Jakie koraliki do bransoletek wybrać? Jaki rozmiar, jaki kształt? Jak wyglądają na ręce koraliki 4 mm, a jak 6 mm? W tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań, które spędzają sen z powiek p0oczątkującym rękodzielnikom! Dobrze wiem jak to jest zaczynać przygodę z bransoletkami z koralików, więc postaram się Wam to ułatwić jak tylko potrafię najlepiej.
Koraliki do bransoletek – jaki rozmiar wybrać?
Z rozmiarem koralików do bransoletek miałam największy problem. Nierzadko zdarzało się, że po otwarciu paczki byłam zdziwiona lub niezadowolona. Na początku trudno było mi sobie wyobrazić wielkość koralików. Miałaś tak kiedyś?
Przypominając sobie moje początki postanowiłam zrobić dla Was małe porównanie rozmiarów koralików na bransoletki.
W rozmiarach mogą się wydawać małe różnice, ale w rzeczywistości te 2 mm robi różnicę.
Koraliki do bransoletek ułożyłam od rozmiaru 2 mm do 10 mm (białe 2mm, miętowe 4mm, malinowe 6 mm, niebieskie 8mm i zielone 10mm)
Należy pamiętać, żeby zwracać też uwagę na wielkość dziurek w koralikach.
Na zdjęciach poniżej zestawiłam Wam poszczególne rozmiary koralików do bransoletek.
Koraliki do bransoletek 2 i 4 mm:
Koraliki 4 i 6 mm:
I kolejne rozmiary – 6 mm i 8 mm:
No i w końcu 8 mm i 10mm
Oczywiście są jeszcze większe kuleczki. W swojej kolekcji koralików do bransoletek mam jeszcze rozmiary 12 mm i nawet zdarzają się kulki 20 mm, których używałam kiedyś do naszyjników.
A tak prezentują się wszystkie rozmiary koralików, opisane powyżej, na ręce (kolejno od prawej – 2, 4, 6, 8 i 10 mm):
Koraliki do bransoletek – czy to tylko kulki?
Oczywiście to pytacie retoryczne bo wszystkie wiemy, że jest mnóstwo kształtów koralików.
Kuleczki już znamy! W sumie lubię je najbardziej.
Ale mamy też rondele lub jak kto woli oponki. Są to kuleczki spłaszczone od góry. Najczęściej spotykamy fasetowane – to znaczy z pościnanymi delikatnie bokami, dzięki czemu pięknie się mienią i odbijają światło.
Na zdjęci niżej połączyłam z sobą koraliki do bransoletek rondelle 6×4 mm z rondelle 2×4 mm
Kryształki znajdziecie jeszcze w “wersji” bicone.
Na zdjęciu poniżej zestawiłam szklane koraliki do bransoletek (od lewej) bicone (6mm), rondelle 4x6mm) i ball (6mm) – czyli fasetowana kuleczka.
Koraliki do bransoletek mogą jeszcze przybierać bardziej fantazyjne kształty od kwiatków, przez serduszka po kwadraciki.
Można je miksować do woli z kulkami, kryształkami i innymi większymi lub mniejszymi koralikami.
Jaki materiał koralików jest najlepszy?
Jak zauważyłaś na zdjęciach powyżej, jeśli chodzi o koraliki do bransoletek, używam tylko szkła lub kamieni jubilerskich. Są to najtrwalsze materiały i wytrzymują próbę czasu (oczywiście odpowiednio przechowywane). Na pierwszym, zdjęciu w tym wpisie, jest miks mojej prywatnej kolekcji. Najstarsze bransoletki mają już 10 lat i szkło nie zmieliły koloru.
Kiedyś pasart miał w ofercie akryl (jeszcze zostały śladowe ilości), jednak szczerze przyznam, że nigdy nie użyłam tego materiału w swoich pracach. Wolę brzęczące szkło lub kamienie. Czasem ze szkła może schodzić farba. Dlatego warto się upewnić, że koraliki nie są malowane, a barwione w masie. Przykładem takich koralików są nasze Milly – szara bransoletka na zdjęciu niżej (ma już 5 lat i często ją zakładam bo kolor pasuje ładnie do wielu zestawów)
A co z koralikami czeskimi?
Uwielbiam FirePolish. U nas są w trzech rozmiarach – 3, 4 i 6 mm. To są koraliki do bransoletek, któe pokochałam na samym początku mojej p0rzygody z rękodziełem. Na zdjęciu poniżej mas miks tych 3 roziarów w jednej bransoletce.
Koraliki do bransoletek – na cym zrobić bransoletkę?
Najczęściej wybierana jest gumka silikonowa lub elastoma. Nie będziemy omawiać kwestii co jest lepsze bo każda rękodzielniczka ma swoje zdanie na ten temat.
Gumka silikonowa – to najzwyklejsza, okrągła gumeczka. Najczęściej przezroczysta, ale zdarzają się też kolorowe. Zazwyczaj używam 0,7 mm lub 0,8 mm bo pasują do większości koralików do bransoletek. Do mniejszych kamieni np 4mm używam gumki 0,5 mm. Należy pamiętać, że duże kamienie są cięższe i cienka gumka może się za bardzo naciągać i psuć. Z drugiej strony niekiedy kamienie mają małe dziurki, przez które ciężko przewlekać grubszą gumkę.
Elastoma – to gumka składająca się z kilkunastu cieńszych gumeczek. Ja używam jej do małych kamieni i pierścionków.
Drut pamięciowy – zrobisz z niego świetne kilkużebrowe bransoletki lub ułatwi ci zrobienie p0ojedyncej bransoletki z zapięciem.
Zobacz jak świetnie się prezentuje:
Tutaj masz pojedyncze bransoletki z koralików na drucie pamięciowym. Niżej znajdziesz link do tutorialu.
Czy można użyć Toho do gumki?
Oczywiście, że tak! Koraliki do bransoletek Toho 11/0 mogą być fajną przekładką między większymi kulkami. Z koralików 8/0 i 6/0 stworzysz ekstra bransoletki na drucie lub na gumce. Tak jak na przykład na zdjęciu powyżej. świetnie łączą się z każdym kształtem koralików.
Poniżej przedstawiam bransoletki z koralików Toho na drucie pamięciowym i na gumce. To miks Toho 11 i 8 .
Koraliki do bransoletek – jak zrobić bransoletkę z koralików?
Wyświetl ten post na Instagramie
Uffffff – to już koniec. W razie pytań pisz! Chętnie Ci pomożemy!
I zerknij koniecznie na te tutoriale:
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.