Natalia Slipchenko autorka naszego kursu na sznur szydełkowo-koralikowy ukośnik, przygotowała dla Was kolejny wpis z koralikowej serii. Myślimy, że temat “Ukośnik – jak wyliczyć długość sznura”, z którego dowiecie się jak w prosty sposób wyliczyć długość sznura oraz jak dobrać końcówki do sznura szydełkowo koralikowego – i to bez przymierzania, ułatwi Wam nieco pracę ;). Teraz wszystko będzie łatwiejsze ;)!
Na samym początku, gdy zaczynamy pracę z ukośnikiem powinniśmy wiedzieć kilka ważnych rzeczy: jak wyliczyć długość sznura, jak dobrać końcówki do sznura szydełkowo-koralikowego, a więc i; jaką średnice będzie miał sznur po ukończeniu.
Przedstawiam wam podstawowe dane, które wykorzystujemy do obliczania, one są stałe i odpowiadają większości projektów. Choć mogą odrobinę różnić się ze względu na ścisłość przerabiania.
Jeśli zamierzamy zrobić sznur ukośnikiem z Toho 11/0 w jednym kolorze bez wzoru, możemy wyliczyć ile koralików mamy nawlec:
-
Długość sznura * 6 = Ilość rzędów w całym sznurze
-
Ilość rzędów w całym sznurze * ilość koralików w rzędzie = Ilość koralików w całym sznurze
-
Ilość koralików w całym sznurze / 640 = Długość nawleczonej nici z koralikami
Na przykład, chcemy zrobić naszyjnik 45 cm długi na 15 koralików w rzędzie:
-
45 * 6 = 270
-
270 * 15 = 4050
-
4050 / 640 = 6,33 m (musimy nawlec 6 m 33 cm koralików)
Te wyliczenia są przydatne również, gdy chcemy połączyć kilka wzorów w jednym sznurze.
Teraz przejdziemy do średnicy sznura. Oczywiście można poczekać, aż skończymy pracę i potem zmierzyć średnicę za pomocą linijki, ale często zamawiamy półfabrykaty z góry i ta wiedza jest konieczna.
Przygotowałam dla was kilka tabelek, które pomogą wam w zakupach półfabrykatów i ułatwią planowanie całej pracy z ukośnikiem.
-
Tabela dla sznurów ukośnikiem z Toho 11.
Dane mogą delikatnie różnić się ze względu na indywidualną ścisłość przerabiania oczek.
-
Tabela dla sznurów ukośnikiem z Toho 15.
Dane mogą delikatnie różnić się ze względu na indywidualną ścisłość przerabiania oczek.
Następne dane dotyczą płaskich bransolet, naszyjników i breloczków, które są przerabiane grubszym szydełkiem żeby mieć większą elastyczność.
-
Tabela dla dla płaskich sznurów ukośnikiem z Toho 11.
Dane mogą delikatnie różnić się ze względu na indywidualną ścisłość przerabiania oczek.
Teraz macie wszystko zebrane w jednym miejscu i zostaje Wam tylko brać szydełko do ręki i robić przepiękne ukośniki :).
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ukośnikiem, zajrzyj tutaj – kurs na sznur szydełkowo koralikowy.
Jeśli szukasz informacji odnośnie tego jak dodać lub usunąć nić czy koralik z ukośnika, zajrzyj tutaj – ukośnik tutorial.
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Natalia Slipchenko znana także jako FATAMORGANA jest miłośniczką rzeczy pięknych. Kocha grafikę, fotografie i różnego rodzaju rękodzieło. Nie tak dawno zakochała się w sznurach ukośnikiem i w tym momencie poświęca wolny czas tylko tej sprawie. Oprócz szydełkowania tworzy autorskie wzory do sznurów i DIY tutoriale. Więcej prac Natalii możecie zobaczyć na jej stronie FB lub obserwować ją na Instagramie.
Super, teraz mogę od razu zamawiać końcówki, a nie czekać aż skończę