Kiedy nadchodzą chłody czas wyciągnąć z szuflady ocieplacze na ręce. Nie wszyscy jednak lubią nosić rękawiczki. Więc dla tych ciepłokrwistych najlepszym rozwiązaniem są mitenki, które sprawdzą się nie tylko zimą, ale także podczas chłodnych dni wiosną i jesienią. Ewa Peć sądzi, tak jak każdy rękodzielnik zresztą, że najlepsze są te, które zrobimy sobie sami. Dlatego przygotowała dla Was kurs, w którym pokaże jak zrobić mitenki na szydełku. Rozsiądźcie się wygodnie. Szydełka w dłoń i dziergamy!
Jeśli lubicie oryginalne i ładne dodatki, to ten kurs jest specjalnie dla Was. Dowiecie się z niego jak zrobić mitenki na szydełku, które mogą być ozdobą Twojego stroju wiosną, zimą czy jesienią.
Jaką włóczkę wybrać na rękawiczki bez palców:
- Włóczki – jeden motek YarnArt Charisma (80% wełna 20% akryl) u mnie kolor 11448, nada się również YarnArt Merino Exclusive (50% wełna 50% akryl). Jeśli chodzi o ciepłe rękawiczki bez palców, to dobrze jest po prostu wybrać coć z wełną w składzie.
- Szydełko – 5mm i 4mm
- Igła z dużym oczkiem, do zszywania i ukrywania nitek.
Chcecie zrobić ażurowe mitenki na szydełku?
Wpadajcie po materiały TUTAJ! Znajdziecie pod tym linkiem część włóczek, z których możecie zrobić te cuda. Po więcej zapraszamy do zakładki “Włóczki” na stronie sklepu. Pamiętajcie, że To od Was zależy jak będą wyglądać wasze mitenki.
-
Prawa rękawiczka
Na samym dole znajduje się rozrysowany schemat.
KROK 1
ŚCIĄGACZ
Zaczynamy szydełkiem 4mm od sześciu oczek łańcuszka i jednego dodatkowego (łącznie siedem oczek).
KROK 2
Następnie robimy półsłupek nawijany w 2 oczko łańcuszka tj. nabieramy włóczę, wbijamy się w oczko (na szydełku mamy 3 pętelki) i przeciągamy włóczkę przez wszystkie trzy pętelki znajdujące się na szydełku.
KROK 3
Następnie robimy do końca rzędu 5 półsłupków nawijanych. Odwracamy robótkę, nabieramy włóczkę i wbijamy się szydełkiem w tylną nitkę ostatniego półsłupka nawijanego i do końca rzędu robimy kolejne 5. W ten sposób przerabiamy jeszcze 19 rzędów. Powinniśmy otrzymać łącznie 24 rzędy półsłupków nawijanych i jeden startowy z łańcuszka. Ponieważ nie robię tak zwanych oczek zwrotnych to ostatni półsłupek nawijany robię w nitkę, która „odstaje”.
Jeśli ściągacz jest za mały lub za duży na Twój nadgarstek to dodaj lub odejmij rząd półsłupków nawijanych.
KROK 4
“RĘKAWICZKA”
(szydełko 5mm)
RZĄD I: Odwracamy nasz ściągacz poziomo. Robótkę zaczynamy od rzędu samych półsłupków nawijanych. Robimy dwa oczka łańcuszka, nabieramy nitkę i wbijamy się szydełkiem pod pierwszy półsłupek nawijany (część wklęsła).
KROK 5
Kolejny robimy w łączenie półsłupków nawijanych (część wypukła) i tak do końca rzędu, ostatni robimy w oczko łańcuszka. Łącznie otrzymamy 25 półsłupków nawijanych + dwa oczka łańcuszka (26 elementów).
RZĄD II: same półsłupki nawijane pod obie nitki , ostatni w oczko łańcuszka (26)
RZĄD III (wachlarz): w tym rzędzie zaczynamy motyw ozdobny, na który potrzebujemy „9 miejsc”. Robimy 3 półsłupki nawijane (pod obie nitki – tak cały czas do końca robótki), oczko łańcuszka.
Omijamy trzy oczka i w czwartym robimy słupek (nabieramy nitkę, wbijamy się w oczko, nabieramy nitkę przeciągamy przez dwie pętelki, nabieramy nitkę i przeciągamy przez ostatnie dwie pętelki).
Kolejne oczko łańcuszka i słupek w to samo miejsce.
Jeszcze jedno oczko łańcuszka i słupek w to samo miejsce oraz oczko łańcuszka (mamy 3 słupki rozdzielone oczkami łańcuszka).
Znów omijamy 3 oczka i w czwartym robimy półsłupek nawijany.
I robimy je do końca rzędu (15 półsłupków nawijanych).
KROK 6
Jak zrobić popcorn na szydełku
Odwracamy.
RZĄD IV (popcorn): zaczynamy od 15 słupków (zamiast pierwszego robimy 3 oczka łańcuszka).
Teraz przechodzimy do popcornu. Zaczynamy od 4 słupków w jedno oczko.
Wyjmujemy szydełko i wkładamy je w pierwszy z naszych 4 sł. (pod obie nitki).
KROK 7
Następnie nabieramy zsuniętą pętelkę i przeciągamy ją przez tą, którą mamy na szydełku. Robimy 3 oczka łańcuszka i robimy półsłupek w środkowy słupek z wachlarzyka.
Trzy oczka łańcuszka i kolejny popcorn (4słupki w oczko, wyciągamy szydełko –przekładamy w pierwszy słupek z czterech, nabieramy zsunięte oczko i przeciągamy).
I na koniec dwa półsłupki nawijane.
KROK 8
Jak zrobić wachlarz na szydełku
Odwracamy.
RZĄD V (wachlarz): Zaczynamy od dwóch półsł.naw. Kolejny robimy w „popcorn” tj. nabieramy nitkę i wbijamy się od spodu w „popcorn”.
Oczko łańcuszka, słupek w półsłupek poprzedniego rzędu, oczko łańcuszka, słupek w to samo miejsce gdzie poprzedni.
Oczko łańcuszka oraz trzeci słupek w to samo miejsce i oczko łańcuszka (mamy wachlarzyk).
KROK 9
Teraz półsłupek nawijany w „popcorn” i robimy 15 kolejnych w słupki z poprzedniego rzędu (ostatni w 3 oczko łańcuszka).
I odwracamy.
Powtarzamy RZĄD IV i V trzy razy.
KROK 10
RZĄD XIII: Robimy 26 półsłupków nawijanych (przy łańcuszkach poprzedniego rzędu robimy 3 półsł.naw. pod łańcuszek)
RZĄD XIV: znów 26 półsłupków nawijanych
ŁĄCZENIE
Odwracamy robótkę w ten sposób:
Łączenie mitenek
Rękawiczki bez palców prawie gotowe!
KROK 11
Składamy od dołu na pół.
Łączymy oczkami ścisłymi. Wbijamy się pod półsłupek dolnej połówki i półsłupek górnej i przeciągamy przez wszystkie pętelki. W ten sposób łączymy 5 ostatnich rzędów.
Następnie tylko w górnej połówce (tej z tyłu) robimy przez 4 rzędy same półsłupki (ostatni półsłupek robimy w rzędzie za popcornem.
I znów zszywamy oczkami ścisłymi aż do końca. I odcinamy nitkę, przeciągamy przez oczko (chowamy nitki za pomocą igły), odwracamy na drugą stronę naszą robótkę i mamy prawą rękawiczkę.
Pamiętajmy, że nie musimy naszej robótki zszywać oczkami ścisłymi. Jeśli nam wygodniej to zawsze możemy użyć igły.
No i już wiecie jak zrobić ażurowe mitenki na szydełku. Prawą macie już skończoną.
KROK 12
2. Lewa rękawiczka
Na samym dole znajduje się rozrysowany schemat.
ŚCIĄGACZ
Wszystko dokładnie tak samo jak w prawej 🙂
RĘKAWICZKA
(szydełko 5mm)
RZĄD I i II tak samo jak w prawej
RZĄD III odwrotnie najpierw robimy 15 półsłupków, oczko łańcuszka, omijamy trzy oczka i w czwartym robimy słupek (nabieramy nitkę, wbijamy się w oczko, nabieramy nitkę przeciągamy przez dwie pętelki, nabieramy nitkę i przeciągamy przez ostatnie dwie pętelki), kolejne oczko łańcuszka i słupek w to samo miejsce. Jeszcze jedno oczko łańcuszka i słupek w to samo miejsce oraz oczko łańcuszka (mamy 3 słupki rozdzielone oczkami łańcuszka). Znów omijamy 3 oczka i w czwartym robimy półsłupek nawijany i kolejne 2 półsłupki nawijane.
RZĄD IV: 3 oczka zamiast pierwszego słupka, słupek i dalej przechodzimy do 4 słupków w jedno oczko, wyjmujemy szydełko i wkładamy je w pierwszy z naszych 4 sł. (pod obie nitki), następnie nabieramy zsuniętą pętelkę i przeciągamy ją przez te, które mamy na szydełku. Robimy 3 oczka łańcuszka i robimy półsłupek w środkowy słupek z wachlarzyka. Trzy oczka łańcuszka i kolejny popcorn (4słupki w oczko, wyciągamy szydełko –przekładamy w pierwszy słupek z czterech, nabieramy zsunięte oczko i przeciągamy). Kolejnie 15 słupków.
RZĄD V: 15 półsłupków nawijanych. Kolejny robimy w „popcorn” tj. nabieramy nitkę i wbijamy się od spodu w „popcorn”. Oczko łańcuszka, słupek w półsłupek poprzedniego rzędu, oczko łańcuszka, słupek w to samo miejsce gdzie poprzedni, oczko łańcuszka oraz trzeci słupek w to samo miejsce i oczko łańcuszka (mamy wachlarzyk). Teraz półsłupek nawijany w „popcorn” i dwa półsłupki nawijane.
Powtarzamy RZĄD IV i V trzy razy.
RZĄD XIII: Robimy 26 półsłupków nawijanych (przy łańcuszkach poprzedniego rzędu robimy 3 półsł.naw. pod łańcuszek)
RZĄD XIV: znów 26 półsłupków nawijanych
Część trzecia: łączenie tak jak w prawej (półsłupki robimy obok motywu ozdobnego)
Schemat na mitenki
Wiecie już jak zrobić ażurowe mitenki na szydełku?
Teraz więc pasarcik będzie pilnie wyszukiwał Waszych prac pod hasztagiem #kurspasart. Mamy nadzieję, że będzie ich mnóstwo. Do dzieła!
Potrzebujesz czapki lub szalika do kompletu? Więc zajrzyj tutaj:
Specjalnie dla Was utworzyliśmy grupę zrzeszającą pasjonatów rękodzieła. Do grupy należą zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, również te, które tworzą dla Was kursy. To tutaj możesz pochwalić się swoimi projektami, zapytać o radę, wyjaśnić wątpliwości odnośnie kursów, zgłosić swoje propozycje kursów, a także nawiązać nowe znajomości, z ludźmi, którzy mają takie samo hobby jak Ty :). Zapraszamy! Do grupy możesz zapisać się tutaj.
Ewa Peć (Ewyka) – z wykształcenia matematyk i księgowa, a z zamiłowania rękodzielnik. Zamiłowanie do rękodzieła odziedziczyła po babci – to ona uczyła ją szyć, haftować i robić na szydełku, ale chętnie poznaje nowe techniki i uczy się dalej (co widać po różnorodności prac). Więcej prac na Facebooku i Instagramie.