Robienie biżuterii krok po kroku ♥ Tutoriale ♥ Kursy

Jak zrobić kolczyki z perłą i koralikami TOHO? Kurs beadingu

Kamienie oprawiane przy pomocy drobnych koralików Toho, sprawiają wrażenie wymagających ogromnej precyzji i umiejętności. W dzisiejszym kursie Marta Draganek pokaże Wam, że nie zawsze jest to prawdą. Kurs ten przeznaczony jest dla początkujących. Marta posługując się prostą techniką tworzy efektowne kolczyki z pereł. Wszystko to zobaczycie krok po kroku na 39 wysokiej jakości zdjęciach.

1

2

Niezbędne materiały i narzędzia do zrobienia kolczyków z koralików TOHO:

Perły szklaneśrednica 10mm. Ponieważ moje kolczyki powstały z myślą o jesieni, zdecydowałam się na stonowane odcienie szarości. W wersji ekskluzywnej, szklane koraliki można zastąpić perłami Swarovskiego lub koralikami z kamieni naturalnych.
Koraliki Toho Round 8/0 – Japońskie szklane koraliki w rozmiarze 3mm. Na parę kolczyków potrzebnych będzie 36szt. W projekcie wykorzystałam koraliki w kolorze Metallic Hematite.

Koraliki Toho Round 11/0 – Drobne szklane koraliki w rozmiarze 2,2mm. Do wykonania kolczyków zużyjemy 94szt. Do swojego projektu wybrałam galwanizowane koraliki w kolorze Nickel.

Nici One-G – czarne, wysokiej jakości japońskie woskowane nici do koralików. Możecie je śmiało zastąpić innymi np. Nymo albo Fire Line. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku również zwykła żyłka.

Bigle – w zależności od preferencji – angielskie lub haczyki. Ja zdecydowałam się na platerowane srebrem mosiężne bigle angielskie. Jeśli wykorzystujecie prawdziwe perły lub kamienie naturalne, dobrze jest zadbać o równie szlachetną oprawę w postaci bigli ze srebra, czy też złota.
Igła – do koralików, rozmiar 10. Polecam igły John James. Dostaniecie je w większości pasmanterii.
Potrzebne będą również małe nożyczki do przycinania nici oraz szczypce bociany do zamocowania bigli.

Od czego zacząć tworzenie kolczyków TOHO?

Przycinamy nić o długości ok. 120cm. Nawlekamy ną nią jedną perłę oraz 8 koralików Toho w rozmiarze 8/0. Z jednej strony pozostawiamy ogonek o długości ok. 15cm. Aby końce nici się nie plątały, oraz, aby utrzymać nanizane koraliki w jednym miejscu, ogonek zazwyczaj nawijam na wskazujący palec lewej ręki.

3

Igłę przeciągamy przez perłę i zaciągamy nić.

4

Koraliki Toho utworzyły łuk stanowiący połowę naszej oprawy. Musimy teraz dodać taki sam łuk z drugiej strony perły.

5W tym celu, nawlekamy 8 koralików Toho 8/0 i ponownie przechodzimy igłą przez perłę.

6Zaciągamy nić.

7

Aby zamknąć okrąg, pomiędzy łukami musimy dodać po jednym koraliku Toho 8/0. Przechodzimy igłą przez wszystkie 8 koralików Toho z pierwszego łuku.

8

9

Nabieramy na igłę 1 koralik Toho 8/0, który uzupełni nasz okrąg, i przechodzimy przez wszystkie osiem koralików Toho z drugiego łuku.

10

11

Nabieramy 1 koralik Toho 8/0 i przechodzimy igłą przez wszystkie koraliki powstałego w ten sposób okręgu.

12

Powinniśmy wykonać igłą kilka okrążeń przez koraliki Toho, tak by uformowały one ładny równy okrąg stanowiący podstawę naszej oprawy.

13

Po trzech okrążeniach, wyciągamy igłę za ostatnim koralikiem jednego z łuków, przed pojedynczym dodanym koralikiem. Przeciągamy igłę przez otwór perły.

14

Wykonamy teraz drugi okrąg z mniejszych koralików. Na igłę nabieramy 10 koralików Toho w rozmiarze 11/0, przeciągamy igłę przez perłę i zaciągamy nić.

15

W ten sposób powstał kolejny łuk.

16

Nabieramy 10 koralików Toho 11/0 i przeciągamy igłę przez perłę, aby utworzyć drugą połowę mniejszego okręgu.

17

Zaciągamy nić.

18

Tak jak w przypadku okręgu z większych koralików, pomiędzy łuki z Toho 11/0, musimy dodać po jednym koraliku.

Najpierw przechodzimy igłą przez 10 koralików z pierwszego łuku.

19

20

Dobieramy 1 koralik Toho 11/0 i przechodzimy igłą przez wszystkie 10 koralików z drugiego łuku.

21

22

Nabieramy 1 koralik Toho 11/0 i ponownie przechodzimy przez sąsiadujące koraliki z pierwszego łuku.

23

Przechodzimy igłą przez wszystkie koraliki Toho 11/0, aby wzmocnić nasz okrąg. Myślę, że 2-3 okrążenia wystarczą.

24

Następnym etapem jest połączenie obu luźnych okręgów w jedną całość. Wyciągamy igłę za jednym z dodanych pojedynczych koralików Toho 11/0.

25

Wbijamy igłę w koralik Toho 8/0 położony bezpośrednio za koralikiem 11/0, z którego wyszliśmy.

26

Następnie wracamy do rzędu koralików 11/0 – wbijamy igłę w koralik z którego wyszliśmy oraz pięć kolejnych.

27

28

Ponownie wbijamy igłę w koralik Toho 8/0 położony za koralikiem 11/0, z którego wychodzi nitka.

29

Przeciągamy igłę przez kolejnych 6 koralików Toho 11/0. Te same czynności powtarzamy jeszcze dwa razy, do końca okrążenia.

30

Gdy oba okręgi mamy już połączone, przechodzimy igłą przez koralik Toho 8/0 (musi to być ostatni koralik jednego z łuków, obok otworu perły), tak by przedostać się na drugą stronę naszej robótki.

31

Obracamy kolczyk i przeciągamy igłę przez otwór perły. Dodajemy okrąg z koralików 11/0 dokładnie w ten sam sposób, co z drugiej strony. Następnie, łączymy go z okręgiem koralików Toho 8/0, również w ten sam sposób co pierwszy okrąg.

32

Nasza oprawa jest prawie gotowa. Musimy teraz przygotować uszko, o które zaczepimy bigiel. Przechodzimy igłą do rzędu koralików Toho 8/0.

33

Nabieramy 3 koraliki Toho 11/0 i wbijamy igłę w drugi z kolei koralik Toho 8/0.

34

Po zaciągnięciu nici uzyskamy pętelkę.

35

Przeciągamy nić kilkakrotnie wokół naszego kolczyka i przez pętelkę, aby mieć pewność, że bigiel będzie się mocno trzymał. Końce nici chowamy wewnątrz koralików, a jej nadmiar odcinamy.

36

Pozostaje już tylko zamocować bigiel.

37

Tak wyglądają gotowe kolczyki:

3839Pozdrawiam i życzę wielu koralikowych inspiracji!

 

Autorem kursu jest Marta Draganek, projektant marki Tarragon Art – stylowa biżuteria artystyczna. Kurs przygotowany bez licencji na odsprzedaż lub jakikolwiek inny użytek komercyjny. Treść oraz zdjęcia chronione są prawem autorskim. Kopiowanie, powielanie lub dalsze udostępnianie bez zgody autora zabronione.

Może Ci się także spodobać >>

14 Comments

 1. Bardzo ładne kolczyki i przydatny kurs.Szkoda tylko,że nie wszystkie podane elementy składowe są dostępne w Pasarcie(mam na myśli wymienione kolory i rozmiary,bo są fantastycznie dobrane;-)Przydatna też byłaby informacja ile mniej więcej sztuk koralików mieści się w 10 g podanych rozmiarów,żeby wiedzieć ile tych g zakupić.

  1. Maria says:

   Rozmiar koralików 11/0 w 10 gram mieści się około 1200 sztuk, rozmiar 8/0 w 10 gram jest około 450 sztuk. Mam nadzieje że pomogłam.

  2. Agata says:

   Dziękuję!;-)

 2. Bardzo piękne kolczyki 🙂 Na pewno skorzystam z kursu. Dziękuję autorce 🙂

  1. Fajnie, że Ci się podoba :). Przyjemności!

 3. Dziękuję za bardzo dobrze opisany kurs. Już wiem co będę robić dziś wieczorem 🙂

  1. Małgosiu, pochwal się swoją pracą naszym profilu https://www.facebook.com/pasartpl Chętnie pokażemy dalej 🙂

 4. alicja says:

  kolczyki przecudne,właśnie skończyłam je robić 🙂 opis kursiku bardzo jasny . Moje oczywiście wyszły nie tak ładne i kształtne ale i tak jutro założę je do pracy.Wielkie dzięki dla autorki:)

 5. […] ciekawie w moim wykonaniu… Posiłkowałam się, czy inspirowałam kursem z bloga Pasartu (klik), w założeniu miały mi powstać takie kolczyki: Ale jednak gdzieś po drodze się pogubiłam […]

 6. Galicka Krystyna says:

  Bardzo piękne kolczyki..myślę, że można zrobić podobny wisior bądż bransotelkę.. Dziękuję za naukę..napewno mi się przyda..Serdecznie pozdrawiam. Krystyna

  1. Dzięki za miłe słowa i życzymy udanych projektów 🙂

 7. gulietta says:

  Cz perłę można zastąpić innym koralikiem?

  1. Gulietta, oczywiście 😉 Każda kula 10mm powinna pasować.

 8. mafika says:

  witam. czy tam nie powinno być 12cm nici??
  pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *