Makrama krok po kroku ♥ Wzory ♥ Jak zrobić sploty ♥ Jak zacząć, Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

NASZYJNIK RETRO – MAKRAMA – KURS BIŻUTERII DIY

Agnieszka ponownie użyła znanego już Wam splotu, żeby zrobić elegancki naszyjnik retro. Wystarczy tu i tam inaczej zapleść i wyjdzie spektakularna biżuteria. Zobacz, jak to zrobić!
Do wykonania tego naszyjnika potrzebna Ci jest wiedza z kursu o makramie pod nazwą Bransoletka jak koronka z koralikami – kurs biżuterii DIY
Jeśli spróbowałyście zrobić tę bransoletkę, to teraz będzie łatwiej wykonać nasz naszyjnik :). Opiera się on na splocie żebrowym, który dokładnie wytłumaczyłam w tym kursie. Aby zrobić ten naszyjnik wystarczy pobawić się ilością zaplatanych oczek i skosami, które powodują, że naszyjnik ułoży się wokół szyi.

Potrzebne materiały do wykonania naszyjnika:

Chcesz zrobić naszyjnik retro?

To do dzieła! Pamiętaj, że możesz użyć innych kolorów, koralików. Niech poniesie Cię wyobraźnia. Tylko od Ciebie zależy jak będzie wyglądał Twój naszyjnik! Do dzieła! 

Czas wykonania: 2,5h

Krok 1
Przypnij do styropianu 6 sznurków o długości nie mniej niż 3 metry. Nie przypinaj ich na samym początku sznurka. Zostaw sobie około 30 cm na każdym sznureczku. Ten sznurek będzie potrzebny do zrobienia zapięcia. Możesz powiązać sznurki parami, łatwiej będzie je przypiąć. Pierwszy sznurek od lewej przypnij przy supełku, utwórz równoległą linię do supełków, naciągnij i przypnij w drugim miejscu.
krok1
Krok 2
Wykonaj pierwszy rządek splotów. Każdy sznurek zawiąż dwa razy. Po zakończeniu pierwszego rzędu, przypnij sznurek na jego końcu, przeciągnij sznurek równolegle do pierwszego rzędu najbliżej jak się da, przypnij sznurek by tworzył napięta linię i wykonaj drugi rządek ściśle przylegający do pierwszego.
krok2
Krok 3
Wykonaj 4 równoległe, ciasno przylegające do siebie rzędy, następnie przypnij sznurek pod skosem.
krok3
Krok 4
W ten sposób wykonaj kolejne 4 rzędy. Za każdym razem, każdy ze sznurków zawiązujesz dwukrotnie. Zauważ, że pierwszy skos (rozchylenie pomiędzy rzędami) jest odrobinę większy niż pozostałe, dzięki czemu całość zaczyna tworzyć delikatny łuk.
krok4
Krok 5
Teraz wykonasz dwa równoległe do siebie rzędy, ściśle do siebie przylegające, w których każdy sznurek zawiążesz 3 razy. W ten sposób wydłużamy rzędy przygotowując się do wprowadzenia koralików. Po wykonaniu dwóch rzędów, zaczniesz trzeci. Przełóż pierwszy sznurek pod skosem i przypnij go szpilką. Drugim sznurkiem wykonaj trzy węzełki, następnie trzecim sznureczkiem wykonaj kolejne trzy węzełki.
krok5
Krok 6
Na czwarty sznurek nawlecz koralik wielości 8mm i wykonaj kolejne trzy węzełki, piąty sznurek zostaje pusty, wykonaj trzy węzełki.
krok6
Krok 7
Na szósty sznurek nawlecz koralik 10mm i wykonaj trzy węzełki.
krok7
krok7a
Krok 8
Teraz wykonaj 4 rzędy, które są równoległe do siebie ale nie przylegają do siebie tak ściśle. Znów stopniowo wydłużamy rzędy. W trzech rzędach każdy sznurek zawiąż 4 razy, a w ostatnim, czwartym rzędzie, 5 razy.
naszyjnik retro
Krok 9
Po wykonaniu 4 rzędów, zacznij piąty. Przełóż sznurek pod skosem, przypnij. Drugim sznurkiem wykonaj 6 węzełków. Na trzeci sznurek nawlecz koralik 8mm i wykonaj 6 węzełków. Tak samo na czwarty i piąty sznurek nawlecz koralik 8mm i znów wykonaj po 6 węzełków na każdym. Na szósty sznurek nawlecz koralik 10 mm i jeszcze raz wykonaj 6 węzełków.
naszyjnik retro
Krok 10
Wykonaj równoległy rząd, w którym każdy sznureczek wiążesz 6 razy.
krok10
Krok 11
Znów przyszła kolej na rząd z koralikami. Tak jak w kroku nr 9, przypnij sznurek pod skosem, drugim wykonaj 6 węzełków, na trzeci, czwarty i piąty nawlecz koralik 8 mm, na szósty koralik 10mm. Za każdym razem wykonujesz 6 węzełków.
naszyjnik retro
Krok 12 i 13
W ten sposób powstały trzy rzędy koralików przedzielonych rzędami ze sznurka. Teraz wykonasz sekwencję składająca się z 3 rzędów równoległych, bez koralików. Cały czas wiążesz po 6 węzełków.
naszyjnik retro
krok13
Krok 14
Teraz wykonasz centralny element naszyjnika. Pierwszy sznurek przypnij pod skosem, drugim wykonaj 6 węzełków. Na trzeci sznurek nawlecz 1 koralik 8mm i wykonaj 6 węzełków, na czwarty sznurek 2 koraliki 8mm, na piąty sznurek 4 koraliki 8mm, na szósty sznurek 5 koralików 10 mm. Za każdym razem wykonujesz 6 węzełków. Po wykonaniu centralnego elementu, musisz powtórzyć wszystkie kroki w odbiciu lustrzanym, starając się zachować te same odległości między rzędami i wykonując te same skosy.
naszyjnik retro
Krok 15
Teraz wykonasz zapięcie do naszyjnika. Chwyć 5 sznureczków razem, a szósty owiń dookoła tych sznureczków.
naszyjnik retro
Krok 16
Długość tego elementu zależy od tego jak długi chcesz zrobić naszyjnik. Ja potrzebowałam 7 cm. Po zakończeniu owijania zawiąż lub sklej końcówki i równo przytnij.
naszyjnik retro
Krok 17
Teraz wklej końcówki i zamontuj zapięcie. Jeśli wybierzesz karabińczyk, możesz zamontować łańcuszek, który będzie regulować długość naszyjnika.naszyjnik retro
krok17a

Naszyjnik retro ze 

naszyjnik retro

Życzę przyjemnej pracy!

naszyjnik kocie oko kurs obrazkowy

 

Udało Wam się zrobić naszyjnik retro?

Liczymy, że pochwalicie się pracami oznaczając nas #kurspasart. Supełkowanie to przednia zabawa! Do dzieła! 

Jak już zrobicie naszyjnik, to zerknijcie koniecznie jeszcze tutaj:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

Agnieszka Wajzer-Nowak: Ukończyła liceum plastyczne we Wrocławiu. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z poznańskimi firmami zajmując się oprawą plastyczną imprez, dokumentacją fotograficzną i filmową, a także rękodziełem artystycznym: decoupagem, filcowaniem, sutaszem. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, na których pokazuje jak łączyć różne techniki malarskie, graficzne, fotograficzne z rzemiosłem artystycznym. Dla blog.pasart.pl tworzy kursy , gdzie wyjaśnia krok po kroku, jak zrobić biżuterię.

Może Ci się także spodobać >>

8 Comments

 1. Mariola says:

  Jestem pod wrażeniem. Bardzo piękna praca, ale najpierw spróbuję zacząć od bransoletki

  1. 🙂 Dzięki i powodzenia!

 2. Magdalena says:

  Brawo!Bardzo efektowna rzecz i nareszcie pasart rzucił wezwanie dla klientek. Jak się uda satysfakcja będzie ogromna.

  1. Mówisz, że chcecie więcej wyzwań? Podejmujemy rękawicę 😉

 3. Martyna says:

  Świetny:) Próbuję właśnie zrobić podobny, ale w czerwonym kolorze:)

  1. Koraliki też czerwone? 🙂

 4. ten splot już pewnie byl pokazywany ale proszę o przypomnienie go lub chociaż nazwe:)

 5. Karolina says:

  Jakiej wielkości powinna być końcówka do wklejenia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *