Połączenie biżuterii i koronki to duet idealny i ponadczasowy. W tym kursie Emilia Łach pokaże Wam jak zrobić kolczyki na szydełku. Dzięki temu kursowi krok po kroku, nauka szydełkowania będzie czystą przyjemnością :). Szydełka w dłoń i do dzieła!
Od lat robię na szydełku, jednak oznaczenia na schematach potrafią przyprawić o zawrót głowy, a wszystko dlatego, że każdy kraj ma inne oznaczenie symboli. Dla osoby początkującej jest to nie lada wyzwanie. W tym kursie zadbałam o to, by jak najdokładniej pokazać wam, sposób wykonania jednego z najprostszych wzorów na szydełko. Zapraszam na kurs szydełkowania krok po kroku.
Do przygotowania kolczyków potrzebne będą:
- Kordonek – Muza 20. Możecie użyć też nici do supełkowania lub nici SuperLone Fine Tex135
- Szydełko – wielkość 1,25
- Drut jubilerski – drut pamięciowy
- Bigle – otwarte
- Narzędzia jubilerskie – potrzebne do zrobienia loopów. Szczypce okrągłe, cęgi, szczypce albo one-step-looper (widoczny w prawym górnym rogu na zdjęciu)
Jak zrobić kolczyki na szydełku?
Produkty potrzebne do wykonania kolczyków znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że materiały wykorzystane w kursie są jedynie propozycją :). Twoje kolczyki mogą mieć zupełnie inny kolor, poeksperymentuj z kolorami kordonka by uzyskać zupełnie inny efekt :).
1. Pracę zaczynam od zawiązania oczka startowego. Pobieram nitkę z kłębka i krzyżuję ją, tak by powstało oczko. Ogonek nitka z kłębka powinna znajdować się na wierzchu, a ogonek pod spodem.
2. Nitkę z kłębka przekładam pod ogonkiem, tak by przechodziła przez środek oczka.
3. Szydełkiem łapię za nitkę ze środka i wyciągam pętelkę.
4. Pętelkę zaciągam trzymając za ogonek i nitkę z kłębka.
5. Na szydełku mam gotowe oczko startowe.
6. Zaczynam szydełkować rozetę. Pierwsze okrążenie, to 7 o. łańcuszka zamknięte w kółko o. ścisłym.
Aby zrobić o. łańcuszka, pobieram nitkę z kłębka nawijając ją na szydełko od spodu i przeciągam przez o. startowe, które mam na szydełku. Czynność powtarzam, aż uzyskam 7 o. łańcuszka.
7. 7 oczek łańcuszka gotowe, teraz zamykam je w kółko o. ścisłym. Wbijam szydełko w pierwsze oczko łańcuszka. Na szydełku mam 2 oczka. Narzucam nitkę z kłębka na szydełko i przeciągam ją przez oba oczka z szydełka.
8. Pierwsze okrążenie gotowe. Teraz czas na następne okrążenie. Składa się ono z 20 słupków dzierganych w środek kółka. W tym okrążeniu zajmę się również ukryciem ogonka, który wystaje z końca łańcuszka.
Zamiast pierwszego słupka robię 3 o. łańcuszka. Następnie ogonek, który chcę ukryć prowadzę wzdłuż kółka pierwszego okrążenia. Narzucam na szydełko nitkę z kłębka, szydełko wbijam w środek oczka (tak, by przeciągając pętelkę objąć łańcuszek i ogonek).
Zamiast pierwszego słupka robię 3 o. łańcuszka. Następnie ogonek, który chcę ukryć prowadzę wzdłuż kółka pierwszego okrążenia. Narzucam na szydełko nitkę z kłębka, szydełko wbijam w środek oczka (tak, by przeciągając pętelkę objąć łańcuszek i ogonek), znów narzucam nitkę z kłębka i przeciągam nitkę przez łańcuszkowe kółko. Na szydełku mam 3 pętelki. Następnie narzucam nitkę z kłębka na szydełko i przeciągam przez 2 pętelki, które mam na szydełku. Ponownie narzucam nitkę z kłębka na szydełko i przeciągam przez 2 pętelki, które zostały mi na szydełku.
9. Analogicznie wykonuję resztę słupków: narzucam na szydełko nitkę z kłębka, wbijam się w środek kółka, tak by objąć łańcuszek i ogonek, narzucam nitkę z kłębka na szydełko, przeciągam pętelkę przez kółko, na szydełku mam 3 pętelki, narzucam nitkę z kłębka i przeciągam przez 2 pętelki, znów narzucam nitkę z kłębka na szydełko i przeciągam przez kolejne 2 pętelki.
10. W okrązeniu mam 20 słupków = 3 o. łancuszka zamiast pierwszego słupka i 19 słupków.
11. Teraz muszę zamknąć okrążenie, tak by powstało ładne kółko. W tym celu wbijam szydełko w 3 o. łańcuszka (pierwszy słupek tego okrążenia). Narzucam na szydełko nitkę z kłębka i przeciągam przez obie pętelki, które mam na szydełku = o. ścisłe.
12. Zaczynam następne piętro, czyli następne okrążenie. W tym okrążeniu będę robić słupki przedzielone o. łańcuszka. Za każdym razem szydełko wbijam w co drugi słupek poprzedniego okrążenia (zobacz rys. poniżej). Gdy spojrzysz na swoją robótkę, zobaczysz oczka układające się w jodełkę, to właśnie tutaj będę wbijać szydełko.
Pierwszy słupek w tym okrążeniu, to o. łańcuszka, zatem przerabiam 3 o. łańcuszka.
13. Następnie przerabiam 4 o. łańcuszka.
14. Teraz przerabiam słupek. Narzucam na szydełko nitkę z kłębka, wbijam szydełko w drugi słupek poprzedniego rzędu, narzucam nitkę z kłębka na szydełko i przeciągam przez o. w które wbiłam szydełko. Na szydełku mam 3 pętelki. Teraz znowu narzucam nitkę z kłębka, przeciągam szydełko przez 2 pętelki z szydełka, następnie raz jeszcze narzucam nitkę z kłębka i przeciągam szydełko przez 2 pętelki z szydełka.
15. Pierwszy łuk gotowy. Teraz analogicznie przerobię następne łuki. Najpierw 4 o. łańcuszka, a następnie słupek, mijam sąsiedni słupek (poprzedniego rzędu) i wbijam się w następny (zobacz rys. poniżej).
16. Przerobiłam wszystkie 10 słupków, teraz muszę zamknąć ostatni łuk. Przerobiłam 4 o. łańcuszka. Teraz wbiję szydełko w środek pierwszego łuku i zamknę okrążenie o. ścisłym.
17. Następne piętro składa się z samych słupków. O. łańcuszka – łuki z poprzedniego okrążenia posłużą mi za bazę do słupków, które będę teraz robić. Zamiast pierwszego słupka zrobię 3 o. łańcuszka, następnie wbijam szydełko w przestrzeń łuku i przerabiam 4 słupki. Następnie wbijam szydełko w następny łuk i przerabiam 5 słupków, po przerobieniu piątego słupka, wbijam szydełko w następny łuk i przerabiam 5 słupków. Tak samo przerabiam kolejne słupki.
Skracając, w każdych 4 o. łańcuszka= łuk z poprzedniego rzędu robię 5 słupków.
18. Przerobiłam wszystkie słupki, teraz zamykam okrążenie o. ścisłym. Wbijam szydełko w pierwszy słupek tego okrążenia, narzucam nitkę z kłębka i przeciągam przez obie pętelki, które mam na szydełku.
19. Następne piętro, to słupki i słupki łączone razem. Zaczynam od pierwszego słupka, czyli od 3 o. łańcuszka. Następnie przerabiam 3 o. łańcuszka i 5 słupków łączonych razem. Aby przerobić słupki łączone, narzucam nitkę z kłębka na szydełko i wbijam się w słupki poprzedniego okrążenia (na rysunku poniżej zaznaczyłam miejsce wbijania szydełka), za każdym razem przerabiam słupek niedokończony. To znaczy, narzucam nitkę z kłębka na szydełko, szydełko wbijam w słupek poprzedniego rzędu i przeciągam pętelkę. Na szydełku mam 3 pętelki. Na szydełko narzucam nitkę z kłębka i przeciągam przez 2 pętelki (nie przerabiam pozostałych pętelek, zostawiam je na szydełku), następnie narzucam nitkę z kłębka na szydełko i wbijam się w drugi słupek poprzedniego okrążenia. Przeciągam pętelkę, narzucam nitkę z kłębka na szydełko i przeciągam przez 2 pętelki, narzucam nitkę z kłębka na szydełko i wbijam je w następny słupek poprzedniego okrążenia. Czynność powtarzam, aż przerobię wszystkie 5 słupków niedokończonych.
20. Na szydełku mam 5 pętelek ze słupków niedokończonych. Narzucam na szydełko nitkę z kłębka i przeciągam ją przez wszystkie pętelki, które mam na szydełku.
21. Przerobiony pęczek ze słupków niedokończonych gotowy. Teraz przerabiam 3 o. łańcuszka i słupek, dziergany w słupek z poprzedniego okrążenia. Miejsce wbicia szydełka zaznaczyłam na zdjęciu kropką.
22. Kontynuuję dzierganie następująco, 3 o. łańcuszka, 5 słupków niedokończonych, złączonych razem, 3 o. łańcuszka, słupek dziergany w słupek poprzedniego okrążenia. Powtarzam te czynności, aż dojdę do końca okrążenia.
23. By zakończyć to okrążenie, przerabiam ostatnie 3 o. łańcuszka, wbijam szydełko w przestrzeń łańcuszka z początku okrążenia, narzucam nitkę z kłębka i przeciągam przez łańcuszek i pętelkę, którą mam na szydełku = o. ścisłe.
24. Okrążenie zamknięte, piętro skończone. Przechodzę do przerobienia ostatniego piętra. W tym okrążeniu przerabiać będę półsłupki, dlatego na początku przerobię 1 o. łańcuszka zamiast pierwszego półsłupka. Zanim zacznę przerabiać następne półsłupki przygotuję sobie kółko z drutu pamięciowego, które będzie stanowić rusztowanie kolczyka.
25. Prawie wiecie jak zrobić kolczyki na szydełku.
Teraz jest ten moment, w którym przydadzą się wszelakie szczypce, albo one step looper. Cokolwiek będziesz używać w tym momencie, pamiętaj o oczach, bo ucinany drut często trafia właśnie prosto w oko. Uważaj też na palce :). Drut pamięciowy to taka, powiedzmy sprężyna. Potrzebuję uciąć jeden okrąg tej sprężyny + zapas by wygiąć loopki- czyli oczka do zawieszenia bigli.
26. Stare chińskie przysłowie mówi: „nim utniesz raz, zmierz dziesięć razy”. Dlatego najpierw zrobiłam pierwsze oczko na drucie, a potem zmierzyłam, w którym miejscu powinno się znaleźć drugie oczko. Koło z drutu musi być nieco większe od rozety, którą wydziergałam, bo rozeta powinna być lekko rozpięta.
27. Oczka wygięte z drutu powinny docelowo wyglądać tak jak na poniższym zdjęciu.
28. Poniższy rysunek pokazuje sposób trzymania robótki w ręku. W tym okrążeniu będę przerabiać półsłupki w taki sposób, by za każdym razem drut był wewnątrz półsłupka.
29. W każdym łuku, przerabiam 3-4 półsłupki (w zależności od potrzeby).
30. Przerobiłam już wszystkie półsłupki. Teraz zakończę to okrążenie o. ścisłym. Wbijam szydełko w pierwszy półsłupek i przeciągam nitkę z kłębka przez obie pętelki, które mam na szydełku.
31. Wyciągam pętelkę, którą mam na szydełku, ucinam nitkę z kłębka. Nitkę, która mi została przeciągam przez kilka oczek raz od przodu, raz od tyłu robótki, tak by zabezpieczyć ją przed rozwiązaniem.
32. Pozostało jeszcze uciąć niepotrzebne nitki i kolczyk gotowy. Teraz, pozostaje tylko zrobić drugi taki sam.
33. Rozetki gotowe. Zamontuję jeszcze bigle i można je nosić :).
Wiecie już jak zrobić kolczyki na szydełku.
Jak Wam się podobają takie kolczyki :)? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzu! A jeśli pokusicie się o wykonanie własnej wersji szydełkowej biżuterii podzielcie się z nami zdjęciami, oznaczając nas #kurspasart :).
Na naszym blogu znajdziesz wiele innych ciekawych inspiracji. Między innymi:
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Za nazwą Łach na drutach kryje się Emi Łach, dziewiarka z wieloletnim stażem, projektantka odzieży dzianinowej, a także nauczycielka i organizatorka warsztatów dla miłośników drutów i szydełka na każdym poziomie zaawansowania.
Jak ja Ci zazdroszczę umiejętności.. ja jestem beznadziejna w tego typu robótkach i zawsze kupuję biżuterię u znajomego złotnika, bo inaczej to sama nic nie jestem w stanie zrobić. A te kolczyki są przepiękne! Świetny wpis.
Witam, a moze teraz jakis kurs na bransoletke męską z okazji zblizajacego sie dnia taty?