Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Jak zrobić bransoletkę na drucie pamięciowym? Kurs DIY

W dzisiejszym kursie DIY, Marta Draganek pokaże Wam jak zrobić bransoletkę na drucie pamięciowym, modną i lekką – wprost idealną na ciepłe dni! Bransoletka jest bardzo prosta w wykonaniu, a w zależności od doboru materiałów, zyskać może bardzo różnorodny styl – od kolorowej bransoletki do letnich kreacji, po elegancką bransoletkę na wieczór. Same zobaczcie!

Drut pamięciowy jest świetnym materiałem dla początkujących twórców biżuterii. Ma kształt sprężyny, która po rozciągnięciu natychmiast wraca do pierwotnej formy. Dzięki temu, idealnie nadaje się na lekkie bransoletki, wielokrotnie owijane wokół nadgarstka. W dzisiejszym kursie pokażę Wam jak je wykonać.

Materiały potrzebne do wykonania bransoletki z drutu pamięciowego:

 • Drut pamięciowy ze stali nierdzewnej – średnicę drutu dobieramy do rozmiaru nadgarstka. Wybrałam drut o średnicy 60mm. Na mój nadgarstek o obwodzie 15cm, wykonana bransoletka jest troszkę luźna, jednak nie spada. Myślę, że lepszy dla mnie byłby drut o średnicy 55mm. Jeśli macie nadgarstek o obwodzie powyżej 15cm, lub planujecie użyć duże koraliki, zdecydowanie wybierzcie drut o średnicy 60mm (myślę, że ten rozmiar będzie najbardziej uniwersalny).
 • Koraliki – Do wykonania tego typu bransoletek nadają się koraliki w różnych kształtach i rozmiarach – od drobnych Toho 11/0, poprzez fasetowane szklane kryształki, do kamieni naturalnych. Świetnie wyglądają miksy różnych rodzajów koralików, dlatego warto poeksperymentować z resztkami, które macie w domu z wcześniejszych projektów. Na potrzeby tego kursu, zdecydowałam się na bransoletkę w harmonijnie dobranych odcieniach złota, beżu i zieleni. Wybrałam dość duże koraliki Toho Round 3/0 – Gold-Lined Crystal, Opaque Lustered Lt Beige, Gold-Lined Peridot, z każdego koloru po 2 opakowania.
 • Zawieszki charms – bransoletkę można ozdobić dodatkowo różnorodnymi zawieszkami charms. Pomyślałam, że do złotego drutu pamięciowego i złoto-zielonych koralików, idealnie będzie pasować delikatna zawieszka w formie listków.

Narzędzia jubilerskie:

Do wykonania bransoletki niezbędne są odpowiednie narzędzia.

 • Szczypce tnące – drut pamięciowy jest bardzo twardy, to też nie da się go przeciąć nożyczkami.
 • Bociany okrągłe– do formowania końców drutu.
 • Szczypce płaskie lub płaskie boczne

Chcesz zrobić bransoletkę na drucie pamięciowym?

Wszystkie produkty potrzebne do wykonania bransoletek znajdziecie tutaj.

Od czego zacząć?

Przycinamy naszą sprężynę na odpowiednią długość. Zdecydowałam się odciąć 10 żeber, ponieważ nie jestem pewna na ile starczy mi koralików. Drut można zawsze później skrócić, z wydłużeniem może już być pewien problem.

1 pedzel

Cięcie wykonałam w takim miejscu, aby początek i koniec drutu znajdowały się mniej więcej w tym samym punkcie okręgu.

2 pedzel

Ponieważ za chwilę na drut będziemy nawlekać koraliki, trzeba zabezpieczyć jego koniec. Będziemy go formować w pętlę. Tutaj przydadzą się bociany okrągłe. Drut pamięciowy jest dość twardy, dlatego niezbędne będzie użycie siły.

3 pedzel

Oprócz tego, że wyginam drut szczypcami, często pomagam sobie też palcami lewej ręki starając się docisnąć drut tak, by owinąć go wokół bocianów.

4 pedzel

Tak wygląda prawie gotowa pętla – wystarczy docisnąć ją przy pomocy szczypiec płaskich lub płaskich bocznych.

5 pedzel

6 pedzel

7 pedzel

Można już zacząć nawlekać koraliki. Jeśli macie w domu „małych pomocników”, mogą Was śmiało w tym wyręczyć. Dzieciom z pewnością spodoba się taka zabawa :).

Swoją bransoletkę zaczynam od koralików w kolorze zielonym. Zsuwam je w dół sprężyny.

8 pedzel

Jak zrobić bransoletkę na drucie pamięciowym

Po mniej więcej połowie okrążenia, naciągam na drut ozdobną zawieszkę w formie listków.

Jak zrobić bransoletkę na drucie pamięciowym

Następnie, na drut trafiają kolejne zielone koraliki. Planuję nanizać całe dwa opakowania.

Jak zrobić bransoletkę na drucie pamięciowym

Pod koniec drugiej paczki zielonych koralików, zaczynam mieszać je z beżowymi, tak aby powstało łagodne przejście kolorów.

Jak zrobić bransoletkę na drucie pamięciowym

Dalej nawlekam same beżowe koraliki. Przy końcu drugiej paczki, robię takie samo przejście do złotych koralików.

Jak zrobić bransoletkę na drucie pamięciowym

Odcinamy nadmiar drutu. Finalnie, 6 paczek koralików Toho Round 3/0 starczyło mi na zapełnienie 7 żeber drutu pamięciowego o średnicy 60mm.

Koniec drutu formujemy w pętlę, tak samo jak na początku.

Jak zrobić bransoletkę na drucie pamięciowym

Jak zrobić bransoletkę na drucie pamięciowym

Bransoletka jest już gotowa!

Jak zrobić bransoletkę na drucie pamięciowym

Jak wspominałam wcześniej, do tego projektu można wykorzystać różne rodzaje koralików, za każdym razem uzyskując zupełnie inny efekt. Zielono-złote koraliki kojarzą mi się z naturą, stylem Boho.

Charmsy mogą znaleźć się pomiędzy koralikami, jak u mnie, lub można je zaczepić o pętle uformowane na końcach drutu.

Jak zrobić bransoletkę na drucie pamięciowym

Z myślą o letnich sukienkach maxi i wypadach na plażę przygotowałam zestaw dwóch bransoletek w odcieniach bieli, turkusu i srebra. Górna to mix mleczno-białych i srebrnych koralików Toho Round 11/0 (10g starcza na 10 żeber drutu o średnicy 55mm). Dolna bransoletka to 4-milimetrowy howlit oraz szklane matowe kryształki w kolorze srebra.

Jak zrobić bransoletkę na drucie pamięciowym

Udało mi się też stworzyć bransoletkę w wersji wieczorowej! Tutaj z kolei wykorzystałam resztki materiałów w poprzednich kursów. Koraliki Toho Hex 11/0, szary agat barwiony 6mm oraz obsydian śnieżny 4mm.

Jak zrobić bransoletkę na drucie pamięciowym

Udało Wam się zrobić bransoletkę na drucie pamięciowym?

Jestem ciekawa Waszych pomysłów! Koniecznie pochwalcie się nimi oznaczając nas #kurspasart. Będzie nam miło jeśli wpadniecie też do naszej grupy. 

Zobacz też koniecznie:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

grupa rekodzielnicza pasart

Autorem kursu jest Marta Draganek, projektantka marki Tarragon Art – stylowa biżuteria artystyczna. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.

Może Ci się także spodobać >>

4 Comments

 1. aka-mere Iki says:

  Prosty projekt. Ale dobry pomysł z wyzwaniem ?

  1. Dzięki, liczymy na Twój udział 🙂

 2. Spalona Artystka says:

  Szkoda, że tak krótko czasowo, bo niestety nie mam drutu na stanie. 🙁 Ale pomysł z pewnością wykorzystam, bo już od dawna chodzą za mną bransoletki z drutu 😀

  1. aka-mere Iki says:

   Znam Twój ból… Ja zamierzałam kupić w maju drut pamięciowy. Ale ten konkurs…. Poświęciłam swoją starą bransoletkę z malutkich Toho, by zrobić Coś ładnego na konkurs. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *