Amigurumi krok po kroku ♥ Wzory ♥ Schematy, Szydełkowanie krok po kroku ♥ Wzory ♥ Schematy ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć

Jak zrobić szydełkowe podkładki pod kubek?

Halo, halo nasze pasarcianki! Zapraszamy na blogowy debiut Kasi. Pokaże Wam jak zrobić szydełkowe podkładki pod kubek. Będą to nie byle jakie podkładki, a  zakręcone i mega kolorowe. Tak jak my! Także jeśli macie ochotę pokolorować trochę swoje otoczenie, to takie podkładki na początek będą dobrym pomysłem. To co? Zaczynamy?

Będąc na zakupach w Pasarcie wpadły mi w oko sznurki Yarnart Macrame. Jeszcze nie byłam pewna, co z nich zrobię, no ale, kurczę, ładne były więc nakupiłam 😉 Wymyśliłam, że przerobię je na podkładki pod kubki, bo w domu takowych brak. Szukając ciekawych wzorów na kwadraciki znalazłam takie całkiem sympatyczne spiralki. I tak powstały podkładki, na które dzielę się z Wami wzorkiem 🙂

Co potrzebujecie do zrobienia podkładek:
Jak zrobić szydełkowe podkładki pod kubek

  • Sznurki – 2 lub 4 kolory sznurków, ja użyłam Yarnart Macrame 1.5mm. Mają taką zaletę, że jak na podkładkę z takiego sznurka wyleje się np. kawa, to łatwo ją zmyć pod bieżącą wodą.
  • Szydełko (u mnie) 5mm
  • Igła z dużym oczkiem do wciągania końcówek
  • 3 znaczniki do włóczki (wsuwki do włosów też dadzą radę 😉 )
  • Nożyczki
  • Nóż lub coś innego co można nagrzać nad ogniem i przypalić końcówki, żeby nie „uciekały”.

Kto ma ochotę zrobić szydełkowe podkładki pod kubek?

Produkty znajdziecie TUTAJ. Mamy nadzieję, że stworzycie mnóstwo kolorowych, zakręconych podkładek. Nie bójcie się eksperymentów. Możecie wybrać inną włóczkę, albo dodać jakiś akcent od siebie. Co myślicie? Macie już jakieś pomysły?

Objaśnienia:
Ł – łańcuszek
ps – półsłupek
psp – półsłupek podwójny (nawijany)
s – słupek

Krok po kroku:
Podkładka instruktażowa jest wykonana z czterech kolorów, wybierałam te raczej jasne, żeby było dobrze widać. Kolory będę nazywała „po imieniu”, a nie kolor 1, 2 itd.
Mam nadzieję, że lubicie karuzelę, bo dzierganie tych podkładek to jak bycie operatorem karuzeli 😀 Działamy czterema kolorami jednocześnie i w miarę jak robótka się obraca, obracamy też kłębki sznurka, żeby się nie splątały 😉

Rząd 1:
Zaczynamy od koloru różowego.
Wykonujemy magiczne kółko i kolejno robimy w nim 1Ł, 1ps, 1psp i 2s. Wyciągamy szydełko i wkładamy znacznik, żeby nic się nie spruło.
Jak zrobić szydełkowe podkładki pod kubek

Dołączamy kolor biały i powtarzamy: 1Ł, 1ps, 1psp i 2s. Wyciągamy szydełko i wkładamy kolejny znacznik.
Jak zrobić szydełkowe podkładki pod kubek

Czas na kolor niebieski. Znowu po dołączeniu robimy 1Ł, 1ps, 1psp i 2s i wkładamy znacznik.
Jak zrobić szydełkowe podkładki pod kubek

Z kolorem pomarańczowym robimy to samo, co z poprzednimi kolorami. Różnica jest tylko taka, że zamiast wkładać nowy znacznik, należy przełożyć go z różowego sznurka.
Można zaciągnąć magiczne kółeczko, jeśli się mocno otwarło.
Jak zrobić szydełkowe podkładki pod kubek

Rząd 2:

Zaczynając od różowego koloru, dziergamy 2s w kolejnym oczku (czyli w półsłupku), 1s w półsłupku nawijanym i 2s w słupku. Ostatnie oczko zostaje za każdym razem wolne. Wyciągamy szydełko i zastępujemy je znacznikiem, który przekładamy z koloru białego.

Powtarzamy kolorem białym to, co było dziergane różowym: 2s w jedno oczko, 1s w następne i 2s w kolejne. Przekładamy znacznik z koloru niebieskiego na biały. To samo robimy z kolorami niebieskim i pomarańczowym.
Na końcu tej sekwencji robótka będzie wyglądała tak:

Teraz już będzie z górki, bo najgorzej zacząć.

Rząd 3:

Tradycyjnie różowym kolorem: 2s w następne w kolejności oczko, po 1s w kolejne 3 oczka, 2s w przedostatnie oczko. Przekładamy znacznik i zabieramy się za kolor biały, później niebieski oraz pomarańczowy i powtarzamy czynność.
Jak widać, podkładka zaczyna nabierać kształt:

Rząd 4:

Pierwszym kolorem szydełkujemy 2s w jedno oczko, po 1s w 5 kolejnych oczek i znowu 2s w przedostatnie oczko. Przekładamy znacznik i powtarzamy z pozostałymi kolorami.

Rząd 5:

2s w kolejne oczko różowym kolorem, po 1s w 7 kolejnych oczek i 2s w następne. Przekładamy znacznik i powtarzamy kolejnymi kolorami.
Widzicie wzór? Każdy kolejny rząd to 2 pojedyncze słupki więcej danego koloru.. Czyli w rzędzie 6 będzie 2s w jedno oczko, po 1s w 9 kolejnych oczek i znowu 2s w następne oczko. Później będzie 11 oczek, później 13 itd. Ja zatrzymałam się prze rzędzie piątym, bo tyle mi wystarczy. Moja podkładka ma 10cm długości boku i to jest dla mnie wystarczające.

Rząd 6

to zakańczanie:
Każdym kolorem po kolei robimy 2s w następne oczko, później pojedynczo w kolejnych oczkach: 1s, 1psp i 1ps. Zakańczamy oczkiem ścisłym, ucinamy końcówkę i przeciągamy tak, żeby się nie pruło.
Jak zrobić szydełkowe podkładki pod kubek

Teraz to, co wszyscy kochamy najbardziej, czyli wciągamy końcówki:

Jak zrobić szydełkowe podkładki pod kubek

Po przypaleniu końcówek nożem, a raczej wtopieniu ich w robótkę mamy pewność, że nic się nie będzie pruło.
Jak zrobić szydełkowe podkładki pod kubek

Jak zrobić szydełkowe podkładki pod kubek

Te różowe plamki to stopione sznurki. Normalnie wciągam końcówki pod ten sam kolor, ale chciałam pokazać jak to wygląda.
I mamy gotową podkładkę! Brzmi trudno, ale uwierzcie, jak już załapiecie to wydziergacie komplet 6 takich podkładek w 2 – 3 godziny.
Ja jeszcze zaszalałam i podpowiadam inne wzory na ten sam wzór podkładek:
Kolory czarny, żółty, czarny, żółty + białe skrzydełka doszyte później i mamy pszczółkę 😉
* na jedną podkładkę przy mojej ciasności (a raczej jej braku) dziergania wychodzi po 5 metrów sznurka z każdego koloru. Piszę, żeby każda osoba, która chce dziergać z dwóch kolorów wiedziała, ile sobie uciąć sznurka. Czyli na pszczółkę 2x5m czarnego i 2x5m żółtego.
Jak zrobić szydełkowe podkładki pod kubek

Skrzydełka:
Ł7, zaczynając od trzeciego łańcuszka od strony szydełka dziergamy 4s, później 5s w ostatnie oczko (te 5s robimy tak, aby przejść na drugą stronę łańcuszka). Następnie kolejne 4s w kolejne oczka po drugiej stronie łańcuszka, ucinamy, przeciągamy, przyszywamy i gotowe.

Kolor niebieski, niebieski, biały i biały – podkładka niebiańska. Wiecie, błękitne niebo, białe chmurki 😉

I klasyk retro, czyli jak w starych filmach czarno – biała, kolorami biały, biały, czarny, czarny.
Jak zrobić szydełkowe podkładki pod kubek

Jak zrobić szydełkowe podkładki pod kubek

To co? Udało Wam się zrobić szydełkowe podkładki pod kubek?

Koniecznie pochwalcie się swoimi zakręconymi podkładkami – oznaczając nas #kurspasart. Liczymy na Waszą kreatywność. 

Zerknijcie też koniecznie na te wpisy:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

Kasia Ławniczak – pracująca mama dwójki dzieci, która jest uzależniona od szydełkowania i pieczenia. 15 lat doświadczenia w szydełkowaniu, główna specjalizacja to maskotki. IG: craftykathie – tam możecie zobaczyć nie tylko moje prace szydełkowe, ale i inspiracje cukiernicze. Strona FB – Szydełkowe Dziergadełka.

Może Ci się także spodobać >>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *