Porady

Fiolet nad fioletami, czyli ametyst i jego właściwości

ametyst

Ametyst to minerał należący do grupy kwarcu, najbardziej ceniony w jubilerstwie. Przedstawiamy Wam jego właściwości oraz ciekawostki z nim związane. Warto przeczytać!

 

 

Jego nazwa wywodzi się od greckiego „amethustos” oznaczającego trzeźwość. Od czasów starożytnych używany był jako amulet. Wierzono iż człowiek będący w jego posiadaniu nie upije się.

Ametyst właściwości

Minerał ten występuje przede wszystkim w szczelinach skał okruchowych, ale także magmowych i metamorficznych. Ze względu na swoją odporność na wietrzenie ametyst możnaametyst właściwości znaleźć w piaskach i żwirach. Barwa minerału zwana jest także fioletem królewskim i jest wyznacznikiem standardu fioletu dla innych kamieni szlachetnych w tym odcieniu. Ciekawy jest fakt, że w zależności od miejsca pochodzenia odcień fioletu jest różny. Dzięki temu eksperci mają możliwość ocenienia gołym okiem skąd został wydobyty minerał.

W wyniku tej sporej różnicy we fioletach, ametyst dzieli się na trzy klasy:

 • najlepszej jakości – są to minerały o bardzo ciemnej barwie, nazywane ametystami syberyjskimi, niezależnie od miejsca pochodzenia.
 • średniej jakości – zastępczo nazywane urugwajskimi, są jaśniejsze
 • słabej jakości – charakteryzują się jasnofioletowym zabarwieniem, nazywane są Bahain lub rzadziej Rose de France.

Za barwę odpowiadają związki żelaza. Po czasie użytkowania barwa nawet najlepszego okazu może blednąć. Dlatego też w celu jej podtrzymania można napromieniować radem. Pod wpływem działania wysokiej temperatury 470 – 750°C uzyskuje się zdecydowanie rzadsze odmiany kwarcu jak cytryn. Charakteryzuje się on jasnożółtą barwą. Powstaje podobnie jak ametyst w skałach okruchowych, magmowych czy też metamorficznych, jednak znacznie rzadziej. Dlatego też częściej produkuje się go sztucznie z ametystów. Przez swoją barwę łatwo można go pomylić z dużo cenniejszym topazem. W handlu pojawiły się nieprawidłowe nazwy jak kwarc topazowy lub topaz cytrynowy. Ma to na celu sprzedanie mniej cennego cytrynu jako kamienia o wyższej wartości. Oczywiście jest to nieuczciwe, dlatego też trzeba uważać.

Ametyst występuje też jako minerał mieszany.  Na tej podstawie wyróżnia się:

 • kwarc ametystowy – ametyst przecięty pręgami wrośniętego kwarcu mlecznego
 • ametryn – jest to połączenie ametystu z cytrynem. Granica między barwami fioletową i żółtą jest stopniowa.

Do ametystu pasuje każdy rodzaj szlifu, ale w celu uzyskania jak najpiękniejszej i intensywnej barwy stosuje się szlif diamentowy. Często też wspomaga się barwę podkładając pod kamienie kolorową folię i zamykając w oprawie. Ametystom należącym do klasy słabej jakości nadaje się najczęściej szlif kaboszonowy.

Za tydzień dalej będę kontynuować opis grupy kwarcu. Już dziś serdecznie Was zapraszam do czytania.

Może Ci się także spodobać >>

8 Comments

 1. Większość mojej biżuterii jest właśnie w kolorze fioletowym 😉 Pozostałe są niebieskie i szare.

 2. Fiolet to idealna barwa do biżuterii i pasuje niemal do wszystkiego. Dodatkowo nie wiem czy wiesz ale jest to kolor o bardzo ciekawej symbolice. Od zawsze korony króli były zdobione fioletowymi kamieniami, niezależnie od kultury. Ponad to purpura jest kojarzona z religijnością. Podobno ludzi, który się lubują w takich odcieniach charakteryzuje władczość i umiejętność kierowania swoim życiem. Inne cechy jakie się przypisuje to także wynikające z dobrej intuicji, radzenie sobie z problemami, a także pomaganie innym. Mówi się również, że osoby takie mają dość filozoficzne podejście do życia i często zastanawiają się nad kwestiami egzystencjalnymi.
  Jednak czy to wszystko jest zgodne z prawdą to zapewne sama już wiesz najlepiej 🙂

  1. Ania z Poznania says:

   Napisala Pani, ze “kwarc ametystowy – ametyst przecięty pręgami wrośniętego kwarcu mlecznego” – w swietle mojej wiedzy kwarc ametystowy to sztucznie barwiony lub syntetyczny, natomiast wydaje mi sie, ze to, o czym Pani pisze to ametyst szewron.

   Warto jeszcze wspomniec o zielonym ametyscie albo kamieniu bardzo ametystowi pokrewnym, zwanym prasiolitem 😉

 3. Kwarc ametystowy nie jest kamieniem sztucznym – mamy tutaj do czynienia ze zbitymi minerałami ametystu i wrośniętego w niego kwarcu mlecznego. W każdy kryształ mogą wbudować się inne atomy czy też grupy atomów lub minerałów (inkluzje), które zmienią pewne cechy nie tylko fizyczne. Często dzieje się to w sposób naturalny np. w trakcie wzrostu kryształu w skale macierzystej.
  Uważam, ze ametyst szewron to po prostu ogólnie przyjęta nazwa handlowa.
  Samo pojęcie szewron odnosi się do kształtu „V” ale nazwa wykorzystywane jest w wielu innych dziedzinach: anatomia, naszywka, w zdobnictwie paznokci.
  Kwarc mleczny jest wbudowany w ametyst tworząc w nim białe pasy właśnie w takim kształcie „V”.
  W handlu ogromnie duże znaczenie ma nazwa… a ametyst szewron brzmi zdecydowanie lepiej niż kwarc ametystowy:)

  Jeśli chodzi o prasiolit – jest to minerał bardzo rzadko występujący w przyrodzie, należy do grupy kwarcu, tak jak ametyst ale właściwie nim nie jest.
  Prasiolit tak samo jak cytryn są rzadkością, więc podgrzewa się w odpowiednich temperaturach znacznie łatwiejsze w pozyskiwaniu ametysty. Jest już to ingerencja, nie mająca na celu polepszenie pewnych właściwości (intensywności barwy, zwiększenia trwałości itp.) tylko zmiany efektów do tego stopnia można było wykorzystać go jako inny minerał – którym tak naprawdę nie jest.

 4. Mam nadzieję, że te informacje okazały się pomocne:)
  Pozdrawiam i zapraszam do udziału w wypowiedziach:)

  1. Ania z Poznania says:

   Pewnie. Przynajmniej wyjasnilo sie, czym jest ametyst szewron 😉 czasem zwany po prostu ametystem.
   Bylabym szczesliwa, mogac znalezc szersze informacje dotyczace podzialu labradorytow. Jestem pewna, ze sa jakies odmiany. Tu nie mam pewnosci czy larvikit jest labradorytem i co to jest labradoryt ognisty (fire). A moze Pani wie???

 5. Witam Pani Aniu.
  Na tyle ile mogłam, udzieliłam odpowiedzi w temacie o labradorytach:
  http://blog.pasart.pl/2011/11/07/3824/
  Zapraszam do czytania i udzielania się oczywiście:)
  Pozdrawiam.

 6. O ametystach słów kilka :
  Ostatnio na rynku pojawiło się soczyście ciemnozielone cudo o nazwie “ametyst zielony” , które potrafi osiągać (porównywalnie do “klasycznego”) niebotyczne ceny… Jednak jest to wyłącznie poddany “operacji plastycznej” jaką jest nagrzewanie w temp 450-500 stopni C , fioletowy ametyst. Ciekawostą są tez niewspomniane w powyższym artykule różowo-czerwone ametysty , pochodzące z Ameryki Południowej i Madagaskaru – te intrygujące egzemplarze są pochodzenia całkowiecie naturalnego – niestety, jako że są przeznaczone na eksport do Europy i A.Płn gdzie ceni się wyłącznie nasycony fiolet , są bez wahania poddawane jubilerskim zabiegom w celu zintensyfikowania barwy. Wielka szkoda, bo byłyby świetnym barwnym odpowiednikiem dla między innymi drogich spineli czy płomiennych, czerwonych granatów. Ciekawy jest też fakt, że rzadko który wydobyty ametyst jest rzeczywiście przejrzysty – zazwyczaj są one bowiem mętne, z licznymi inkluzjami, i dopiero obróbka jubilerska wydobywa z nich przejrzystość oraz zdolnosć do efektownej brylancji . Sam w sobie, jako minerał ,ametyst nie jest kosztownym kamieniem – jego wartość wzrasta w momencie obróbki i nadania fasetkowego szlifu , dlatego jeżeli jesteśmy miłośnikami ametystu samego w sobie, możemy bez rozczarowania wyruszyć na górską wycieczkę w celu samodzielnego znalezienia fioletowych kamyków 🙂 . Warto inwestować w minerały wyrosłe na naszej ziemi – nasze ametysty są równie piękne : nie tylko dlatego , “że polskie” , ale ze względu na to,że naprawdę nierzadko wydobywa się u nas okazy wysokiej jakości, a te, które będą mniej efektowne, po prostu można poddać odpowiedniej obróbce. A w kwestii właściwości…Zacytuję “wierzono,że człowiek będący w jego posiadaniu nie upije się” …No cóż ,czyżby tylko ta jedna cecha miała reprezentować bogactwo ametystu ? 🙂 Zapomina się, że ametyst to przyjaciel tych wszystkich, którzy z własnego wyboru pracują na rzecz innych osób – wspieraaltruistów ,pomagają wyciszyć skołatane nerwami serca i oddalić migreny. Ametyst ma przynosić wyciszenie i ukojenie, zadumę, trafną refleksję nad sobą i światem – co jest to całkowicie zgodne z chrześcijańskim spojrzeniem na fioletową barwę .Może dlatego ametysty nie raz były ulubionymi kamieniami dostojników Kościoła 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *