Robienie na drutach krok po kroku ♥ Wzory ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć, Szydełkowanie krok po kroku ♥ Wzory ♥ Schematy ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć

Jak zrobić ażurowe mitenki na szydełku?

Kiedy nadchodzą chłody czas wyciągnąć z szuflady ocieplacze na ręce. Nie wszyscy jednak lubią nosić rękawiczki. Więc dla tych ciepłokrwistych najlepszym rozwiązaniem są mitenki, które sprawdzą się nie tylko zimą, ale także podczas chłodnych dni wiosną i jesienią. Ewa Peć sądzi, tak jak każdy rękodzielnik zresztą, że najlepsze są te, które zrobimy sobie sami. Dlatego przygotowała dla Was kurs, w którym pokaże jak zrobić mitenki na szydełku. Rozsiądźcie się wygodnie. Szydełka w dłoń i dziergamy!

Jeśli lubicie oryginalne i ładne dodatki, to ten kurs jest specjalnie dla Was. Dowiecie się z niego jak zrobić mitenki na szydełku, które mogą być ozdobą Twojego stroju wiosną, zimą czy jesienią.

wloczka-z-welna-dobry-sklep

Jaką włóczkę wybrać na rękawiczki bez palców:

  • Włóczki –  jeden motek YarnArt Charisma (80% wełna 20% akryl) u mnie kolor 11448, nada się również YarnArt Merino Exclusive (50% wełna 50% akryl). Jeśli chodzi o ciepłe rękawiczki bez palców, to dobrze jest po prostu wybrać coć z wełną w składzie.
  • Szydełko – 5mm i 4mm
  • Igła z dużym oczkiem, do zszywania i ukrywania nitek.

Chcecie zrobić ażurowe mitenki na szydełku?

Wpadajcie po materiały TUTAJ! Znajdziecie pod tym linkiem część włóczek, z których możecie zrobić te cuda. Po więcej zapraszamy do zakładki “Włóczki” na stronie sklepu. Pamiętajcie, że To od Was zależy jak będą wyglądać wasze mitenki.

  1. Prawa rękawiczka

Na samym dole znajduje się rozrysowany schemat.
Mitenki na szydełku

KROK 1

ŚCIĄGACZ

Zaczynamy szydełkiem 4mm od sześciu oczek łańcuszka i jednego dodatkowego (łącznie siedem oczek).
Mitenki na szydełku

KROK 2

Następnie robimy półsłupek nawijany w 2 oczko łańcuszka tj. nabieramy włóczę, wbijamy się w oczko (na szydełku mamy 3 pętelki) i przeciągamy włóczkę przez wszystkie trzy pętelki znajdujące się na szydełku.
Mitenki na szydełku

Mitenki na szydełku

KROK 3

Następnie robimy do końca rzędu 5 półsłupków nawijanych. Odwracamy robótkę, nabieramy włóczkę i wbijamy się szydełkiem w tylną nitkę ostatniego półsłupka nawijanego i do końca rzędu robimy kolejne 5. W ten sposób przerabiamy jeszcze 19 rzędów. Powinniśmy otrzymać łącznie 24 rzędy półsłupków nawijanych i jeden startowy z łańcuszka. Ponieważ nie robię tak zwanych oczek zwrotnych to ostatni półsłupek nawijany robię w nitkę, która „odstaje”.
Jeśli ściągacz jest za mały lub za duży na Twój nadgarstek to dodaj lub odejmij rząd półsłupków nawijanych.
Mitenki na szydełku

KROK 4

“RĘKAWICZKA”

(szydełko 5mm)

RZĄD I: Odwracamy nasz ściągacz poziomo. Robótkę zaczynamy od rzędu samych półsłupków nawijanych. Robimy dwa oczka łańcuszka, nabieramy nitkę i wbijamy się szydełkiem pod pierwszy półsłupek nawijany (część wklęsła).
Mitenki na szydełku

KROK 5

Kolejny robimy w łączenie półsłupków nawijanych (część wypukła) i tak do końca rzędu, ostatni robimy w oczko łańcuszka. Łącznie otrzymamy 25 półsłupków nawijanych + dwa oczka łańcuszka (26 elementów).
RZĄD II: same półsłupki nawijane pod obie nitki , ostatni w oczko łańcuszka (26)
RZĄD III (wachlarz): w tym rzędzie zaczynamy motyw ozdobny, na który potrzebujemy „9 miejsc”. Robimy 3 półsłupki nawijane (pod obie nitki – tak cały czas do końca robótki), oczko łańcuszka.
Mitenki na szydełku

Omijamy trzy oczka i w czwartym robimy słupek (nabieramy nitkę, wbijamy się w oczko, nabieramy nitkę przeciągamy przez dwie pętelki, nabieramy nitkę i przeciągamy przez ostatnie dwie pętelki).
Mitenki na szydełku

Kolejne oczko łańcuszka i słupek w to samo miejsce.
Mitenki na szydełku

Jeszcze jedno oczko łańcuszka i słupek w to samo miejsce oraz oczko łańcuszka (mamy 3 słupki rozdzielone oczkami łańcuszka).
Mitenki na szydełku

Znów omijamy 3 oczka i w czwartym robimy półsłupek nawijany.
Mitenki na szydełku
I robimy je do końca rzędu (15 półsłupków nawijanych).
Mitenki na szydełku

KROK 6

Jak zrobić popcorn na szydełku

Odwracamy.
RZĄD IV (popcorn): zaczynamy od  15 słupków (zamiast pierwszego robimy 3 oczka łańcuszka).
Mitenki na szydełku

Teraz przechodzimy do popcornu. Zaczynamy od 4 słupków w jedno oczko.
Mitenki na szydełku

Wyjmujemy szydełko i wkładamy je w pierwszy z naszych 4 sł. (pod obie nitki).
Mitenki na szydełku

Mitenki na szydełku

KROK 7

Następnie nabieramy zsuniętą pętelkę i przeciągamy ją przez tą, którą mamy na szydełku. Robimy 3 oczka łańcuszka i robimy półsłupek w środkowy słupek z wachlarzyka.
Mitenki na szydełku

Trzy oczka łańcuszka i kolejny popcorn (4słupki w oczko, wyciągamy szydełko –przekładamy w pierwszy słupek z czterech, nabieramy zsunięte oczko i przeciągamy).
Mitenki na szydełku

I na koniec dwa półsłupki nawijane.
Mitenki na szydełku

KROK 8

Jak zrobić wachlarz na szydełku

Odwracamy.
RZĄD V (wachlarz): Zaczynamy od dwóch półsł.naw. Kolejny robimy w „popcorn” tj. nabieramy nitkę i wbijamy się od spodu w „popcorn”.
Mitenki na szydełku

Oczko łańcuszka, słupek w półsłupek poprzedniego rzędu, oczko łańcuszka, słupek w to samo miejsce gdzie poprzedni.
Mitenki na szydełku

Oczko łańcuszka oraz trzeci słupek w to samo miejsce i oczko łańcuszka (mamy wachlarzyk).
Mitenki na szydełku

KROK 9

Teraz półsłupek nawijany w  „popcorn” i robimy 15 kolejnych w słupki z poprzedniego rzędu (ostatni w 3 oczko łańcuszka).
Mitenki na szydełku

I odwracamy.

Powtarzamy RZĄD IV i V trzy razy.
Mitenki na szydełku

KROK 10

RZĄD XIII: Robimy 26 półsłupków nawijanych (przy łańcuszkach poprzedniego rzędu robimy 3 półsł.naw. pod łańcuszek)
RZĄD XIV: znów 26 półsłupków nawijanych

ŁĄCZENIE


Odwracamy robótkę w ten sposób:
Mitenki na szydełku

Łączenie mitenek

Rękawiczki bez palców prawie gotowe!

KROK 11

Składamy od dołu na pół.
Mitenki na szydełku

Łączymy oczkami ścisłymi. Wbijamy się pod półsłupek dolnej połówki i półsłupek górnej i przeciągamy przez wszystkie pętelki. W ten sposób łączymy 5 ostatnich rzędów.
Mitenki na szydełku

Mitenki na szydełku

Następnie tylko w górnej połówce (tej z tyłu) robimy przez 4 rzędy same półsłupki (ostatni półsłupek robimy w rzędzie za popcornem.
Mitenki na szydełku

Mitenki na szydełku

Mitenki na szydełku

I znów zszywamy oczkami ścisłymi aż do końca. I odcinamy nitkę, przeciągamy przez oczko (chowamy nitki za pomocą igły), odwracamy na drugą stronę naszą robótkę i mamy prawą rękawiczkę.
Pamiętajmy, że nie musimy naszej robótki zszywać oczkami ścisłymi. Jeśli nam wygodniej to zawsze możemy użyć igły.

No i już wiecie jak zrobić ażurowe mitenki na szydełku. Prawą macie już skończoną.

KROK 12

2. Lewa rękawiczka


Na samym dole znajduje się rozrysowany schemat.
Mitenki na szydełku

ŚCIĄGACZ

Wszystko dokładnie tak samo jak w prawej 🙂

RĘKAWICZKA

(szydełko 5mm)


RZĄD I i II
tak samo jak w prawej
RZĄD III odwrotnie najpierw robimy 15 półsłupków, oczko łańcuszka, omijamy trzy oczka i w czwartym robimy słupek (nabieramy nitkę, wbijamy się w oczko, nabieramy nitkę przeciągamy przez dwie pętelki, nabieramy nitkę i przeciągamy przez ostatnie dwie pętelki), kolejne oczko łańcuszka i słupek w to samo miejsce. Jeszcze jedno oczko łańcuszka i słupek w to samo miejsce oraz oczko łańcuszka (mamy 3 słupki rozdzielone oczkami łańcuszka). Znów omijamy 3 oczka i w czwartym robimy półsłupek nawijany i kolejne 2 półsłupki nawijane.
RZĄD IV: 3 oczka zamiast pierwszego słupka, słupek i dalej przechodzimy do 4 słupków w jedno oczko, wyjmujemy szydełko i wkładamy je w pierwszy z naszych 4 sł. (pod obie nitki), następnie nabieramy zsuniętą pętelkę i przeciągamy ją przez te, które mamy na szydełku. Robimy 3 oczka łańcuszka i robimy półsłupek w środkowy słupek z wachlarzyka. Trzy oczka łańcuszka i kolejny popcorn (4słupki w oczko, wyciągamy szydełko –przekładamy w pierwszy słupek z czterech, nabieramy zsunięte oczko i przeciągamy). Kolejnie 15 słupków.
RZĄD V: 15 półsłupków nawijanych. Kolejny robimy w „popcorn” tj. nabieramy nitkę i wbijamy się od spodu w „popcorn”. Oczko łańcuszka, słupek w półsłupek poprzedniego rzędu, oczko łańcuszka, słupek w to samo miejsce gdzie poprzedni, oczko łańcuszka oraz trzeci słupek w to samo miejsce i oczko łańcuszka (mamy wachlarzyk). Teraz półsłupek nawijany w  „popcorn” i dwa półsłupki nawijane.
Powtarzamy RZĄD IV i V trzy razy.

RZĄD XIII: Robimy 26 półsłupków nawijanych (przy łańcuszkach poprzedniego rzędu robimy 3 półsł.naw. pod łańcuszek)
RZĄD XIV: znów 26 półsłupków nawijanych

Część trzecia: łączenie tak jak w prawej (półsłupki robimy obok motywu ozdobnego)

Schemat na mitenki
Mitenki na szydełku

Mitenki na szydełku

Wiecie już jak zrobić ażurowe mitenki na szydełku?

Teraz więc pasarcik będzie pilnie wyszukiwał Waszych prac pod hasztagiem #kurspasart. Mamy nadzieję, że będzie ich mnóstwo. Do dzieła!

Potrzebujesz czapki lub szalika do kompletu? Więc zajrzyj tutaj:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

grupa rekodzielnicza pasart

Ewa Peć (Ewyka) – z wykształcenia matematyk i księgowa, a z zamiłowania rękodzielnik. Zamiłowanie do rękodzieła odziedziczyła po babci – to ona uczyła ją szyć, haftować i robić na szydełku, ale chętnie poznaje nowe techniki i uczy się dalej (co widać po różnorodności prac). Więcej prac na Facebooku  i Instagramie.

Może Ci się także spodobać >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *