Porady, Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy, Szydełkowanie krok po kroku ♥ Wzory ♥ Schematy ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć

Ukośnik – rozprowadzanie nawleczonych koralików na nitce

Mistrzyni ukośnika, Natalia Slipchenko, przygotowała dla Was kolejny wpis, w którym zdradzi swój sposób na ułatwienie pracy z sznurem koralikowym :). Rozprowadzanie nawleczonych koralików na nitce to dla wielu z Was nie lada wyzwanie. Dlatego Natalia podpowie Wam jak rozprowadzić nawleczone koraliki na nitce tak, by nawlec je za jednym razem, a przy okazji uniknąć plątania się nitki. Do dzieła!

Jak już wiecie, przy pracy z ukośnikiem musimy mieć nawleczone od 3 do 9 metrów koralików. Możemy ułatwić sobie naszą pracę na dwa sposoby:

 1. Nawlekanie części wzoru, przerobienie, ponowne nawlekanie i dołączenie nici.
 2. Nawlekanie całości i rozprowadzanie koralików na potrzebną długość nitki.

Każdy sposób ma swoje wady i zalety. Teraz rozważymy drugi sposób ;).

Zalety:
– wygodny moteczek, który jest łatwo schować do najmniejszej torebki i zabrać ze sobą w drogę
– szybko można schować przed dziećmi lub zwierzętami
– brak zaplątanej nitki
– spodoba się tym, którzy nie lubią wracać do nawlekania kilka razy

Wady:
– potrzebne jest od 15 do 45 minut czasu na ten proces 🙂 (tylko to udało mi się wymyślić, bo wiadomo, że wady muszą być).

ukośnik
Potrzebne materiały:

 1. Nawleczone koraliki
 2. Linijka 30 cm (po przeczytaniu artykułu możecie sami wybrać potrzebny rozmiar) lub inny sztywny obiekt typu książki czy deski
 3. Parę wolnych metrów w pokoju

rozprowadzanie nawleczonych koralików
Zaczynamy od rozwijania nici. Wygodniej jest rozkładać ją wokół siebie falami szerokim kołem. Na początek nie rozwijajcie dłużej niż na 3 metry. Szpulkę można umieścić w ciężkiej miseczce lub szklance, żeby nie uciekła i postawić na podłogę.
Teraz przesuwamy część koralików bliżej szpulki. Odcinki około 30 cm łatwiej przesuwają się, jeśli podnieść je do góry, a drugą ręką ściągnąć w dół. Przesuwamy wszystkie koraliki, zostawiając na końcu 25-30 cm nawleczonych koralików.

ukośnik tutorial
Bierzemy linijkę i zaczynamy nawijać wolny koniec nici. Ilość obrotów zależy od tego czy zaczynamy ukośnik od rękawa bez koralików. Może to być 6-8 obrotów. Teraz po jednej stronie linijki zostawiamy odcinek z koralikami i robimy jeszcze 4 pełne obroty nici na linijce. Wyszło nam 30 cm koralików + 240 cm nici.

Z matematycznej strony to wygląda jak 1:8, jedna część koralików na 8 części nici.

rozprowadzanie nawleczonych koralików

rozprowadzanie nawleczonych koralików
Powtarzamy tę czynność do końca nawleczonych koralików: rozwijamy kilka metrów nici, przesuwamy koraliki do szpulki, zostawiając mały odcinek z koralikami bliżej linijki. Nawijamy koraliki i pustą nić na linijkę. Co jakiś czas radzę zrobić o jeden obrót pustej nici więcej na zapas ;).
Tak to wygląda w trakcie nawijania.

rozprowadzanie nawleczonych koralików
Po około 15 minutach mamy taki wynik rozprowadzania koralików. Teraz fajnie by było aby ktoś mógł Wam pomóc i przytrzymał linijkę z koralikami, bo zaczynamy nawijać z powrotem na szpulkę. Da się to zrobić samemu, ale tylko będzie to mniej wygodne.

No i mamy wszystko zrobione! Można zaczynać działać i nie martwić się o przesuwanie koralików i rozplątywanie nici ;). Jak Wam się podoba mój sposób? Mam nadzieję, że ułatwi Wam to pracę z ukośnikiem :).

Rozprowadzanie nawleczonych koralików chyba nie jest takie trudne. 

Mamy nadzieję, że dzięki tym radom jeszcze chętniej będziecie tworzyć ukośniki i sznury szydełkowo koralikowe. Oznaczajcie nas hasztagiem #kurspasart i #pasart – dzięki temu będziemu mogli podziwiać Wasze cudne prace.

Inne wpisy dotyczące ukośnika znajdziecie tutaj:

Tutorial na ukośnik

Zamykane rzędy w ukośniku – jak uniknąć schodków we wzorze

Ukośnik – jak wyliczyć długość sznura i dobrać końcówki

Jak usunąć lub dodać koralik/nić w ukośniku


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

grupa rękodzielnicza pasart

 

Natalia Slipchenko znana także jako FATAMORGANA jest miłośniczką rzeczy pięknych. Kocha grafikę, fotografie i różnego rodzaju rękodzieło. Nie tak dawno zakochała się w sznurach ukośnikiem i w tym momencie poświęca wolny czas tylko tej sprawie. Oprócz szydełkowania tworzy autorskie wzory do sznurów i DIY tutoriale. Więcej prac Natalii możecie zobaczyć na jej stronie FB  lub obserwować ją na Instagramie.

Może Ci się także spodobać >>

6 Comments

 1. Ślicznie 🙂 Czy można oczekiwać tutoriali jak zrobić proste rzeczy (typu szalik) z włóczki ok 400m w 100g?

  1. Natalia Slipchenko says:

   Na blogu Pasart już są kursy na różnego rodzaju szaliki i chusty 😉 Proszę sprawdzić w sekcji Video.

 2. Nareszcie nie będę musiała się męczyć z przeciąganiem wszystkich koralików podczas pracy

 3. Bardzo dobry pomysł. Gratuluję .
  Mam pytanie z innej “beczki” Jestem początkującą “Koraliczką” , mam problem z wykonaniem sznura koralikowego -ukośnika z jakimś wzorem . jaki jest pokazany na schemacie ( w paski wychodzi dobrze bo tam powtarza się cykliczna sekwencja koralików) chociaż kolory i ilość koralików sprawdzam kilka razy czy dobrze nawlekam na nitkę. Za każdym razem wychodzi zupełnie coś innego. prawdopodobnie robię coś nie tak ale co ? Nie wiem gdzie szukać takiej strony, wideo która by pokazała jak czytać wzory i pod jaki koralik umieszczać koraliki w czasie tworzenia wzoru . Wszędzie, jeśli jest coś pokazane to albo w paski lub wykonanie za pomocą igły – Za odpowiedź będę bardzo wdzięczna.
  Życzę powodzenie w dalszych pomysłach.
  Serdecznie Pozdrawiam
  Stefania

  1. Natalia Slipchenko says:

   Na końcu tego artykułu jest link do mojego kursu z ukośnika, w nim jest dokładnie opisane jak prawidłowo nawlekać koraliki. Proszę sobie sprawdzić. Bez zdjęć trudno jest odpowiedzieć co jest nie tak.

 4. zosia says:

  Wspaniałe tłumaczenie. Uwielbiam robótki ręczne od dawna, ale z koralikami do dziś nie miałam przyjemności pracować. Zawsze myślałam, że jest to zbyt trudne dla samouka. Spróbuję może coś mi wyjdzie?! Na tym blogu prezentowane są piękne prace. Gratuluję, pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *