Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy, Szydełkowanie krok po kroku ♥ Wzory ♥ Schematy ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć

Jak zrobić naszyjnik na szydełku? Kurs DIY

Monika Wojdyła pokaże Wam dzisiaj jak zrobić naszyjnik z  kamieni na szydełku, który pięknie prezentuje się nie tylko na szyi, ale i na… nadgarstku :). Wiemy, że nie wszystkie z Was lubią supełkować, dlatego Monika przygotowała dla Was kurs robienia biżuterii na szydełku, która jest wspaniałą alternatywą dla supełkowych naszyjników z kamieni. Chcecie się dowiedzieć jak zrobić naszyjnik na szydełku? Do dzieła!

Pokaże Wam dzisiaj jak zrobić naszyjnik z  kamieni na szydełku. Robi się go bardzo przyjemnie, szybko i daje nam wiele możliwości. Zrobiłam jeden i przepadłam. Nie tylko dlatego, że jest łatwy do zrobienia ale również dlatego, że można go nosić na wiele sposobów również jako owijaną wkoło ręki bransoletkę :).

Aby wykonać naszyjnik na szydełku potrzebujemy:

 • Nić jubilerska lub sznurek do makramy – Beadsmith™, nić SuperLon™ Macrame – u mnie kolor SEPIA
 • Kamienie jubilerskie – dwa lub więcej pasujących do siebie kolorów kamieni, kulek w rozmiarze 6mm. Ja wybrałam jaspis cesarski niebieski i agat fasetowany karmelowy. W sumie zużyłam 70 kuleczek.Potrzebny nam też będzie kamyk który posłuży nam jako guziczek. Początkowo wybrałam obelisk ale w trakcie szydełkowania zmieniłam zdanie i postawiłam na kwiatek howlitu, który wydał mi się idealny do tego naszyjnika. Niestety często zmieniam zdanie w trakcie pracy. 😉
 • Nożyczki
 • Szydełko – w rozmiarze 3,5

Jeśli chcecie się dowiedzieć jak zrobić naszyjnik na szydełku potrzebujecie materiałów.

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania naszyjnika znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasze kursy służą głównie inspiracji i nauce techniki :). Z takim szydełkowym naszyjnikiem możecie dowolnie eksperymentować, zmieniając kolor bazowej nici czy rodzaj i kolory kamieni :). Naszyjnik robi się bardzo przyjemnie, więc warto pokusić się o wykonanie kilku wersji kolorystycznych, szczególnie, że prezentuje się przepięknie, niezależnie od pory roku :).

Gotowe :)? Zaczynamy!

Nawlekamy na naszą nić 70 kulek kamieni na przemian kolorami lub w jakiejś innej wymarzonej sekwencji. Pozostawiam to Waszej wenie. 🙂

Teraz robimy pierwsze oczko szydełkowego łańcuszka. W tym celu robimy pętelkę.

Szydełkiem przeciągamy nitkę idącą od szpulki przez tę pętelkę i zaciskamy tworząc pierwsze oczko.

Jak zrobić naszyjnik na szydełku

Teraz zrobimy kilka oczek łańcuszka. W tym celu przez każde jedno następne oczko będziemy przeciągać nitkę. Robimy tyle oczek, żeby przez powstały nam łańcuszek po zamknięciu w pętelkę przeszedł nam kwiatek howlitu, guziczek lub jakiś inny kamień. Ja zrobiłam 11 ale polecam wam mierzyć.

Jak zrobić naszyjnik na szydełku

Szydełkiem wbijamy się do pierwszego oczka naszego łańcuszka i przeciągamy nitkę przez oba oczka, które mamy teraz na szydełku. Tworzy się nam pętelka. Szydełkujemy dalej podstawowy łańcuszek. Robimy trzy oczka łańcuszka.

Jak zrobić naszyjnik na szydełku

Teraz przesuwamy jeden koralik do naszego łańcuszka i pętelkę, którą mamy na szydełku naciągamy, robimy ciut większą niż pozostałe ale nie za dużą żeby koralik nam w nią nie wpadł. Przeciągamy nitkę przez pętelkę, koralik pozostawiając „na górze”. Robimy kolejne trzy oczka łańcuszka.

Jak zrobić naszyjnik na szydełku

Przyciągamy kolejny koralik. Naciągamy pętelkę na szydełku. Przeciągamy nitkę przez pętelkę. Robimy trzy kolejne oczka łańcuszka. I tak aż przerobimy wszystkie koraliki. Ważne jest aby nie okręcać łańcuszka podczas szydełkowania. Starajcie się podtrzymywać jego część tak, aby kuleczki były zawsze po jednej stronie.

Jak zrobić naszyjnik na szydełku

Gdy już przerobiłyśmy wszystkie koraliki robimy trzy oczka łańcuszka i ucinamy nitkę około 10 cm od końca naszego ostatniego oczka. (Szydełko jest dalej w oczku!) Nawlekamy na tę końcówkę nasz kwiatuszek i przerabiamy podobnie jak koraliki.

Jak zrobić naszyjnik na szydełku

Wyciągamy z pętelki szydełko i przeciągamy przez tą pętelkę naszą pozostałą część nitki robiąc supełek. Supełek albo przypalamy bo sznureczek, którego używałam się topi, albo kleimy małą ilością kleju szybkoschnącego. Tak samo postępujemy z początkiem naszego naszyjnika. Ucinamy sznurek przy pętelce, przypalamy i kleimy.

Jak zrobić naszyjnik na szydełku

Jak zrobić naszyjnik na szydełku

I gotowe! Wiecie już jak zrobić naszyjnik na szydełku.

Metoda jest na tyle fajna, że możecie łączyć kształty, wielkości, kolory koralików do woli. Możecie użyć metalowych zawieszek, chwostów, czego tylko zapragniecie. Możecie stworzyć kolekcję naprawdę bajecznych naszyjników :)! Koniecznie pochwalcie się swoimi naszyjnikami oznaczając nas na zdjęciu #kurspasart,  tak by nic nas nie ominęło :).

Jak zrobić naszyjnik na szydełku

jak zrobić naszyjnik z kamieni

jak zrobić naszyjnik z kamieni na szydełku

Lubicie boho? Poszukajcie na naszym blogu inspiracji. Znajdziecie tam miedzy innymi:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

Monika Wojdyła – mama dwójki chłopaków, całkowicie  uzależniona od koralików. Ma głowę pełną pomysłów i koralikuje nawet przez sen. Rano wszystko przenosi na papier i zabiera się do pracy. Lubi wyzwania dlatego wciąż stara się uczyć czegoś nowego. Chłopaki dzielnie mamę wspierają, mają już nawet na swoim koncie kilka fajnych projektów :). Więcej prac Moniki możecie zobaczyć na jej stronie na fb.

Może Ci się także spodobać >>

5 Comments

 1. Mufa says:

  Prześliczny! I do tego tak prosty… Już mnie kusi by kamyki kupić…

 2. Wiktoria says:

  Dla szydełkowego laika może chociaż taki naszyjnik nie będzie trudny do zrobienia. Może spróbuję.

 3. Katarzyna says:

  Super takie szydelkoweowe naszyjniki. Ja mam jednak problem. Moje sie skrecaja. Jak tego uniknac? Gdzie popelniam blad? Dziekuje
  Kate

 4. Cudowne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *