Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Zwierzątka z koralików – żyrafa 3D – kurs DIY

Z drobnych koralików wyczarować można nie tylko biżuterię! Marta Draganek pokaże Wam jak z koralików TOHO zrobić zwierzątka z koralików, a konkretnie brelok do kluczy w kształcie żyrafy 3D. Poznanie ogólnej zasady tworzenia takich stworków pozwoli Wam samodzielnie zaprojektować również inne formy. Zapraszamy!

Za sprawą dzisiejszego kursu udało mi się przenieść z powrotem do podstawówki, kiedy to godzinami potrafiłyśmy z koleżankami wyplatać na bazie żyłki wędkarskiej zwierzątka z koralików – kolorowe pieski, żmijki, pająki i inne cuda. To było w czasach, gdy w Polsce o koralikach Toho jeszcze nikt nie słyszał, a żeby zgromadzić niezbędne do wykonania „projektu” odcienie drobnych koralików trzeba się było nieźle nachodzić po okolicznych pasmanteriach. Ostatecznie kończyło się z kolekcją zwierzaków w bajecznych odcieniach różu i błękitu, bo bardziej stonowane kolory były raczej trudno dostępne 😛

koraliki-toho

Produkty potrzebne do wykonania breloka:

  • Koraliki Toho – Round 11/0 – możliwe jest również wykorzystanie koralików Hex 11/0. Moje żyrafy powstały z następujących odcieni: 1) Silver-Lined Med Topaz, Metallic Iris Brown, 2) Gold-Lined Rainbow Topaz, Metallic Iris Brown. Dodatkowo przydadzą się po dwa koraliki w innych odcieniach – na oczy żyrafy. Jeden z moich breloków ma oczy w kolorze czarnym, drugi – niebieskim, ale to tak naprawdę kwestia tego jakie koraliki macie akurat pod ręką.
  • Żyłka wędkarska – 0,25mm, bezbarwna. Grubość żyłki jest tutaj dość istotna, ponieważ musicie być w stanie przeciągnąć ją kilkakrotnie przez otwór koralika. Z kolei zbyt cienka żyłka może przysporzyć kłopotów z nawlekaniem koralików – będzie się uginać pod ich ciężarem.
  • Zawieszka do breloka
  • Przyda się również zapalniczka lub zapałkido przypalania końców żyłki.

Chcecie się nauczyć robić takie fajne zwierzątka z koralików?

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania żyrafy znajdziecie tutaj. Mamy nadzieję, że zainspirujecie się żyrafą i wykonacie własne zwierzątka dzięki technice beadingu ;)!

Schemat

Przygotowałam dla Was schemat, który ułatwi pracę nad zwierzakiem. Proponuję go wydrukować i linijką zaznaczać sobie, w którym rzędzie aktualnie się znajdujecie. Na pierwszy rzut oka wygląda może troszkę przerażająco, ale zobaczycie, że jak już zrozumiecie ogólną zasadę nawlekania koralików, wszystko pójdzie jak z płatka.

schemat_png pedzel

 

Zaczynamy!

Zaczynamy od wyplecenia z koralików głowy i tułowia. Będzie to sznur koralikowy, który zwęża się i rozszerza w odpowiednich momentach, tak by kształtem przypominał ciało żyrafy. W każdym rzędzie nawlekać będziemy z koralików dwa półkola – część grzbietową oraz część brzuszną. Dlatego też każdy rząd w naszym schemacie zawiera dwie sekwencje koralików.

Rząd 1

Pracę zaczynamy od strony pyska żyrafy. Odcinamy żyłkę o długości ok. 2m. Nawlekamy na nią 2 koraliki Toho i ściągamy je tak, aby znalazły się dokładnie w połowie żyłki.

1 pedzel

 

Następnie, na jeden z końców żyłki nawlekamy 2 koraliki Toho i przedziewamy je drugim końcem żyłki w przeciwnym kierunku, tak aby żyłki skrzyżowały się wewnątrz koralików.

2 pedzel

 

Ciągniemy równomiernie palcami obydwa końce żyłki – koraliki Toho ułożą się wówczas na szczycie początkowych 2 koralików umiejscowionych na środku żyłki.

3 pedzel

 

Zaciągamy mocno żyłkę.

4 pedzel

 

Rząd 2

W rzędzie drugim pojawią się nozdrza żyrafy. Moje żyrafy mają nozdrza w tym samym kolorze co cętki – Metallic Iris Brown. Na jeden z końców żyłki nabieramy koraliki według schematu – 5 koralików, naprzemiennie – jasny i ciemny.

5 pedzel

Ponownie przeciągamy drugi koniec żyłki przez koraliki w przeciwnym kierunku.

6 pedzel

 

Zaciągamy obydwa końce, tak aby koraliki ułożyły się na szczycie rzędu pierwszego.

7 pedzel

 

Zaciągamy mocno końce żyłki.

8 pedzel

 

Zgodnie ze schematem, dodajemy teraz koraliki z części brzusznej – tj. 2 koraliki w jasnym kolorze.

9 pedzel

 

 

Zaciągamy końce żyłki.

10 pedzel

 

Rząd 3-5

Dodajemy koraliki wg schematu, w ten sam sposób co w rzędzie drugim.

Rząd 5 – Wyrostki

Na tym etapie nasza żyrafa ma już pysk z nozdrzami i oczy. Przyszła kolej na coś w rodzaju „różków” (przepraszam wszystkich zoologów, niestety nie znam fachowych nazw z anatomii żyrafy). Mają się one znajdować pomiędzy koralikami górnej części rzędu piątego. Ze schematu wynika, że między drugim i trzecim koralikiem oraz między czwartym i piątym koralikiem (miejsca oznaczone fioletową kreską). W tym celu, przeciągamy jeden z końców żyłki przez dwa skrajne koraliki górnego rzędu piątego.

11 pedzel

 

Wyciągamy żyłkę do końca i nawlekamy na nią koraliki wyrostka – 2 jasne i 1 ciemny. Następnie, koniec żyłki przeciągamy w dół jasnych koralików, tak aby ciemny zablokował się na szczycie.

12 pedzel

13 pedzel

Koniec żyłki przeciągamy przez pozostałe cztery koraliki górnego rzędu piątego.

14 pedzel

 

Drugi wyrostek tworzymy dokładnie w ten sam sposób, przy pomocy drugiego końca żyłki wychodzącego z dolnego rzędu piątego.

Tak wygląda pysk żyrafy z dwoma różkami.

15 pedzel

Rząd 6 – Uszy

Ponieważ teraz żyłki wychodzą z górnej części żyrafy, w rzędzie szóstym zaczniemy od dodania koralików z części brzusznej, tj. 4 jasnych. Krzyżujemy żyłki jak we wcześniejszych rzędach. Następnie dodajemy część grzbietową – 7 jasnych koralików. W rzędzie szóstym powstaną też uszy żyrafy.

Jeden z końców żyłki przeciągamy przez wszystkie cztery koraliki części brzusznej rzędu szóstego oraz pierwszy koralik części grzbietowej.

Zwierzątka z koralików

 

Zwierzątka z koralików

W tym miejscu powstanie pierwsze ucho. Nawlekamy 6 jasnych koralików Toho.

Zwierzątka z koralików

 

Przeciągamy żyłkę z powrotem w dół przez koralik drugi od góry.

Zwierzątka z koralików

 

Dobieramy 3 jasne koraliki.

Zwierzątka z koralików

 

Koniec żyłki przeciągamy przez pierwszy koralik ucha i mocno zaciągamy, aby uformować odpowiedni kształt.

Zwierzątka z koralików

 

Koniec żyłki przeciągamy przez pozostałych sześć koralików części grzbietowej.

22 pedzel

 

W ten sam sposób tworzymy drugie ucho. Prawda, że wygląda to już jak głowa żyrafy?

Zwierzątka z koralików

Rząd 7-13 – Grzywa

Rząd siódmy zaczynamy od dodania koralików części brzusznej.

W rzędach 7-13, na długiej szyi, będziemy tworzyć króciutką grzywę żyrafy z dwóch ciemnych koralików Toho. Zrobicie to dokładnie w ten sam sposób, co przy tworzeniu wyrostków w rzędzie piątym. Kierujcie się schematem. Grzywa znajdzie się pomiędzy trzecim i czwartym koralikiem części grzbietowej.

Rząd 14-23

To chyba najprzyjemniejsza część – brzuch. Po prostu dodajemy koraliki wg schematu.

Rząd 24 – Ogon

Ogon powstanie w części grzbietowej rzędu 24 – pomiędzy trzecim i czwartym koralikiem. Zarówno prawy, jak i lewy koniec żyłki przeciągamy przez 3 koraliki części grzbietowej, tak by wyciągnąć je dokładnie w połowie grzbietu. Następnie na podwójną żyłkę nawlekamy 8 koralików Toho. Rozdzielamy żyłki. Na jeden z końców nawlekamy 3 koraliki Toho.

Zwierzątka z koralików

Koniec żyłki przeciągamy z powrotem przez drugi i trzeci koralik od góry.

25 pedzel

 

W ten sam sposób wykańczamy drugi koniec żyłki.

Zwierzątka z koralików

 

Następnie końce żyłki związujemy na podwójny supełek. Jeśli supełek się rozwiązuje można go przygrzać zapalniczką, jednak musicie to zrobić bardzo ostrożnie, w przeciwnym wypadku żyłka się zerwie. Końce żyłki przeciągamy dalej w dół ogona i obcinamy jej nadmiar.

Tak wygląda gotowy tułów żyrafy.

Zwierzątka z koralików

 

Pozostało już tylko wypleść nogi. Do każdej z czterech nóg potrzebna będzie żyłka o długości 30-40cm (lepiej mieć za długą, niż później zaczynać od nowa, gdy ta okaże się za krótka). Nogi przyczepimy na wysokości rzędów 16-17 oraz 22-23.

Przeciągamy żyłkę pod rzędami 16-17 w części grzbietowej.

Zwierzątka z koralików

 

Wyrównujemy końce żyłki i umiejscawiamy ją dokładnie z boku żyrafy – w miejscu gdzie krzyżują się żyłki części grzbietowej z brzuszną.

Zwierzątka z koralików

 

Zaczynamy wyplatać nogę wg. schematu, dokładnie w ten sam sposób, co wyplataliśmy wcześniej brzuch, tj. półkolami.

Zwierzątka z koralików

 

Zwierzątka z koralików

Oto i gotowa noga. Końce żyłki, tak jak w przypadku ogona można związać na supełek i przypalić zapalniczką. Pozostałe kończyny wykonujemy w ten sam sposób. 

Zwierzątka z koralików

Nogi mojej żyrafy przyczepione są po bokach, dzięki czemu wygląda troszkę jak zabawka przytulanka. Jeśli zależy Wam na uzyskaniu bardziej realistycznego efektu, nogi możecie przymocować od spodu brzucha przeciągając żyłkę przez koraliki.

Podoba Wam się taka wersja zwierzątka z koralików ?

Jak przyczepić brelok do kluczy?

Również przy pomocy żyłki. Odcinek o długości ok. 30 cm przeciągamy przez koraliki pierwszego rzędu, tak by końce wyszły dokładnie pośrodku dolnej części pyska.

Zwierzątka z koralików

Nawlekamy zawieszkę do kluczy przez oba końce żyłki. Następnie, końce żyłki przeciągamy przez sąsiadujące koraliki. Jeden z końców w prawą, drugi w lewą stronę.

Zwierzątka z koralików

Zwierzątka z koralików

 

Końce żyłki przeciągamy przez koraliki w górę pyska i zawiązujemy na supełek gdzieś z boku żyrafy – na łączeniu części grzbietowej i brzusznej, przypalamy zapalniczką. Końce żyłki chowamy wewnątrz koralików, nadmiar obcinamy.

Brelok gotowy!

Zwierzątka z koralików

Jest i druga wersja kolorystyczna zwierzątka z koralików – troszkę bardziej opalona

Zwierzątka z koralików

Zwierzątka z koralików Podobają Wam się zwierzątka z koralików?

Mam nadzieję, że będziecie się przy tym projekcie świetnie bawić! Koniecznie oznaczcie Wasze prace #kurspasart dzięki temu szybciej Was znajdziemy. 

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Draganek-Zając

Zobaczcie koniecznie inne wpisy z naszego bloga. Na przykład:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

grupa rękodzielnicza pasart

Autorem kursu jest Marta Draganek-Zając, projektantka marki Tarragon Art – rękodzieło z pasją. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.

Może Ci się także spodobać >>

2 Comments

  1. Bardzo dziękuję, świetny kurs !!!! Poproszę o więcej zwierzątek 🙂

  2. Katarzyna says:

    Witam poszukuje od jakiegoś czasu jednorożca i nigdzie nie mogę znaleźć schematu . Jest mi Pani w stanie pomóc ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *