Makrama krok po kroku ♥ Wzory ♥ Jak zrobić sploty ♥ Jak zacząć, Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Kolczyki makramowe z piórkami krok po kroku.

Kto lubi styl boho? Idealnie pasują do niego kolczyki makramowe i piórka. Nasza debiutantka na blogu, która zachwyca nas swoją kreatywnością, zrobi z Wami kolczyki ze sznurka i z piórkami. Jest to prosty wzór idealny na początek sznurkowej przygody. Kasia pokaże Wam też przy okazji jak montować piórka do baz. Także dla każdego coś fajnego! Sznurki w dłoń i pleciemy! 

Materiały potrzebne do zrobienia makramowych kolczyków:

 • Sznurek do makramy – w moich kolczykach wykorzystałam sznurek o grubości 0,6 mm. W sumie potrzebnych będzie 14 kawałków sznurka o długości ok 50 cm. Ja zawsze ucinam z lekkim zapasem.
 • Baza do kolczyków – ja użyłam trójkątnej bazy ze stali chirurgicznej z trzema otworami i według mnie tego typu baza najlepiej nadaje się do tego modelu
  kolczyków ☺
 • Koraliki – w moich kolczykach wykorzystałam koraliki o średnicy 10 mm , natomiast równie dobrze nadają się te o średnicy 8mm. Przy doborze koralików
  należy zwrócić uwagę na wielkość otworu. Dla sznurków 0,6 mm dobrałam koraliki o otworze 1,5mm , natomiast gdy użyjemy sznurka 0,8 mm otwór
  koralików powinien być stosunkowo większy
 • Koraliki TOHO 8/0 – w zależności od średnicy koralika głównego będziemy potrzebować 4 lub 16 sztuk koralików w wybranym kolorze
 • Bigle – wykorzystałam bigle ze stali chirurgicznej w kolorze złotym
 • Kółeczka montażowe – dowolne max do 0,8 mm grubości drutu
 • Pióra – ja wykorzystałam gęsie pióra w stylu boho , natomiast w tej kwestii jest pełna dowolność ☺ Możemy zamiast piórek użyć chwostów, kwiatków itp. Co nam w duszy gra ☺
 • Zaciski – potrzebne do montażu piórek
 • Nożyczki, zapalniczka, szczypce i opcjonalnie klej

I jak? Spróbujecie zrobić kolczyki makramowe?

No koniecznie musicie! Niezbędne produkty znajdziecie TUTAJ. Pamiętajcie żeby puścić wodze fantazji wtedy wyjdą Wam na pewno świetne i będziecie mieli ochotę na więcej i jeszcze więcej supełków! Do dzieła!  

 

1. Zaczynamy od zamocowania sznurków na bazie. Składamy sznurek na pół i dwa końce wkładamy od góry przez bazę a następnie od dołu przeciągamy przez pętelkę i zaciskamy.
Kolczyki makramowe

2. Analogicznie mocujemy w sumie siedem sznurków.

3. Pierwszy sznurek z lewej strony staje się teraz naszym sznurkiem podstawowym, na którym będziemy wiązać pętelki ( tzw. splot żebrowy).
Ważne by sznurek podstawowy w trakcie pracy był napięty i ułożony równolegle do bazy w kierunku jej szpica. Każdy z naszych sznurków po lewej stronie zaplatamy wokół sznurka podstawowego w sposób przedstawiony na zdjęciach.
Kolczyki makramowe

Kolczyki makramowe

4. Analogicznie zaplatamy z drugiej strony.

5. Tak wygląda pierwszy rząd.
Kolczyki makramowe

6. W drugim rzędzie zaplatamy analogicznie pięć pierwszych sznurków wokół sznurka podstawowego, którym zawsze staje się pierwszy sznurek z lewej. W tym rzędzie zaczynamy splot wokół koralika , więc sznurek podstawowy zaplatamy wokół szóstego w kolejności sznurka.
Kolczyki makramowe

7. Analogicznie zaplatamy prawą stronę.

8. W trzecim rzędzie zaplatamy kolejno cztery pierwsze sznurki wokół sznurka podstawowego , natomiast sznurek podstawowy zaplatamy wokół piątego w kolejności sznurka.

9. W czwartym rzędzie zaplatamy kolejno trzy pierwsze sznurki wokół sznurka podstawowego , natomiast sznurek podstawowy zaplatamy wokół czwartego w kolejności sznurka.

10. W piątym rzędzie zaplatamy kolejno dwa pierwsze sznurki wokół sznurka podstawowego , natomiast sznurek podstawowy zaplatamy wokół trzeciego w kolejności sznurka. Jeśli wybraliśmy wersję z koralikiem o rozmiarze 8mm na tym etapie nie dodajemy już rzędów tylko nawlekamy koralik główny.
Kolczyki makramowe

11. W moich kolczykach użyłam koralika 10 mm więc dodaje jeszcze jeden rząd – pierwszy sznurek wokół sznurka podstawowego a następnie sznurek podstawowy zaplatamy wokół drugiego.
Kolczyki makramowe

12. Na dwa środkowe sznurki nawlekamy koralik główny.
Kolczyki makramowe

13. Drugi sznurek od lewej staje się sznurkiem podstawowym wokół którego zaplatamy pięć sznurków w lewej strony tworząc oplot wokół koralika.

Kolczyki makramowe

14. Analogicznie zaplatamy prawą stronę.

 
15. Zaplatamy jeszcze jeden rząd dodając na początku sznurka podstawowego z lewej i prawej strony po jednym koraliku TOHO 8/0.
Kolczyki makramowe

 
16. Makramowa baza kolczyka prawie gotowa. Wystarczy odciąć sznurki, ostrożnie przypalić zapalniczką i przyklepać palcem. Ja dodatkowo podklejam dla bezpieczeństwa. ☺
Kolczyki makramowe

17. W celu zamontowania bigli wbijamy się kółeczkiem montażowym w maleńki otwór przy wylocie sznurków z koralika, następnie dokładamy drugie kółeczko, żeby kolczyki ładnie układały się na uchu i montujemy bigle. Dla porównania poniżej baza z koralikiem 8mm. W tym wypadku pod koralikiem robimy trzy rzędy. Na początku drugiego nawlekamy jeden koralik TOHO 8/0 a na początku trzeciego trzy koraliki TOHO 8/0.
Kolczyki makramowe

18. Aby zamontować piórka przycinamy je na preferowaną przez nas długość a następnie osadzamy w elementach zaciskowych ( ja dla pewności smaruje zaciski od środka delikatnie klejem, żeby piórka lepiej się trzymały ☺ ważne, żeby nie przesadzić z klejem bo może się wylać i będzie to nieestetycznie wyglądać )
Kolczyki makramowe

19.W końcu ostatni krok – montaż piórek za pomocą kółeczek. Jeden kolczyk gotowy, analogicznie robimy drugi ☺
Kolczyki makramowe

Moje kolczyki makramowe są gotowe! Są proste i efektowne ☺ dają duże pole do popisu z doborem kolorów jak również z wykończeniem ☺ możecie zrobić letnią kolorową wersję lub bardziej stonowaną , pasującą również do eleganckich stylizacji jak moje. ☺
Powodzenia !
Kolczyki makramowe
 

I jak Wam się podobają takie lekko boho makramowe kolczyki?

Mamy nadzieję, że pokażecie nam swoje wersje. 🙂 Nie jest to zbyt trudny wzór więc na pewno dacie radę, i zaskoczycie nas swoimi parami. 😀 Koniecznie oznaczcie nas #kurspasart lub pochwalcie się zdjęciami na grupie. 

Jeśli na naszym blogu wpiszecie w lupkę “makrama” pojawi się Wam więcej inspiracji. Na przykład:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

Parę słów o mnie ☺ Nazywam się Katarzyna Kolber. Na początku mojej przygody z ręcznie robioną biżuterią ćwiczyłam swoje umiejętności na
najprostszych formach biżuterii. Parę lat temu próbowałam swych sił w sutaszu ale niestety praca i nadmiar obowiązków z nią związanych nie pozwoliły mi rozwijać mojej pasji. Rok temu dzięki koleżance odkryłam na Facebooku grupę Pasartu, która dała mi motywację do dalszego działania i inspirację do tworzenia biżuterii w różnych technikach. Obecnie najbardziej jestem zafascynowana mikromakramą , natomiast w tworzeniu biżuterii kieruję się zasadą „ co mi w duszy gra” . Zapraszam na stronę : Handmyday

Może Ci się także spodobać >>

3 Comments

 1. Victoria says:

  To już wiem do czego wykorzystam piórka 😊

  1. Handmyday says:

   Super ☺️ cieszę sie, że pomogłam i czekam na efekty 😍

 2. Handmyday says:

  Dziękuję ☺️ ja osobiście uwielbiam to połączenie kolorów 😍

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *