Amigurumi krok po kroku ♥ Wzory ♥ Schematy, Robienie na drutach krok po kroku ♥ Wzory ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć, Szydełkowanie krok po kroku ♥ Wzory ♥ Schematy ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć

Świnka na szydełku – kurs amigurumi dla początkujących

Razem z Alicją Czaplą zapraszamy Was na kurs amigurumi dla początkujących. Alicja pokaże jak zrobić przeuroczą, a przy tym bardzo prostą w dzierganiu, szydełkową maskotkę :). Kurs jest idealny dla Tych z Was, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z szydełkowaniem maskotek. Jeśli Ci się podoba świnka na szydełku to nie zwlekaj i do dzieła!

W naszej pasartowej grupie, coraz większą popularnością cieszą się szydełkowe maskotki. Sporo z Was prosiło o prostszy kurs, który mógłby stać się rozgrzewką do szydełkowej przygody :). I oto i on, a w nim… mięciutka włóczkowa świnka ;). Pamiętajcie, że szydełkowanie, tak jak i każda inna nowa umiejętność wymaga ćwiczeń. Wprawa jest tylko kwestią czasu, a to co na początku może Wam się wydawać totalnie niezrozumiałe, za jakiś czas będzie banalnie proste :). Szydełkowe maskotki mają w sobie wyjątkowy urok. Urok, którego nie zepsuje nawet krzywe oczko czy ogonek, więc nie poddawajcie się jeśli coś będzie nie do końca idealne ;). Satysfakcja z wykonanej własnoręcznie maskotki i radość dziecka (no chyba, że świnka tak Wam się spodoba, że postanowicie je zostawić dla siebie, to nas absolutnie nie zdziwi ;)), któremu ją podarujecie i tak będą bezcenne! Szydełka w dłoń i działamy :)!

Materiały potrzebne do wykonania świnki ze zdjęcia:

 • Włóczka – milutka w dotyku włóczka Himalaya Dolphin Baby. Możesz użyć też innego rodzaju włóczki, należy jednak pamiętać, że wtedy świnka może wyjść większa lub mniejsza
 • Szydełko – rozm 4 (niektórzy używają szydełka 3,5)
 • Włóczka YarnArt Jean do wyszycia noska
 • Igła dziewiarska (z dużym oczkiem, takim by przeszła przez nie włóczka
 • Bezpieczne oczka (zamiast nich można wykorzystać czarne koraliki lub po prostu wyszyć je przy pomocy cieńszej włóczki lub kordonk
 • Zapalniczka – do przypalania końcówek włóczki, by włóczka się nie kłaczył
 • Wypełnienie – może to być kulka sylikonowa lub wkład do podusze
 • Znacznik lub agrafka

Podoba Ci się nasza świnka na szydełku?

Produkty potrzebne do wykonania świnki znajdziesz tutaj.

Oznaczenia:

MR – magiczne kółeczko
I – jeden półsłupek w jednym oczku
V- rozszerzenie czyli dwa półsłupki w jednym oczku
^ – zwężenie czyli jeden półsłupek w dwóch oczkach (łączy dwa oczka)
os – oczko ścisłe

Jeśli nie wiecie jeszcze jak czytać schemat, tu macie przykład:

4- 24 (v,2I) – To oznacza, że w 4 okrążeniu musimy mieć na samym końcu 24 oczka, przerabiamy robiąc jeden raz rozszerzenie czyli dwa półsłupki w jednym oczku, a następnie w dwóch kolejnych oczkach po jednym półsłupku w jednym oczku. Powtarzamy to do momentu aż zrobimy pełne kółko czyli będziemy mieć na samym końcu w sumie 24 oczka (półsłupki).

Uwaga bardzo ważna rzecz: zawsze w pierwszym oczku nowego rzędu montujemy znacznik byśmy wiedzieli gdzie jest początek okrążenia.

Ciało

1- MR -6 – robimy magiczne kółeczko, a w nim 6 półsłupków (jak zrobić takie kółeczko pokazuje Mada w kursie na szydełkową podkładkę)
2 -12 (V)
3- 18(V,I)
4-24(V,2I)
5- 30(V,3I)
6- 36(V,4I)
7 – 42 (V,5I)
OD 8 DO 17 – 42 (I)
18- 36(^,5I)
19 – 30(^,4I)
20 – 24 (^,3I)
21- 18 (^,2I) w tym momencie jeśli mamy bezpieczne oczka to je montujemy, mniej więcej miedzy 7 a 8 rzędem ( ja robiłam je w odległości od siebie jakieś 3-4 półsłupki) i wypychamy całość wypełnieniem do maskotek.
22- 12(^,I) możemy dodać jeszcze wypełnienia
23 – 6(^) robimy oczko ścisłe i zaszywamy dziurkę

Świnka na szydełku

Nogi
Wykonujemy 4 szt
1- MR a w nim 4 półsłupki
2- 8(V)
3- 12(V,I)
4- 12 (I) na koniec robimy oczko ścisłe, zakańczamy nogę i zostawiamy dłuższy kawałek włóczki żeby później przyszyć nogi do ciała.

Świnka na szydełku

kurs szydełkowania dla początkujących

Ogon
Wykonujemy 8 oczek łańcuszka, wbijamy się szydełkiem w drugie i robimy oczko ścisłe. Oczka ścisłe wykonujemy do końca łańcuszka czyli od 2 do 8 oczka. Zostawiamy końcówkę nici na tyle długą aby było można przyszyć później ogonek do ciała.

Świnka na szydełku

Ryjek
Robimy 4 oczka łańcuszka zostawiając długą końcówkę nici. Wbijamy się szydełkiem w drugie oczko, licząc od szydełka. I robimy w nim dwa półsłupki. Tak samo robimy w trzecim i czwartym oczku. Obracamy pracę i z drugiej strony tych oczek w których robiliśmy przed chwilą półsłupki, robimy w pierwszym oczku jeden półsłupek, w drugim dwa, w trzecim jeden i w czwartym oczko ścisłe.
Następnie robimy jedno oczko łańcuszka i będziemy kolejne kroki wykonywać dokoła tego co nam przed chwilą wyszło. Robimy w trzech oczkach z rzędu po jednym półsłupku, w kolejne dwa oczka robimy po dwa półsłupki i na końcu oczko ścisłe, a następnie zakańczamy ryjek.

Świnka na szydełku

Wyszywamy kordonkiem lub włóczką ryjek (ja osobiście wolę włóczkę bo jest grubsza i łatwiej ryjek wyszyć)

Świnka na szydełku

Uszy
Wykonujemy 2 sztuki na płasko
1 rząd – Robimy 6 oczek łańcuszka i zostawiamy z długą końcówką. Wbijamy się w drugie oczko i robimy jeden półsłupek. Półsłupki wykonujemy po jednym w oczku, aż do końca łańcuszka. Na końcu musimy mieć 5 półsłupków i obracamy pracę tak by móc przerabiać kolejny rząd z lewej strony do prawej.
2 – robimy jedno oczko łańcuszka. W pierwszym i drugim oczku robimy zwężenie. Od 3 do 5 oczka robimy po jednym półsłupku i obracamy pracę.
3- robimy jedno oczko łańcuszka. W pierwszym i drugim oczku robimy zwężenie. Od 3 do 4 oczka robimy po jednym półsłupku i obracamy pracę.
4 – robimy jedno oczko łańcuszka. W pierwszym i drugim oczku robimy zwężenie. W 3 oczku robimy jeden półsłupek i obracamy pracę.
5 – robimy jedno oczko łańcuszka. W pierwszym i drugim oczku robimy zwężenie i zakańczamy uszko.

Świnka na szydełku

Wszystkie elementy przyszywamy do ciała świnki. Nie podam co dokładnie do jakiego rzędu, bo każdemu co innego się podoba i z różną siłą szydełkujemy. Świnka na szydełku prezentuje się tak. 🙂

Świnka na szydełku

Świnka na szydełku

kurs amigurumi dla początkujących

kurs amigurumi dla początkujących

kurs amigurumi dla początkujących

kurs amigurumi dla początkujących

Świnka na szydełku gotowa?

Mamy nadzieję, że nasz kurs amigurumi dla początkujących był dla Was zrozumiały i już niedługo pochwalicie się swoją wersją uroczych, szydełkowych świnek :). Koniecznie oznaczcie nas na zdjęciu #kurspasart, byśmy mogli podejrzeć efekty Waszych szydelkowych zmagań :).

P.S  Jeśli jednak w trakcie dziergania pojawią się jakieś wątpliwości, śmiało piszcie w komentarzu, pomożemy :)! 

Zrobiliście szydełkową świnkę to czas na kolejne maskotki. Na naszym blogu znajdziesz sporo wzorów. Między innymi:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

 

Alicja Czapla – świeżo upieczona mama. Swój czas aktualnie dzieli na synka, dom, fotografię i koraliki.  Biżuterię robi od kilku lat. Na początku były to proste formy typu koralik nawleczony na drucik. Próbowała też filcowania, decopuage i sutaszu, aż w końcu odkryła beading i to on skradł jej serce. Wciąż szuka nowych pomysłów, stara się robić nowe rzeczy i rozwijać się. Więcej prac Alicji możecie znaleźć na jej profilu na facebooku.

Może Ci się także spodobać >>

10 Comments

 1. Super pomysły

 2. A ile motków będzie do tego potrzebnych?

  1. Alicja says:

   Jeden niecały motek

  2. Lena says:

   Nawet jeśli użyje szydełka 4?
   Bo ostatnio robiłam maskotkę z sprężynkami użyłam szydełka 4 i zabrakło mi włóczki na ostatnią 7 sprężynkę

  3. Alicja says:

   Tak na świnke wystarczy.

 3. Nie wiem czy otrzymam odpowiedź bo trochę już czasu minęło od publikacji tego, ale mam problem. Akurat jak już załapałam magiczne kółko i zrobiłam drugi rząd gdzie mam 12 półsłupków, nie wiem co robić dalej.
  2 -12 (V)
  3- 18(V,I)
  4-24(V,2I)
  Skoro mam zrobić rozszerzenie, dlaczego w 3 rzędzie będzie tylko 18 oczek? nie rozumiem… w każdym rzędzie zwiększa się o 6 półsłupków, ale czemu?? jak?

  1. Alicja says:

   V to rozszerzenie, I polslupek. Robisz na przemian jedno rozszerzenie i jeden polslupek na przemian do końca rzędu.

  2. Magda says:

   Czy można zrobić świnkę ze zwykłej wluczki tzn niepluszowej? Czy schemat będzie się zgadzał?

  3. Tak będzie się zgadzał.

 4. ile wypełnienia silikonowego będzie potrzebne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *