. 😉 Ale fajnie też wychodzą z jedwabnych.

 2. Zuzanna says:

  Czy można zrobić bez murka szczerze powiem, że tak średnio mi wychodzi? Zawsze robię bez.
  Jakich dokładnie użyła pani rzeczy (mogę sygnatury bądź linki)? a chwosty mogą być kupne?

  1. Mycia says:

   hmmmmmm chyba można bez murka. Wydaje mi się, że przyklejając skórkę do robótki, a póżniej przyszywając całość do bazy też wyszło by całkiem ładnie. Z tym, że polecam wtedy 1mm więcej zostawić brzegu żeby róbótka opierała się i nie zapadała. W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt przez Facebooka na Mytha Jewelry. Zaznaczyłam, że chwosty mogą być kupione. Ja malutkie wolę zawsze sama zrobić. 😉 Sygnatury mogę wysłąć róznież przez wiadomości prywatne. 🙂
   Rozeta: T2412
   Kocie oko: T7877
   Krawatka: S1373
   Fire Polish: S8332 ; T9699
   Toho: T4456 ; U0190
   Sznurek: T2385
   Podkad: T7753
   Końcówki pasujące do chwostów. Reszta z osobistych zapasów.

 3. Agnieszka says:

  Świetny jest? napewno spróbuję taki zrobić ?

  1. Mytha says:

   Czekam na efekty. Można pracę oznaczyć #kurspasart to na bank znajdę.

 4. Bardzo mi się podoba 🙂

  1. Mytha says:

   Cieszę się. ?

 5. Jola says:

  Jakiej grubości powinny byc gotowe chwosty do tych końcówek bo nie wiem które wybrać z Pasartu?

 6. Justyna says:

  Wspaniały tutorial – spróbuję wykonać taki wisior, oczywiście z odpowiednim # 😉 wielkie dzięki za dzielenie się swoją wiedzą i pomysłami 🙂

  1. Anita says:

   Fajne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *