Szydełkowanie krok po kroku ♥ Wzory ♥ Schematy ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć

Chusta Sophia na szydełku – jak zrobić?

Czy jest jakaś pora roku, w której nie można nosić szydełkowej chusty? Chyba wszyscy znamy odpowiedź na to pytanie – nie ma! Gdy jest zimno pięknie otulają nasze szyje. Gdy jest ciepło idealnie prezentują się jako narzutki. Dlatego mamy dla Was kolejny schemat. Chusta Sophia – przepiękny wzór, z którym nie będą mieć problemu nawet początkujące rękodzielniczki. Debiutująca na naszym blogu, Dominika postanowiła podzielić się z Wami schematem, który sama stworzyła. Do dzieła!

Mamy nadzieję, że chętnie skorzystacie ze schematu przygotowanego przez Dominikę, która pięknie opisała, specjalnie dla Was, krok po kroku jak zrobić chustę. Dzięki temu nie na pewno wszyscy sobie poradzicie.

flowers-sklep

Do zrobienia chusty będziemy potrzebować:

Podoba Wam się chusta Sophia?

Potrzebne materiały znajdziecie TUTAJ. Jeśli jesteś początkującym rękodzielnikiem nie bój się pytać! Z naszą pomocą na pewno się uda!

Legenda:

Chustę można zacząć od Magic ring lub od łańcuszka z 5 oczek – interpretacja dowolna.
Chusta Sophia

RZĄD 1
W rzędzie pierwszym należy umieścić 4 słupki zwykłe, następnie oczko łańcuszka stanowiące środek chusty oraz 4 słupki na drugiej stronie chusty.

RZĄD 2
W rzędzie drugim wbijamy szydełko w słupek brzegowy i tworzymy wachlarzyk brzegowy z 3 słupków zwykłych, następnie metodą słupek w słupek tworzymy 3 słupki zwykłe oraz 2 słupki środkowe z oczkiem, analogicznie przechodzimy na lewą stronę wykonujemy 2 słupki środkowe, 3 słupki zwykłe oraz wachlarzyk brzegowy.

RZĄD 3
W rzędzie trzecim wykonujemy na prawej stronie wachlarzyk brzegowy (3 słupki), następnie na zasadzie oczko w oczko 7 słupków oraz środek chusty, (czyli 2 słupki po prawej stronie oczko i dwa słupki po lewej stronie. Na lewej stronie po środkowych dwóch słupkach tworzymy 7 słupków i wachlarzyk brzegowy.

RZĄD 4
Początkiem jest wachlarzyk brzegowy (3 słupki), następnie na zmianę: oczko łańcuszka, słupek oczko łańcuszka. Wszystko wbijane na zasadzie 1w1 „w główkę poprzedniego rzędu). Na jednej stronie ma być 6 oczek i 5 słupków. Następnie segment środkowy i analogicznie na lewą stronę.

RZĄD 5
Standardowo rozpoczynamy wachlarzykiem brzegowym (3 słupki), następnie na zasadzie wbicia w głowice słupka lub oczka poprzedniego rzędu na jednej stronie chusty wykonujemy 15 słupków a po nich kompozycję środkową. Na lewej stronie wykonujemy tę samą sekwencje.

RZĄD 6
Wykonujemy identycznie jak rząd, 4 czyli oczka na przemian ze słupkami po wachlarzyku brzegowym (3 słupki).
Ilość oczek: 10, ilość słupków 9 po tej sekwencji kompozycję środkową i przejście na lewą stronę chusty.

RZĄD 7
Rozpoczyna wachlarzyk brzegowy (3 słupki), następnie 23 słupki i kompozycja środkowa. Następnie symetrycznie na lewej stronie.

RZĄD 8
Podobnie jak w rzędzie 4 i 6. Zaczynamy wachlarzykiem brzegowym (3 słupki), potem sekwencja z oczek i słupków: ilość oczek: 14 oraz ilość słupków 13. Po tej sekwencji kompozycja środkowa i po niej symetrycznie cały układ na lewej stronie.

RZĄD 9
W rzędzie 9 po wachlarzyku brzegowym (3 słupki), tworzymy same słupki. Ma ich być 31. Są one wbijane w słupki i oczka poprzednich rzędów. Przechodzimy do kompozycji środkowej i na lewą stronę chusty.
Chusta Sophia

RZĄD 10
Po wachlarzyku brzegowym (3 słupki), wykonujemy 2 słupki następnie 31 słupków reliefowych i po nich 2 słupki. Kolejnym krokiem jest kompozycja środkowa i przejście na 2 stronę. Wersję z 2 słupkami przed i po reliefach można stosować w rzędach odpowiadającym numerom: 10, 11,14-19, czyli wszystkich tych gdzie występują słupki reliefowe – w przypadku tych rzędów po wachlarzyku brzegowym wykonujemy 2 słupki następnie odpowiednią ilość słupków reliefowych i 2 słupki zwykłe po nich kompozycja środkowa i przejście na lewą stronę.

RZĄD 11
Po wachlarzyku brzegowym wykonujemy 39 słupków reliefowych i kompozycję środkową.
Zamiennie można po wachlarzyku brzegowym (3 słupki), wykonujemy 2 słupki następnie 35 słupków reliefowych i po nich 2 słupki.

RZĄD 12
W rzędzie tym zaczynamy dzierganie od wachlarzyka brzegowego (3 słupki), następnie sekwencja 2 słupków i 2 oczek. Wykonujemy 11 zestawów – 2 słupki, 2 oczka. W tym rzędzie pierwsza pułapka – środek chusty wygląda inaczej niż w pozostałych rzędach – słupek/oczko/słupek. Przechodzimy na drugą stronę chusty.

RZĄD 13
Zaczynamy standardowo od wachlarzyka brzegowego (3 słupki), następnie 47 słupków oraz kompozycja środkowa. Potem przejście symetrycznie na 2 stronę.
Chusta Sophia

RZĘDY 14-19
We wszystkich rzędach 14-19 zaczynamy wachlarzykiem brzegowym, następnie ciąg słupków reliefowych odpowiednio dla rzędu:
14 – 51 reliefów, 15 – 55 reliefów, 16 – 59 reliefów, 17 – 63 reliefy, 18 – 67 reliefów, 19 – 71 reliefów.
Po reliefach wykonujemy kompozycję środkową i przechodzimy na drugą stronę.
W wersji ze słupkami Po wachlarzyku brzegowym (3 słupki), wykonujemy 2 słupki następnie: Rząd 14 – 47 refiefów, (15rząd – 51 reliefów, 16rząd – 55 reliefów, 17 rząd – 59 reliefów, 18rząd – 63 reliefów, 19rząd – 67 reliefów) i po nich 2 słupki.

RZĄD 20
Początkiem jest oczywiście wachlarz brzegowy, następnie 75 słupków oraz środkowa kompozycja. Kopiujemy wzór na lewej stronie.

RZĄD 21 -23
Rząd 21 rozpoczyna serie rzędów wachlarzykowych. Zaczynamy tak jak we wszystkich rzędach. Wachlarzyki w rzędzie 21 wstawiamy, co dwa słupki rzędu 20, w rzędzie 22 i 23 wachlarzyki z 3 słupków wstawiamy pomiędzy wachlarzykami poprzedniego rzędu. Następnie wykonujemy kompozycję środkową
Rząd 21 – wachlarzyk brzegowy, 26 wachlarzyków, kompozycja środkowa składająca się z sekwencji słupek/oczko/słupek
Rząd 22 – wachlarzyk brzegowy, 27 wachlarzyków, kompozycja środkowa składająca się z sekwencji słupek/oczko/słupek
Rząd 23 – wachlarzyk brzegowy, 28 wachlarzyków, kompozycja środkowa składająca się z sekwencji słupek/oczko/słupek

RZĄD 24
Rząd 24 składa się z wachlarzyka brzegowego, 87 słupków zwykłych oraz kompozycji środkowej. Powtarzamy rzędy 3-24

*Opcjonalnie w rzędzie 23 można po wachlarzyku początkowym i przed środkiem dodać oczko łańcuszka wtedy w rzędzie 24 liczba słupków zwiększy ilość elementów – służy to wyrównaniu do pełnej liczby.
Chusta Sophia

Zakończenie :
Zaczynamy od wachlarzyka brzegowego następnie umieszczamy 5 słupków zwykłych wbijanych w co 3 oczko.

A tak prezentuje się gotowa chusta Sophia:Chusta Sophia

Chusta Sophia

Podoba się Wam gotowa chusta Sophia?

Liczymy na to, że oznaczycie Wasze prace #kurspasart i zmotywujecie nas do działania. W końcu to dla Was i dzięki Wam istnieje ten blog!

A oto nasze inne propozycje na chusty:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

Studentka Wyższej Szkoły Bankowej , absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, mama na pełnym etacie zakręcona na szydełku i narciarstwie alpejskim. Szydełkowanie odkryłam w zeszłym roku i od razu pokochałam. Stworzyłam 6 wzorów – w tym większość na chusty (wszystkie zostaną opublikowane w 2020r. – obecnie w fazie testów). Moją życiową pasją są również podróże. To z nich czerpie inspiracje do tworzenia swoich dzieł. Chusta Sophia powstała w marcu 2018 roku. Swoją nazwę zawdzięcza mojej córce Zosi. To dla niej tworze najwięcej projektów, które można oglądać na mojej stronie FB Mikacrochetlove.

Może Ci się także spodobać >>

11 Comments

 1. Jedna włóczki wystarczy?

  1. Tak. Jeden Flowers wystarczy.

 2. Ania says:

  A czy jest jakiś film na you tube z takim kursem na chustę? Niestety jestem zupełnie początkująca i taki schemat mi nic nie daje 😔

  1. Na naszym blogu jest wpis, który tłumaczy jak czytać schematy szydełkowe. Polecam. Filmu z tej chusty nie będzie.

 3. Monika says:

  Czy między rzędem 11 a 12 nie ma błędu? 11 rząd daje nam: 44 miejsca (oczek do wbicia), środek, 44 miejsca. Natomiast rząd 12 wymaga od nas “wbicia się” 45 razy, środek, 45 razy. Co sprawia że po każdej stronie brakuje nam oczka. Zmusiło mnie to w rzędzie 12 do wbicia jednej sekwencji 2 łańcuszków nad jednym oczkiem, a nie nad dwoma (zrobiłam to tuż przed środkową sekwencją). Lub inaczej mówiąc tworząc 12 rząd nie wylądowałam środkiem w środku, tylko już za nim (na słupku z drugiej strony chusty). Chyba, że coś źle czytam 🙂 Będę zobowiązana za pomoc, bo spędziłam kilka godzin próbując zrozumieć co się wydarzyło 😉

  1. Dominika says:

   W rzędzie 11 powinno wyjść 44 elementy 🙂 Jeśli tam tyke wychodzi to z 12 nie bedzie problemu (48 elementów – przed srodkiem powinno wyjść 47)

  2. Monika says:

   Tak, w 11 są 44 elementy, ale w 12 – 45 elementów: wachlarzyk oraz 44 (11 razy sekwencja 2 słupki, 2 łańcuszki). Skąd 47? Pewnie coś czytam 🙁

  3. Domka says:

   Cały rząd na jedej stronie to 48 elementów jak widać na środku jest jeden słupek a nie dwa więc przed tym slupkiem jest 47 🙂

 4. krzychu says:

  Hej fajna strona

  1. Hej! Dzięki! 😀

 5. Dzięki filmikowi o słupkach i polslupkach, w tym roku zrobiłam pierwszego w życiu wielorybka, a potem czapkę dla córki, a córka szalik. Teraz robię tę chustę, ale co to są słupki reliefowe??? Proszę o pomoc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *