Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Chainmaille kurs na bransoletkę z kółeczek montażowych – splot Helm Chain

Razem z Agatą Szybalską zapraszamy Was na nowy kurs tworzenia biżuterii, tym razem w technice chainmaille. Agata pokaże Wam jak zrobić bransoletkę z kółeczek montażowych, która w zależności od wykończenia, zyskać może bardzo różnorodny charakter. Bransoletkę wykonamy splotem Helm Chain, idealnym na kurs chainmaille dla początkujących. Do dzieła!

Czołem szalone rękodzielniczki i rękodzielnicy (tak, panowie też się w to bawią czasami)!
Podobno chcecie nauczyć się techniki chainmaille? Ale nie wiecie od czego zacząć? To się dobrze składa, bo właśnie chciałam pokazać Wam, jak możecie zrobić dość łatwą do wykonania bransoletkę, która w zależności od użytych materiałów i dodatków może być propozycją na bal karnawałowy, na kameralny wieczór, lub do pracy. Nawet jeśli wcześniej nie mieliście do czynienia z tą techniką, z wykonaniem tej bransoletki poradzicie sobie bez problemu. Ten kurs chainmaille jest właśnie dla Was :)! 

jak-zrobic-naszyjnik-z-kaboszonem

Na początek musicie przygotować sobie materiały i narzędzia. Oto one:

Chcesz się nauczyć chainmaille?

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania bransoletki znajdziecie tutaj. Pamiętajcie, że ten kurs chainmaille uczy przede wszystkim podstawowego splotu Helm Chain, który jest świetną bazą do innych projektów. Do bransoletki nie musicie doczepiać charmsów, możecie też wykonać ją z kółeczek w jednym kolorze – wszystko zależy od Was :)!

Jeśli to wasz pierwszy kontakt z techniką chainmaille, to zanim przejdziemy do meritum muszę przekazać kilka podstawowych informacji.

  • Po pierwsze: ogniwka. Muszą to być ogniwka pojedyncze (sprężynki odpadają), otwarte. Ważne, żeby były równo przycięte – końcówki drutu nie mogą na siebie zachodzić, ani nie może być między nimi zbyt dużej przerwy.

  • Po drugie: szczypce. Ich powierzchnia robocza musi być płaska (okrągłe się nie nadają) i gładka (żadnych ząbków). Kształt zależy od indywidualnych preferencji, mogą być szerokie, zwężane lub wygięte, ważne żeby zapewniały wygodny i stabilny chwyt jak największej powierzchni ogniwka.
  • Po trzecie: technika otwierania/zamykania ogniwek: ogniwko chwytamy szczypcami po obu stronach przecięcia, obejmując możliwie jak największą jego część i odginamy w kierunku pokazanym na fotografii, tak jakbyśmy chcieli rozciągnąć sprężynę. Nigdy nie rozginamy go na boki, bo wtedy bezpowrotnie utraci swój kształt.

To teraz już możemy przystąpić do pracy. Bransoletka składa się z bazy i dopinanych charmsów. Baza wykonana jest splotem Helm Chain z ogniwek w dwóch kolorach: KC Gold i stal chirurgiczna naturalna. To połączenie dość eleganckie, raczej na wieczór, ale oczywiście wybór kolorystyki to już Wasza działka, ważne, żeby wymiary się zgadzały. Opisana bransoletka będzie pasowała na nadgarstek 16-17 cm, jeśli macie chudszy to trzeba zrobić o jeden element mniej, jednak musicie pamiętać, że bransoletka z charmsami nie może być zbyt ciasna.
Helm jest splotem łatwym do wykonania. Najlepiej świadczy o tym fakt, że można wykonać go na wiele sposobów, dołączając ogniwka w różnej kolejności. Ja przedstawię 3 metody.

Metoda 1 (moja ulubiona i według mnie najłatwiejsza):

1. Ogniwka, podobnie jak koraliki lubią żyć własnym życiem, dlatego bardzo pomocna będzie jakaś podkładka – ja używam takiej do beadingu. Przed przystąpieniem do wykonania bransoletki musimy ogniwka odpowiednio przygotować: można wszystkie od razu albo sukcesywnie w miarę zaplatania. Do tej metody będziemy potrzebować 40 ogniwek 6 mm, wszystkie musimy wstępnie otworzyć oraz 62 ogniwek 8 mm, z czego 42 zamykamy, a 20 otwieramy.


2. Na otwarte ogniwko 6 mm zakładamy 4 zamknięte 8 mm i zamykamy je.

Chainmaille kurs
3. Podobnie zakładamy drugie 6 mm.

Chainmaille kurs
4. Otrzymujemy taki kawałek łańcuszka 2-2-2.

Chainmaille kurs
5. Teraz te środkowe mniejsze (złote) ogniwka musimy objąć jednym większym i zamknąć go.

Chainmaille kurs
6. Następnie układamy całość tak, aby to ostatnio założone ogniwko znalazło się pomiędzy pozostałymi 8 mm.

Chainmaille kurs
7. Tak to będzie wyglądało z boku.

Chainmaille kurs
8. Dwa skrajne ogniwka łączymy z kolejnymi dwoma zamkniętymi za pomocą jednego mniejszego.

Chainmaille kurs
9. I drugiego mniejszego.

Chainmaille kurs
10. Teraz musimy znowu objąć mniejsze ogniwka większym, ale trzeba pamiętać, aby od razu umieścić je pomiędzy pozostałymi większymi.

Chainmaille kurs
11. I zamknąć je.

Chainmaille kurs
12. Jeśli przy tej czynności odegniemy skrajne ogniwka do tyłu, będzie nam łatwiej je zamknąć, bo zyskamy więcej miejsca na manewrowanie szczypcami.

Chainmaille kurs
13. Kroki 8 – 12 powtarzamy aż do osiągnięcia pożądanej długości, pamiętając o tym aby środkowe duże ogniwko zawsze znajdowało się pomiędzy parami dużych ogniwek tworzących główny łańcuch. Prezentowana bransoletka składa się z 20 elementów.

Chainmaille kurs

Metoda 2:

1. Jest w zasadzie bardzo podobna do pierwszej, z tym, że najpierw wykonujemy łańcuch 2-2-2 na pożądaną długość.

Chainmaille kurs
2. A dopiero potem uzupełniamy wszystkie wewnętrzne ogniwka.

Chainmaille kurs
Wadą tej metody jest fakt, że mamy stosunkowo niewiele miejsca na szczypce przy zamykaniu środkowych ogniwek. Z kolei zaletą to, że nie ma luźnych, niesfornych brzegowych ogniwek, które plątają się przy przekładaniu pomiędzy nimi tego środkowego.

Metoda 3:

1. W tym przypadku najlepiej będzie nam przygotować wszystkie mniejsze ogniwka zamknięte, a większe: 20 zamkniętych i 42 otwarte (czyli dokładnie odwrotnie, jak w metodzie 1).
2. Najpierw robimy łańcuch: 1 duże-2 mniejsze-1 duże ogniwko, długości bransoletki, w naszym przypadku będzie to 21 dużych ogniw i 20 par mniejszych. Najwygodniej będzie nam to osiągnąć zamykając 1 duże ogniwko na 4 mniejszych zamkniętych, czyli znowu odwrotnie niż w metodzie 1 i 2.

Chainmaille kurs
3. Następnie jedno zamknięte większe ogniwko kładziemy na dwóch mniejszych.

Chainmaille kurs
4. Kolejne większe ogniwko przekładamy przez te dwa mniejsze, tak aby to dodane w poprzednim kroku zostało pod spodem.

Chainmaille tutorial
5. Ogniwko zamykamy, a na sąsiednich dwóch małych kładziemy następne duże zamknięte.

Chainmaille tutorial
6. Teraz musimy przełożyć kolejne duże ogniwko przez 4 sąsiadujące mniejsze, blokując w środku kolejne ogniwka.

Chainmaille tutorial
7. Kroki 5 – 6 powtarzamy do skutku.

Mamy już odpowiednią długość łańcucha, teraz trzeba zamontować zapięcie. 

Chainmaille tutorial
Z jednej strony montujemy karabińczyk. W tym celu otwieramy ogniwko (jego rozmiar nie ma większego znaczenia, ale dobrze, żeby było mocne i jak najmniejsze, ja użyłam 5 mm ogniwka z drutu grubości 1 mm), zakładamy na nie dwa skrajne ogniwka naszej plecionki i karabińczyk.


Zamykamy.

helm chain tutorial
Z drugiej strony zakładamy jedno duże kółko.

helm chain tutorial
I tak mamy już gotową bazę bransoletki.

helm chain tutorial
Teraz musimy wykonać jeszcze charmsy. Do wykonania każdego z nich będziemy potrzebować zawieszki, małego karabińczyka i małego ogniwka.

helm chain tutorial
Na ogniwko zakładamy zawieszkę i karabińczyk.

helm chain tutorial
Zamykamy i charms gotowy.


Podobnie postępujemy z resztą zawieszek.


Charmsy możemy dopiąć do bazy w dowolnym miejscu, albo w ogóle. Sama baza też jest już ciekawą propozycją.

helm chain tutorial
Prezentowana bransoletka ze względu na kolorystykę i rodzaj zawieszek ma charakter raczej karnawałowy…

helm chain tutorial

…ale wystarczy zmienić rodzaj lub ilość charmsów i już mamy klasyczną elegancję.

helm chain tutorial
Można też wykonać ją z całkiem innych materiałów, np. w wersji na co dzień. Albo doczepić mnóstwo kolorowych minerałów czy koralików.

helm chain tutorial

I wreszcie ostatnia sprawa: co zrobić jeśli nie macie akurat takich ogniwek? Czy można je zastąpić innymi? Odpowiedź brzmi tak, ale muszą one spełniać pewne wymagania. Tak się składa, że w technice chainmaille bardzo istotne są parametry używanych ogniwek. Są 4 takie parametry: średnica wewnętrzna (ID), średnica zewnętrzna (OD), grubość drutu (WD) i ten najważniejszy – współczynnik proporcji (AR). Parametry te są wzajemnie od siebie zależne i zawsze mając dowolne dwa z nich możemy wyliczyć pozostałe.


W przypadku powyższego splotu współczynnik AR powinien wynosić 6 dla większych ogniwek i 4 dla mniejszych, jeśli używamy ogniw tej samej grubości. Można to łatwo obliczyć, tylko musicie pamiętać, że w polskich sklepach podane są zazwyczaj średnica zewnętrzna i grubość drutu, w dodatku rozmiary są co milimetr (nie ma połówek). Czyli trzeba skorzystać z tego wzoru: AR=(OD-2xWD)/WD. Jednak wiem, że wiele z Was ma alergię na matematykę, dlatego przygotowałam tabelkę dla najpopularniejszych grubości ogniw. Podany rozmiar to średnica zewnętrzna:

 

Grubość drutu

0,7 mm

0,8 mm

0,9 mm

1 mm

1,2 mm

Ogniwko mniejsze

4 mm

5 mm

6 mm

6 mm

8 mm

Ogniwko większe

6 mm

7 mm

8 mm

8 mm

10 mm

 

Można również użyć ogniwek o różnej grubości. Wówczas bezwzględną zasadą jest, że mniejsze ogniwko musi swobodnie mieścić się większym.


A wewnętrzna średnica mniejszego powinna być mniej więcej czterokrotnością grubości większego ogniwka. Jednak w tym miejscu można trochę pooszukiwać i jeśli jest to trochę mniej to dać tylko jedno mniejsze kółeczko łączące, jak tutaj (ogniwka użyte to 8 i 5 mm, grubości 1 mm). W tym przypadku splot będzie trochę ciaśniejszy.

helm chain tutorial

helm chain tutorial

Jak Wam się podoba technika Chainmaille?

Mam nadzieję, że Was nie zanudziłam. Proszę pokażcie swoje wersje tej bransoletki. Jestem pewna, że wymyślicie coś całkiem nowego ?. Swoimi bransoletkami możecie pochwalić się oznaczając nas na zdjęciu na fb czy instagramie #kurspasart lub w naszej grupie :).

Znajdziecie jeszcze kilka innych kursów z chainmaille na naszym blogu. Na przykład:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

 

Agata Szybalska: mogę śmiało powiedzieć, że rękodzieło rządzi moim życiem. Od kilku lat prowadzę bloga “Z kociołka czarownicy“, a od niedawna również fanpage, gdzie daję temu upust. Już jako nastolatka robiłam sobie sama biżuterię i tak mi zostało do dziś. Od tamtego czasu spróbowałam większości technik, ale niektóre lubię bardziej od innych. Ostatnio duszę zaprzedałam technice chainmaille, którą uparcie próbuję popularyzować w Polsce.

Może Ci się także spodobać >>

1 Comment

  1. Beata says:

    Pani Agato dziękuję za tak czytelny tutorial. Dzięki Pani zrobiłam swoją pierwszą bransoletkę z ogniwek i postaram się żeby nie była ostatnią . Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *