Szydełkowanie krok po kroku ♥ Wzory ♥ Schematy ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć

Szydełkowa opaska – jak zrobić? Krok po kroku.

Jesień, zima, wiosna czy lato – szydełkowa opaska zawsze się przyda. Można zrobić ją bardzo szybko, dlatego od razu przygotujcie sobie więcej motków włóczki bo na pewno nie skończy się na jednej. Szczególnie gdy będziecie robić ją razem z Asią, która dokładnie krok po kroku wytłumaczy Wam jak zrobić to cudo. To bardzo udany debiut na naszym blogu więc tym bardziej polecamy! Do dzieła! 

Potrzebne materiały do zrobienia opaski:

Szydełkowa opaska czeka.

Wystarczy, że kupisz motek włóczki o TUTAJ. Tylko pamiętaj – szydełkowanie uzależnia więc może od razu zrób zapas. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie by mieć opaskę w każdym kolorze. 😉

KROK 1

Początek:

Przed zaczęciem robótki odmierz około 100 cm włóczki i nie odcinaj! To ma być długi “ogonek”, przy początku robótki,  który przyda się później do zszycia opaski. A jak wiadomo, im mniej szycia i chowania nitek tym lepiej. 🙂

Następnie nabierz 121 oczek łańcuszka lub 120 oczek bezłańcuszkowej podstawy (z ang. chainless foundation). Polecam ten drugi sposób, brzeg będzie równiejszy i mamy pierwszy rząd z głowy. 🙂

120 oczek bezłańcuszkowej podstawy wygląda tak:
Szydełkowa opaska

KROK 2

Rzędy 1-7

Jeśli Twój początek to łańcuszek:

Wykonaj półsłupek w drugim oczku podstawy i w każdym następnym.

Na początku drugiego rzędu wykonaj jedno oczko łańcuszka, następnie w pierwszym oczku wykonaj półsłupek wbijając tylko w przednią nitkę. Przerabiaj tak aż do końca rzędu. Wykonaj jeszcze 5 takich rzędów, za każdym razem wbijając szydełko tylko w przednią nitkę. Zakończ po przerobieniu w sumie siedmiu rzędów. Zostaw 100 cm nitki i utnij.

Jeśli Twój początek to bezłańcuszkowa podstawa:

Pierwszy rząd masz już za sobą! 🙂

Odwróć robótkę, zrób jedno oczko łańcuszka, następnie w pierwszym oczku wykonaj półsłupek wbijając tylko  w przednią nitkę. Przerabiaj tak aż do końca rzędu. Wykonaj jeszcze 4 takie rzędy, za każdym razem wbijając szydełko tylko w przednią nitkę. Zakończ po przerobieniu w sumie siedmiu rzędów (pamiętaj, że podstawa to był już pierwszy rząd!) Zostaw 100 cm nitki i utnij.
Szydełkowa opaska

KROK 3

Pasek, który masz przed sobą powinien mieć około 124 cm długości, oraz 7-8 cm szerokości.

Teraz czas wykręcić z niego opaskę! 🙂

Ułóż swój pasek na płaskiej powierzchni, tak jak przebiegały rzędy, początek na dole, ostatni rząd najwyżej.
Szydełkowa opaska

KROK 4

Teraz zagnij jego brzegi jak na zdjęciu poniżej:

Skrzyżuj tak:
Szydełkowa opaska

Po raz drugi skrzyżuj tak:

Odwróć końce tak:
Szydełkowa opaska

Zsuń tak:
Szydełkowa opaska

KROK 5

I zszyj przy użyciu igły do włóczki, idąc od dołu do góry. Nie wyciągaj nitki z igły. Nitka ma się znaleźć po wewnętrznej stronie robótki:

Zszyte wygląda tak:

KROK 6

Teraz odwróć robótkę tył na przód:
Szydełkowa opaska

I zacznij zszywać wbijając igłę tylko w jedną nitkę brzegu, nie zaciągaj mocno nitki:
Szydełkowa opaska

Zszywaj aż dotrzesz do “zawijaska” z przodu, pilnuj by nie zostawić przy nim dziurki:
Szydełkowa opaska

Przeciągnij nitkę do wewnątrz, zdejmij igłę. Nabierz na igłę drugą nitkę, która została z tyłu i zszyj drugą stronę opaski w ten sam sposób. Następnie również przeciągnij nitkę do wewnątrz. Wywiń opaskę na lewą stronę.
Szydełkowa opaska

Nitkę z igłą wbij w opaskę tak żeby nie przeszła na prawą stronę, następnie wyciągnij igłę w pobliżu drugiej nitki, zwiąż je mocnym supełkiem. Schowaj końce nitek tak, by nie było tego widać na prawej stronie opaski. Odetnij nitki i koniec! Masz swoją zakręconą opaskę! 🙂
Szydełkowa opaska

Szydełkowa opaska gotowa?

Liczymy na to, że pochwalicie się Waszymi pracami oznaczając nas #kurspasart. Jesteśmy też ciekawi ile wersji zrobicie. Czy uda Wam się poprzestać na jednej? 

Do kompletu możecie zrobić:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

grupa rękodzielnicza pasart

Szydełkuję odkąd pamiętam. 🙂 Projektuję też odkąd pamiętam, ale pisać wzory i dzielić się nimi zaczęłam dopiero niedawno. Uwielbiam proste i efektowne wzory. Dziergam wszystko po trochę, ale moją głowę i serce zajmują ostatnio głównie chusty. Zapraszam na mój profil Dievehandmade po garść inspiracji. 🙂 

Może Ci się także spodobać >>

2 Comments

  1. Chciałabym się spytać na jaki rozmiar głowy jest przeznaczona taka opaska?

  2. Weronii says:

    Ja robiłam według podanych wytycznych (121oczek), a wyszło mi w sam raz, mimo, że opaska przed że szyciem miała 109cm,a nie 124cm i szeroka na 6cm,a nie 7-cm tak jak w opisie, mimo tego wszystkiego opaska wyszła nawet zbyt szeroka i w obwodzie w sam raz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *