Kto lubi styl boho? Idealnie pasują do niego kolczyki makramowe i piórka. Nasza debiutantka na blogu, która zachwyca nas swoją kreatywnością, zrobi z Wami kolczyki ze sznurka i z piórkami. Jest to prosty wzór idealny na początek sznurkowej przygody. Kasia pokaże Wam też przy okazji jak montować piórka do baz. Także dla każdego coś fajnego! Sznurki w dłoń i pleciemy!
Materiały potrzebne do zrobienia makramowych kolczyków:
- Sznurek do makramy – w moich kolczykach wykorzystałam sznurek o grubości 0,6 mm. W sumie potrzebnych będzie 14 kawałków sznurka o długości ok 50 cm. Ja zawsze ucinam z lekkim zapasem.
- Baza do kolczyków – ja użyłam trójkątnej bazy ze stali chirurgicznej z trzema otworami i według mnie tego typu baza najlepiej nadaje się do tego modelu
kolczyków ☺ - Koraliki – w moich kolczykach wykorzystałam koraliki o średnicy 10 mm , natomiast równie dobrze nadają się te o średnicy 8mm. Przy doborze koralików
należy zwrócić uwagę na wielkość otworu. Dla sznurków 0,6 mm dobrałam koraliki o otworze 1,5mm , natomiast gdy użyjemy sznurka 0,8 mm otwór
koralików powinien być stosunkowo większy - Koraliki TOHO 8/0 – w zależności od średnicy koralika głównego będziemy potrzebować 4 lub 16 sztuk koralików w wybranym kolorze
- Bigle – wykorzystałam bigle ze stali chirurgicznej w kolorze złotym
- Kółeczka montażowe – dowolne max do 0,8 mm grubości drutu
- Pióra – ja wykorzystałam gęsie pióra w stylu boho , natomiast w tej kwestii jest pełna dowolność ☺ Możemy zamiast piórek użyć chwostów, kwiatków itp. Co nam w duszy gra ☺
- Zaciski – potrzebne do montażu piórek
- Nożyczki, zapalniczka, szczypce i opcjonalnie klej
I jak? Spróbujecie zrobić kolczyki makramowe?
No koniecznie musicie! Niezbędne produkty znajdziecie TUTAJ. Pamiętajcie żeby puścić wodze fantazji wtedy wyjdą Wam na pewno świetne i będziecie mieli ochotę na więcej i jeszcze więcej supełków! Do dzieła!
1. Zaczynamy od zamocowania sznurków na bazie. Składamy sznurek na pół i dwa końce wkładamy od góry przez bazę a następnie od dołu przeciągamy przez pętelkę i zaciskamy.
2. Analogicznie mocujemy w sumie siedem sznurków.
3. Pierwszy sznurek z lewej strony staje się teraz naszym sznurkiem podstawowym, na którym będziemy wiązać pętelki ( tzw. splot żebrowy).
Ważne by sznurek podstawowy w trakcie pracy był napięty i ułożony równolegle do bazy w kierunku jej szpica. Każdy z naszych sznurków po lewej stronie zaplatamy wokół sznurka podstawowego w sposób przedstawiony na zdjęciach.
4. Analogicznie zaplatamy z drugiej strony.
5. Tak wygląda pierwszy rząd.
6. W drugim rzędzie zaplatamy analogicznie pięć pierwszych sznurków wokół sznurka podstawowego, którym zawsze staje się pierwszy sznurek z lewej. W tym rzędzie zaczynamy splot wokół koralika , więc sznurek podstawowy zaplatamy wokół szóstego w kolejności sznurka.
7. Analogicznie zaplatamy prawą stronę.
8. W trzecim rzędzie zaplatamy kolejno cztery pierwsze sznurki wokół sznurka podstawowego , natomiast sznurek podstawowy zaplatamy wokół piątego w kolejności sznurka.
9. W czwartym rzędzie zaplatamy kolejno trzy pierwsze sznurki wokół sznurka podstawowego , natomiast sznurek podstawowy zaplatamy wokół czwartego w kolejności sznurka.
10. W piątym rzędzie zaplatamy kolejno dwa pierwsze sznurki wokół sznurka podstawowego , natomiast sznurek podstawowy zaplatamy wokół trzeciego w kolejności sznurka. Jeśli wybraliśmy wersję z koralikiem o rozmiarze 8mm na tym etapie nie dodajemy już rzędów tylko nawlekamy koralik główny.
11. W moich kolczykach użyłam koralika 10 mm więc dodaje jeszcze jeden rząd – pierwszy sznurek wokół sznurka podstawowego a następnie sznurek podstawowy zaplatamy wokół drugiego.
12. Na dwa środkowe sznurki nawlekamy koralik główny.
13. Drugi sznurek od lewej staje się sznurkiem podstawowym wokół którego zaplatamy pięć sznurków w lewej strony tworząc oplot wokół koralika.
14. Analogicznie zaplatamy prawą stronę.
15. Zaplatamy jeszcze jeden rząd dodając na początku sznurka podstawowego z lewej i prawej strony po jednym koraliku TOHO 8/0.
16. Makramowa baza kolczyka prawie gotowa. Wystarczy odciąć sznurki, ostrożnie przypalić zapalniczką i przyklepać palcem. Ja dodatkowo podklejam dla bezpieczeństwa. ☺
17. W celu zamontowania bigli wbijamy się kółeczkiem montażowym w maleńki otwór przy wylocie sznurków z koralika, następnie dokładamy drugie kółeczko, żeby kolczyki ładnie układały się na uchu i montujemy bigle. Dla porównania poniżej baza z koralikiem 8mm. W tym wypadku pod koralikiem robimy trzy rzędy. Na początku drugiego nawlekamy jeden koralik TOHO 8/0 a na początku trzeciego trzy koraliki TOHO 8/0.
18. Aby zamontować piórka przycinamy je na preferowaną przez nas długość a następnie osadzamy w elementach zaciskowych ( ja dla pewności smaruje zaciski od środka delikatnie klejem, żeby piórka lepiej się trzymały ☺ ważne, żeby nie przesadzić z klejem bo może się wylać i będzie to nieestetycznie wyglądać )
19.W końcu ostatni krok – montaż piórek za pomocą kółeczek. Jeden kolczyk gotowy, analogicznie robimy drugi ☺
Moje kolczyki makramowe są gotowe! Są proste i efektowne ☺ dają duże pole do popisu z doborem kolorów jak również z wykończeniem ☺ możecie zrobić letnią kolorową wersję lub bardziej stonowaną , pasującą również do eleganckich stylizacji jak moje. ☺
Powodzenia !
I jak Wam się podobają takie lekko boho makramowe kolczyki?
Mamy nadzieję, że pokażecie nam swoje wersje. 🙂 Nie jest to zbyt trudny wzór więc na pewno dacie radę, i zaskoczycie nas swoimi parami. 😀 Koniecznie oznaczcie nas #kurspasart lub pochwalcie się zdjęciami na grupie.
Jeśli na naszym blogu wpiszecie w lupkę “makrama” pojawi się Wam więcej inspiracji. Na przykład:
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Parę słów o mnie ☺ Nazywam się Katarzyna Kolber. Na początku mojej przygody z ręcznie robioną biżuterią ćwiczyłam swoje umiejętności na
najprostszych formach biżuterii. Parę lat temu próbowałam swych sił w sutaszu ale niestety praca i nadmiar obowiązków z nią związanych nie pozwoliły mi rozwijać mojej pasji. Rok temu dzięki koleżance odkryłam na Facebooku grupę Pasartu, która dała mi motywację do dalszego działania i inspirację do tworzenia biżuterii w różnych technikach. Obecnie najbardziej jestem zafascynowana mikromakramą , natomiast w tworzeniu biżuterii kieruję się zasadą „ co mi w duszy gra” . Zapraszam na stronę : Handmyday
To już wiem do czego wykorzystam piórka 😊
Super ☺️ cieszę sie, że pomogłam i czekam na efekty 😍
Dziękuję ☺️ ja osobiście uwielbiam to połączenie kolorów 😍