Makrama krok po kroku ♥ Wzory ♥ Jak zrobić sploty ♥ Jak zacząć, Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Srebrny naszyjnik ze sznurka shamballa, łańcuszków i koralików miracle – kurs biżuterii

Mieszane materiały, różne formy i zabawa treścią – to domena Agnieszki. Zobacz, jak połączyć makramę z metalem i wyczarować naszyjnik, który świetnie będzie wyglądał w zestawieniu z luźnym swetrem albo obcisłym t-shirtem. Gotowa żeby zrobić srebrny naszyjnik ze sznurka?

Lubię zestawiać ze sobą materiały o pozornie przeciwnym charakterze np. miękki sznurek z twardym metalem. Naszyjnik składa się z kilku modułów. Są to metalowe łańcuszki, elementy w kształcie spirali wykonane ze sznurka shamballa za pomocą przeplotu makramy , koraliki o trójwymiarowej powierzchni , zawieszki w kształcie serca. Wszystko w jednej, szaro-srebrnej tonacji.
Naszyjnik jest na tyle długi, że można go nosić na kilka sposobów. Okręcić podwójnie dookoła szyi lub pięciokrotnie dookoła nadgarstka.

bransoletka

Materiały potrzebne do wykonania naszyjnika o długości 96cm

Chcecie zrobić srebrny naszyjnik ze sznurka?

Zacznijmy od pierwszego modułu wykonanego ze sznurka. Pokazywałam już jak wygląda podstawowy splot makramy. Wykorzystałam go w tym naszyjniku. Jest tylko jedna różnica. Sznurek układa się spiralnie zamiast płasko. Pokażę jak to zrobić na grubych, kolorowych sznurkach.

Krok 1
Trzy sznurki zwiąż ze sobą i przymocuj do blatu. Lewy sznurek (na zdjęciu niebieski) połóż na środkowym (na zdjęciu czerwony), a następnie prawy sznurek (szary) połóż na lewym (niebieskim), a następnie przełóż go pod niebieskim, pod czerwonym i na końcu nad niebieskim.
krok1
Krok 2
Zaciśnij węzeł. Do tej pory wszystko przypomina popularny węzeł makramy używany w bransoletkach shamballa.
krok2
Krok 3
W splocie wykorzystanym w bransoletce Cobra, czy popularnej shamballa, teraz zaczynalibyśmy od prawego sznurka. Postąpisz odwrotnie. Znów lewy sznurek (szary)
połóż na środkowym (czerwonym), następnie niebieski połóż na szarym. Sznurki krzyżują się po prawej stronie czerwonego sznurka.
Srebrny naszyjnik ze sznurka
Krok 4
Teraz prawy sznurek (niebieski) przełóż pod szarym i czerwonym, a następnie nad szarym. Zaciśnij.
Srebrny naszyjnik ze sznurka
Krok 5
Znów zaczynasz od lewego sznurka. Teraz jest to niebieski. Połóż go na środkowym sznurku (czerwonym), a następnie prawy sznurek (szary) połóż na niebieskim.
Srebrny naszyjnik ze sznurka
Krok 6
Prawy sznurek (szary) przełóż pod niebieskim i czerwonym, a na końcu nad niebieskim. Zaciśnij.
Zaraz się przekonasz, że sznurek zacznie się skręcać. Pamiętaj. By sznurek ładnie się skręcił w spiralkę, zaczynaj zawsze od tej samej strony prowadząc sznurek nad środkowym sznurkiem.
Srebrny naszyjnik ze sznurka
Krok 7
Jak wpleść koralik? Nawlecz go na środkowy sznurek i wykonuj dokładnie takie same ruchy jak bez koralika.
krok7
Srebrny naszyjnik ze sznurka
Teraz już wiesz jak zrobić spiralkę, wracamy więc do naszyjnika.

Musisz wykonać 7 modułów, które połączysz ze sobą kółeczkami montażowymi.

Krok 1
Przygotuj trzy pierwsze spiralne moduły ze sznurka shamballa o długości 9 cm, 11cm, 24,5cm.

-Do modułu 9cm potrzebujesz dwa odcinki sznurka ( 12-16cm i 95-105cm ), jeden koralik i dwie końcówki do wklejania.
-Do wykonania modułu 11cm potrzebujesz dwa odcinki sznurka (15-20cm i 120-130cm), koralik 10mm, dwie końcówki do wklejania.
-Do modułu 25,5cm potrzebujesz dwa odcinki sznurka (35-40cm i około 3metry), trzy koraliki, dwie końcówki do wklejania.

Złóż na pół długi odcinek sznurka, zawiąż go na krótkim odcinku, przymocuj do blatu i rozpocznij zaplatanie spiralki tak jak wcześniej pokazałam. Wpleć w spiralkę koraliki, po jednym do krótkich modułów, trzy do długiego modułu. Odległość pomiędzy koralikami w długim module to 6cm i 2,5 cm. Pierwszy koralik znajduje się 3,5 cm od początku modułu.
Gdy zakończysz zaplatanie, wklej końce modułów do końcówek do wklejania.
Srebrny naszyjnik ze sznurka
Krok 2
Teraz przygotuj:
2x łańcuszek o długości 6,5cm (ilość oczek w dwóch odcinkach powinna być taka sama),
2x łańcuszek o długości 5,5cm,
2x łańcuszek o długości 18cm,
2x łańcuszek o długości 12 cm.
Jak podzielić łańcuszek? Najłatwiej zrobić to przy pomocy dwóch płaskich szczypiec, rozchylając oczka łańcuszka.
Srebrny naszyjnik ze sznurka
Krok 3
Teraz trzeba połączyć wszystkie elementy ze sobą.
Srebrny naszyjnik ze sznurka
Oto kolejność:
Do jednego końca pierwszego spiralnego modułu ze sznurka o długości 11cm, podczep karabińczyk. Użyj do tego kółeczek montażowych. Dwa kółeczka sprawią, że łączenie będzie mocniejsze i nabierze mięsistości. Do drugiego końca modułu ze sznurka, też za pomocą dwóch kółeczek, podczep dwa odcinki łańcuszka o długości 6,5cm. Do kółeczek montażowych podczep zawieszkę serduszko. Następnie do końców łańcuszków podczep moduł ze sznurka o długości 9 cm i znów łańcuszki tym razem 5,5 cm długości. Do tych łańcuszków podczep duże kółko z zapięcia toggle, następnie 24,5cm moduł ze sznurka. Do niego podczep dwa łańcuszki o długości 18cm, następnie znów kółko z zapięcia toggle i na końcu jeszcze raz łańcuszki o długości 12cm, na końcu których umieść dwa kółeczka montażowe z zamontowaną zawieszką w kształcie serduszka.
Srebrny naszyjnik ze sznurka
Srebrny naszyjnik ze sznurka

Srebrny naszyjnik ze sznurka

Widzicie, makrama może być całkiem prosta! 🙂
Srebrny naszyjnik ze sznurka

Srebrny naszyjnik ze sznurka gotowy? 

Koniecznie pochwalcie się pracami oznaczając nas #kurspasart lub #pasart. Udanej zabawy! 

Zerknijcie też na te wpisy jeśli chcecie więcej zabawy:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

grupa rekodzielnicza pasart

Agnieszka Wajzer-Nowak: Ukończyła liceum plastyczne we Wrocławiu. Uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z poznańskimi firmami zajmując się oprawą plastyczną imprez, dokumentacją fotograficzną i filmową, a także rękodziełem artystycznym: decoupagem, filcowaniem, sutaszem. Prowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych, na których pokazuje jak łączyć różne techniki malarskie, graficzne, fotograficzne z rzemiosłem artystycznym. Dla blog.pasart.pl tworzy kursy , gdzie wyjaśnia krok po kroku, jak zrobić biżuterię.

Może Ci się także spodobać >>

3 Comments

 1. Małgorzata says:

  Teoretycznie ładne, ale…sznurek zapleciony sterczy sztywno, łańcuszek zwisa miękko, nie układa się to razem. Owinięte wokół ręki – łańcuszek się zaciska na nadgarstku, sznurek się luzuje. Ja bym z tego zrobiła bransoletkę ale z kilku kawałków złączonych na końcach, to jeszcze.

  1. Dziękujemy Małgosia, że się podzieliłaś swoimi wrażeniami.
   Łańcuszek rzeczywiście może miękko zwisać, dlatego naszyjnik można pookręcać wokół szyi i sprawdzić w którym momencie najładniej się układa. U nas najfajniej wygląda w ułożeniu jak na zdjęciu.
   Bransoletka nie powinna się zaciskać, jeśli ją trochę skrócisz. Spróbuj skrócić łańcuszek, żeby bransoletka bardziej przylegała.
   Sznurek, najlepiej wykorzystać shamballa – jest przeznaczony głównie do bransoletek plecionych makramą.
   Daj znać, co udało Ci się zdziałać 🙂

 2. Cecylia says:

  Wspaniały pomysł, spróbuję do tego dodać odcinki wężowego sznura, które mi pozostały z nauki techniką szydełkową.
  Nie wiem, jak wykorzystać drugą część zapięcia toggle, nie lubię niczego wyrzucać. Może są kółeczka podobne, które można by tu zastosować, zamiast kółek z zapięcia toggle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *