Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy, Szydełkowanie krok po kroku ♥ Wzory ♥ Schematy ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć

Jak zrobić sznur turecki? KURS

Niezastąpiona Weraph autorka bloga koralikowaweraph.blogspot.com przysłała do nas swój kolejny kurs – pokaże Wam w nim jak zrobić sznur turecki. Dla przypomnienia – na naszym blogu znajdziecie również inne kursy autorstwa Weroniki.

 

 

sznur turecki

Inne kursy Weroniki:

Zapraszam do nauki sznurów tureckich!

 

Materiały:

jak zrobić sznur turecki

 • szydełko ok. 1mm
 • kordonek lub nitka, wytrzymała, niezbyt cienka, najlepiej jasna (tu ariadna talia 30)
 • koraliki dwóch wielkości nanizane w następujący sposób w tzw. motywy:
  • Wersja A 
   • koralik typu rurka (bugle) + koraliki 11/0 lub 15/0 na wysokość rurki +/- jeden.
  • Wersja B
   • koralik typu kuleczka (lub większy koralik, np. 8/0, 6/0) + koraliki 11/0 lub 15/0 na wysokość kuleczki +/- jeden.

Tutaj zastosowałam kuleczki 4mm posrebrzane oraz trzy kolory 11/0 toho frosted opaque: turquoise, pepper red oraz navy blue.
Nawleczone w następującej sekwencji: kuleczka 4mm, 5 koralików 11/0. W zależności od tego czy motyw zaczyna się od dużego koralika czy małych koralików uzyskuje się odmienne efekty!

Zastosowanie 3 kolorów w sekwencji jest idealne dla początkujących w szydełkowaniu sznurów tureckich. Pozwala na szybkie wyłapanie błędów.

Więcej o rodzajach sekwencji i efektach:
http://biser-master.ru/25-turok-5.html

Sznur turecki to kolejna technika szydełkowo-koralikowa pozwalająca wykonać efektowne bransoletki, naszyjniki czy lariaty. Jest relatywnie szybszą techniką od zwykłego sznura szydełkowo-koralikowego, jednakże bardziej koralikochłonną.

Przelicznik długości:
Liczba cm jakie chcemy uzyskać x 5 = liczba cm koralików jaką należy nawlec. Ten przelicznik sprawdza się przy wersji A i B.

To zaczynamy!
1. Rozpoczynamy wykonaniem 6 oczek łańcuszka.

sznur turecki krok po kroku

sznur turecki krok po kroku

 

2. Następnie łączymy łańcuszek w kółeczko oczkiem ścisłym.
a. wbijamy się w pierwsze oczko łańcuszka.

sznur turecki

b,c. nabieramy nitkę na szydełko i przeciągamy przez oba oczka

diy sznur turecki

diy

3. Przybliżamy pierwsze 3 motywy. 

diy kurs

4. Wykonamy teraz pierwszy rządek. Składa się on z 3 motywów.
a. wbijamy się w pierwsze oczko łańcuszka,

jak zrobić sznur turecki

b. przysuwamy pierwszy motyw (kulkę i 5 koralików) jak najbliżej oczka i nabieramy nitkę zaraz za motywem. Początkowo nie jest to proste, wymaga pewnej wprawy, ale spokojnie, uda się!

sznur turecki diy

c. przeciągamy nitkę przez obie pętle (jakie mamy na szydełku), oto nasz pierwszy motyw. Punkty od 4a do 4c wykonujemy dla kolejnych dwóch motywów, wbijając szydełko w kolejno 3 oraz 5 oczko łańcuszka (zawsze jedno pomijamy).

 

d. Oto co otrzymaliśmy. Należy zwrócić uwagę na to, by wszystkie motywy były zwrócone w tę samą stronę (tj. np. by kulka była zawsze z lewej).

5. Teraz sedno sprawy:) Przechodźmy do wykonania kolejnych rzędów.
a. wbijamy szydełko w pierwszą pętlę z motywem (u mnie czerwoną) tak, aby kulka była po jednej stronie szydełka, a koraliki po drugiej, ważne – kulka musi ZAWSZE być po tej samej stronie. Dzielimy tym samym motyw na pól. Pierwszą pętlę którą mamy na szydełku (na zdjęciu z prawej) wydłużamy na wysokość podzielonego motywu.

 

b. przysuwamy nowy motyw jak najbliżej, nabieramy nitkę za motywem i przeciągamy przez obie pętle (jakie mamy na szydełku),

Punkty 5a i 5b wykonujemy do osiągnięcia odpowiadającej długości sznura. Jak już wspominałam, sznur turecki wymaga nieco wprawy, pętle początkowo mogą się plątać, ale to tylko kwestia chwili.

6. Oto jak wygląda robótka w trakcie:

diy bransoletka

7. Zakończenie – wykonujemy oczka bez dodawania motywów (koralików).
Następnie końce sznura można wkleić w metalowe końcówki o dopasowanym rozmiarze lub też wykończyć nakładką czy w zupełnie inny sposób.
Tutaj wkleiłam w końcówki:

jak zrobić bransoletkę

I tak – nasz sznur turecki jest gotowy!

 

Jeśli moja instrukcja pomoże Ci w nauce – wspomnij o mnie – będę wdzięczna!

Masz pytania? Pisz śmiało – weraph@o2.pl

Moje prace mogą Cię zainspirować:

Na blogu:
www.koralikowaweraph.blogspot.com

W galerii prac:
www.wix.com/weraph/galeria

Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść i zdjęcia tworzą integralną całość. Kurs nie może być kopiowany i rozpowszechniany bez zgody Weroniki Kaczor, weraph oraz Andrzeja Błaszko.

Może Ci się także spodobać >>

16 Comments

 1. Super kursik! Sama teraz spróbuje czy mi taka bransoletka wyjdzie. Dzięki za pokaz 🙂

 2. Od pewnego czasu szukałam metody jak wykonac takie cudo.Dzieki,będę próbowac alewydaje mi się,że to trudne.Pozdrawiam

 3. super ale i tak nic tego nie rozumiem mozna to jescze prosciej wytłumaczyc?:(

 4. Próbowałam stworzyć takie cudeńko według waszego kursu ale nic z tego ;( nie widzę oczek nie wiem gdzie mam wbijać szydełko ;(

 5. Piękne są te bransoletki! Dzięki za podzielenie się wiedzą:-)

 6. Patrycja says:

  Bardzo mi się podoba i bym chciała zrobić tyle że kurs jest kompletnie niezrozumiały dla mnie, jestem laikiem w szydełkowaniu, poproszę o bardziej szczegółowe informacje

 7. Moje miłe, sznur turecki jest łatwiej przyswajalny jeśli nauczycie się zwykłych sznurów – polecam:
  http://blog.pasart.pl/2011/09/16/kurs-sznur-szydelkowo-koralikowy/

  I pozdrawiam gorąco!

 8. Nie jest to takie łatwe jak wygląda na tych zdjęciach. Za sobą mam już dwa podejścia a bransoletki jak nie było tak nie ma. Wygląda bardzo ładnie, może uda mi się za trzecim razem.

 9. Beata says:

  Dziękuje za kurs:) Wszystko jasno i prosto wytłumaczone. Wiadomo na początku nie zawsze wychodzi. Ja miałam dwa podejścia i w końcu się udało. A którym to nie wychodzi to życzę cierpliwości. Spróbuj jeszcze raz, w końcu się uda:)

 10. Oliwia says:

  Czy na pasarcie można dostać takie zapięcia jak są tutaj przedstawione ?

  1. Identycznego jak to niestety nie mamy, ale znajdzie się pare innych, ozdobnych zapięć: http://www.pasart.pl/polfabrykaty-zapiecie-ozdobne,c,920.html?page=1

   Mateusz

 11. Z zainteresowaniem przeczytałam kurs i jestem gotowa spróbować swoich sił. Mam pytano – w opisie jest 5 koralików, kulka – a na fotkach widzę 6 koralików, kulka… Hmmmm… jako laik nic nie rozumiem….

 12. W końcu spróbowałam zrobić taki sznur turecki. Trochę problemów miałam, ale chyba efekt nie jest taki zły, oceńcie sami http://roznosci-vivien.blogspot.com/2012/08/bransoletkowy-sznur-turecki.html
  Gosia ja też się nad tym zastanawiałam czy ma być 5 czy 6 koralików. W końcu zrobiłam na 6 czyli tyle ile widać na zdjęciu, ale nie wiem czy dobrze zrobiłam 😛

 13. justyna says:

  dziękuje za super instrukcje bardzo podobają mi się te bransoletki 🙂

 14. […] Warto też odwiedzić poprzednie kursy autrostwa Weroniki: Sznury szydełkowo-koralikowe, Kulki koralikowe ściegiem peyote, czyli beaded balls i Sznury tureckie! […]

 15. Wszyscy piszecie, że najpierw lepiej się nauczyć zwykłych sznurów, a potem dopiero zabrać się za sznury tureckie. Próbowałam robić zwykły sznur i za nic nie chciał wyjść, a turecki wyszedł od razu. To dziwne.
  Weroniko jaką średnicę ma otwór, który zastosowałaś? ;))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *