Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Jak zrobić zawieszkę z rivoli i filigranem – beading tutorial

Obszywanie rivoli chyba nigdy nam się nie znudzi :). To niezwykle wdzięczny biżuteryjny element, który można wykorzystywać na wiele sposobów. W tym kursie, Paula Ziemska pokaże Wam jak zrobić zawieszkę z rivoli i jak ją przymocować do filigranowej zawieszki, tworząc delikatny, a przy tym bardzo efektowny element, idealny do naszyjnika. Igły w dłoń i do dzieła!

Hej Pasarciarki! Tym razem będzie krótko, ale mam nadzieję, że na temat i efektownie. Pamiętacie mój kurs na naszyjnik karnawałowy na dysku kumihimo? Był tam też sposób na oplecenie rivoli w wersji od 14 do 18mm. Tym razem będzie nieco delikatniej i subtelniej. Pokażę Wam jak obszyć rivoli 12 mm, a następnie zamontować na bazie filigranowej :).

koraliki-super-duo

Do zrobienia zawieszki potrzebujemy:

Chcecie się dowiedzieć jak zrobić zawieszkę z rivoli?

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania zawieszki znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że nasze kursy służą przede wszystkim inspiracji i nauce techniki. Poeksperymentuj z kolorami koralików, by uzyskać coś we własnym, wyjątkowym stylu :).

No to do dzieła!

1. Na nić długości ok 60 cm nabieramy 8 koralików FP 3mm i 8 TOHO 11/0 w sekwencji naprzemiennej (FP → TH → FP → TH → FP → TH → itd.)

2. Przechodzimy nicią przez wszystkie koraliki jeszcze raz i robimy supełek.

3. Wychodząc z koralika FP nabieramy 3 koraliki TH 11/0 i wbijamy się w sąsiadujący FP.

obszywanie rivoli - beading tutorial

4. Czynność powtarzamy przez całe okrążenie (8 razy).

obszywanie rivoli - beading tutorial

5. Przechodzimy igłą przez pierwszą pikotkę, tak by igła wychodziła nam z trzeciego koralika TOHO. Nabieramy 5 koralików TH 15/0 i wbijamy się w najbliższą pikotkę.

6. Przechodzimy samą nicią przez 2 koraliki TH 11/0 tak by znowu wychodziła nam z tego trzeciego koralika i nawlekamy kolejne 5 x TH 15/0. Czynność powtarzamy 8 razy.

obszywanie rivoli - beading tutorial

7. Gdy zrobimy całe okrążenie, przechodzimy nicią do szczytowego koralika TH 15/0 pierwszej dodanej sekwencji i nabieramy TH 11/0.

8. Wbijamy się w najbliższy szczytowy TH 15/0 i tak również 8 razy.

9. Możemy już umieścić kryształek w naszej pracy. Zaciskamy mocno nić i pomiędzy koraliki TH 11/0 dodajemy 8 koralików TH 15/0.

obszywanie rivoli - beading tutorial

obszywanie rivoli - beading tutorial

Kryształek będzie nam już ładnie trzymał się w naszej pracy.

10. Przechodzimy igłą tak, by wychodziła nam ze szczytowego koralika naszej pikotki z początku pracy.

obszywanie rivoli - beading tutorial

11. Nawlekamy koralik FP 4mm i wbijamy igłę w sąsiadujący szczytowy koralik pikotki z TH 11/0.

obszywanie rivoli - beading tutorial

12. Tak, tak – dodajemy tak 8 koralików FP 4mm, po czym przechodzimy przez całą sekwencję samą nicią.

obszywanie rivoli - beading tutorial

13. Wychodząc z pierwszego dodanego FP nabieramy 2 SuperDuo i wbijamy się w sąsiadujący FP. Dodajemy tak 16 koralików SD.

obszywanie rivoli - beading tutorial

beading tutorial

14. Tutaj po zakończeniu okrążenia również polecam wykonanie jeszcze jednego samą nicią – dla wzmocnienia pracy. Gdy już skończymy oplot, przechodzimy igłą tak by wychodziła nam z górnej dziurki koralika SuperDuo. To już prawie końcówka naszej pracy. Teraz między koraliki SD będziemy dodawać TH 11/0.

obszywanie rivoli

15. Lecimy z sekwencją 1 koralik TH 11/0 między połączone SD i 3 koraliki TH 11/0 nad koralikami FP 4mm. Na koniec polecam trzecie wzmacniające przejście samą nicią przez całą naszą robótkę.

obszywanie rivoli

16. Jak zrobić zawieszkę z rivoli już wiecie. Ostatnie co nas czeka to umieszczenie kryształka na bazie filigranowej. Będziemy ją przyszywać w 16 punktach. Umieszczamy kryształek mniej więcej pośrodku bazy i zaczynamy.

jak zrobić naszyjnik z rivoli

17. Ja przyszycie wykonuję tak: wychodząc ze szczytowego koralika pikotki oplatałam najbliższą koralikowi ściankę filigranu i wracałam do koralika od drugiej strony dziurki. Następnie przechodziłam igłą do tego pojedynczego koralika dodawanego między SD i postępowałam tak samo, i tak jeszcze 14 razy.

jak zrobić naszyjnik z rivoli

jak zrobić naszyjnik z rivoli

jak zrobić naszyjnik z rivoli

18. Polecam Wam użycie żyłki zamiast nici ponieważ zawieszki mają bardzo ostre krawędzie i prędzej czy później nić się przetrze, a żyłka wytrzyma i do tego jest niewidoczna :).

jak zrobić naszyjnik z rivoli

Pamiętajcie, że powyższy tutek to tylko jedna z możliwości. Kryształki można oplatać i łączyć z bazami w dowolny sposób (poniżej inne przykłady). Powodzenia i dziękuję za uwagę :). 

jak zrobić naszyjnik z rivoli

jak zrobić naszyjnik z rivoli

jak zrobić naszyjnik z rivoli

Wiecie już jak zrobić zawieszkę z rivoli.

Koniecznie dajcie nam znać jak Wam się podobał kurs, a jeśli pokusicie się o wykonanie własnej wersji zawieszki, pochwalcie się efektami oznaczając nas #kurspasart :).

A tutaj macie jeszcze inne kursy z wykorzystaniem kryształków:

Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

grupa pasart

Paula Ziemska – przygodę z biżuterią zaczynałam jako twórca bransoletek ze sznurków, co jakiś czas próbując uczyć się czegoś innego. Małe koraliki odkryłam gdy chciałam zrobić bransoletkę na szydełku – niestety mój plan się nie powiódł. Obsługa szydełka okazała się całkowitą klapą (do dnia dzisiejszego nie ogarnęłam tematu), za to moim przeznaczeniem okazała się igła. Beading całkowicie zawładnął moim sercem i chociaż po roku nadal uważam się za żółtodzioba próbuję i uczę się dalej :). Efekty mojej pracy możecie zobaczyć na moim profilu na fb.

Może Ci się także spodobać >>

4 Comments

 1. Aneta says:

  Piękne!! 🙂

 2. Aneta says:

  Piękne! 🙂

 3. Małgorzata says:

  cudne

 4. Jola z Caviarni says:

  Muszę koniecznie spróbować zrobić takie cudeńko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *