Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Jak zrobić bransoletkę bangle z koralików – beading tutorial

Paula Ziemska zaprasza Was na kurs tworzenia biżuterii w którym pokaże jak zrobić bransoletkę bangle z koralików firepolish. To jeden z tych projektów, który aż prosi się o koralikowe eksperymenty! W zależności od tego jakich koralików użyjecie, uzyskać możecie ciekawą bransoletkę na co dzień lub efektowną biżuterię na eleganckie wyjścia. Wszystko zależy od Was, więc do dzieła!

Cześć Kochani!
Witam Was na moim kolejnym kursie. Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo lubię bransoletki, a najbardziej tzw. bangle. Nie trzeba się męczyć z zapięciami, karabińczykami, nie martwimy się czy zapięcie wytrzyma no i mają ten swój efekt WOW :). Dzisiaj zrobimy sobie właśnie taką bransoletkę :).

Do przygotowania bransoletki będą nam potrzebne:

Masz ochotę się dowiedzieć jak zrobić bransoletkę bangle z koralików?

Koraliki potrzebne do wykonania bransoletki znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasze kursy tworzenia biżuterii służą przede wszystkim nauce techniki i inspiracji do własnych koralikowych eksperymentów :). Na dole tego wpisu znajdziesz kilka wersji tej koralikowej bransoletki – warto pobawić się nie tylko kolorami, ale i wzorem :)!

 

Koraliki na stół i zaczynamy :)!

Ucinamy sporą ilość nici – ok. 2metrów z okładem. Wiem, że praca może być przez to utrudniona, ale dobrze jeżeli bransoletka jest wykonana na jednej nitce. Na igłę nabieramy 4 koraliki FP4.

Przechodzimy igłą ponownie przez wszystkie 4, tak by stworzył nam się koralikowy kwadracik.

I wiążemy ze sobą nici.

Następnie prowadzimy nić tak by wychodziła nam z koralika FP4.

Nabieramy 3 koraliki FP4 i przechodzimy przez koralik z którego wychodzi nam nić. Tym samym mamy już 2 kwadraciki.

Prowadzimy igłę tak by nić ponownie wychodziła nam ze szczytowego koralika FP4 i dodajemy kolejne 3 koraliki. Kolejne rzędy naszej bransoletki dodajemy w taki sam sposób aż uzyskamy wymaganą długość.

Dla nadgarstka 15cm i wąskiej dłoni wystarczą 93 koraliki (91 koralików w rzędach + 2 łączenia).
Dla nadgarstka 16cm będzie to 96 koralików (94 koraliki w rzędach + 2 łączenia).
Dla nadgarstka ok 17cm będzie to 99 koralików (97 koralików w rzędach + 2 łączenia).
 

Gdy już przerobiliśmy wymaganą ilość rzędów, pora na połączenie ze sobą całości. Nabieramy jeden koralik FP4 i prowadzimy go tak by połączyć początek naszej bransoletki z końcem. Pilnujcie by łączenie wykonać tak, by bransoletka się Wam nie skręciła :).

Jak zrobić bransoletkę bangle z koralików

 

Nabieramy kolejny koralik FP4 i budujemy drugą ściankę naszego ostatniego kwadracika.

Jak zrobić bransoletkę bangle z koralików

Prowadzimy nić tak by wychodziła nam z koralika który układa się poziomo w bransoletce.

Jak zrobić bransoletkę bangle z koralików

Nabieramy koralik TH8/0 i prowadzimy igłę w najbliższy koralik FP4.

Jak zrobić bransoletkę bangle z koralików

Jak zrobić bransoletkę bangle z koralików

W ten sposób dodajemy koraliki w całym okrążeniu bransoletki.

Jak zrobić bransoletkę bangle z koralików

Mamy już wszystkie koraliki w jednej części bransoletki, pora przejść do drugiej. Prowadzimy nić tak by wyszła nam z koralika poziomego po drugiej stronie i ponownie nabieramy TH8/0 i wbijamy igłę w sąsiadujący koralik FP4. W ten sposób robimy kolejne okrążenie.

Jak zrobić bransoletkę bangle z koralików

Jak zrobić bransoletkę bangle z koralików

Bransoletka gdy jest jeszcze w takiej wersji może nam się wydawać za szeroka i za luźna, ale im
więcej będziemy działać w fazie wykończeniowej tym bardziej będzie się „ściaśniać” ;). Żeby trochę ją wzmocnić, robimy okrążenie przez wszystkie koraliki (FP4 i TH8/0) samą nicią (zarówno na górze jak i na dole bransoletki).

Jak zrobić bransoletkę bangle z koralików

Od razu zrobiło się lekko sztywno ;). Teraz zajmiemy się elementami ozdobnymi. W tej kwestii dużo zależy od tego czy Wasza bransoletka jest
wykonana na parzystą ilość kwadracików czy nie.
Dla tych parzystych można zrobić wzorki naprzemienne – tak jak w naszym kursie. Jednak jeżeli bransoletka jest np. na 31 kwadracików lepiej zrobić ozdabianie jednolite (na końcu kursu znajdziecie kilka przykładów i porównań bransoletek). Nasza jest akurat na parzystą ilość, więc pokażę dwie metody ozdabiania.

Na początek musimy poprowadzić nić, tak by wychodziła nam z koralika FP4 który układa się pionowo w naszej bransoletce. Następnie nabieramy 5 koralików TH11/0 i wbijamy się „po skosie” w sąsiadujący pionowy koralik FP4.

 

Jak zrobić bransoletkę bangle z koralików

 

Jak zrobić bransoletkę bangle z koralików

Następnie nabieramy koralik BC → TH11/0 → BC i ponownie wbijamy się po skosie w sąsiadujący koralik FP4.

Jak zrobić bransoletkę bangle z koralików

W tym schemacie robimy okrążenie przez całą bransoletkę.

Jak zrobić bransoletkę bangle z koralików

Gdy dobrnęliśmy już do końca, robimy nawrotkę. Igła powinna wychodzić nam z pionowego koralika FP4 w sekwencji z koralikami BC. Nabieramy koralik BC i prowadzimy go przez środkowy TH11/0. Koralik TH 11/0 powinien układać nam się oczkiem poziomo.

beading tutorial

Następnie bierzemy kolejny koralik BC i prowadzimy igłę w sąsiadujący koralik FP4.

beading tutorial

beading tutorial

Kolejny kwadracik wykonujemy dodając (łącznie) 4 koraliki TH11/0. Nabieramy na igłę 2, przechodzimy ponownie przez środkowy TH11/0 i nabieramy kolejne 2. Robi nam się taki mały X. W ten sposób, naprzemiennie wykonujemy całe okrążenie. Zauważyliście że z każdym dodanym koralikiem bransoletka nam się zwęża, jest coraz bardziej sztywna i delikatnie się zaokrągla?

beading tutorial

Po dodaniu wszystkich naszych koralików robimy dodatkowe okrążenie samą nicią przez brzegi naszej bransoletki (tak jak po dodaniu TH8/0).
Jeżeli używamy koralików Bicone to również przez elementy ozdobne – koraliki Bicone mają niestety dość ostre brzegi i pojedyncza żyłka może po pewnym czasie pęknąć. Z koralikami FP3 ryzyko jest mniejsze :). Na koniec maskujemy i ucinamy nadmiar nici i bransoletka jest gotowa :).

beading tutorial

Gdy już nauczycie się jak zrobić bransoletkę bangle z koralików zapewne nie poprzestaniecie na jednej.

A tutaj macie przykład szaleństwa z moją małą kolekcją :).

beading tutorial

 

beading tutorial

Wzór taki jak w tutorialu – parzysta ilość koralików i naprzemienny układ ozdobników.

beading tutorial

beading tutorial

W tej bransoletce układ jest na 3 rodzaje ozdobników.

beading tutorial

A w tych tylko jeden.

beading tutorial

Dowiedzieliście się już jak zrobić bransoletkę bangle z koralików.

Mam nadzieję, że kurs się spodobał i już wkrótce będę miała okazję zobaczyć Wasze koralikowe bangle. Koniecznie pokażcie jak Wam poszło, oznaczając nas na zdjęciu #kurspasart :)! Powodzenia!

Wiemy, że lubicie koralikowe bransoletki. Może zainteresują Was również te wpisy:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

Paula Ziemska – przygodę z biżuterią zaczynałam jako twórca bransoletek ze sznurków, co jakiś czas próbując uczyć się czegoś innego. Małe koraliki odkryłam gdy chciałam zrobić bransoletkę na szydełku – niestety mój plan się nie powiódł. Obsługa szydełka okazała się całkowitą klapą (do dnia dzisiejszego nie ogarnęłam tematu), za to moim przeznaczeniem okazała się igła. Beading całkowicie zawładnął moim sercem i chociaż po roku nadal uważam się za żółtodzioba próbuję i uczę się dalej :). Efekty mojej pracy możecie zobaczyć na moim profilu na fb.

Może Ci się także spodobać >>

2 Comments

  1. Basia says:

    Bardzo dziękuję! Fantastyczny kurs 🙂 Już się nie mogę doczekać odpowiednich koralików i żyłki żeby sama spróbować zrobić cudeńko 🙂

  2. Hej. Czy bransoletka się rozciąga, czy jest tak duża, że przechodzi przez nadgarstek bez rozciągania ? Bo nie widzę zapięcia żadnego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *