Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy, Szydełkowanie krok po kroku ♥ Wzory ♥ Schematy ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć

Ukośnik – jak wyliczyć długość sznura i dobrać końcówki

Natalia Slipchenko autorka naszego kursu na sznur szydełkowo-koralikowy ukośnik, przygotowała dla Was kolejny wpis z koralikowej serii. Myślimy, że temat “Ukośnik – jak wyliczyć długość sznura”, z którego  dowiecie się jak w prosty sposób wyliczyć długość sznura oraz jak dobrać końcówki do sznura szydełkowo koralikowego – i to bez przymierzania, ułatwi Wam nieco pracę ;). Teraz wszystko będzie łatwiejsze ;)!

koraliki-toho

Na samym początku, gdy zaczynamy pracę z ukośnikiem powinniśmy wiedzieć kilka ważnych rzeczy: jak wyliczyć długość sznura, jak dobrać końcówki do sznura szydełkowo-koralikowego, a więc i; jaką średnice będzie miał sznur po ukończeniu.

Przedstawiam wam podstawowe dane, które wykorzystujemy do obliczania, one są stałe i odpowiadają większości projektów. Choć mogą odrobinę różnić się ze względu na ścisłość przerabiania.

 

Ukośnik - jak wyliczyć długość sznura

 

Jeśli zamierzamy zrobić sznur ukośnikiem z Toho 11/0 w jednym kolorze bez wzoru, możemy wyliczyć ile koralików mamy nawlec:

 1. Długość sznura * 6 = Ilość rzędów w całym sznurze

 2. Ilość rzędów w całym sznurze * ilość koralików w rzędzie = Ilość koralików w całym sznurze

 3. Ilość koralików w całym sznurze / 640 = Długość nawleczonej nici z koralikami

Na przykład, chcemy zrobić naszyjnik 45 cm długi na 15 koralików w rzędzie:

 1. 45 * 6 = 270

 2. 270 * 15 = 4050

 3. 4050 / 640 = 6,33 m (musimy nawlec 6 m 33 cm koralików)

Te wyliczenia są przydatne również, gdy chcemy połączyć kilka wzorów w jednym sznurze.

Teraz przejdziemy do średnicy sznura. Oczywiście można poczekać, aż skończymy pracę i potem zmierzyć średnicę za pomocą linijki, ale często zamawiamy półfabrykaty z góry i ta wiedza jest konieczna.

Ukośnik - jak wyliczyć długość sznura

Przygotowałam dla was kilka tabelek, które pomogą wam w zakupach półfabrykatów i ułatwią planowanie całej pracy z ukośnikiem.

 1. Tabela dla sznurów ukośnikiem z Toho 11.

Dane mogą delikatnie różnić się ze względu na indywidualną ścisłość przerabiania oczek.

 1. Tabela dla sznurów ukośnikiem z Toho 15.

Dane mogą delikatnie różnić się ze względu na indywidualną ścisłość przerabiania oczek.

Następne dane dotyczą płaskich bransolet, naszyjników i breloczków, które są przerabiane grubszym szydełkiem żeby mieć większą elastyczność.

Ukośnik - jak wyliczyć długość sznura

 1. Tabela dla dla płaskich sznurów ukośnikiem z Toho 11.

Dane mogą delikatnie różnić się ze względu na indywidualną ścisłość przerabiania oczek.

Teraz macie wszystko zebrane w jednym miejscu i zostaje Wam tylko brać szydełko do ręki i robić przepiękne ukośniki :).

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ukośnikiem, zajrzyj tutaj – kurs na sznur szydełkowo koralikowy.

Jeśli szukasz informacji odnośnie tego jak dodać lub usunąć nić czy koralik z ukośnika, zajrzyj tutaj – ukośnik tutorial.


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

 

Natalia Slipchenko znana także jako FATAMORGANA jest miłośniczką rzeczy pięknych. Kocha grafikę, fotografie i różnego rodzaju rękodzieło. Nie tak dawno zakochała się w sznurach ukośnikiem i w tym momencie poświęca wolny czas tylko tej sprawie. Oprócz szydełkowania tworzy autorskie wzory do sznurów i DIY tutoriale. Więcej prac Natalii możecie zobaczyć na jej stronie FB  lub obserwować ją na Instagramie.

Może Ci się także spodobać >>

1 Comment

 1. Kasia says:

  Super, teraz mogę od razu zamawiać końcówki, a nie czekać aż skończę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *