Porady

Jak zrobić biżuterię? Oczko ze szpilki jubilerskiej

Dziś pokażemy Wam jak zrobić oczko. Umiejętność ta jest wręcz niezbędna przy wykonywaniu kolczyków, bransoletek czy naszyjników. O to nasz prosty sposób na oczko!

Dostaliśmy kilka próśb, żeby w kursie przybliżać również najbardziej podstawowe techniki tworzeniu biżuterii. Dlatego dziś mamy dla Was prosty kurs DIY, dzięki któremu dowiecie się, jak zrobić oczko.

Oczko jest niezbędną podstawą, bez której nie może obejść się żadna biżuteria hand-made. Stanowi zakończenie kolczyka i sprawia, że nałożony na drut koralik nie spadnie. Swoje zastosowanie znajduje również jako łącznik. Zaczepiając o niego następny haczyk nasza biżuteria zyskuje ciągłość.

Można je wykorzystać do robienia zawieszek do naszyjników i wisiorków. Gdy wykonamy oczko, czyli tzw. pętelkę, wystarczy tylko nałożyć krawatkę. Poza tym, zaczepić na nim można bigle, kiedy wykonujemy kolczyki. Jak widać, takie oczko ma wiele zastosowań, dlatego swoją przygodę z ręcznie robioną biżuterią warto rozpocząć od zapoznania się z techniką jego wykonania.

 

Do wykonania oczka potrzebne są:

Narzędzia jubilerskie:

  • szczypce tnące,
  • szczypce okrągłe (bociany),

Szpilki do wyrobu biżuterii:

 • szpilki gwoździe lub szpilki haczyki.

 

Trzy kroki do zrobienia oczka

 1. Najpierw musisz odciąć tę część materiału która jest zbędna, zostawiając jednak nieco miejsca na oczko. Do cięcia wykorzystaj szczypce tnące.
 2. Następnie złap za pomocą szczypców okrągłych (bocianów) końcówkę szpilki. Szczypce mają tą właściwość, że są grubsze bliżej rączki, natomiast zwężają się przy zakończeniach. Możesz zatem śmiało regulować średnicę oczka. Teraz złap szpilkę przy samym koraliku i zegnij pod kątem 90 stopni. Następnie chwyć końcówkę szpilki i ruchem nadgarstka owiń ją dookoła jednego z ramion bocianów..
 3. Powstała pętelka, której trzeba nadać ładny kształt i estetyczną formę. W tym celu ponownie umieść szczypce w oczku w miejscu, gdzie koniec powstałej pętelki styka się z drutem. Wykręć bardzo delikatnie drucik w stronę zaokrąglonej pętelki. I gotowe!

Na początku oczka będą się różnić od siebie, będą nieco koślawe, ale pamiętajmy o tym, że ćwiczenia czynią mistrza.

A jeżeli nasz opis jest dla Ciebie mglisty, to zapraszamy do obejrzenia mini kursu znalezionego na youtube 🙂

Jak zrobić oczko

Może Ci się także spodobać >>

4 Comments

 1. Mari says:

  Takich kursów powinno byc wiecej

  1. Mari! Napisz nam co jeszcze chciałabyś, żebyśmy pokazali to na pewno to przygotujemy! 🙂

 2. […] przycinamy szpilki tak, by zostało około 1cm drucika i przy pomocy szczypiec robimy niedomknięte oczko. Identycznie postępujemy z pozostałymi koralikami, warto przygotować je wszystkie wcześniej […]

 3. Paulina says:

  marii masz racje powinno ich być więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *