Renata Adamczak-Grzyb przygotowała dla Was kurs tworzenia biżuterii, w którym pokaże jak zrobić kulę z koralików. Kryształkowo-koralikowa kulka świetnie wygląda jako wisior, zarówno w wersji solo, jak i w połączeniu z modnym chwostem. Kula wykonana jest techniką podobną do tej, którą wykorzystywaliśmy przy tworzeniu bransoletki Caprice, a więc dzisiaj powinno pójść z górki. Do dzieła :)!
Materiały potrzebne do zrobienia kuli z koralików:
- Nici do beadingu lub żyłka jubilerska – żyłka min. 0.12 lub grubsza. Będziemy potrzebować ok 2 metrów żyłki
- Kulka akrylowa -kulka 20mm posłuży nam jako baza naszej kuli caprice. Sprawdzi się tu kulka akrylowa lub drewniana
- Kryształki – kształt rondelle 3x4mm 44 sztuki. Kryształki crystalove możecie zastąpić kryształkami Firepolish 4mm
- Koraliki TOHO – 8/0 (kolor Inside Color Neon Ice Blue Lined), 11/0 (Inside Color Neon Ice Blue Lined oraz Inside Color Aqua Capri Lined), 15/0 (Inside Color Aqua Capri Lined)
- Igła jubilerska – do nawlekania koralików – John James 10/13
- Kółeczka montażowe – ok 5mm
- Łańcuszek jubilerski – np. pancerka 2x 1,5mm
- Karabińczyk -10mm
- Krawatka – ok 13x7x4mm
- Chwost – długość ok 70mm
Chcesz zrobić kulę z koralików?
Wszystkie materiały potrzebne do wykonania kuli znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasze kursy służą głównie nauce techniki. Swoją wersję naszyjnika wykonać możesz w zupełnie innych kolorach czy z innych materiałów. W ręcznym tworzeniu biżuterii, najprzyjemniejsze i najbardziej satysfakcjonujące są własne eksperymenty :).
Gotowe :)? No to zaczynamy!
CZĘŚĆ A: SIATKA
Krok 1. Przygotuj 1 m żyłki (można wykorzystać 2 m w jednym kawałku, ale wówczas jest ryzyko splątania) i igłę. Nawlecz 16 szt. TOHO 11/o, 2 szt. 15/o i 3 szt. 11/o.
Krok 2. Zawróć i wbij igłę w 9ty koralik od końca.
Powstanie pętelka.
Krok 3. Następnie dobierz 5 koralików 11/o, omiń 5 koralików z poprzedniego rzędu i wbij igłę w 6sty.
W tym momencie możesz związać oba końce żyłki na supeł, aby się praca nie rozchodziła.
Krok 4. Nabierz na igłę 2 szt. TOHO 15/o i 3 szt. 11/o, wbij igłę w środkowy koralik z pierwszego „oczka”.
Krok 5. Dobierz 5 szt. TOHO 11/o i wbij igłę w środkowy koralik z drugiego „oczka”. Powtórz ten krok jeszcze raz.
Krok 6. Kontynuuj wykonywanie siatki, aż do uzyskania pożądanej długości (ok. 10 podwójnych rzędów). Pamiętaj, aby na brzegach zawsze były 2 szt. TOHO 15/o (czyli każdy rząd zaczynaj od dwóch 15stek). Pomału siatka zaczyna się zwijać i przybierać kształt kuli.
Siatkę trzeba zakończyć w takim miejscu , aby oba końce żyłki były po przeciwległych stronach.
Krok 7. Łączenie siatki: nabierz na igłę 2 szt. TOHO 15/o i połącz z drugą stroną siatki wbijając się w środkowy koralik „oczka”.
Krok 8. Nabierz tym razem 2 koraliki 11/o i wbij igłę w środek kolejnego „oczka”.
W ten sposób, idąc zygzakiem, łączymy oba końce siatki ze sobą.
Łącząc ostatnie „oczko” dobierz 2 szt. TOHO 15/o i wbij igłę w koralik 11/o po przeciwnej stronie.
W tym momencie kula wygląda tak.
CZĘŚĆ B: NASZYWANIE RONDELLE
Krok 9. Teraz kolejny etap pracy, czyli naszywanie górnej warstwy koralików. Na igłę nawlecz koralikową sekwencję: TOHO 15/o, rondelle, TOHO 15/o i wbij się w następny 11/o z tego rombu.
Powtórz tą czynność 1 raz.
Krok 10. W trzeci, ostatni romb w tym rzędzie naszyj sekwencję: 15/o, 8/o, 15/o. W tym celu nawlecz sekwencję i wbij igłę w TOHO 15/o i 11/o z siatki przechodząc do następnego rzędu.
Krok. 11. W drugim rzędzie powtórz dodawanie sekwencji: najpierw dwa romby z użyciem rondelle.
Potem jeden romb z użyciem TOHO 8/o.
Naszyj w ten sposób całą siatkę.
Wystające końce żyłki można w tym momencie wpleść między koraliki i uciąć. W ten sam sposób można wpleść także nowy odcinek żyłki, jeśli w trakcie pracy skończy się jeden i chcemy dołączyć kolejny.
CZĘŚĆ C: WYPLATANIE WIERZCHOŁKÓW KULI
Krok 12. Aby zakryć wierzchołki kuli należy uzupełnić siatkę koralikami TOHO 15/o. Teraz należy poruszać się po okręgu. Dla ułatwienia okrążenia są ponumerowane.
I okrążenie – składa się z 11stu wypustek, każda z trzech koralików 15/o. Czyli za każdym razem nabieramy 3 koraliki 15/o i wbijamy igłę w co drugi koralik.
I tak 11 razy. Aby przejść do następnego okrążenia należy przeszyć się przez dwa pierwsze koraliki z właśnie wykonanego okrążenia.
W tym momencie kula wygląda tak.
II okrążenie – dodaj po 1 koraliku TOHO 15/o pomiędzy wypustki z I okrążenia.
Na końcu przejdź do następnego okrążenia przekłuwając się w pierwszy koralik dodany w poprzednim okrążeniu. Mocno zaciągnij żyłkę. Na tym etapie kula wygląda następująco.
III okrążenie – dodaj po 1 koraliku TOHO 15/o pomiędzy te koraliki, które były dodane w poprzednim okrążeniu.
Cały czas trzeba mocno zaciągać żyłkę, żeby koraliki dobrze się ułożyły. Przejdź do następnego okrążenia przekłuwając się w pierwszy dodany koralik w poprzednim okrążeniu. Po wykonaniu tego okrążenia kula powinna wyglądać tak.
IV okrążenie – przyszyj po 3 koraliki TOHO 15/o w co drugi koralik z poprzedniego okrążenia.
Przejdź do następnego okrążenia przekłuwając się do środkowego z trzech pierwszych koralików dodanych w poprzednim rzędzie.
W tym momencie kula powinna wyglądać tak.
V okrążenie – przejdź samą żyłką przez wszystkie wierzchołki wypustek (środkowe koraliki) z poprzedniego rzędu i zaciągnij żyłkę.
Przejdź igłą pod siatką koralikową do miejsca, w którym zaczniesz naszywać koraliki na wierzch. To jest jakby trójkątna dziurka utworzona z trzech TOHO 15/o z pierwszego okrążenia.
Wbij igłę w koralik pokazany na zdjęciu.
Łatwo go można odróżnić od pozostałych w tym rzędzie, gdyż inaczej się układa. Dodaj na wierzchu okrążenie z 11stu koralików TOHO 11/o w kolorze pasującym do rondelle za każdym razem wbijając igłę w koralik o takim samym położeniu (pomiędzy wypustkami z trzech 15stek).
Przejdź igłą do miejsca, w którym będzie kolejny rząd TOHO 11/o w kolorze zbliżonym do rondelle.
Przeszyj się igłą w koralik o przeciwnym położeniu (czyli podstawę trójkąta z trzech 15/o).
Podobnie jak poprzednio jest to dziurka utworzona z trzech koralików. Naszyj kolejny rząd, tym razem składający się z 5ciu 11/0.
W tym momencie kula powinna wyglądać tak.
CZĘŚĆ D: MOCOWANIE KRAWATKI/CHWOSTA
W tym momencie należy zamocować koralik, do którego będzie można przymocować krawatkę lub chwost (zależnie od tego czy robimy wierzchołek górny czy dolny). W tym celu przejdź igłą do ostatniego, najmniejszego okrążenia siatki. Nawlecz na igłę 1 rondelle i 1 TOHO 8/o, będą one stanowić zaczep do kółeczka montażowego i chwosta/krawatki.
Wróć igłą tylko przez rondelle, pomijając TOHO 8/o.
Przeszyj się w innym miejscu najmniejszego okrążenia siatki.
i ponownie przejdź przez rondelle.
Wróć igłą przez rondelle.
Trzeba w ten sposób umocować zakończenie w trzech różnych miejscach do siatki, kilkukrotnie przechodząc przez rondelle na szczycie.
Na koniec, jak już uchwyt chwosta/krawatki jest dobrze przytwierdzony, przechodzimy do drugiego wierzchołka kuli i w ten sam sposób go obszywamy. Dla ułatwienia można na drugą stronę przejść przez dziurkę w kuli akrylowej.
Gdy drugi wierzchołek jest już obszyty, uchwyt na chwost/krawatkę już zamocowany, wówczas można zamocować z jednej strony chwost. Należy go wcześniej przygotować. Przez środek główki chwosta trzeba przełożyć kółeczko montażowe i je zacisnąć.
Można dodatkowo ozdobić chwost wykonując ściegiem peyote pasek z koralików.
Gotowy chwost można już przyczepić kółeczkiem montażowym do jednego z wierzchołków kuli.
Na drugim wierzchołku należy zamocować krawatkę.
W tym momencie można przygotować zapięcie do łańcuszka, który będzie nośnikiem naszej kuli. W tym celu przygotuj odpowiadającą Ci długość łańcuszka, przewlecz go przez krawatkę i z jednej strony dołącz kółeczko montażowe i karabińczyk, a z drugiej strony samo kółeczko montażowe.
Brawo! Właśnie udało Ci się zrobić kulę z koralików.
Komu udało się zrobić kulę z koralików?
Mamy nadzieję, że nasz kurs tworzenia biżuterii był dla Was przydatny i wiecie już jak zrobić kule z koralików :). Miłego koralikowania! A no i nie zapomnijcie oznaczyć Waszych prac #kurspasart. Znajdziemy Was wtedy szybciej. 😀
Do kompletu możesz zrobić sobie:
- Bransoletkę wg kursu Kasi Janik – Bransoletka Caprice
- Kolczyki wg tutorialu Pauli Banaszak – Kolczyki Caprice
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Renata Adamczak-Grzyb – wiecznie zabiegana, pomiędzy pracą, zajęciami dodatkowymi córek, a domem. W tym całym pośpiechu zawsze jednak znajdę czas na chwilę wyciszenia i relaksu, przy ulubionych koralikach. Koralikuję już od 3 lat, a wszystko zaczęło się od kupionej bransoletki, wykonanej sznurem szydełkowo-koralikowym. Tak mi się spodobał, że postanowiłam sama nauczyć się takie robić. Od tamtego czasu nauczyłam się wielu innych ściegów i technik, i cały czas próbuję uczyć się czegoś nowego, a koraliki wypełniają mi każdą wolną chwilę. Więcej prac Renaty znajdziecie na jej profilu na fb.
Świetny kurs. Brawo ?
Dziękuję bardzo.
(Y)
Poprostu rewelacyjny opis. Zaraz zabieram sie do zrobienia.
Super. Cieszę się, że się podoba.
Świetny kurs. Napewno go wykorzystam bo bardzo mi się te kule pidobają. Brawo.
Dziękuję bardzo.
Super kurs. Nareszcie jasno i czytelnie wytłumaczone 🙂 zaraz siadam i robię taką kulę 🙂
Super. Pochwal się później efektem.
Świetny pomysł zaraz zabieram sie do pracy bardzo dziękuje za przejrzysty i dokładny kurs?
Doskonale opisany każdy krok….zdjęcia….wszystko jasne i czytelne. Aż ciągnie by usiąść i zacząć koralikować. Gratuluje i dziękuję.
witam czy mogę wydrukować nie które instrukcję które bardzo mi się po pobają dla własnej nauki często korzystam z kursów trudno mi siedzieć cały czas przy komputerze, często kończę gdy mam więcej czasu ale pierw muszę poszukać gdzie to było . proszę o odpowiedź.
szycie igła koralików jest rewelacyjne.
Pozdrawiam
Urszula
Oczywiście, jeśli ma to ułatwić pracę, to proszę sobie śmiało drukować :). Pozdrawiamy!