Szydełkowanie krok po kroku ♥ Wzory ♥ Schematy ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć

Jak zrobić szydełkową chustę? Chusta Lena – schemat i opis.

Hej! Hej! Hej! Wiemy, że kochacie YarnArt Flowers. Alicja Czapla przygotowała więc dla Was wpis, w którym pokaże jak zrobić szydełkową chustę. Chusta Lena jest dostępna w dwóch wersjach – ażurowej i pełnej. Poradzą z nią sobie nawet początkujące osoby. Mamy nadzieję, że skusicie się i zrelaksujecie się razem z nami tworząc kolejne włóczkowe cudo! Co Wy na to?

Witajcie kochani. Tym razem przygotowałam dla Was wzór na prostą chustę, którą będziecie mogli wykonać w dwóch wersjach. Jedna bez puffek, czyli bardziej ażurowa, a druga z puffkami.

Do zrobienia chusty będziemy potrzebować:

 • Włóczkę
  Na chustę dla dorosłej osoby będziemy jej potrzebować min 1000m. Ja użyłam Yarnart Flowers
 • Szydełko
  Ja użyłam 4 ale każdy inaczej przerabia włóczkę, dlatego polecam zrobić próbkę. Jeśli nie będzie wyginać się po 3 – 4 rzędach robótka w łuk to znaczy, że szydełko jest dobre.
 • Igła -przyda się na końcu do pochowania końcówek

Chcesz zrobić szydełkową chustę? Chusta Lena na pierwszy raz będzie odpowiednia!

Materiały do jej wykonania znajdziecie TUTAJ. Mamy nadzieję, że na ulicach spotkamy niejedną pasarciankę w “Lenie”.

Schematy narysowała Mada i szydełko za co bardzo dziękuję. 

Jak zrobić szydełkową chustę? Chusta Lena

Jak zrobić szydełkową chustę? Chusta Lena

 

 

Rząd 1

Robimy 5 oczek łańcuszka i robimy oczko ścisłe w pierwszym oczku łańcuszka Mamy teraz małe kółeczko, w którym będziemy przerabiać pierwszy rząd.
Robimy 4 oczka łańcuszka. UWAGA WAŻNE! Tak będziemy zaczynać każdy rząd tj od tych czterech oczek.
Teraz będziemy robić 4 słupki w tym kółeczku, następnie 2 oczka łańcuszka (to będzie wierzchołek chusty), 4 słupki i słupek podwójnie nawijany.

Rząd 2

Robimy 4 oczka łańcuszka. W pierwszym oczku poprzedniego rzędu robimy 2 słupki. Wbijamy się pod dwie nitki oczka. Następnie robimy jedno oczko łańcuszka, dalej robimy słupek, ale wbijamy się w trzecie oczko poprzedniego rzędu. Ponownie robimy oczko łańcuszka i następnie słupek w piątym oczku poprzedniego rzędu. Na wierzchołku chusty robimy dwa słupki i dwa oczka łańcuszka.
Teraz robimy drugi bok chusty tak samo jak robiliśmy pierwszy. Boki muszą być lustrzanymi odbiciami. Czyli robimy na wierzchołku dwa słupki. Następnie słupek, oczko, słupek, oczko i na samym końcu rzędu dwa słupki i słupek nawijany.

Rząd 3

Robimy 4 oczka łańcuszka, dalej w pierwszym oczku robimy tylko jeden słupek, a następnie jedno oczko łańcuszka. W kolejnym oczku tj drugim poprzedniego rzędu robimy słupek i jedno oczko. Będziemy teraz nadal robić na przemian słupki i oczka, ale będziemy wbijać się słupkami w te “dziury” między słupkami z drugiego rzędu. Gdy dojdziemy do momentu gdzie już dziurki nie będzie, to wbijamy się w w drugi słupek. U szczytu robimy dwa słupki, dwa oczka i dwa słupki. Następnie ponownie na przemian po jednym oczku i słupku aż dojdziemy do końca brzegu chusty.
Na samym końcu rzędu robimy jedno oczko, jeden słupek i jeden słupek nawijany.

Rząd 4

Robimy 5 oczek łańcuszka. Dalej w pierwszym oczku poprzedniego rzędu robimy dwa słupki podwójnie nawijane. Teraz będziemy robić słupki reliefowe podwójnie nawijane przednie na krzyż. Czyli robimy słupek reliefowy podwójnie nawijany przedni i przerabiamy go dookoła drugiego słupka z poprzedniego rzędu. Robimy oczko łańcuszka i następnie spnr (słupek podwójnie nawijany reliefowy) dookoła pierwszego słupka poprzedniego rzędu. Następnie oczko łańcuszka i spnr w dookoła czwartego słupka, oczko łańcuszka i spnr dookoła trzeciego słupka. Robimy oczko łańcuszka i jeszcze jeden raz słupki na krzyż. W ostatnim słupku robimy słupek podwójnie nawijany, u szczytu dwa słupki podwójnie nawijane, dwa oczka i dwa słupki podwójnie nawijane. Drugi bok ma być lustrzanym odbiciem, więc przerabiamy drugi słupek pod pierwszym.. Na samym końcu robimy słupek potrójnie nawijany

Rząd 5

Robimy 4 oczka łańcuszka, następnie dwa słupki w pierwszym oczku. Dalej przerabiamy cały rząd słupkami (wbijamy się w słupki i pod oczka). U szczytu robimy dwa słupki, dwa oczka i dwa słupki. Drugi bok przerabiamy tak samo jak pierwszy i kończymy słupkiem podwójnie nawijanym.

Rząd 6

Robimy 4 oczka łańcuszka, następnie dwa słupki w pierwszym oczku. Dalej przerabiamy cały rząd słupkami reliefowymi przednimi. U szczytu robimy dwa słupki, dwa oczka i dwa słupki. Drugi bok przerabiamy tak samo jak pierwszy i kończymy słupkiem podwójnie nawijanym.

I tutaj aby uzyskać bardziej ażurową wersję chusty należy przerabiać rzędy 3-6
Poniżej możecie zobaczyć zdjęcie chusty jaką zrobiła Ewa Lenart.

Rząd 7

Robimy 4 oczka łańcuszka, dalej w pierwszym oczku robimy tylko jeden słupek, a następnie jedno oczko łańcuszka.W kolejnym oczku tj drugim poprzedniego rzędu robimy puff z 3 nawinięć i jedno oczko. Będziemy teraz nadal robić na przemian puffy i oczka. Przerabiamy tak aż do wierzchołka. W ostatnim słupku (poprzedniego rzędu) przed wierzchołkiem robimy słupek. Na wierzchołku robimy dwa słupki, dwa oczka i dwa słupki.
Drugi bok przerabiamy tak samo jak pierwszy i kończymy słupkiem podwójnie nawijanym.

Rząd 8

Ten rząd robimy tak samo jak rząd 4.

Rząd 9 przerabiamy jak 5, a 10 jak 6

Powtarzamy rzędy 3-10

A oto jak się prezentuje się chusta Lena w wersji pełnej:

Jak zrobić szydełkową chustę? Chusta Lena

 

Jak zrobić szydełkową chustę? Chusta Lena

Magdalena Woźniak-Szczepanowska Mada i szydełko

Jak zrobić szydełkową chustę? Chusta Lena

Chusta Lena w wersji ażurowej:

Ewa Lenart

Jak zrobić szydełkową chustę? Chusta Lena

Magdalena Adamczyk-Suwara Pracownia MadziaLenki

Jak zrobić szydełkową chustę? Chusta Lena

Udało się Wam zrobić szydełkową chustę?

Którą wersję chusty Lena wybrałyście? Koniecznie pochwalcie się swoimi udziergami oznaczając nas #kurspasart. 

Inne chusty, które mogą Was zainteresować i które są warte tego by je mieć w swojej kolekcji:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

 

Alicja Czapla – świeżo upieczona mama. Swój czas aktualnie dzieli na synka, dom, fotografię i koraliki.  Biżuterię robi od kilku lat. Na początku były to proste formy typu koralik nawleczony na drucik. Próbowała też filcowania, decopuage i sutaszu, aż w końcu odkryła beading i to on skradł jej serce. Wciąż szuka nowych pomysłów, stara się robić nowe rzeczy i rozwijać się. Więcej prac Alicji możecie znaleźć na jej profilu na facebooku.

Może Ci się także spodobać >>

8 Comments

 1. Zosia333 says:

  Mam pytanie: robię włóczką yarn art flowers ale po 2 rzędzie robótka zaczęła mi si wyginać w łuk i nie wiem czemu?

  1. Alicja says:

   Jeśli wygina się w łuk do góry to nie oznacza, że jest małe szydełko, jeśli dostaje jakby garba to możliwe, że gdzieś jakieś elementy zostały zgubione.

 2. Mam pytanko: robię z włóczki flowers i robótka wygina się w łuk co robię źle?

  1. Alicja says:

   Jeśli wygina się w łuk do góry to nie oznacza, że jest małe szydełko, jeśli dostaje jakby garba to możliwe, że gdzieś jakieś elementy zostały zgubione.

 3. Zosia333 says:

  Mam jeszcze jedno pytanie: po 10 rzędzie przerabiamy tak jakby to co w 4 rządzie?
  Przepraszam za tyle pytań ale mam 12 lat i dopiero zaczynam pracować ze schematami.

  1. Alicja says:

   Powtarzamy rzędy od 3 do 10

  2. Zosia333 says:

   Czyli nie powtarzamy rzędu 3?

  3. Alicja says:

   Tak od 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *