Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy, Szydełkowanie krok po kroku ♥ Wzory ♥ Schematy ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć

Jak zrobić bombkę na szydełku? Bombka z koralików krok po kroku

Zapraszamy na nowy kurs na ukośnik, w którym Natalia Slipchenko pokaże Wam jak zrobić bombkę na szydełku. Jeśli szukacie pomysłów na ręcznie robione ozdoby świąteczne, taka bombka z koralików na pewno przypadnie Wam do gustu. Co więcej, Natalia krok po kroku tłumaczy jak zrobić kulę na szydełku, z której wyczarować możecie nie tylko bombkę, ale i antystresową piłeczkę, breloczek lub ozdobę do domu. To prostsze niż myślisz, więc do dzieła!

Przygotowałam dla Was kurs w którym proponuję wam zrobić bombkę choinkową. Zmieniając wzór i rodzaj końcówek możecie otrzymać zarówno piłkę antystres, breloczek lub po prostu fajną ozdobę do domu.
Ten kurs opracowałam dla początkujących, wszystko jest podane w pigułce. Wymóg jest tylko jeden – umiejętność robienia ukośnika. Jeżeli jeszcze nie opanowałyście ukośnika, to zrobienie bombki będzie skomplikowane przez brak doświadczenia, dlatego najpierw zapraszam do zapoznania się z kursem na ukośnik, który już jest na tym blogu. Kto już opanował ukośnik śmiało może szykować niezbędne materiały :).

Materiały potrzebne do wykonania bombki:

1 pedzel

 • Koraliki Toho – 11/o w dwóch kolorach według schematu. Użyłam Transparent-Frosted/Dark Aquamarine (9,5 gr) i Opaque-Lustered/White (4 gr).
 • Kordonek – Canarias Yarn Art dopasowany kolorystycznie do koralików, których jest więcej.
 • Igła jubilerska – do nawlekania koralików Big Eye.
 • Szydełko – o rozmiarze 0,9 – 1 mm. Proszę zwrócić uwagę, że rozmiar szydełka ma być większy od tego, na którym zazwyczaj wykonujecie sznur ukośnikowy. Nasze wydziergane płótno powinno być bardziej miękkie i elastyczne.
  Wypełniacz do bombki o średnicy 3,5 – 4 cm (u mnie piłeczka styropianowa 4 cm). Jako wypełniacz może posłużyć piłeczka do ping-pongu, styropianowa biała piłeczka, zwykła plastikowa bombka, a nawet wypełniacz do poduszki.
 • Nakładki do biżuterii – nakładka na koralika 8mm i czapeczka do chwosta –  lub końcówka bez uszka. Rozmiar dowolny.
 • Szpilki jubilerskie – haczyki lub szpilki gwozdzie.
 • Kółeczka montażowe – 6 m
 • Opcjonalnie: kryształki szklane. U mnie CRYSTALOVE™/Kryształki Szklane/Drum/8x10mm/Jasny Szary/Opalizujący i Crystalove™/Kryształki Szklane/Drop/6x12mm/Lazurowy/Opalizujący
 • Małe papierowe karteczki około 1×1 cm.

Z Natalią zrobicie bombkę na szydełku szybciej niż się Wam wydaje.

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania bombki znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasze kursy służą głównie nauce techniki i inspiracji, a to oznacza, że Twoja bombka może wyglądać zupełnie inaczej. Poeksperymentuj z kolorami i wzorami, by uzyskać zupełnie inny efekt :).

 

ukośnik wzór

ukośnik wzór

ukośnik wzór

ukośnik schemat

 

Jak zawsze na początku sprawdzamy schemat, według którego nawlekamy koraliki. Schemat dla bombki składa się z 6 klinów, ta ilość klinów jest idealna dla kształtu kuli. 1/3 część wykonujemy, dodając koraliki i poszerzając kliny. Środkową część przerabiamy spiralnie jak sznur ukośnikowy. Przy ostatniej zaś, trzeciej części robimy redukcję koralików.
Zazwyczaj robię bombki o średnicy 4 cm. Wystarczy 66 koralików w okrążeniu, aby uzyskać taką średnicę, ale na schemacie podana informacja o 72 koralikach, ponieważ program liczy „puste” komórki, których nie nawlekamy. Na szaro zaznaczone te właśnie „puste” komórki, jest to koniec klina i koniec rzędu.

6 pedzel

7 pedzel

Nawlekamy koraliki według strzałek od dołu do góry z prawej do lewej strony, zaczynając od ostatniej strony dokumentu (odwrotnie jak przy naszyjniku). Dla ułatwienia naszej pracy zamiast szarych komórek, wskazujących na początek nowego rzędu (największe liczby) nawlekamy jeden kawałek kartki.
Używamy tych papierowych markerów tylko w 1 i 3 części schematu, gdzie są kliny. Przy środkowej części nie potrzebujemy ich, ponieważ przerabiamy rzędy spiralnie bez żadnych zmian.
Już świątecznie robi się przy tych zdjęciach :)!

Teraz zabieramy się do szydełkowania. Przypominam, że musimy bardzo pilnować naszej ścisłości, przerabiamy oczka swobodnie, nie zaciągamy mocno. Po umieszczeniu wkładu płótno będzie trochę rozciągało się, a koraliki potrzebują miejsca do manewrów.
Niżej jest podana tabela, która pomoże początkującym z szydełkiem w dodawaniu koralików (poszerzeniu klina). Każdy rząd powiększamy o 6 koralików (o 1 w każdym klinie) póki nie osiągniemy 66 koralików w okrążeniu. Zawsze dodajemy 1 koralik na końcu klina!

 

Rzęd

Ilość koralików w rzędzie

Jak przerabiamy jeden klin

( 1 – jeden półsłupek, 2 – dwa półsłupki do jednego oczka)

1

6

1

2

12

2

3

18

2, 1

4

24

2, 1, 1

5

30

2, 1, 1, 1

6

36

2, 1, 1, 1, 1

7

42

2, 1, 1, 1, 1, 1

8

48

2, 1, 1, 1, 1, 1, 1

9

54

2, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1

10

60

2, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1

11

66

2, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1

 

 

8 pedzel

Zaczynam od magic loop, ale również dobrze można zacząć od 2 oczek. Dalej przerabiamy zwykłe półsłupki jak przy sznurze ukośnikiem (koralik, nitka i 2 oczka). Od początku zaczynamy przerabiać z koralikami bez rękawa z nici. W pierwszym rzędzie już są 6 koralików. Nie zaciągajcie magic loop mocno, lepiej zrobić to później po kilku rzędach.

 

9 pedzel

Zrywamy papierowy marker i zaczynamy następny rząd. W drugim rzędzie musimy zwiększyć ilość koralików do 12. Dlatego dodajemy do każdego oczka poprzedniego rzędu 2 półsłupki z koralikami.

10 pedzel

 

Zrywamy papierowy marker. W trzecim rzędzie musimy zwiększyć ilość koralików do 18. Dlatego przerabiamy pierwszy półsłupek normalnie, a do następnego oczka robimy 2 półsłupki. To będzie pierwszy klin. Powtarzamy tę czynność jeszcze 5 razy do następnego markera.

 

Kiedy zostaje nam ostatni marker robimy ostatnie dodawanie 6 koralików. Przypilnujcie tą ilość bo nie macie dalej żadnego markera. Teraz to już bardzo dobrze widać nasze kliny od środka pracy.

jak zrobić bombkę na szydełku

 

Po 11 rzędzie już nie dodajemy koralików, mamy wszystkie 66 w okrążeniu. Przerabiamy ukośnikiem do następnego markera z papieru. Teraz można przymierzyć nasze wypełnienie, jeśli jest za luźne, owijamy folią aluminiową lub przezroczystą folią do żywności do potrzebnego rozmiaru. Wkład nie powinien ślizgać się w środku bombki, również nie powinien jej rozciągać, więc staramy się dopasować go jak najlepiej. Proszę pilnować, żeby kształt się nie zmieniał, dobrze dociskajcie folię.

jak zrobić bombkę na szydełku

Zanim pójdziemy dalej, musimy zamocować wieszaczek. Przeciągamy wolny koniec nici do środka bombki. Bierzemy jedną nakładkę i przechodzimy przez nią szpilką od środka. Jeśli macie szpilkę z uszkiem, to zaginacie go kombinierkami o 90 stopni. Wkladamy ten zestaw wewnątrz naszej bombki i usztywniamy wkładem.
Następnie zaczynamy najodpowiedzialniejszą część pracy, bo jest bardzo niewygodna i powinniśmy bardzo uważnie jej pilnować. Mamy ponownie 6 klinów po 12 koralików każdy i w każdym kolejnym rzędzie będziemy redukować 6 koralików. Redukcję wykonujemy zawsze na początku klina!

 

Ilość koralików w rzędzie

Jak przerabiamy jeden klin

( 1 – jeden półsłupek, 2 – jeden półsłupek na dwa oczka)

66

1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 2

60

1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 2

54

1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 2

48

1, 1, 1, 1, 1, 1, 2

42

1, 1, 1, 1, 1, 2

36

1, 1, 1, 1, 2

30

1, 1, 1, 2

24

1, 1, 2

18

1, 2

12

2

6

1

Po zerwaniu markera zaczynamy redukować koraliki według tabeli powyżej. Redukcję wykonujemy omijająnc jednego oczko poprzedniego rzędu i przerabiając półsłupek do drugiego oczka poprzedniego rzędu. Mocno zaciągamy nić po każdej redukcji, żeby nie było widać żadnych dziur. Można nawet zmienić szydełko na cieńsze, jeśli widzicie że zostają wam prześwity w miejscu redukcji. W tym rzędzie przerabiamy następująco: (redukcja i 9 półsłupków)*6.

 

13 pedzel

 

Redukujemy koraliki, uważnie pilnując wzoru. Przy redukowaniu nić zaciągamy mocniej, ale resztę półsłupków przerabiamy swobodnie. Pamiętacie, że nasza praca ma być elastyczna? Im mniej koralików w rzędzie wam zostaje, tym cała praca robi się mniej wygodna. Szydełko wbijamy pod skosem, żeby nie zahaczyć o wkład.

jak zrobić bombkę na szydełku

Kończymy naszą bombkę 6 koralikami. Jeśli zostaje Wam mała dziura, śmiało można ją pomniejszyć wykonując oczko ścisłe lub za pomocą igły z nicią. I już mamy 90% pracy skończone! Łoł! Możemy cieszyć się i pokazać nasze cudeńko każdemu, kogo napotkamy w pobliżu :).

jak zrobić bombkę na szydełku

Przed nami już tylko prace wykończeniowe. Na wystający kawałek szpilki wkładamy czapeczkę lub końcówkę bez uszka i robimy haczyk. Na dole naszej bombki zrobimy delikatną zawieszkę. Zamocujemy kółeczko montażowe pomiędzy koralikami ostatniego rzędu i za pomocą szpilki dodamy jeden kryształek Drum. Niżej zawieszę na kółeczku i kryształek Drop w kształcie łezki. Całą bombkę można zawiesić na sznurku, taśmie lub nawet łańcuszku, zależy jakie jest jej przeznaczenie.

UWAGI:
– Jeśli macie kolorowy wkład lub bardzo kontrastowy – lepiej owinąć go folią aluminiową lub pomalować na potrzebny kolor. Lecz farba musi być niezmywalna, żeby nie wybrudzić nici od środka.
– Jeśli brzegi waszej pracy zakręcają się do środka to znaczy, że przerabiacie za ciasno.
– Macie bardzo sztywne „szwy” w miejscu dodawania koralików i po włożeniu wkładu do środka one nie wyrównują się – przerabiacie za ciasno.
– Bardzo widać nić pomiędzy koralikami w całym płótnie bombki – przerabiacie za luźno.
– Jeśli robicie piłeczkę antystres, to lepiej wypełnić ją miękkim wkładem do poduszki pod sam koniec redukowania koralików. Gdy zostanie wam otwór w 2–3 cm, musicie wypełnić kulę dosyć ciasno, żeby wyrównać kształt. Tej techniki użyłam do zrobienia swojej kuli ziemskiej.

jak zrobić bombkę na szydełku

Zrobiliście już swoją bombkę?

Takie oto bombki, piłeczki i zawieszki można zrobić tą świetną techniką ukośnika, którą uwielbiam! Nie zapomnijcie pochwalić się swoją wersją bombki oznaczając nas na zdjęciu #kurspasart :).

Tutaj znajdziecie kilka fajnych rad, które pomogą Wam z ukośnikiem:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów biżuterii ręcznie robionej. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

grupa rekodzielnicza pasart

Natalia Slipchenko znana także jako FATAMORGANA jest miłośniczką rzeczy pięknych. Kocha grafikę, fotografie i różnego rodzaju rękodzieło. Nie tak dawno zakochała się w sznurach ukośnikiem i w tym momencie poświęca wolny czas tylko tej sprawie. Oprócz szydełkowania tworzy autorskie wzory do sznurów i DIY tutoriale. Więcej prac Natalii możecie zobaczyć na jej stronie FB  lub obserwować ją na Instagramie.

Może Ci się także spodobać >>

18 Comments

 1. Joanna says:

  Piękne piękne!! Muszę spróbować. A kula ziemska jest obłędna!! Dziękuje za ten kurs!

 2. Paulyntolyna says:

  Piękna ta bombka i taka pracochłonna ❤

 3. Mam wrażenie, ze to jest jakieś skomplikowane… Ale piękne!

 4. Czy można gdzieś znaleźć wzór na taką piękną kulę ziemską?

  1. Natalia Slipchenko says:

   Wzór jest ogólnodostępny w necie, ale jak nie znajdziesz to napisz do mnie na FB (link jest podany pod ostatnim zdjęciem).

 5. Agnieszka says:

  Wspaniały kurs i piękna bombka. Bardzo dziękuję, już zakupiłam materiały i zabieram się za robotę. Jeden komentarz: na schemacie nie ma zaznaczonych papierowych markerów w części 1 (dodawanie). Pozdrawiam 🙂

  1. Natalia Slipchenko says:

   Tak, markery zaznaczyłam tylko na pierwszej stronie jako wskazówkę, bo dokładnie wytłumaczyłam w samym kursie gdzie je nawlekać. Życzę powodzenia z kulą 🙂

 6. Agnieszka says:

  Zrobilam, troszke jeszcze kulawo, ale druga bedzie juz ok, wiem gdzie popelnilam blad, wiec jest dobrze ;).

 7. Mam pytanie techniczne. Tutek fajny, ale jako ogólnie dopasować wzór jak chce się zrobić bombkę większą niż 4 cm (powiedzmy, że wkład styropianowy będzie miał 6 cm zamiast 4 cm).

  1. Natalia Slipchenko says:

   Żeby wzór był dopasowany do wkładu 6 cm musi mieć 84 koraliki w najszerszym miejscu.

 8. Katarzyna says:

  czy ja moge dostac wzor na ta kule ziemska i na gwiazde betlejemska? Bede wdzieczna

 9. Sylwia says:

  A moze teraz tutorek na jajka ???? ????

 10. Vilma says:

  Hi, I followed the tutorial but I just can not understand how to read the pattern, or rather I did not understand the sequence of how to thread the beads 😔

 11. Marzena says:

  Od którego momentu należy zwężac bombę??? Próbuje ale zważając od strony trzeciej niestety nie wychodzi 🙁

 12. Co znacza te szare kwadraciki we wzorze 😱😳

 13. liliaklimaszewska says:

  bardzo mi sie podoba postaram sie zrobic idealnie tak samo chociaz uwielbiam duze bombki pozdrawiam lilia

 14. Justyna says:

  Hej
  Ja mam pytanko czy jak zamawiasz te koraliki z toho to wszystkie są takie równiutkie czy trzeba je przebierać ?

  Piękna bombka 🥰

  1. Toho w większości są równe. Zdarzają się pojedyncze krzywe sztuki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *