Robienie na drutach krok po kroku ♥ Wzory ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć, Szydełkowanie krok po kroku ♥ Wzory ♥ Schematy ♥ Podstawy ♥ Jak zacząć

Jak zrobić chustę na szydełku? Chusta 3D – schemat.

Szydełkowe chusty coraz mocniej opanowują nasz rękodzielniczy świat. Nawet zdeklarowane koralikomaniaczki sięgają po włóczki by mieć swoją chustę ombre. Dzięki Wam na naszych ulicach będzie kolorowo i wyjątkowo nawet w najbardziej pochmurne dni. Dlatego cieszymy się, że Dominika Flaszyńska postanowiła podzielić się z Wami swoim schematem na chustę 3D i pokaże jak zrobić chustę na szydełku. Wzór jest naprawdę niesamowity i niepowtarzalny. Warto poświęcić swój czas i pomachać w rytmie Dominiki szydełkiem. Do dzieła!

Trójwymiarowy efekt szydełkowej chusty prezentowany przez Dominikę wbrew pozorom nie jest trudny do osiągnięcia. Dzięki wskazówkom naszej nowej Pasarcianki na pewno się Wam uda! Gotowi żeby się dowiedzieć jak zrobić chustę na szydełku?

flowers-sklep

Jaka włóczką na chustę na szydełku, czyli polecamy YarnArt flowers:

 • Włóczkę : na chustę dla dorosłej osoby będzie to minimum 1000m, ja użyłam YarnArt Flowers.
 • Szydełko: ja użyłam 3 mm, ale każdy inaczej przerabia włóczkę więc to tylko sugestia.
 • Igła : przyda się do pochowania końcówek włóczki.

Chcecie się dowiedzieć jak zrobić chustę na szydełku?

Produktów szukajcie TUTAJ. Nie koniecznie musicie użyć do tego motka Flowers. To od Was zależy czy będzie cieniowana, jednokolorowa czy może łaciata.  Do dzieła nasze Pasarcianki!

Jeśli mamy wszystko przygotowane zabieramy się do pracy.

UWAGI:
Każdy rząd zaczynamy od 3 oczek łańcuszka oraz 1 słupka w tym samym oczku, kończymy na 2 słupkach w jednym oczku poprzedniego rzędu.

Powtarzamy rzędy 7-11.

Rząd 11 jest ostatnim (zakończeniem) chusty.

Opis chusty od 2 rzędu obejmuje połowę chusty.

chusta 3D schemat

Krok 1

Robimy magic ring lub 4 oczka łańcuszka i robimy oczko ścisłe w pierwszym oczku łańcuszka. Mamy teraz małe kółeczko w którym będziemy przerabiać pierwszy rząd. Robimy 3 oczka łańcuszka i 4 słupki, 2 oczka łańcuszka, następnie 5 słupków – nasz pierwszy rząd gotowy.

Krok 2

Robimy 3 oczka łańcuszka a następnie w tym samym oczku jeszcze 1 słupek. Wykonujemy 1 słupek reliefowy (patentowy)wbijany od przodu, następnie 1 słupek reliefowy wbijany od tyłu dwa oczka łańcuszka i na tym samym słupku z poprzedniego rzędu, jeszcze 1 słupek reliefowy od tyłu.
chusta 3D schemat

Potem 2 słupki reliefowe od przodu, 1 słupek i oczko łańcuszka – przechodzimy na drugą stronę chusty i powtarzamy.
chusta 3D schemat

Krok 3

Robimy 3 oczka łańcuszka i 1 słupek w tym samym oczku. Na kolejnych dwóch słupkach robimy po jednym słupku reliefowym od tyłu, potem na jednym słupku robimy 2 słupki reliefowe od przodu 2 oczka łańcuszka i 2 słupki reliefowe od przodu na jednym słupku. Na kolejnych 3 słupkach wykonujemy po jednym słupku reliefowym od tyłu, 1 słupek, oczko łańcuszka – przechodzimy na drugą stronę chusty i powtarzamy.
chusta 3D schemat

Krok 4

Robimy 3 oczka łańcuszka i 1 słupek w tym samym oczku, potem kolejno 3 słupki reliefowe od przodu, 1 słupek reliefowy od tyłu i na jednym słupku wykonujemy 2 słupki reliefowe od tyłu, dwa oczka łańcuszka, 2 słupki reliefowe od tyłu na jednym słupku, 1 słupek reliefowy od tyłu, potem kolejno 4 słupki reliefowe od przodu, 1 słupek, oczko łańcuszka- powtarzamy.
chusta 3D schemat

Krok 5

Robimy 3 oczka łańcuszka i 1 słupek w tym samym oczku, kolejno 4 słupki reliefowe tylne, 2 słupki reliefowe przednie i znowu na jednym słupku robimy 2 słupki reliefowe przednie, 2 oczka łańcuszka i 2 słupki reliefowe przednie na jednym słupku, potem kolejno 2 słupki reliefowe przednie, 5 słupków reliefowych tylnich, 1 słupek, oczko łańcuszka – powtarzamy.
chusta 3D schemat

Krok 6

Robimy 3 oczka łańcuszka i 1 słupek w tym samym oczku, kolejno 5 słupków reliefowych przednich, 8 słupków tylnich (połowa liścia) 6 słupków reliefowych przednich, 1 słupek, oczko łańcuszka- powtarzamy.
chusta 3D schemat

Krok 7

Robimy 3 oczka łańcuszka i 1 słupek tylni w tym samym oczku, 1 słupek reliefowy tylni następnie na tym samym słupku wykonujemy 1 słupek reliefowy przedni 2 oczka łańcuszka i 1 słupek reliefowy przedni, kolejno 4 słupki reliefowe tylne, 2 słupki reliefowe przednie przerabiane razem ( zmniejszamy), 4 słupki reliefowe przednie i znów 2 słupki reliefowe przednie przerabiane razem, kolejno 4 słupki reliefowe tylne, na jednym słupku wykonujemy 1 słupek reliefowy przedni, 2 oczka łańcuszka i 1 słupek reliefowy przedni potem 2 słupki reliefowe tylne, 1 słupek, oczko łańcuszka – powtarzamy.
chusta 3D schemat

Krok 8

Robimy 3 oczka łańcuszka i 1 słupek w tym samym oczku, potem kolejno 2 słupki reliefowe przednie, na jednym słupku 2 słupki reliefowe tylne, 2 oczka łańcuszka i 2 słupki reliefowe tylne też na jednym słupku. Następnie 4 słupki reliefowe przednie, 2 słupki reliefowe tylne przerabiane razem, 2 słupki reliefowe tylne i znów 2 słupki reliefowe tylne przerabiane razem, kolejno 4 słupki reliefowe przednie, na jednym słupku robimy 2 słupki reliefowe tylne 2 oczka łańcuszka i na kolejnym słupku też 2 słupki reliefowe tylne. Następnie 3 słupki reliefowe przednie, 1 słupek, oczko łańcuszka- powtarzamy.
chusta 3D schemat

Krok 9

Robimy 3 oczka łańcuszka i 1 słupek w tym samym oczku, kolejno 3 słupki reliefowe tylne, 1 słupek reliefowy przedni, na jednym słupku wykonujemy 2 słupki reliefowe przednie, 2 oczka łańcuszka i na kolejnym słupku znów 2 słupki reliefowe przednie, kolejno  1 słupek reliefowy przedni, 4 słupki reliefowe tylne, 2 słupki reliefowe przednie przerabiane razem i kolejne 2 słupki reliefowe przednie przerabiane razem. Kolejno 4 słupki reliefowe tylne, 1 słupek reliefowy przedni, na jednym słupku robimy 2 słupki reliefowe przednie, 2 oczka łańcuszka i na kolejnym słupku znów 2 słupki reliefowe przednie potem kolejno 4 słupki reliefowe tylne, 1 słupek, oczko łańcuszka – powtarzamy.
chusta 3D schemat

Krok 10

Robimy 3 oczka łańcuszka i 1 słupek w tym samym oczku, kolejno 4 słupki reliefowe przednie, 2 słupki reliefowe tylne, na jednym słupku robimy 2 słupki reliefowe tylne, 2 oczka łańcuszka i na kolejnym słupku znów 2 słupki reliefowe tylne, kolejno 2 słupki reliefowe tylne, 4 słupki reliefowe przednie, 2 słupki reliefowe tylne przerabiane razem (koniec liścia), 4 słupki reliefowe przednie, 2 słupki reliefowe tylne i na jednym słupku robimy 2 słupki reliefowe tylne, 2 oczka łańcuszka i na kolejnym słupku znów 2 słupki reliefowe tylne, kolejno 2 słupki reliefowe tylne, 5 słupków reliefowych przednich, 1 słupek, oczko łańcuszka – powtarzamy.
chusta 3D schemat

Krok 11

Robimy 3 oczka łańcuszka i 1 słupek w tym samym oczku, kolejno 5 słupków reliefowych tylnych, 8 słupków reliefowych przednich, 9 słupków reliefowych tylnych, 8 słupków reliefowych przednich, 6 słupków reliefowych tylnych, 1 słupek, oczko łańcuszka – powtarzamy.
chusta 3D schemat

I jak ? Wiecie już jak zrobić chustę na szydełku?
No a tak prezentuje się gotowa chusta. Prawda, że imponująco?
chusta 3D schemat

chusta 3D schemat

chusta 3D schemat

chusta 3D schemat

Jak Wam się podoba trójwymiarowa chusta? Skusicie się?  Nooo pewnie, że tak. My nie mamy co do tego wątpliwości. Jak wiecie jak zrobić chustę na szydełku to koniecznie oznaczcie nas hasztagiem #kurspasart. Z chęcią pooglądamy Wasze dzieła 3D!

Macie chrapkę na inne chusty? Zapraszamy:


Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.

grupa rekodzielnicza pasart

Dominika Flaszyńska – mama dwójki synów, obecnie w domu z dziećmi. Szydełkuje od dziecka, nauczyła mnie mama ( taka rodzinna przypadłość) oczywiście z przerwami. Od zeszłego roku to moje szydełkowanie ma trochę inny wymiar bo robię chusty, maskotki, torebki itd od niedawna uczę się również dziergać na drutach. Moje prace można obejrzeć na moim profilu na Facebooku lub instagram handmade_doni

Może Ci się także spodobać >>

26 Comments

 1. Moja chusta nabiera kształtów, ale w opisówce w kroku 7 chyba jest błąd. Na samym początku po trzech oczkach łańcuszka i słupku w to samo oczko brakuje słupka reliefowego tylnego. Przynajmniej tak wychodzi ze schematu za który bardzo dziękuję bo lubię właśnie z nich robić ? a chusta zapowiada się świetnie. Jak skończę to pochwalę się na grupie. Dzięki za fajny kurs ?

  1. Dominika Flaszyńska says:

   Faktycznie jest, dziękuję za czujność. Pewnie gdzieś przy przepisywaniu mi uciekło, bo w zapiskach jest ?za chwilę poprawimy. Miłego i szybkiego dziergania ? bo nie mogę się doczekać efektów końcowych ?

 2. Zrobiłam rząd 11 i co teraz? Powtarzać od 7? Ale wydaje mi się, że wzór się niezgadza. A rząd 12 chyba kończy chustę nie 11. Bardzo proszę o sprawdzenie. Jestem dość początkująca i sama tego nie rozwikłać.

  1. Renata says:

   Proszę o podpowiedź co dokładnie robimy po rzędzie 11,bo ja również utknęłam w tym miejscu.
   Przerabiamy rząd 11 i ?

 3. Małgorzata says:

  Też mi się wydaje, że 12 rząd kończy chustę. A potem od 7 czy 12 rzędu. Bardzo proszę o odpowiedź. Dzięki

 4. Alicja says:

  Powtarzamy rzędy od 7 do 11. Czyli po 11 robimy 7 następnie 8 itd. 12 robimy tak samo jak 7

  1. Adrianna says:

   Ze wzoru wynika że jednak nie tak samo. Słupki reliefowe są w 7 i 12 odwrotnie.

 5. Anna says:

  Zaczęłam robić chustę, początek wychodzi rewelacyjnie ale utknęłam na 12 a może 11 rzędzie. Co zaczynam powtarzać rząd 7, to wzór mi nie pasuje. Jestem “świeżą” pasjonatką robótek na szydełku i może czegoś nie rozumiem. Bardzo proszę o pomoc, chusta oczarowała mnie i nie chciałabym z niej zrezygnować. ?

  1. Alicja says:

   Dołącz proszę do naszej grupy i pokaż zdjęcie co nie wychodzi. Bo tak teraz to trochę ciężko odpowiedzieć na twoje pytanie 🙂

  2. Aga says:

   U mnie jest ten sam problem, nijak nie wychodzi powtórka od 7 rzędu. Jest tu jakiś haczyk

 6. Boshka says:

  Hej, nie rozumiem. Krok drugi „Potem 2 słupki reliefowe od przodu, 1 słupek i oczko łańcuszka – przechodzimy na drugą stronę chusty i powtarzamy”, ale powtarzamy od początku czyli 3 oczka łańcuszka, czy raczej idziemy rakiem? Jesz powtarzamy „rakiem” to robimy znów oczko łańcuszka, słupek, 2 słupki reliefowe od przodu, następnie 1 słupek reliefowy wbijany od tyłu dwa oczka łańcuszka i na tym samym słupku z poprzedniego rzędu, jeszcze 1 słupek reliefowy od tyłu…. dobrze czytam?

 7. Agnieszka says:

  Witam, jaki rozmiar chusty Pani uzyskała w YarnArt Flowers? 🙂

  1. Kasia le-ska says:

   Witam. A jest może gdzieś filmik do tej chusty?? Zdecydowanie lepiej robi mi się z filmiku,nie umiem czytać schematow😪

 8. Natalia says:

  Pani Alicjo, powtarzamy rząd od 7 do 11, w dwunastym jednak na schemacie słupki reliefowe są w odwrotną stronę niż w rzędzie 7. Czy tak ma być? Czy zawsze w kolejnych rzędach te reliefy mają być w odwrotną stronę niż rząd niżej? 🙂

  1. Alicja says:

   Tak, trzymamy się schematu. Jest na przemian by efekt 3d był na jednej stronie.

 9. Dorota says:

  Witam jaki to nr włóczki chodzi mi o kolor

 10. Natalia
  29 kwietnia 2020 at 09:37

  Pani Alicjo, powtarzamy rząd od 7 do 11, w dwunastym jednak na schemacie słupki reliefowe są w odwrotną stronę niż w rzędzie 7. Czy tak ma być? Czy zawsze w kolejnych rzędach te reliefy mają być w odwrotną stronę niż rząd niżej? 🙂

  Odpowiedz

  Alicja
  29 kwietnia 2020 at 11:07

  Tak, trzymamy się schematu. Jest na przemian by efekt 3d był na jednej stronie.

  Czego dotyczy odpowiedź bo nie zrozumiałam. po jedenastym robię 7 i słupki reliefowe odwrotnie robię? czy zgodnie z wzorem rzędu 7.

 11. Justyna says:

  Witam, ja rowniez doszlam do rzedu 11 i Zaczelam 12, czyli 7. I mi kompletnie nie pasuje, slupki relief owe Ida w Inna strone.

  1. Dominika Flaszyńska says:

   Trzeba zachować odwrotność, aby układały się tak samo liście. Czyli były na prawej stronie chusty wypukłe.

 12. Oliwia says:

  fajna chusta a na dodatek dwustronna.

  1. Dominika Flaszyńska says:

   Faktycznie można ją wykorzystać z obu stron 😊

 13. Magda says:

  Dziewczyny – jak kończycie na rzędzie 11 to robicie rzędy 11-7. Wszystko się zgadza. Przerabiacie kolejno 11-10-9-8-7 a następnie 7-8-9-10-11 i tak w kółko aż do porządane długości 🙂

 14. Kęsek Stefania says:

  Mam ten sam problem z rzędem 12 cis jest na odwrót podane proszę o pomoc

 15. A może jakiś tutorial? Wszystkim było by łatwiej.

  1. Niestety tylko schemat.

 16. Mariola says:

  Jaki jest rozmiar tej chusty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *