Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Bransoletka z koralikami i kryształkami? Ścieg flat spiral stitch – Kurs DIY

Dziś pokażemy Wam jak zrobić piękną bransoletkę przy pomocy ściegu beadingowego flat spiral stitch. Za pomocą igły, nici i garści koralików można wyczarować niepowtarzalną biżuterię – idealną na andrzejkową imprezę, mikołajkowy prezent czy sylwestrową noc. Bransoletka z koralikami i kryształkami to idealny początek rękodzielniczej przygody!

Marta pokaże Wam dzisiaj jak samodzielnie wykonać bardzo efektowną bransoletkę. Jej podstawą będzie ścieg spiralny płaski (flat spiral stitch), którego największą zaletą są ogromne możliwości modyfikacji. Za pomocą tego ściegu stworzycie nie tylko koralikowe bransoletki, ale i naszyjniki. W zależności od użytych materiałów, można uzyskać za każdym razem inny, niezwykle zaskakujący efekt. Ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia! Bransoletka z koralikami i kryształkami to jeden ścieg, ale mnóstwo możliwości! 

Do wykonania bransoletki z koralików będziemy potrzebować:

2

  1. Koraliki w rozmiarze 6mm – będą one stanowiły centralną część bransoletki z koralików. W kursie wykorzystałam czarne koraliki powlekane, jednakże doskonale sprawdzą się również szklane perły, czy spękane koraliki typu crackle. Ciekawy efekt dają także kryształki Fire Polish. Ważne jest, aby koraliki miały dużą dziurkę, ponieważ będziemy przewlekać przez nie nitkę kilkakrotnie. W zależności od długości bransoletki, będziemy potrzebować około 23-25 koralików.

  2. Kryształki w rozmiarze 4mm – tutaj zastosowałam koraliki Fire Polish w kolorze Jet-Bronze Picasso. Jeśli nie macie w domu takich kryształków, śmiało możecie je zastąpić wszelkimi szklanymi lub akrylowymi koralikami typu bicone. Będziemy potrzebować około 50szt.

  3. Koraliki Toho Round 11/0 – drobne szklane koraliki o średnicy 2,2mm. Ja wykorzystałam tutaj galwanizowane koraliki w kolorze Antique Bronze, jednakże koraliki japońskiej firmy Toho dostępne są w niezwykle szerokiej gamie odcieni i z pewnością sporo frajdy sprawi Wam tworzenie własnych zestawów kolorystycznych. Powinno wystarczyć 5 gram koralików.

  4. Zapięcie – dla mnie najwygodniejsze są zapięcia typu toggle. Jeśli macie jednak inne zdanie, naturalnie możecie je zastąpić np. karabińczykiem. W projekcie wykorzystałam ozdobną klamrę w kolorze antycznej miedzi.

  5. Kółka otwarte – posłużą nam do zamocowania zapięcia. Średnica 4-6mm.

  6. Nici do beadingu – do nawlekania koralików, ok. 3m. Wybierzcie takie, na których najlepiej Wam się pracuje. Ja wykorzystałam czarne nici One-G, które wprost uwielbiam. Są to profesjonalne japońskie nici nylonowe, pokryte specjalnym woskiem, dzięki któremu są sztywniejsze i nie plączą się. Do tego dostępne są w różnych odcieniach (czerń, brąz, szarość, ecru, biel, żółć, fiolet..) i rozsądnej cenie – ok. 10zł za szpulkę 46m. Wiele dobrego słyszałam o amerykańskich niciach Beadsmith Fireline B. Reklamowane są jako nici do zadań specjalnych – profesjonalne plecione nici polietylenowe, woskowane, bardzo mocne. 

  7. Igła do koralików – odpowiednie będą igły w rozmiarze 11 lub 12. Pamiętajmy, że muszą one przejść przez dziurkę koralika kilkakrotnie. Polecam igły Beadsmith/John James. Wiele igieł udało mi się dotychczas złamać i odnoszę wrażenie, że igły tych marek są najbardziej wytrzymałe. Na zdjęciu paletka igieł Beadsmith w rozmiarach 10-13.

  8. Oprócz wymienionych wyżej materiałów przydadzą się Wam nożyczki do przycinania nici, szczypce bociany do zamontowania zapięcia i przede wszystkim, mata do koralików lub arkusz filcu. Dzięki nim nie będziecie musieli ganiać koralików po stole i podłodze.

Bransoletka z koralikami i kryształkami – jak wykonać?

Zaczynamy od założenia koralika stopera, który do momentu wykończenia bransoletki z koralików będzie utrzymywał pozostałe komponenty w miejscu. Może to być jeden z koralików Toho 11/0 lub inny pojedynczy koralik w kontrastującym kolorze. Nawlekamy koralik na nitkę. Zostawiamy ogon o długości 15-20cm – później posłuży on nam do zamontowania zapięcia. Przeszywamy koralik dwukrotnie na okrętkę. Po zaciągnięciu nici, nie powinien się przesuwać.

flat spiral stitch

Na nitkę nawlekamy pierwsze dwa środkowe koraliki w rozmiarze 6mm – w moim przypadku są to czarne koraliki powlekane. Ściągamy je w dół, aż zatrzymają się na stoperze.

4

Na igłę nabieramy 5 koralików Toho 11/0, 1 koralik Fire Polish 4mm, i znów 5 koralików Toho 11/0.

5

Przechodzimy igłą przez oba środkowe koraliki (od strony stopera) i zaciągamy nić.

6

7

Ponownie nabieramy na igłę koraliki [5 x Toho, 1 x Fire Polish, 5 x Toho], przeciągamy igłę przez dwa środkowe koraliki i zaciągamy.

8

9

Powinniśmy uzyskać dwie pętle otaczające środkowe koraliki.

10

Nawlekamy koralik w rozmiarze 6mm.

11

Nabieramy koraliki [5 x Toho 11/0, 1 x Fire Polish, 5 x Toho 11/0] i igłą przechodzimy przez dwa ostatnie środkowe koraliki – ten który dodaliśmy w poprzednim kroku i jeden przed nim.

12

1314

Nawlekamy [5 x Toho 11/0, 1 x Fire Polish, 5 x Toho 11/0] i przeciągamy igłę przez te same środkowe koraliki. W ten sposób powstał drugi okrąg, nachodzący na pierwszy.

1516

Ten sam schemat powtarzamy do uzyskania odpowiedniej długości bransoletki: nawlekamy 1 koralik 6mm, ściągamy w dół, nawlekamy [5 x Toho 11/0, 1 x Fire Polish, 5 x Toho 11/0], przewlekamy igłę przez dwa ostatnie koraliki 6mm, nawlekamy [5 x Toho 11/0, 1 x Fire Polish, 5 x Toho 11/0], przewlekamy igłę przez ostatnie dwa koraliki 6mm. Aż do uzyskania takiej bazy:

17

Jaką długość powinna mieć bransoletka? To zależy od nadgarstka. Zazwyczaj przygotowuję bransoletki na 23-25 koralików w środkowym rzędzie. Najłatwiej jest po prostu przymierzyć robótkę do nadgarstka. Pamiętajcie, że po zamontowaniu zapięcia, bransoletka będzie ok. 2cm dłuższa.

Bransoletka z koralików – jak wykończyć?

Nawlekamy na nitkę koraliki TOHO – 6szt..

18

Przechodzimy igłą przez pierwszy nawleczony koralik Toho i dwa koraliki 6mm ze środkowego rzędu, aby utworzyć pętelkę, o którą później zaczepimy zapięcie.

koralikowy ścieg spiralny płaskiścieg spiralny płaski

Wracamy igłą przez boczny rząd koralików, by znów przeciągnąć nitkę przez koralikową pętelkę i środkowe koraliki.

2122flat spiral stitch24

Wracamy drugą stroną. Musimy wykonać przynajmniej 2-3 takie okrążenia, aby pętelka utrzymała później nasze zapięcie.

Bransoletka z koralikami i kryształkamiBransoletka z koralikami i kryształkamiBransoletka z koralikami i kryształkamiBransoletka z koralikami i kryształkami

Tak wygląda gotowa pętelka:

Bransoletka z koralikami i kryształkami

Dobrze jest gdzieś w bocznych rzędach zawiązać supełek – po zaciągnięciu nici schowa się on wewnątrz koralików, a będziemy mieć pewność, że pętelka się nie poluźni.

Bransoletka z koralikami i kryształkamiBransoletka z koralikami i kryształkamiBransoletka z koralikami i kryształkami

Pozostały koniec nici przeciągamy przez środkowy rząd koralików. Nadmiar odcinamy.

W ten sam sposób wykańczamy drugi koniec bransoletki z koralików. Pamiętajcie, aby najpierw ściągnąć koralik stoper. Tak powinna wyglądać gotowa baza:

Bransoletka z koralikami i kryształkami

Za pomocą bocianów rozginamy kółka otwarte, zaczepiamy zapięcie o wcześniej przygotowane pętelki.

Bransoletka z koralikami i kryształkamiBransoletka z koralikami i kryształkami

I bransoletka gotowa!

Bransoletka z koralikami i kryształkamiCo zrobić, gdy nawleczona nić okaże się za krótka?

 

Absolutnie się nie przejmujcie. W każdej chwili można dowlec dodatkową nitkę. Wystarczy dowiązać nową nić do naszego ogonka przy stoperze i przeciągnąć ją przez cały środkowy rząd koralików 6mm, aż do miejsca w którym skończyliśmy pracę. Jeśli pracujecie na żyłce lub nici monofilowej, nawet lepiej jest skorzystać z kilku krótszych odcinków. Dzięki temu unikniecie plątania się nici, a co za tym idzie, wielu niepotrzebnych nerwów.

 

Poniżej znajdziecie dwie inne bransoletki koralikowe wersje różnią się od siebie kolorystyką. Do ich wykonania wykorzystałam szklane perły i kryształki, a także akrylowe koraliki typu bicone.

Bransoletka z koralikami i kryształkami

Bransoletka z koralikami i kryształkami

Jak Wam się podoba taka bransoletka z koralikami i kryształkami?

Możecie się też pokusić o wersję ekskluzywną i wykorzystać w projekcie perły oraz kryształki Swarovskiego. Taka biżuteria wymaga już bardziej szlachetnej oprawy, dlatego elementy wykończeniowe powinny zostać wykonane ze srebra lub złota. Myślę, że to wspaniały pomysł na biżuterię ślubną. Nie zapomnijcie się pochwalić Waszymi pracami oznaczając nas #kurspasart. 

Życzę Wam owocnej pracy i przede wszystkim, miłej zabawy!

A jeśli Wam mało koralików to koniecznie spróbujcie pobawić z tymi kursami:


 

Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

grupa rękodzielnicza pasart

Autorem kursu jest Marta Draganek, projektant marki Tarragon Art – stylowa biżuteria artystyczna. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.

Może Ci się także spodobać >>

11 Comments

  1. Krystyna Lis says:

    Świetny tutorial, aż chce się siadać do koraliczków 🙂

    1. Grażyna says:

      super !!! też miałabym ochotę jeszcze dzisiaj zrobić taką na prezent ale najpierw muszę skompletować koraliki

  2. Dziękuję za wspaniały kurs, tak prosto i jasno wytłumaczony. Od razu zabrałabym się za robótkę
    gdybym miała koraliki.

  3. saveta says:

    Faktycznie świetnie pokazane! Zawsze myślałam, że trudno zrobić taką bransoletką a to takie proste. Już wiem co zrobie mamie pod choinkę 😉

  4. alicja says:

    Dzięki:)to moja pierwsza bransoletka na igle i właśnie ją kończę,prosta i śliczna:)

  5. Aleksandra says:

    Genialnie pokazany krok po kroku. Dziekuję i będę zaglądać:)

  6. Joanna says:

    Super wytłumaczone, zarówno zdjęcia jak i tekst . Dzięki tej instrukcji udało mi się zrobić taką bransoletkę tylko z innymi koralikami 😉

  7. Bardzo dziękuję za ten kurs. Zrobiłam według niego bransoletkę i jestem zachwycona efektem. Serdecznie pozdrawiam. Ola z Warszawy

    1. Super! 🙂

  8. Halina says:

    Bardzo dziękuje za tak dokladny kurs ,za film który jest zrozumiały Halina

  9. Świetna prezentacja , czytelna. Myślałam , że to trudniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *